Log In
Madera County Stage Race - Time Trial • Mar 12 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Mercedes Benz/Folsom Bike 21:26.62
2 Christopher Lyman Team Specialized Racing Masters 21:32.19
3 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 21:45.08
4 Jonathan Lee Red Peloton 21:46.83
5 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com 21:52.82
6 Michael Hernandez Great Basin Imaging Cycling Team 22:13.25
7 Kevin Klein Yahoo Cycling Team 22:18.06
8 Jason Grefrath Taleo Racing 22:18.62
9 Brian Peterson Team Bell Lap 22:24.65
10 Brian Choi Stuzio Cycling Club 22:24.77
11 Jason Boynton Mercedes Benz/Folsom Bike 22:39.16 Teammate Win: Daniel Bryant
12 Stephen Pelaez Bell Lap Racing 22:51.33
13 Paul Dyrwal IronDataThirstyBearCycling.com 23:01.52 Teammate Top 5: Christopher Phipps
14 Gregory Gambetta Mercedes Benz/Folsom Bike 23:02.89 Teammate Win: Daniel Bryant
15 David Levine Taleo Racing 23:03.91
16 Gregory Anderson Morgan Stanley Smith Barney/Special 23:10.88
17 John Devere Sierra Pacific Racing 23:13.52
18 Matt Connolly Rio Strada Racing 23:14.38
19 Lance Cameron Don Chapin Monterey Bay Racing Team 23:18.59
20 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters 23:19.97 Teammate Top 5: Christopher Lyman
21 Steve Heaton Team Bicycle Trip/Symantec 23:33.70
22 Michael Ricks Delta Velo 23:33.72
23 David Nader Peninsula Velo/Pomodoro 23:40.34
24 Jeromy Cottell Peninsula Velo/Pomodoro 23:55.40
25 Steve Offerman Rio Strada Racing 23:56.17
26 Murray Swanson Peninsula Velo/Pomodoro 23:57.52
27 Chad Demasi Rocknasium 24:04.57
28 James Hardy Squadra Ovest Cycling 24:10.64
29 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 24:16.48 Teammate Top 5: Matthew Carinio
30 Ken Gallardo IronDataThirstyBearCycling.com 24:23.68 Teammate Top 5: Christopher Phipps
31 Toby Long Squadra Ovest Cycling 24:29.91
32 Tom Rosencrantz Taleo Racing 24:30.98
33 Ross Tinline Peninsula Velo/Pomodoro 24:38.02
34 Jason Brown Great Basin Imaging Cycling Team 24:57.13
35 James Herzman Great Basin Imaging Cycling Team 24:58.08
36 Brian Zimny Team City Sacramento 25:01.17
37 Blake Reed ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 25:26.22 Teammate Top 5: Matthew Carinio
38 Robert Sorenson Millcreek Bicycles 25:46.45
39 Peter Nicholson Whole Athlete-Specialized 26:16.28
40 Ryan Bennett Divine Electric Norcal 26:53.67
41 Jon Gallagher Cole Sport 28:04.29
42 David Brunetti 28:22.26
43 ? Rowel Major Motion Cycling Club 29:12.78
44 William Innes Team Specialized Racing 30:35.43
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 22   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam 21:52.03
2 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters 22:22.55
3 Bubba Melcher Team Clover 22:47.29
4 Thomas Coulter Morgan Stanley Smith Barney/Special 22:57.87
5 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Special 23:08.39
6 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 23:11.36
7 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Zteam 23:11.75 Teammate Win: Cale Reeder
8 Scott Wienker Davis Bike Club Race Team 23:13.01
9 Max Thompson IronDataThirstyBearCycling.com 23:17.17
10 Jon Ornstil 23:22.85
11 Gerald Roberts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 23:24.69
12 Chris Black Morgan Stanley Smith Barney/Special 23:31.72 Teammate Top 5: Thomas Coulter
13 John Steggall Davis Bike Club Race Team 23:32.76
14 Jeremy Wire SJBC 23:37.99
