Log In
Masters Road Nationals - Road Race • Sep 11 2015
Clear, 79 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zan Treasure Bountiful Bicycle Racing 1:53:32
1 Kelly Crawford Bountiful Bicycle Racing 1:53:32 Teammate Win: Zan Treasure
2 Elizabeth Reid 1:56:33
2 Russell Reid 1:56:33
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lauck Bountiful Mazda Cycling Team 1:54:15
1 Gary Gardiner Bountiful Mazda Cycling Team 1:54:15 Teammate Win: John Lauck
2 John Elgart SunPower Racing 1:54:38
2 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team 1:54:38
3 Alex Brede Shuksan Velo Club Race Team 1:56:34
3 Richard West Shuksan Velo Club 1:56:34
4 Michael Newsome Boulder Orthopedics 1:57:20
4 Shannon Fox Boulder Orthopedics 1:57:20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamey Yanik Bobs Bicycles Cycling Club 2:20:37
2 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 2:21:54
3 Cameron Hoffman Team Endurance 360 2:22:00
4 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 2:22:00
5 Jason Siegle SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt 2:22:10
6 Ben Schmalz Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:22:13
7 Piers Barry ThirstyBear p/b Akamai 2:22:26
8 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai 2:22:53
9 Darren Goff LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:23:00
10 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 2:23:07
11 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 2:23:15
12 Nathan Cisney America First Credit Union Cycling 2:23:42
13 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac 2:23:55
14 Geoffrey Mina Natural Grocers Cycling Team 2:24:05
15 Aaron Patterson SquadraSF p/b Terun 2:24:14
16 Kevin Day Team Endurance 360 2:24:19 Teammate Top 5: Cameron Hoffman
17 Stefano Profumo SquadraSF p/b Terun 2:24:21
18 Marco Arocha Breakaway From Cancer Elite Masters 2:24:27
19 Justin Healy Ski Utah|Plan 7 2:24:32
20 Jim Hallberg Old School Industries at Altitude 2:24:39
21 Peter Kuennemann 2:24:49
22 Jacob Crockett FFKR - CONTENDER RACING 2:25:24
23 Chris Evans SquadraSF p/b Terun 2:25:28
24 John Snapp Southern California Velo 2:25:42
25 Kevin Van loon 2:26:19
26 David Christenson 2:26:32
27 Kevin Turchin Carefast 2:26:51
28 John Osguthorpe Team Endurance 360 2:27:14 Teammate Top 5: Cameron Hoffman
29 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 2:27:39
30 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 2:27:48
31 Isaac Kunz Ski Utah|Plan 7 2:28:13
32 Joel Pennington ThirstyBear p/b Akamai 2:28:21
33 Douglass Cook Team Bobs-Bicycles.com 2:29:38
34 Jeremy Lythgoe Team Bobs-Bicycles.com 2:30:37
35 Jeremy Ward Infinite Cycles 2:31:20
36 Cody Rohovit Velosport Racing 2:31:29
37 Kayle Leo grande dope Surf City Cyclery/STERLING BMW 2:32:25
38 Manny Cypers LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:35:26
39 Tom Baird Team Bill's Bike 2:35:29
40 Paul Burger LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:40:05
41 Ryan White Hollander Benelux Racing p/b Badger 2:41:04
42 Dustin Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:08:34
43 Daniel Thunell LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:15:28
DNF Kelsey Backen Team Bobs-Bicycles.com
DNF Andrew Crater Team Greenville Health System
DNF Daniel Mendoza
DNF Chad Moston Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
DNF Casey Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
DNF Tyler Servoss LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 20   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing 2:18:33
2 Matt Bole Team Dayton Bicycling 2:19:19
3 Leroy Popowski Groove Subaru Excel Sports 2:19:24
4 Karl Bordine SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 2:19:27
5 Rudolph Napolitano Velo Pasadena Team 2:19:32
6 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai 2:19:35
7 Timothy Ahearn Greater Hartford Cycling Club 2:19:50
8 Jonathan Cavner Sonic Boom Racing Team 2:19:59
