Log In
Central Coast Road Series-Ft. Ord Circuit • Jun 12 2016
Partly Cloudy, 59 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Andersonmoxley Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Justin Thompson SunPower Racing
3 Niklas Barreto SunPower Racing
4 Timothy Lang LOW//Factory Racing
5 Jason Schmidt
6 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Sam Andersonmoxley
7 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
8 Cyrus Behroozi SquadraSF p/b Terun
9 Matt Carvell SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
10 Colin Patterson Foothill Cyclery
11 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
12 Aaron Mcdevitt SJBC
13 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai
14 Christopher Beall LOW//Factory Racing Teammate Top 5: Timothy Lang
15 Dave Keefe SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
16 Magnus Gille SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
DNF Jack Rexer SJBC
DNF Shin Umeda SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
2 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
3 Sergei Volkov
4 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Richard Graetz SJBC
6 Sergio Iniguez
7 Uri Friedman
8 Ethan Frankel Team Swift
9 Chris Sontag SJBC Teammate Top 5: Richard Graetz
10 Alexander Yermolovich SJBC Teammate Top 5: Richard Graetz
11 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Nicholas Wallace
12 Anton Vynogradenko SJBC Teammate Top 5: Richard Graetz
13 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Christian Lam
14 Dave Keefe SunPower Racing
15 Dennis Kwon TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike
16 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Steven Thompson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
18 Cory Vogel SunPower Racing
DNF Chris Midkiff Chico Corsa Cycling Club
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sergei Volkov
2 Chris Midkiff Chico Corsa Cycling Club
3 Matthew Hepworth Alto Velo Racing Club
4 Zachary Moon SBR p/b Steven's Bicycles
5 Shiva Sharma SJBC
6 Richie Vos SunPower Racing
7 Cory Vogel SunPower Racing Teammate Top 5: Matthew Hepworth
8 Josh Benjamin
DNF Jefferey Osarczuk
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roberto Castro Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Paul Dixon SunPower Racing
3 Gustavo Tagliari
4 Michael Ford SJBC
5 Shai Traister
6 Dante Lobue Los Gatos Bicycle Racing Club
7 John Wise
8 Jim Billingsley
9 Phillip Millpointer
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Rexer SJBC
2 Mark Howard SunPower Racing
3 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
4 Sam Andersonmoxley Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Tom Salvesen Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Justin Thompson SunPower Racing
7 Will Riffelmacher Olympic Club
8 John Gregorio TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike
9 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Top 5: Mark Howard
10 Erik Camacho SJBC Teammate Win: Jack Rexer
11 Colin Patterson Foothill Cyclery
12 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
13 Christian Lam SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
14 Christopher Beall LOW//Factory Racing
15 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Top 5: Mark Howard
16 Aaron Mcdevitt SJBC Teammate Win: Jack Rexer
17 Sergio Iniguez
18 Mark Alford LOW//Factory Racing
19 Thuy Nguyen SunPower Racing Teammate Top 5: Mark Howard
20 Timothy Lang LOW//Factory Racing
DNF Magnus Gille SunPower Racing Teammate Top 5: Mark Howard
DNF Dave Keefe SunPower Racing Teammate Top 5: Mark Howard
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
2 Daniel Cautor
3 Sean Uusitalo
4 Jase Stone San Jose Bicycling Club
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaito Clarke SJBC
2 Gordon Smith ACADEMY
3 Mckay Kinsey ACADEMY
4 Andrew Mathiesen Team Swift
5 Toby Bodden Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Euan Houston ChristianCycling
7 Micah Ancell
8 Jeremiah Backman
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Finn Cunningham
3 Stefan Hubrich
4 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Finn Cunningham
5 Aidan Mcneil SJBC
6 Rylan Loader Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Eli Hoover Chico Masters Cycling Team
8 Nathan Davis
9 Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
10 Jordy Malmberg Family Cycling Center
11 Matthew Cho Team Fremont/FFBC
12 Creighton Gruber Team Swift
13 Tommy Lacampagne SJBC Teammate Top 5: Aidan Mcneil
14 Martin Escamilla iCAN Junior Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Jason Frost
3 Justin Poulson SJBC
4 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Ethan Frankel Team Swift
6 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Jason Frost