15 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters 23:39.29 Teammate Top 5: Lawrence Nolan
16 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/Zteam 23:40.77 Teammate Win: Cale Reeder
17 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team 23:40.79
18 Michael Vetterli Olympic Club 23:45.74
19 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 23:48.61
20 Mike Gadow SJBC 23:58.06
21 Michael Boehme Colavita Racing 23:58.37
22 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com 24:06.49
23 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 24:08.54
24 Clark Foy SJBC 24:23.63
25 John O'neill Team Clover 24:26.51 Teammate Top 5: Bubba Melcher
26 Daniel Smith Morgan Stanley Smith Barney/Special 24:34.21 Teammate Top 5: Thomas Coulter
27 Mark Vandenberghe Wells Fargo Racing Team 24:41.54
28 Peter Rosser Team Clover 24:43.01 Teammate Top 5: Bubba Melcher
29 Andrew Nevitt SJBC 24:46.80
30 Mario Reyes Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 24:53.38
31 Thomas Kellner Davis Bike Club Race Team 24:53.44
32 Spencer Kenner Rocknasium 24:54.43
33 Steven Kirby Colavita Racing 24:57.73
34 Rodney Spradlin Rocknasium 24:59.10
35 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 25:01.07
36 Shawn Oliver Morgan Stanley Smith Barney/Special 25:11.57 Teammate Top 5: Thomas Coulter
37 Daryl Spano SJBC 25:14.84
38 Rick Morgan SJBC 25:27.08
39 Joseph Davis Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 25:29.64
40 David Montgomery Truckee Bicycle Team 25:32.95
41 Michael Camarena Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 25:48.02
42 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team 25:59.88
43 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition 26:08.23
44 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 26:10.05
45 Carmelo Rios Fightin' Bobas 26:14.76
46 Justin Eatinger Audi 26:35.18
47 Chris Courtney SJBC 26:52.00
48 Tim Lydon SJBC 27:05.96
49 Rod Fernandez Davis Bike Club Race Team 27:53.30
50 Randy Armstrong SJBC 28:23.92
51 James Pappe Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 28:28.15
52 Michael Rizzo SJBC 28:49.07
53 Vincent Gee Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 30:32.98
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 25   Cat 3: 21   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Gossi Truckee Bicycle Team 23:29.69
2 Steven Palladino Fightin' Bobas 23:43.60
3 Mac Carey Taleo Racing 23:45.67
4 Scott Hennessy VOS Racing 23:49.85
5 Jeff Townsend Fightin Bobas 24:06.46
6 Mark Caldwell Morgan Stanley Smith Barney/Special 24:08.18
7 Lloyd Rath Team Hammer Nutrition 24:19.70
8 Glenn Mattsson Fightin' Bobas 24:27.31 Teammate Top 5: Steven Palladino
9 Edgar Leano Truckee Bicycle Team 24:40.70 Teammate Win: Paul Gossi
10 Robert Montague Team Bicycle Trip/Symantec 24:45.02
11 Josef Lemire SHO-AIR/ SERT 24:45.97
12 David Stockwell SJBC 24:56.54
13 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team 25:00.28
14 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith Barney/Special 25:18.63
15 James Langley Team Bicycle Trip/Symantec 25:31.88
16 Greg Bollella Webcor/Alto Velo 25:35.19
17 Manuel Borges VOS Racing 25:52.72 Teammate Top 5: Scott Hennessy
18 Larry Hampson VOS Racing 25:55.77 Teammate Top 5: Scott Hennessy
19 Richard Shields Team Hammer Nutrition 25:58.97
20 Jack Kelso Team Hammer Nutrition 26:09.43
21 Paul Chuck Morgan Stanley Smith Barney/Special 26:15.66
22 Nelson Frink Body Concepts 26:20.33
