Log In
Copperopolis Road Race • Mar 31 2018
Clear, 72 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefen Creason
2 Daniel Cobley Big Orange
3 Jeff Scott Data Driven Athlete
4 Jose Cuevas Orange Pedal
5 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Freewheel
6 Matt Carvell SunPower Racing
7 Aaron Casados Form and Data
8 Fredy Rustrian Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
9 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
11 Kyle Mccall bloc racing
12 Hunter Wilson Team California Juniors
13 Creighton Gruber TEAM SWIFT
14 Brian Kellison Peninsula Velo Cycling Club
DNF Shane Mcguire??? SunPower Racing
DNF Nicholas Caster Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Jeff Scott
DNF Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF David Ellis HistoryNet CT p/b Base Cartel
DNF Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Chase King
DNF Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Alexander Mastro Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Brian Oconnor D9 Foundation/ DNA Race Team
DNF Edwin Park SquadraSF p/b Terun
DNF Kieth Strong Team Fremont/FFBC
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonas Crean
2 Alex Hanson CBRE Racing
3 Chase King
4 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
5 Eric Chodoroff Dolce Vita Freewheel p/b SL2
6 Thomas Kensok TMB Development p/b Equator Coffees
7 Michael Roberts ol'Republic/SERT
8 Daniel Stark CBRE Racing Teammate Top 5: Alex Hanson
9 Dylan Buffington Mash SF
10 Baxter Ross
11 Anthony Yasuda SunPower Racing
12 Rafael Garcia
13 Damon Brewer Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Cam Juarez
DNF Nayvin Chew Davis Bike Club Race Team
DNF Paul Chomsky
DNF Andrew Engel D9 Foundation / DNA Race Team
DNF Evan Paschke
DNF Matt Millar Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Brill Cognition Racing
2 Michael Gilson The Olympic Club
3 Jason Pettitt Kryki sports Audi
4 Cristobal Heitmann AminoRip Race Team
5 Reed Porter
6 Eric Patterson Davis Bike Club Race Team
DNF Francisco Gonzalez Dolce vita freewheel p/b ls2
DNF Stefan Fuller RSBIKE
DNF Eric Brown
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dante Lobue Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jonah Martinez Team California juniors
3 Jacob Gorman Team Swift
4 Mckay Kinsey Academy Cycling
5 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling
6 Ellis Pedersen Team California Juniors
7 Gaven Vanni Tieni Duro
8 Devin Wilson GS Andiamo/Travel Team
9 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Lucas Johnston
10 Finn Thomsen Davis Bike Club Juniors Race Team
11 Henry Killbourn Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Lucas Johnston
12 Matthew Greer GS Andiamo Travel
DNF Dhruv Bhatt Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Lucas Johnston
DNF Toby Bodden Tieni Duro Junior Teammate Top 5: Lucas Johnston
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Strachan Elevation Bike Co.
2 Matthew Amara Academy Cycling Development
3 Evan Larson GS Andiamo Travel
4 Cooper S downing JAKROO
5 Walter Rozek Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
6 Shantelle Tupaz Lamorinda Cycling Club
7 Maxwell Doyle
DNF Daryl Hopkins San Jose Bike Club
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble Olympic Club
2 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Joshua Dapice Touchstone Racing
4 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Mike Castaldo Chico Cycling Team
7 Terence Traughber Portland Bicycle Studio
8 Jeromy Cottell Touchstone Racing Teammate Top 5: Joshua Dapice
DNF Jonathan Baker Touchstone Racing Teammate Top 5: Joshua Dapice
DNF Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
DNF David Brookes Chico Cycling Team
DNF Dan Martin Peet's Coffee Racing
DNF Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
DNF Jason Siegle Subura Santa Monica Racing p/b Alfa
DNF Will Riffelmacher Olympic Club Teammate Win: Chris Coble
DNF Jason Fernschuss
DNF Daniel Bryant Chronos Racing
DNF Michael Sayers
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Duncan Hassall Berkeley Bike Club
2 Dan Rugani CBRE Racing
3 Barry Obrien Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Jason Weldon Scheels
5 Jeremiah Nielson Auto Reno-Tahoe Cycling
6 Bryan Clovis Fun Sport Bikes
7 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
8 Zachary Hilton SJBC
9 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club
DNF Anthony Armerino Berkeley Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Birky R4R - Make-A-Wish
2 Troy Deibert Northstar California
3 Scot Mclean ThirstyBear Cycling
4 Todd Bell R4R - Make-A-Wish Teammate Win: Cameron Birky
5 Philip Malaspina CoreTechs Cycling Team
6 Phil Tercero Coretechs Cycling Team
7 Chris Ott Peet's Coffee Racing
8 Kyle Glerum Chronos Racing
9 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing
10 Dan Tedford ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Scot Mclean
11 Aaron Long ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Scot Mclean
12 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
13 Roger Martin R4R - Make A Wish Teammate Win: Cameron Birky
14 Geoff Beard Studio Velo
15 Matthew Sloan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
16 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
17 Adam Vandewater C510
18 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Philip Malaspina
19 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish Teammate Win: Cameron Birky
DNF David Baumgardner Eliel Factory Team
DNF Lanier Benkard Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF John Coletta R4R-Make-A-Wish Teammate Win: Cameron Birky
DNF Josh Felder Form Fitness
DNF Christopher Phipps ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Scot Mclean
DNF Joseph Sullivan SJBC
DNF Robert Wotring CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Philip Malaspina
