Log In
Turlock Lake Road Race • Apr 9 2016
Light Rain, 58 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Anton Team Clif Bar Cycling
2 Jonathan Baker Chico Masters Cycling Team
3 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
4 Zeke Mostov BMC Development Team
5 Tom Salvesen Cycle Sport Specialized
6 Ryan Oakes AMain Cycling Team
7 Darin Morgan CoreTechs Elite
8 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
9 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
10 Fergus Liam AMain Cycling Team
11 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
12 Jaffa Prince un-attached
13 Nick Baird CoreTechs Elite
14 Naveen Molloy
15 Joseph Griffith Rio Strada Racing
16 Gregory White
17 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
18 Michael Jasinski Clif Bar cycling Teammate Win: Blake Anton
19 Chaz Turmon Cycle Sport Specialized Teammate Top 5: Tom Salvesen
20 Brian Funk JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
21 Liam Dunn Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie
22 Luciano Sponza Red Peloton
23 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
24 Christopher Beall LOW//Factory Racing
25 Vincent Owens TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Win: Blake Anton
26 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
27 Robert Terra Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
28 Tyler Pearce Michael David Winery Cycling Team
29 Mark Alford LOW// Factory Racing
30 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
DNF Greg Mccullough Cycle Sport Specialized Teammate Top 5: Tom Salvesen
DNF Brian Brown Folsom Bike/Trek/Raley's
DNF Troy Porter Palmer Cycling
DNF Mark Howard SunPower Racing
DNF Yutch Cowhie rio strada racing
DNF Tony Wolf CoreTechs Elite
DNF Jason Saltzman
DNF Brent Emoff AMain Cycling Team
DNF Byron Anson Echelon-Storck Development Team
DNF Russell White
DNF Timothy Lang LOW// Factory Racing
DNF Jacob Gerhardt Team Clif Bar Teammate Win: Blake Anton
DNF David Mesa Red Peloton
DNF Matt Tufts Folsom Bike/Trek/Raley's
DNF Robert Schell CoreTechs Elite
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rey Surla Team Fremont/FFBC
2 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club (BBC)
3 Thomas Lane SunPower Racing
4 Adam Naguib Kensington Cycling Club
5 Jove Graham Dayka-Hackett
6 Aaron Mcdevitt SJBC
7 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
8 Aaron Casados form+data p/b Mercedes Benz of Mode
9 Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
10 Jamin Chepernich Fulton Racing
11 Chris Dawson Rio Strada Racing
12 Tyler Marchesano LOW// Factory Racing
13 Douglas Schaller JLvelo p/b the freewheel
14 Mate Adamkovics Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: K Benjamin knipe
15 Riley Marmesh Dolce Vita Freewheel
16 Theo Goguely Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Robert Bell Bell Real Estate Cycling
DNF Nathan Oreizi Dayka-Hackett Teammate Top 5: Jove Graham
DNF Joshua Webb Cycles Veloce / Simple Green
DNF Adamvanminh Martin CBRE Racing
Finishers: Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC
2 Adam Messner Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Chris Stoner
4 Aran Watson Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Shiva Sharma SJBC
6 Scott Morin Team Fremont / FFBC Teammate Win: Derek Stedman???
7 Graham Lierley
8 Chris Sontag SJBC Teammate Top 5: Shiva Sharma
9 Micah Lerner SquadraSF p/b Tern
10 John Brose form+data/Mercedes Benz of Modesto
11 Jungho Kim TMB Development p/b Equator
12 Joe Rokes Rio Strada
13 Stephen Lenz Bell Real Estate Cycling
14 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC Teammate Win: Derek Stedman???