9 Matthew Segur Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 2:20:02
10 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Schnur Racing 2:20:07
11 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 2:20:09
12 Eric Balog Hoback Sports Racing 2:20:25
13 Alex Hughes Logan Race Club 2:20:26
14 Scott Giles US Military Endurance Sports 2:20:27
15 Phillip Gronniger Groove Subaru Excel Sports 2:20:32 Teammate Top 5: Leroy Popowski
16 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 2:20:49
17 Christopher Hull Velosport Racing 2:21:07
18 Chris Zieman The Electric Banana Cycling Project 2:21:19
19 Jason Castor Velosport Racing 2:21:28
20 Bryan Reid RA Racing Apparel/Trek Racing 2:21:59
21 Joseph Sullivan San Jose Bicycle Club 2:22:11
22 Matias Mendigochea Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac 2:22:25
23 Michael Pisarri Outcast Racing Team 2:22:32
24 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 2:22:48
25 Paul Vaccari SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 2:23:02 Teammate Top 5: Karl Bordine
26 Eric Zolner Sonic Boom Racing Team 2:23:05
27 Kurt Wagner Outcast Racing Team 2:23:51
28 Eric Dupuis 2:23:54
29 Justin Gibson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 2:24:04
30 Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 2:24:07
31 Julio Rojas GS Palm Beach 2:24:14
32 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 2:24:18
33 Michael Easter Monster Media Racing p/b Fight Meso 2:25:04
34 Kenneth Rodgers 2:25:10
35 Shawn Betz GR Capital Racing 2:26:18
36 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 2:26:37
37 Chris Demarchi Monster Media Racing p/b Fight Meso 2:27:03
38 Philip Tinstman SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 2:27:04 Teammate Top 5: Karl Bordine
39 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing 2:27:14 Teammate Win: Joshua Dapice
40 Michael Buckley Team Specialized/Touchstone Racing 2:27:18 Teammate Win: Joshua Dapice
41 Gavin Storie Velosport Racing 2:27:42
42 James Milne L5Flyers p/b Preston Partnership 2:27:42
43 Anthony Morrow S2C/Primal 2:28:18
44 Chris Kelsey Canyon Bicycles-Shimano 2:28:33
45 Edward Novak Palmer Cycling 2:28:39
46 Dan Valdes Cool Beans Racing 2:29:34
47 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 2:29:38
48 Stephen Jamison Lupus Racing Team 2:30:40
49 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:32:10
50 Luis Flores Happy Tooth Racing 2:34:29
51 Brian Hart GR Capital Racing 2:34:57
52 Jason Nearn ACADEMY 2:38:38
53 James Thies Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 2:40:09
54 Tripp Wall Groove Subaru Excel Sports 2:48:29 Teammate Top 5: Leroy Popowski
DNF Joshua Frick Team Beyer Auto
DNF Jason Meidhof Team Beyer Auto
DNF John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 24   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai 2:26:03
2 Tom Cooke X-Men The 2:26:59
3 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 2:26:59
4 Torsten Lyon Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 2:27:01
5 Walter Durrer Team Rio Grande 2:27:03
6 Al Senft ZiaVelo Cycling 2:27:10
7 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai 2:27:54 Teammate Win: Christopher Phipps
8 Jonathan Flagg SPY GIANT RIDE p/b GQ-6 2:27:54
9 Christoph Heinrich Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:27:58
10 Daniel Fernandez Sonic Boom Racing 2:28:07
11 Paul Bourcier smith&nephew p/b West End Bikes 2:28:17
12 Maikey Lopera 2:28:18
13 Michael Mardosz Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 2:28:37
14 ? George Mercedes Benz/Georges 2:28:54
15 Eugene Boronow G.S. Mengoni U.S.A. 2:28:59
16 Thomas Fiorillo Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 2:29:03 Teammate Top 5: Torsten Lyon
17 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 2:29:16
18 Andy Johnson Sonic Boom Racing Team 2:29:32
19 L Sandvik Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 2:29:45 Teammate Top 5: Torsten Lyon
20 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai 2:29:46 Teammate Win: Christopher Phipps