23 Bob Ebe Taleo Racing 26:32.44 Teammate Top 5: Mac Carey
24 Scott Calley VOS Racing 26:44.55 Teammate Top 5: Scott Hennessy
25 Albert Barreto VOS Racing 26:49.67 Teammate Top 5: Scott Hennessy
26 Franz Broz VOS Racing 26:56.67 Teammate Top 5: Scott Hennessy
27 Dana Farmer VOS Racing 26:56.68 Teammate Top 5: Scott Hennessy
28 Phillip Heiman Colavita Racing 27:05.27
29 Douglas Lindsay Truckee Bicycle Team 27:16.70 Teammate Win: Paul Gossi
30 Christopher Kolm Taleo Racing 27:30.99 Teammate Top 5: Mac Carey
31 Robert Strain Taleo Racing 27:48.35 Teammate Top 5: Mac Carey
32 Norman Smith Fightin' Bobas 27:49.44 Teammate Top 5: Steven Palladino
33 Michael Freeman Team Hammer Nutrition 27:58.67
34 Joseph Storm Taleo Racing 27:59.18 Teammate Top 5: Mac Carey
35 Larry Knaus Webcor/Alto Velo 28:08.31
36 Craig Snider Taleo Racing 32:28.42 Teammate Top 5: Mac Carey
37 Harry Williamson Fightin' Bobas 34:23.12 Teammate Top 5: Steven Palladino
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 22:47.17
2 Wes Holloway Echelon Racing Development 22:50.03
3 Alexander Freund Davis Bike Club Race Team 22:52.19
4 Steven Vickery Chico Corsa Cycling Club 22:53.54
5 Michael Kopp Taleo Racing 23:00.23
6 Roger Martin Wells Fargo Racing Team 23:10.23
7 Hanns Detlefsen Taleo Racing 23:20.40 Teammate Top 5: Michael Kopp
8 Alec Kassin Whole Athlete-Specialized 23:21.20
9 Johannes Kratz Metromint Cycling 23:21.70
10 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 23:25.99 Teammate Win: Lance Newey
11 Scott Heather Chico Corsa Cycling Club 23:26.60 Teammate Top 5: Steven Vickery
12 Scott Peifer Mercedes Benz/Folsom Bike 23:27.76
13 Roger Hogan Momentum Racing California 23:30.06
14 Nick Kersmarki Red Peloton 23:36.04
15 Kenny Strickland SJBC 23:38.93
16 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling 23:46.30
17 Chad Rosser SJBC 23:47.93
18 Nicholas Newcomb Whole Athlete-Specialized 23:49.15
19 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club 23:53.94 Teammate Top 5: Steven Vickery
20 Mark Chaisson Peninsula Velo/Pomodoro 23:56.54
21 Jason Cruser Wells Fargo Racing Team 23:59.84
22 William Myers Fremont Bank Cycling Team 24:00.96
23 Wilson Gorrell Mercedes Benz/Folsom Bike 24:01.25
24 Scott Witthoff Fusion Sport USA 24:06.58
25 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling 24:06.90
26 Guy Van natta Momentum Racing California 24:07.00
27 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors 24:07.53
28 Roland Freund Davis Bike Club Race Team 24:09.61 Teammate Top 5: Alexander Freund
29 Zeke Mostov SJBC 24:10.15
30 Tyler Williams All Sport-Team Swift 24:11.87
31 Lutz Braun Momentum Racing California 24:12.96
32 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 24:13.12 Teammate Top 5: Alexander Freund
33 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC) 24:13.92
34 Geoffrey Davis ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 24:20.40
35 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team 24:22.43
36 Garrett Hankins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 24:23.84 Teammate Win: Lance Newey
37 Eliot Logan Webcor/Alto Velo 24:24.95
38 Dan Boyle Red Peloton 24:27.38
39 Steve Thomsen Great Basin Imaging Cycling Team 24:28.50
40 Monte Boyle Team Clover 24:28.87
41 Alexander Hsing Webcor/Alto Velo 24:30.13
42 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC) 24:30.13
43 David Doll Topsport 24:34.88
44 Naveen Molloy Metromint Cycling 24:37.58