15 Ben Swiggett Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Aran Watson
16 Peader O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Adam Messner
17 Nicolas Kuehn Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Aran Watson
18 Danny Yadron TMB Development p/b Equator
19 Christopher Lee
20 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
21 Matthew Haas O'Republic/Sho-Air
22 Jeff Pollard Team Roaring Mouse
DNF Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Aran Watson
DNF Jorge Vargas Dayka Hackett
DNF Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling
DNF Ryan Servatius
Finishers: Cat 4: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Anderson San Jose Bicycle Club/SJBC
2 Ted Ornduff SJBC
3 Fredy Rustrian CBRE RACING
4 Robert Shirley Bell Real Estate Cycling Team
5 Kieth Strong Team Fremont
6 Brandon Hightower
7 Jeffrey Marain
8 Adolph Estrada Form + Data
9 Issac Daniel gonzalez campos non
10 James Thorpe
11 Jose Mendoza Non
12 Nicholas Seaton Placerville Bike Shop Racinge
13 Matthew Cho Team Fremont/FFBC
14 Evan Hudelson Funsport Bikes Cycling Team
15 Daniel Duran
DNF Ricardo Munoz
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
2 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team
3 Joseph Holt Chico Masters Cycling Team
4 Jeffrey Galland Chico Masters Cycling Team
5 Rob Dahl JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team Teammate Win: Stefano Profumo
7 Kalani Hines Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
8 Matthew Accarrino
9 Ben French Revs Road Race
10 Benjamin Woodside Revs Road Race
DNF Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team Teammate Win: Stefano Profumo
DNF Lucas Paz East Bay Velo
DNF Doug Ryan
DNF Jeff Dale Revs Road Race
DNF John Fritz Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Torres form+data p/b Mercedes Benz of Mode
2 Len Baker Revs Road Race
3 Winston Asprec CBRE Racing
4 Renzo Bernales Team City Racing
5 Donald Dumaine Revs Road Race
6 Kenneth Bourque Off The Front
7 James Yi Revs Road Race Teammate Top 5: Len Baker
8 Aaron Terrazas Revs Road Race Teammate Top 5: Len Baker
9 Eric Lambrecht C510
10 Jesse Gibbs TMB Development p/b Equator
11 Greg Myers Victory Velo Racing
12 Richard Gabel Off The Front Racing Team
13 Brian Padgett
14 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Artem Papkov Team Roaring Mouse
16 Long Nguyen CBRE Racing Teammate Top 5: Winston Asprec
17 David Nicholas Fulton Racing
18 Dan Rugani CBRE
19 Brian Stadtmiller Terabit Systems
20 Jason Roth Revs Road Race Teammate Top 5: Len Baker
21 Philip Barros CBRE Racing Teammate Top 5: Winston Asprec
22 Bahati Worley Team mikesbikes
DNF Michael Riyanto
DNF Rozel Tupaz CBRE Racing Teammate Top 5: Winston Asprec
DNF Anthony Velebil East Bay Velo Club
DNF Shad Smith Rev Road Race
DNF Jeffrey Kato CBRE Racing Teammate Top 5: Winston Asprec
DNF John Mckenna Revs Road Race Teammate Top 5: Len Baker
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Langley Morgan Stanley Cycling Team
2 Rich Hufford Victory Velo Racing
3 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team
4 Richard Nichols Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Daniel Smith Morgan Stanley/Specialized
6 Phil Tercero SJBC
7 Darryl Smith R4R-Make A Wish
8 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
9 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing
10 Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek/Raley's
11 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai
12 Eric Saltzman R4R - Make A Wish
13 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Nichols
14 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing
15 Steve Mcclelland Rio Strada Racing
16 Roger Martin R4R - Make A Wish
17 Todd Dambly Folsom Bike/Trek/Raley's- Men's Roa
18 Chris Morris Folsom Bike/Trek/Raley's
19 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing
20 Philip Malaspina SJBC
21 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
22 Todd Munk SJBC
23 Chad Rosser SJBC
24 Gus Platis Rio Strada Racing
25 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai
26 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
27 James Coats
28 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling - TwT
29 Jeff Albert TexMarketUSA
30 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team Teammate Win: Donald Langley
31 Ronald Reade Peet's Coffee Racing
32 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai
33 Michael Boehme Colavita Racing-Norcal
34 Lance Loveday Victory Velo Racing Teammate Top 5: Rich Hufford
35 Jason Cruser R4R-Make A Wish
36 Daryl Hemenway CoreTechs TWT
37 Jon Gallagher Cole Sport
DNF Andrew Heinemann Audi Reno - Tahoe Cycling
DNF Lynden Mclaughlan Kovarus Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Nichols
DNF Scott Fonseca Audi Reno-Tahoe Cycling
DNF Greg Davis CoreTechs Cycling TwT
DNF John Coletta Peet's Coffee Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 24   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Fields Sacramento Golden Wheelmen
2 Shawn Blosser CA Technologies Racing
3 Pete Schoenenberger Funsport Bikes Cycling Team
4 Mark Carson CBRE Racing
5 Scott Hayes Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Dave Bush Funsport Bikes Cycling Team
7 Mark Massey Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Scott Hayes
8 Chris Mickelsen Pen Velo Teammate Top 5: Scott Hayes
9 Paul Bragg Team Fremont/FFBC
10 Henrik Schubert CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
11 Rob Ballan Audi Reno-Tahoe Cycling
12 Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing
13 Chris Demattei Victory Velo Racing
14 Jack Backus C510
15 Craig Tanner CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
16 Albert Lehman Delta Velo/Michael David Winery
17 Rex Moar CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
18 Matthew Trethric CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
19 Yann Bertaud CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
20 Russell Cameron ol' Republic/SERT
21 Craig Auzenne CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
22 Steven Hatter
23 Rob Lytle CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
24 Jeffrey Bell CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
25 Gary Grim CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