21 Mike Hileman 2:29:47
22 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team 2:29:50
23 Christopher G doyle 2:29:57
24 Andrew Pooser Downtown Asheville Racing Club (DAR 2:30:22
25 Nate Llerandi Sonic Boom Racing 2:30:24
26 Todd Hageman 2:30:30
27 John Verheul Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 2:30:34
28 Michael Onkels S2C/Primal 2:30:39
29 Todd Ringler Bike n Sport Racing 2:30:44
30 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai 2:30:47 Teammate Win: Christopher Phipps
31 Danny Sullivan Groove Subaru Excel Sports 2:30:50
32 Uhl Albert St. Lukes Sports Medicine 2:31:01
33 Roger Martin R4R-Make A Wish 2:31:22
34 James Stark S2C/Primal 2:31:29
35 John Slover Breakaway From Cancer Elite Masters 2:31:51
36 Neil Markus Team Beyer Auto 2:32:03
37 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's- Men's Road 2:32:18
38 Greg Spaeth Team Mission Source / NGCA 2:32:32
39 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 2:33:32 Teammate Top 5: Jeffrey Gaeckle
40 Jeffrey Rasch Team Rockford 2:33:34
41 Matt Caruso Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 2:34:03
42 Robert Frank Hot Wheels Factory Team 2:34:38
43 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing 2:35:02
44 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's 2:35:06
45 Robert Seeley Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR) 2:35:25
46 Andrew Heinemann AUDI RENO- TAHOE CYCLING 2:36:44
47 David Harward Ski Utah|Plan 7 2:36:52
48 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 2:38:15
49 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai 2:38:16 Teammate Win: Christopher Phipps
50 Peter Fickinger Chester County Velo 2:38:17
51 Edward Kilbourn Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:41:20
52 Donald Pattalock AUDI RENO-TAHOE 2:41:48
53 Bart Clifford Monster Media Elite Masters 2:45:08
54 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai 2:45:09 Teammate Win: Christopher Phipps
55 Derryl Halpern Velo Pasadena Team 3:14:24
DNF Byron Nix Groove Subaru Excel Sports
DNF Joel Wheeler UC Cyclery/JW Floors
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 29   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Jones BBI-SIC Cycling 1:54:06
1 Scott Raymond BBI-SIC Cycling 1:54:06 Teammate Win: Bradley Jones
2 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 1:56:11
2 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 1:56:11
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Jamison Lupus Racing Team 1:52:31
1 Brendan Sullivan Lupus Racing Team 1:52:31 Teammate Win: Stephen Jamison
2 Louie Amelburu MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 1:53:26
2 Mark Schaefer MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 1:53:26
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles US Military Endurance Sports 2:12:41
2 Sarah Lough Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 2:13:46
3 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare 2:13:59
4 Marci Kimball Team Tosh p/b Hyperthreads 2:14:39
5 Stephanie Bissonnette Velo Vegas/Every Kid a Bike 2:14:57
6 Ambre Levy CPO Bikes 2:16:14
7 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe 2:17:01
8 Shannon Gaffney US Military Endurance Sports 2:19:04 Teammate Win: Kathleen Giles
9 Vanessa Snapp Incycle Racing p/b Full Circle Cycl 2:19:25
10 Allison Beall Audi 2:20:09
11 Karen Meske Holliday Rock p/b Zoca 2:23:21
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mindy Caruso Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 2:13:21
2 Brookanne Mickelson Team Red Rock 2:13:55
3 Gwen Inglis Stages Cycling 2:14:09
4 Jenn Halladay Bobs Bicycles Cycling Club 2:14:32
5 Rachel Holzer MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6 2:16:29
6 Lorna Pomeroy Thump Cycling p/b Turin 2:17:59
7 Colleen Neider Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 2:19:55
8 Lori Brault 2:21:40
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 5