45 Chris Becker Taleo Racing 24:40.44 Teammate Top 5: Michael Kopp
46 Dedrick Kon Team Helen's 24:41.97
47 David Rossow Webcor/Alto Velo 24:48.47
48 Josef Nygaard All Sport-Team Swift 24:58.81
49 Cody Tapley Whole Athlete-Specialized 24:59.31
50 Matthew Davis Team Clover 25:12.52
51 Stone Beck Stevens Bicycle Racing 25:12.65
52 Eric Cinnamon Red Peloton 25:14.31
53 Robert Orcutt Webcor/Alto Velo 25:16.69
54 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors 25:21.64
55 Rob Brandt Great Basin Imaging Cycling Team 25:37.55
56 Chris Callahan Wells Fargo Racing Team 25:40.60
57 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors 25:41.23
58 Andrew Biscardi SJBC 25:43.39
59 Joakim Vinberg R4R-Make A Wish 25:44.23
60 Nick Kinney Whole Athlete-Specialized 25:53.51
61 Santiago Bolon ICCC-St. Louis 26:13.48
62 Brentley Campbell All Sport-Team Swift 26:36.38
63 Rick Graves Taleo Racing 27:23.55 Teammate Top 5: Michael Kopp
64 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 27:51.83 Teammate Win: Lance Newey
65 Kashy Ghazzagh Red Peloton 28:10.50
66 Matthew Dearing Momentum Racing California 29:04.45
67 Scott Hellam Momentum Racing California 29:16.59
68 Neema Assemi Sierra Pacific Racing 29:22.17
69 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 30:31.93 Teammate Win: Lance Newey
70 Eric Robertson Momentum Racing California 32:23.59
71 Edward Lund Momentum Racing California 33:22.26
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 62   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Skriver 22:55.64
2 Chris Schaper 24:17.56
3 Allen Brumm Webcor/Alto Velo 24:21.28
4 Vitaly Gashpar Colavita Racing 24:37.58
5 Joseph Booth Momentum Racing California 24:48.50
6 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club 24:49.51
7 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling Team 24:51.41
8 Allan Armstrong Webcor/Alto Velo 24:56.52 Teammate Top 5: Allen Brumm
9 Ryan Johnson Team Mike's Bikes 25:07.67
10 Jason Brasel Davis Bike Club Race Team 25:10.84
11 David Grundman Davis Bike Club Race Team 25:12.03
12 Garth Jackson Alta Alpina Cycling Club 25:26.43
13 Diego Binatena Team Specialized Racing Juniors 25:36.68
14 Stephen Shafer Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 25:36.94
15 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling 25:43.14
16 Zach Starnes Dolce Vita Cycling 26:01.29
17 John Becker Team Mike's Bikes 26:08.05
18 Daniel Lebson Rio Strada Racing 26:10.27
19 Ryan Brooks Stevens Bicycle Racing 26:15.24
20 Ryan Odell Davis Bike Club Race Team 26:16.86
21 Raoul Martinblouin Taleo Racing 26:18.02
22 Leland Jones Vapor Racing 26:28.18
23 Kenneth Gonzales 26:32.95
24 Oliver Weiss Rio Strada Racing 26:41.24
25 Ryan Grant All Sport-Team Swift 26:45.77
26 Ryan Oakes Bicycle Planet 26:45.92
27 Tomas Mundarain Momentum Racing California 26:48.51 Teammate Top 5: Joseph Booth
28 Ryan Malm Davis Bike Club Race Team 26:50.03
29 Stanley Goto All Sport-Team Swift 26:50.08
30 Daniel Firu SJBC 27:03.63
31 Robbie Farrens Rocket Sports Racing 27:05.78
32 Tommy Lucas All Sport-Team Swift 27:11.88
33 Nick Baird Sierra Pacific Racing 27:22.22
34 Curtis Hong 27:27.63
35 Michael Watts 27:41.50
36 Eddie Sahyoun Rio Strada Racing 27:42.04
37 Cody Greer Sierra Pacific Racing 27:43.62
38 Timothy Turnbull Los Gatos 27:49.73
39 Marc Mendoza SJBC 28:10.55
40 Marc-cedric Latreille Metromint Cycling 28:44.56
41 Bryan Yates 28:52.59
42 Steven Oliver Mission Cycling 28:55.89
