Log In
Turlock Lake Road Race • Apr 6 2019
Clear, 66 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet
2 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
3 Gregory White SP2 Life Elite Cycling Team
4 Jonah Kellogg Team Swift
5 Blake Anton Marc Pro Cycling p/b Gym One
6 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees
7 Nick Baird sp2life elite
8 Matt Mikul Terun Elite
9 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
10 Cameron Hawk SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
11 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
12 Scott Giles Schnur Racing
13 Chaz Turmon SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
14 Tyler Pearce SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
15 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Adam Naguib
16 John Bergmann team clif bar
17 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2
18 Christopher Beall Terun Elite
19 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
20 Joseph Chicoine ThirstyBear Cycling
21 Chris Evans Terun Elite
22 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
23 Russell White SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fernando Padilla CBRE Racing
2 Jason Anderson TMB Development p/b Equator Coffees
3 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike
4 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Leonard Schummer leonardschummer@gmail.com
6 Rey Surla Agila Racing Team
7 Evan Paschke
8 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2
9 Mckay Kinsey Team Swift
10 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC
11 Callum Ingram Velo Reno p/b Tamarack Junction
12 Matthew Solomon Barker Mountain Bikes
13 Jason Allen
14 Paul Ngo QT4BT
15 Selim Elhadj
16 Glen Feller TMB Developement p/b Equator Coffee
17 Alexander Lopez Rio Strada Racing
18 Sean Martin LOW// Factory Racing
18 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling
19 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC
20 Brian Bailey JLVelo Cycling Team
21 Robert Gonzalez Team Fremont
22 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Yuriy Platoshyn
DNF Charlie Zamanian
Finishers: Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zac Rossen SJBC
2 Sean O'neal CBRE Racing
3 Alex Shore
4 Ian Fernihough SJBC Teammate Win: Zac Rossen
5 Kyle Fraley
6 Enrique Alameda jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Michael Osorio Tern SquadraSF
DNF Joe Mornin Berkeley Bicycle Club
DNF Daryl Hopkins Team Swift
DNF Michael Donohue
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Harper Berkeley Bicycle Club
2 Brian Ramirez cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
3 Hector Alanis
4 Luis Gomez
5 Alex Bertrand
6 Damon Ferrar
7 Brandon Christianson
8 Andrew Sterling Team City Racing
9 Kimmo Pylvanainen SJBC
10 Christopher Melhuish
11 Aaron Bagato Ascend P/B Stevens Bikes
12 Kalen Darling Bell Real Estate Cycling
13 Philip Tieu Eliel Factory Team
14 Dallas Walden
15 David Gerchman Rubber Soul Racing
16 Daniel Shaw
DNF Luis Quinonez
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Zimny Peet's Coffee Racing
2 Jeffery Edwards Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
2 Stuart Collett Splunk Racing Team
3 Kurt Kuckein CBRE Racing
4 Joe Rokes Team Fremont
5 Ryan Rubel
6 Shai Traister SV707
7 Avi Zurel SJBC
8 John Shirley
9 Michael Jones Team Fremont/FFBC
10 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
11 Justin Buzzard
12 Hoss Hayati SunPower Racing
13 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
14 Paul Hepworth
15 Peter Jupp CBRE
16 Donald Lee
17 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Matthew Pyke SJBC
19 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
20 Nathan Cauffman Pen Velo
21 Brian Shields
22 Jonathan Mckaskey Valley Spokesmen Racing Team
DNF Carlos Villarreal
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
2 Sean Smith R4R Make-A-Wish
3 Jonathan Baker Touchstone Racing
4 Christopher Baker
5 Alex Holtz
6 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
7 Phil Tercero Coretechs Cycling Team
8 Sean Haidet Schnur Racing
9 John Olsen Schnur Racing
10 Lucas Paz KaiVelo Racing
11 Mark Manning
12 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
13 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
14 Jeff Dale ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jerome Nadel
15 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT
16 Long Nguyen CBRE Racing
17 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish Teammate Top 5: Sean Smith
18 Alon Golan SquadraSF p/b Terun
19 Rich Hufford
20 Jay Newton Peet's Coffee Racing
21 Craig Upton
22 Scott Bromstead R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
23 Shaun Bagley JL Velo Masters Racing
24 Darren Baker R4R - Make a Wish Teammate Top 5: Sean Smith
25 Herman Johnson Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
26 Jason Cruser R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
27 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team
28 Kevin Metcalfe
29 Daryl Hemenway CoreTechs
30 Steven Aurousseau CoreTechs Cycling Team
31 Craig Auzenne CBRE Racing
32 Patrick O'rourke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
33 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
34 Jeffrey Miller CBRE Racing
35 Nick Steel Coretechs TwT
36 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun
DNF Rick Morgan