7 Parker Gara SunPower Racing
8 Roberto Castro Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Tim Mcbirney
9 Tommy Perkins JAKROO
DNF Ethan Nemiroff
DNF Aidan Malmberg Family Cycling Center
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bowen Goldstein
2 Cullen Keefe
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Amatelli Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Robert Amatelli
3 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Will Riffelmacher Olympic Club
5 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
6 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
7 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Robert Amatelli
8 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Chris Cain
DNF Eric Saltzman R4R-Make A Wish
DNF Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Chris Cain
DNF Murat Ozgur SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Accarrino
2 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
3 Patrick Norville Sierra Nevada/Reliable Racing
4 Cameron Mclaughlin SJBC
5 Murat Ozgur SquadraSF p/b Terun
6 Giles Douglas SJBC
7 Jason Fritz SJBC Teammate Top 5: Cameron Mclaughlin
8 Oto Slavos SunPower Racing
9 Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports
10 David Porter Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 David Rossow SunPower Racing
12 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
DNF Phill Mai Team Fremont/FFBC
DNF Joseph Sullivan SJBC Teammate Top 5: Cameron Mclaughlin
DNF Albert Lehman Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Dixon SunPower Racing
2 Shai Traister
3 Michael Baumgartner SLiC Cycling
4 Clayton Long SLiC Cycling
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Amatelli Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Erik Camacho SJBC
3 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
5 Giles Douglas SJBC
6 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Robert Amatelli
DNF Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Chris Cain
DNF Hanna Muegge
DNF Joseph Sullivan SJBC Teammate Top 5: Erik Camacho
DNF David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Robert Amatelli
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
2 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT
3 Jason Cruser R4R-Make A Wish
4 Ken Calender Don Chapin Monterey Bay Racing Team
5 Eric Saltzman R4R-Make A Wish
6 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: John Schiefer
8 Dennis Hopp SJBC
9 Todd Munk SJBC
10 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team
11 Darryl Smith R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Jason Cruser
DNF Nick Steel Serious Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phill Mai Team Fremont/FFBC
2 Jason Fritz SJBC
3 Patrick Norville Sierra Nevada/Reliable Racing
4 Oto Slavos SunPower Racing
5 Cameron Mclaughlin SJBC
6 John Hawkins ChristianCycling-Hammer Nutrition
7 Matt Wocasek Spokesman Bicycles
8 David Rossow SunPower Racing Teammate Top 5: Oto Slavos
DNF Albert Lehman Michael David Winery Cycling Team
DNF Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Howard Mintz
DNF Jim Billingsley
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT
2 Chris Ott Peet's Coffee Racing
3 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT Teammate Win: John Schiefer
4 Tim Davis SJBC
5 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team
7 Nick Steel Serious Cycling
8 Todd Munk SJBC Teammate Top 5: Tim Davis
DNF Scott Hollander Off The Front
DNF Daryoush Paknad CoreTechs Cycling TwT Teammate Win: John Schiefer
DNF Albert Lehman Michael David Winery Cycling Team
DNF Jim Billingsley
DNF Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
2 Shin Umeda SunPower Racing
3 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai
4 Tim Davis SJBC
5 Joseph Foster R4R-Make A Wish
6 Mark Perry Victory Velo Racing
7 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Hans Gouwens
8 Ken Shiokari CA Technologies Racing
9 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling TwT
10 Steven Olechny CA Technologies Racing
11 David Tu CoreTechs Cycling Team
DNF Scott Hollander Off The Front
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Howard SunPower Racing
2 Alexis Dezubiria JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Stephanie Wilson SJBC
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanna Muegge
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Lawrence
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Illi Gardner SJBC
2 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker Development
3 Kristin Wolfe SJBC Teammate Win: Illi Gardner
4 Christina Hashimoto Don Chapin Monterey Bay Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shantelle Tupaz
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai
Finishers: Cat 2: 1