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 36   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Coyle Rio Strada Racing 23:53.56
2 Tim Petersen SF Sport & Spine Pt Racing 24:11.51
3 Kevin Miller Victory Velo 24:19.15
4 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 24:21.07
5 Dave Dunkley Wells Fargo Racing Team 24:25.82
6 Ken Doyle Polli Veloce 24:36.64
7 Oliver Ryan R4R-Make A Wish 24:40.08
8 Jeremiah Root Stevens Bicycle Racing 24:41.00
9 John Gallagher Taleo Racing 24:44.41
10 Mitch Karno Polli Veloce 24:44.45
11 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 24:46.33 Teammate Top 5: Steve Ward
12 Joshua Houssiere Stevens Bicycle Racing 24:52.05
13 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 24:53.44
14 Mark King Christian Cycling-Hammer Nutrition 24:54.41
15 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 25:00.18 Teammate Top 5: Steve Ward
16 Gilbert Tarin Taleo Racing 25:02.94
17 John Collins Team Revolutions 25:05.68
18 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 25:11.71
19 Brad Crow Wells Fargo Racing Team 25:15.78 Teammate Top 5: Dave Dunkley
20 Kevin Odonnell Taleo Racing 25:18.40
21 Todd Munk SJBC 25:27.04
22 Darron Sturgeon Taleo Racing 25:34.14
23 David Haslemann Rio Strada Racing 25:38.62 Teammate Win: Richard Coyle
24 Blake James Momentum Racing California 25:41.63
25 Ryan Nickelson Wells Fargo Racing Team 25:51.90 Teammate Top 5: Dave Dunkley
26 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 25:52.24
27 Chris Toshok Dolce Vita Cycling 25:57.45
28 Daniel Onorato Polli Veloce 25:59.80
29 Ron Meskis Michael David Winery Cycling Team 26:18.91
30 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas 26:20.06
31 Daniel Petersen Fightin' Bobas 26:21.89
32 Keith Griffin Kinetic Cycles/GBI 26:22.40
33 Rann Valdez Stone Racing 26:22.57
34 Michael Fine Precision Stone Racing 26:23.97
35 Chad Cheadle Colavita Racing 26:27.61
36 John Gates Polli Veloce 26:34.72
37 Roger Steuble Team Revolutions 26:35.34
38 Chris Hernikl Taleo Racing 26:35.70
39 Tobin Richardson Davis Bike Club Race Team 26:36.55
40 Mark Fiori Davis Bike Club Race Team 26:42.03
41 Trevor Cadogan Rio Strada Racing 26:43.58 Teammate Win: Richard Coyle
42 Steve Daniels Polli Veloce 26:43.97
43 Michael Saba Taleo Racing 26:50.07
44 Grant Russell Sacramento Golden Wheelmen 26:52.58
45 Nathan Trueblood Davis Bike Club Race Team 26:55.68
46 Justin Morgan Stevens Bicycle Racing 27:03.93
47 Rockie Stevens Vapor Racing 27:08.16
48 Douglas Mcdonald R4R-Make A Wish 27:20.71
49 Chad Covington Sierra Pacific Racing 27:31.84
50 Kevin Jeffers Red Peloton 27:41.85
51 Mark Klein Christian Cycling-Hammer Nutrition 27:44.63
52 Francis Goldsberry Sacramento Golden Wheelmen 28:13.14
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 49   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Sopenski 26:15.24
2 Keith Brodsky LA County Bicycle Coalition 26:50.64
3 Mark Lawrence 27:28.74
4 Ben Egger 27:41.60
5 Blake Rowan California Polytechnic-San Luis Obi 27:56.43
6 Sef Jaimes SLO Nexus-Gym One 27:56.58
7 Jason Adley Momentum Racing California 27:57.66
8 Rocky Fletcher Rio Strada Racing 27:59.01
9 James Copsey 28:07.48
10 John Oakes Redding Velo 31:42.91
11 Josh Cohn Mission Cycling 52:42.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Stroub Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 25:18.75
2 Eric Henson Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 27:27.64 Teammate Win: Ken Stroub