26 Jeff Tuck CBRE
27 Luis Jevons ZOCA p/b Halo Sports
28 Jim Forester CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
29 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
30 Michael Arreguin Sacramento Golden Wheelmen Teammate Win: Gregory Fields
31 Michael Williams Audi Reno-Tahoe Cycling
32 John Riggs CBRE
33 Glenn Munlawin form+data p/b Mercedes Benz of Mode
34 Scott La perle CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
35 Michael Saba CA Technologies Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
36 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
37 Jess Curtis Unattached
38 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: Pete Schoenenberger
39 Peter Aughney CBRE Racing Teammate Top 5: Mark Carson
40 Jeff Mittner Sierra Nevada/Reliable Racing
41 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC
DNF Chris Bouck Off The Front
DNF Peter Krogh ol' Republic/SERT
DNF Marty Panos CA Technologies Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
Finishers: Cat 4: 40   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Muegge Sierra Nevada/Reliable Racing
2 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
3 Quentin Sims Fig Mtn Brew Racing
4 George Rooney Los Gatos Bicycle Racing Club
5 Butch Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing Teammate Win: Tracy Muegge
6 Dean Abt Team Oakland Cycling
7 Steve Clifton Pen Velo Racing / Summit Bicycles
8 Steven Davis Sierra Nevada/Reliable Racing Teammate Win: Tracy Muegge
9 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Brian Mcandrews
11 Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized
12 Joseph Foster R4R-Make A Wish
13 Peter Brisbo CA Technologies Racing
14 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law
15 Glen Kinion CBRE Racing
16 Roderick Gilchrist SJBC
17 John Berg Kovarus/Wells Fargo Racing Team
18 Randy Floyd Body Concepts
19 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Garry Birch Team Fremont / FFBC
21 Thomas Coulter Morgan Stanley / Specialized Cyclin
22 Eugene Bernosky San Jose Bike Club
23 Roger Von rotz Funsport Bikes Cycling Team
24 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
25 Dan Tilzey Audi Reno-Tahoe Cycling
26 Steven Grusis Off The Front Racing Team
27 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
28 Jack Wenzel Body Concepts
29 Craig Lindberg ol Republic / SERT
30 Greg Bollella SunPower Racing / Alto Velo Racing
31 Robert Napieralski 3 Ft.-It's The Law
32 Phillip Heiman Colavita Racing/ Inc/Colavita-Norca
33 Daniel Tkach CBRE Racing
34 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
DNF Robert Montague Spokesman Bicycles
DNF L Allen shaw Funsport Bikes Cycling Team
DNF Douglas Gonda 3Ft - It's The Law
DNF Michael Andalora Santa Cruz Wheelman (Spokesmans Bic
DNF Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 15   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Matheu JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Joanna Bechtel JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
3 Tiina Aardemae JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
4 Julie Cushen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Fiona Winder Razzle Dazzle
6 Ivy Wang Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
7 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
8 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
9 Marissa Axell JL Velo Cycling Team p/b The Freewh Teammate Win: Emily Matheu
10 Rikke Preisler JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
11 Chelsea Brown Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Julie Cushen
DNF Mary Ellen ash JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
DNF Gale Derosa JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
DNF Laurie Furman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
DNF Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
DNF Molly Van houweling JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Julia Gieschen Fig MTN Brew Racing
3 Jessica Baumgardner Fig Mtn Brew Racing
4 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker
5 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Heather Mcdonald
6 Shelagh Fritz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Megan Brinkmeyer Team City Racing
8 June Nguyen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Heather Mcdonald
9 Elisabeth Johnson JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Heather Mcdonald
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Moor
2 Ginger Boyd
3 Pamela Levine SJBC
4 Trish Pablo Team City Racing
5 Jill Huyette JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Brooke Danaher Dayka-Hackett
7 Jessica Parteno JLVelo Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Jill Huyette
8 Genevieve Thomas SheSpoke Racing
9 April Willoughby JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jill Huyette
10 Sherri Monreal Bell Real Estate Cycling
11 Christina Davis SJBC Teammate Top 5: Pamela Levine
12 Jeana Rose Alto Velo
13 Haley Nielsen SheSpokeRacing
14 Stephanie Morris Bell Real Estate Cycling
15 Anna Stewart Funsport Bikes Cycling Team
16 Adelle Hintz SheSpoke
17 Jaime Schaffer Off The Front
18 Lindsay Howard SunPower Racing
19 Sarah Mata Off The Front
20 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jill Huyette
21 Alexis Dezubiria JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jill Huyette
22 Amber Pearson Rio Strada Racing
23 Vickie Crews Off The Front
24 Monica Daugherty SERT
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai
2 Sumer Avila Los Gatos Bicyle Racing Club
3 Heidi Littenberg Reno Wheelmen
4 Laurel Green Los Gatos Bicycle Racing Club
5 Charlotte Hart Monster Media/Spy Racing p/b Fight
6 April Hamlin Los Gatos
DNF Andi Smith SJBC
DNF Annie Carrino ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
2 Maryann Levenson SJBC
3 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
4 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Camille Deluca-flaherty SJBC
6 Michelle Nightengale CA Technologies Racing Teammate Win: Elizabeth Benishin
DNF Heidi Alexander SJBC Teammate Top 5: Maryann Levenson
DNF Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Helen Casabona
DNF Narda Roushdi Berkeley Bike Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 1