DNF Bill Laddish KaiVelo Racing
DNF Jordan Gudebski C510
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 Jason Mongue SquadraSF p/b Terun
3 Amir Matityahu TRAIL HEAD RACING - SPECIALIZED
4 John Riggs CBRE
5 Noel Miller Clean Power Cycling pb TESLA
6 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Timoth Howell BODY CONCEPTS
8 Colby Stott
DNF Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Aaron Terrazas
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Shore Ciclistas del Valle
2 Steven Archer CAL-NATS RACING TEAM
3 Chris Courtney Oak Valley Community Bank Elite Cyc
4 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
5 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling
6 Blake Reed Rock Solid Cycling
7 Jon Ornstil Hammer/53x11
8 George Smith Active Medical Group of Northern Ca
9 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA
10 Chris Demattei Victory Velo Racing
11 Scott Leahy San Jose Bicycle Club
12 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 James Torrence Eden Bicycles Racing Club
14 Gary Grim CBRE Racing
15 Josef Lemire ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
16 Ted Toribio Folsom Bike/Trek
17 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA
18 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
19 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
20 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Joseph Foster ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
DNF Alan Roberts ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
DNF Quentin Sims Hammer Nutrition 53/11
DNF Robert Wotring
DNF Stanley Terusaki CAL-NATS RACING TEAM Teammate Top 5: Steven Archer
DNF Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing
DNF Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
DNF Robert anderson Team specialized racing masters CAL-NATS RACING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 16   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Forester Divine Electric Norcal
2 Eugene Raphaelian Polli Veloce
3 Osvaldo Tomatis Body Concepts
4 Scott La perle CBRE Racing
5 Raz Alon SV707
6 Bob Gorman CA Technologies Racing
7 Jeff Qualle Bell Realestate
8 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
9 Jess Nierenberg
10 Raul De anda
11 Russ Erickson CBRE Racing Teammate Top 5: Scott La perle
12 Randy Floyd Body Concepts Teammate Top 5: Osvaldo Tomatis
13 Mark Poole Body Concepts Teammate Top 5: Osvaldo Tomatis
14 Robert Martinez Delta Velo
15 Jim Elam Fun Sport Cycling Team
16 Bruce Ruana Scheels
DNF Tony Watts AUDI RENO-TAHOE
DNF Thomas wood ? ol' Republic/SERT
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Vogel Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Stephen Vogel
3 Samuel Boardman The Marc Pro Cycling Team p/b Gym O
4 Robert Pearce Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Stephen Vogel
6 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Stephen Vogel
7 Dillon Hollinger Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Stephen Vogel
8 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel p/b SL2
9 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Robert Pearce
10 Jack Duncan Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Robert Pearce
11 Ethan Frankel Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Robert Pearce
12 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel p/b SL2
13 Evan Huffman Rally Cycling
14 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
15 Morgan Cole SunPower Racing
16 Jove Graham Dayka Hackett
17 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
18 Will Brickler Unattached
19 Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team
DNF Neil Leonard Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
DNF Erik Schiller SunPower Racing
DNF Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Gavin Murray MARCPRC
DNF Timmy Bauer Oak Valley Community Bank Elite Cyc
DNF Adriano Castro Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF John Echeveste Fig Mtn Brew Racing
DNF Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Robert Pearce
DNF Richard Graetz Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Drew Kogon Subaru Santa Monica Racing p/b Alfa
DNF Luke Lamperti TEAM SWIFT
DNF Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Robert Pearce
DNF Jimmy Miller Team CCR Roofing
DNF Yatwah Mitchell World Peace
DNF Angel Munoz ENDO concept team
DNF Brandon Nied Velo Reno p/b Western Lithium
DNF Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Stephen Vogel
DNF Madden Titus SunPower Racing
DNF Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Robert Pearce
DNF Robert Schell Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Robert Terra
DNF John Franz Davis Bike Club
DNF Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
DNF Sam Bassetti
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 19   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaimee Erickson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Brooke Danaher Liquid Velo
3 Jennifer Schwarz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Jill Huyette Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Jaimee Erickson
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Moser JLVelo Cycling Team
2 Elisabeth Huff
3 Christina Ooi
4 Veronica Mickelson Breakaway Women's Racing
5 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecka Sepela Davis Bike Club
2 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
DNF Michelle Nightengale CA Technologies Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie *wong Team Mike's Bikes
2 Eleanor Velez
3 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
4 Diana Cedeno Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Irene Van den broek Velo Club La Grange
6 Shelby Tramel CycleSport Specialized p/b Muscle M
DNF Jessica Baumgardner Stinner Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5