3 George Chinn Stevens Bicycle Racing 27:39.65
4 Renard Ihlenfeld Dolce Vita Cycling 28:30.01
5 John Christian 45:33.77
6 Ron Hicks 14:40.08
7 Blake Rowan California Polytechnic-San Luis Obi 21:00.79
8 Mike Krynock 21:32.98
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava 0:21:21.60
2 Logan Loader dope RideClean p/b PatentIt.com 0:21:32.09
3 Michael Githens 0:21:39.76
4 Evan Huffman California Giant Berry Farms/Specia 0:21:46.67
5 Tore Nauta Webcor/Alto Velo 0:21:46.97
6 Daniel Bechtold Hagens Berman Cycling 0:21:47.00
7 Jonathan Teeter Davis Bike Club Race Team 0:21:51.39
8 Kris Lunning Marc Pro - Strava 0:21:56.19 Teammate Win: Justin Rossi
9 Eric Wohlberg Form Fitness 0:22:01.79
10 Brian Buchholz Webcor/Alto Velo 0:22:14.04 Teammate Top 5: Tore Nauta
11 Vincent Owens Sierra Pacific Racing 0:22:15.45
12 Brian Bosch Sierra Pacific Racing 0:22:17.75
13 Donald Hahn Marc Pro - Strava 0:22:23.63 Teammate Win: Justin Rossi
14 Russell White Davis Bike Club Race Team 0:22:26.53
15 Alex Brookhouse Echelon Racing Development 0:22:30.06
16 Kyle Torres Team Specialized Racing Juniors 0:22:30.82
17 Joe Galloway Sierra Pacific Racing 0:22:32.31
18 Jose Soltren Los Gatos 0:22:32.69
19 David Albrecht Chico Corsa Cycling Club 0:22:33.07
20 Johannes Steffens SJBC 0:22:34.29
21 John Wilk Webcor/Alto Velo 0:22:38.71 Teammate Top 5: Tore Nauta
22 David Benkoski Team Specialized Racing Juniors 0:22:41.76
23 Raffi Jilizian Form Fitness 0:22:42.21
24 Eric Sammuli A Road Bike 4U Elite Team 0:22:42.63
25 Hendrik Pohl Webcor/Alto Velo 0:22:42.94 Teammate Top 5: Tore Nauta
26 Gregory White Davis Bike Club Race Team 0:22:45.25
27 Torey Philipp Team Specialized Racing Juniors 0:22:56.24
28 Brian Kappus A Road Bike 4U Elite Team 0:23:03.49
29 Michael Jasinski Fremont Bank Cycling Team 0:23:05.35
30 Craig Logan 0:23:05.79
31 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip/Symantec 0:23:07.64
32 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling 0:23:08.96
33 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specia 0:23:10.98 Teammate Top 5: Evan Huffman
34 Adam Carr Form Fitness 0:23:11.65
35 Nicholas Oliver Fremont Bank Cycling Team 0:23:18.11
36 Eric Losak A Road Bike 4U Elite Team 0:23:21.58
37 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specia 0:23:22.83 Teammate Top 5: Evan Huffman
38 John Piasta All Sport-Team Swift 0:23:23.00
39 Andrew Lanier jr Team Specialized Racing Juniors 0:23:23.63
40 Eric Riggs Yahoo Cycling Team 0:23:25.28
41 Jason King Echelon Racing Development 0:23:27.71
42 William Zellmer Team Specialized Racing Juniors 0:23:29.95
43 James Laberge Team Specialized Racing Juniors 0:23:30.11
44 Kennett Peterson Hagens Berman Cycling 0:23:30.37
45 Brandon Trafton California Giant Berry Farms/Specia 0:23:35.99 Teammate Top 5: Evan Huffman
46 Robert Macneill Webcor/Alto Velo 0:23:37.12 Teammate Top 5: Tore Nauta
47 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team 0:23:40.48
48 Alan Adams Lake Washington Velo 0:23:43.02
49 Marcus Smith Team Specialized Racing Juniors 0:23:46.83
50 John Hunt California Giant Berry Farms/Specia 0:23:49.99 Teammate Top 5: Evan Huffman
51 Sean Smith Webcor/Alto Velo 0:23:54.04 Teammate Top 5: Tore Nauta
52 Julian Martinez Fremont Bank Cycling Team 0:23:58.69
53 Dustin Diede Precision Stone Racing 0:24:00.86
54 Darren Basso Audi 0:24:03.68
55 Jeffrey Galland Chico Corsa Cycling Club 0:24:03.80
56 Alton Dunnigan Bicycle Planet 0:24:21.24
57 Graeme Galyer 0:24:21.27
58 Adan Thuss 0:24:28.16
59 Christopher Flanagan All Sport-Team Swift 0:24:31.26
60 Anthony Ferretti Chico Corsa Cycling Club 0:24:56.00
61 Robert Winder HDR Racing p/b Lombardi Sports 0:24:57.13
62 Sydney Newsom Sierra Pacific Racing 0:25:00.73
63 Christopher Dubois A Road Bike 4U Elite Team 0:25:13.73
64 Peter Taylor California Giant Berry Farms/Specia 0:25:26.48 Teammate Top 5: Evan Huffman
65 Mark Sasser SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P 0:25:30.29
66 Keith Miller California Giant Berry Farms/Specia 0:26:40.62 Teammate Top 5: Evan Huffman
67 Ruth Winder Peanut Butter & Co. TWENTY12 0:27:07.26
68 Sassan Golafshan Form Fitness 0:27:25.96
69 Daniel Farinha Firefighters Cycling 0:28:02.63
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 38   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhae Shaw 23:13.88
2 Molly Van houweling Metromint Cycling 23:33.04
3 Olivia Dillon Peanut Butter & Co. TWENTY12 23:43.33
4 Jane Despas 23:48.22
5 Elizabeth Newell Fremont Bank Cycling Team 24:17.92
6 Jane Robertson Metromint Cycling 24:38.46
7 Cara Gillis Missing Link Training Systems / Spe 24:39.77
8 Jerika Hutchinson 24:50.96
9 Anna Barensfeld Missing Links Coaching & Training S 24:51.53
10 Michelle Melka Red Racing 24:55.91
11 Kristina Seley ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 25:19.57
12 Haley Juno-galdes Webcor/Alto Velo 25:28.89
13 Rebecca Werner Webcor/Alto Velo 25:30.19
14 Amanda Seigle Metromint Cycling 25:55.19 Teammate Top 5: Molly Van houweling
15 Anne Fulton Metromint Cycling 25:55.57 Teammate Top 5: Molly Van houweling
16 Vanessa Drigo Vanderkitten Racing presented by Ke 25:57.06
17 Lauraleen Fenech Los Gatos 26:00.11
18 Ryan Hostetter Metromint Cycling 26:04.75 Teammate Top 5: Molly Van houweling
19 Anna Davenport Los Gatos 26:18.61
20 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team 26:21.36
21 Amy Mcguire Wheelworks Racing 26:22.46
22 Josephine Morgan Michael David Winery Cycling Team 26:22.94
23 Leah Guloien Missing Link Training Systems / Spe 26:25.43
24 Jane Wolcott Webcor/Alto Velo 26:28.81
25 Christine Sodaro Red Peloton 26:53.87
26 Lucia Mokres Los Gatos 27:07.64
27 April Hamlin Los Gatos 27:22.57
28 Beverly Chaney Touchstone Climbing 27:32.34
29 Julie Bellerose Metromint Cycling 27:33.89 Teammate Top 5: Molly Van houweling
30 Courtney Dimpel BSA RACING 27:35.06
31 Hanan Alves-hyde Peanut Butter & Co. TWENTY12 28:00.69 Teammate Top 5: Olivia Dillon
32 Kira Prokopakis Los Gatos 28:42.65
33 Amy Russo Red Racing 29:30.46
34 Mary Ellen ash Metromint Cycling 30:42.25 Teammate Top 5: Molly Van houweling
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 19   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Crowley Metromint Cycling 24:57.98
2 Lina Martensson Metromint Cycling 25:06.14 Teammate Win: Kelly Crowley
3 Ruste Parker Stevens Bicycle Racing 26:18.75
4 Ellen Sherrill Davis Bike Club Race Team 26:29.39
5 Johanna Trueblood Davis Bike Club Race Team 26:43.86
6 Jennifer Gott Red Peloton 26:58.52
7 Allyson Kutler Red Racing 27:01.55
8 Katherine Scott-smith Precision Stone Racing 27:17.39
9 Holly Liske Webcor/Alto Velo 27:23.12
10 Kerry Stivaletti Team TIBCO II 27:36.37
11 Lauren Catlin All Sport Team Swift 27:49.78
12 Trudy Bjornsen Davis Bike Club Race Team 28:01.25 Teammate Top 5: Ellen Sherrill
13 Margaret Jones Chico Corsa Cycling Club 28:04.34
14 Edina Fuzesi Team Dude Girl/Colnago presented by 28:09.06
15 Morgan Bonar 28:15.50
16 Rhonda Serr Dolce Vita Cycling 28:18.85
17 Joan Meiners RockyMounts~Izze Racing 28:32.82
18 Donna Nice SJBC 28:44.39
19 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team 29:10.68 Teammate Top 5: Ellen Sherrill
20 Christine Harris Team TIBCO II 29:17.73
21 Nicole Slaton Metromint Cycling 29:19.64 Teammate Win: Kelly Crowley
22 Ashley Drum Metromint Cycling 29:32.60 Teammate Win: Kelly Crowley
23 Ivy Wang Team Roaring Mouse 30:10.86
24 Julie Guthrie NOW-MS Society 31:08.05
25 Stephanie Dameral Precision Stone Racing 31:24.78
26 Ann Stuart Touchstone Climbing 31:42.97
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 20   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Baumann Wells Fargo Racing Team 26:50.23
2 Cybil Silberman Early Bird Womens Developmental Cyc 26:56.44
3 Jocelyn Pogue Herbalife LaGrange 27:07.34
4 Ellen Evans b+ radsport 27:18.76
5 Erica Mikesh Precision Stone Racing 27:52.14
6 Gale Derosa Metromint Cycling 27:56.76
7 Maryann Schrupp Team TIBCO II 28:00.72
8 Sarah Conover Victory Velo 28:05.63
9 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo/Pomodoro 28:06.44
10 Sarah Brodsky Team Dude Girl/Colnago presented by 28:13.56
11 Leslie Creed Davis Bike Club Race Team 28:15.07
12 Anne Findlay Team Type 1 28:18.91
13 Tina Huang Metromint Cycling 28:26.87
14 Catherine Hadsell Wells Fargo Racing Team 28:47.05 Teammate Win: Vanessa Baumann
15 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas 29:22.57
16 Heather Lipana Rio Strada Racing 29:26.62
17 Diane Firu SJBC 29:32.92
18 Kaya Cohn Metromint Cycling 29:41.93
19 Laura Thompson Taleo Racing 29:54.05
20 Andrea Gehlhausen Team Revolutions 29:55.56
21 Melissa Diede Precision Stone Racing 29:57.58 Teammate Top 5: Erica Mikesh
22 Adrienne Belliveau Team Roaring Mouse 30:09.03
23 Jill Eyres Team TIBCO II 30:46.03
24 June Nguyen Precision Stone Racing 30:54.79 Teammate Top 5: Erica Mikesh
25 Michelle Bandoni SJBC 30:54.97
26 Yoko Kasai Taleo Racing 31:29.42
27 Pamela Spencer Davis Bike Club Race Team 31:54.97
28 Vikki Appel PAA/REMAX 40:12.18
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty Velo Bella 25:42.07
2 Janet Gahagen Wells Fargo Racing Team 25:42.18
3 Elizabeth Benishin Velo Bella 25:49.50 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
4 Kim Wik Sycomp Racing 25:49.84
5 Laurie Furman Team Affinity 26:26.66
6 Lesley Jensen One Team Racing 26:27.20
7 Patricia Black Red Racing 27:05.61
8 Sue Lovecchio Velo Bella 27:12.91 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
9 Andi Smith Webcor/Alto Velo 27:19.52
10 Mary Magnani Red Racing 27:54.08
11 Julie Porter Velo Bella 27:59.60 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
12 Jean Harvey Wells Fargo Racing Team 28:04.80 Teammate Top 5: Janet Gahagen
13 Jennifer Van muckey Sycomp Racing 28:38.15 Teammate Top 5: Kim Wik
14 Andrea Atkins Velo Bella 28:49.58 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
15 Bonnie Forer Left Coast Racing Team 28:53.04
16 Julie Nevitt SJBC 29:07.67
17 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC) 29:20.28
18 Marsha Kirschbaum Velo Bella 29:20.42 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
19 Sonja Klein Sycomp Racing 29:22.13 Teammate Top 5: Kim Wik
20 Michele Heaton Bike Trip Symantec 29:33.60
21 Phyllis Olrich Victory Velo 29:38.80
22 Monica Holt Sycomp Racing 29:55.83 Teammate Top 5: Kim Wik
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 11