DNF Kyle Glerum Peet's Coffee Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Bach
2 ? Sherry CCCX
3 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
4 Shane Swan
5 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
6 Scott Wilson Bell Realestate Cycling Team
7 Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F Teammate Top 5: Don Pontes
8 Anthony Low CBRE Racing
9 Kenneth Hebenstriet Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
10 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Matthew Peters Body Concepts
12 Michael Prue Rio Strada Racing
13 Mark Chrisco Chico Cycling Team
14 Allie Abdulla Rio Strada Racing
15 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Mark Elliott
16 Jonathan Orban
17 Clive Lepper Rio Strada Racing
18 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing
19 Willem Roux
20 Tony Perez Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
21 Norbert Kappel SJBC
22 Matt Conidaris Body Concepts
23 Casildo Romero CA Bike & Snowboard
24 Scott Gelbke Rio Strada Racing
25 Christopher Halleus Rio Strada Racing
26 James Ewing Peninsula Velo
27 David Temblador Rio Strada Racing
28 Erin Simmons Body Concepts
DNF James Cho Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Charles Woosley emerald velo
DNF George Marks Sacramento Golden Wheelmen
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing
2 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
3 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
4 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/53x11
5 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelman
6 Robert Knock Carefast-Storck
7 Calvin Erdman Body Concepts Racing Team
8 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
9 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
10 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA
11 Ron Stofan Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
12 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling
13 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen
14 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Rex Moar Body Concepts
16 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Hunter Ziesing
17 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
18 West Kurihara Team Fremont/FFBC
19 Peter Allen Sierra Nevade/Reliable Racing p/b F
20 Chris Demattei Victory Velo Racing
21 Mark Carson Body Concepts
22 Scott Hollander REVS Road Race p/b Kinetic Cycling
23 James Torrence Splunk Racing Team
24 Lance Haag ThirstyBear Cycling
25 Randy Floyd Body Concepts
26 Darryl Smith R4R-Make A Wish
27 Tom Cesar Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
28 Bob Gorman Splunk Race Team
29 David Covington
30 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
31 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
32 Steven Grusis OTF Racing Team
33 Butch Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
34 Joseph Foster ThirstyBear Cycling
35 Thomas Coulter CAL-NAT'S RACING TEAM
36 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing P/B F
37 Steven Archer CAL-NATS RACING TEAM
38 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
39 Kevin Willitts Body Concepts Racing Team
40 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Michael Desa Team Fremont/FFBC
DNF John Marengo Body Concepts
DNF Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Tim Davis Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Hunter Ziesing
DNF Robert Napieralski Body Concepts
DNF Todd Peterson Body Concepts
DNF Quentin Sims Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Hunter Ziesing
DNF Max Thompson ThirstyBear Cycling
DNF Steven Holland
DNF Kevin Byrns Burlingame United Cycling Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 18   Cat 3: 27   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Faulkner JLVelo
2 Haley Nielsen SheSpoke Racing
3 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team
4 Amy Moor SheSpoke Racing
5 Ivy Wang JLVelo Cycling Team
6 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Juliette Olson JL Velo Cycling Team Teammate Top 5: Christina Bonnington
8 Gale Derosa JLVelo Cycling Team Teammate Top 5: Christina Bonnington
9 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
Finishers: Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ingmar Jungnickel SJBC
2 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team
3 Christine Jerko
4 Anelle Little SunPower Racing
5 Victoria Rainbolt
6 Rachel Critelli SheSpoke Racing
7 Madeline Frechette SheSpoke Racing
8 Christina Davis SJBC Teammate Win: Ingmar Jungnickel
DNF Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Desiree Varela SunPower Racing Teammate Top 5: Anelle Little
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC
2 Rebekah Bermudez She Spoke Racing
3 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team
4 Sara Malm SJBC
5 Jennifer Steele FFBC / Team Fremont
6 Andrea Tyson SJBC
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Heumann SheSpoke
2 Sarah Flamm SheSpoke Teammate Win: Lauren Heumann
3 Sarah Tuma
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Hellman SJBC
2 Johanna Fogolin SJBC Teammate Win: Diana Hellman
3 Laurie Furman SJBC Teammate Win: Diana Hellman
4 Rikke Preisler SJBC Teammate Win: Diana Hellman
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beverly Chaney SJBC
2 Vanessa Baumann Wells Fargo/Kovarus
3 Elizabeth Benishin Splunk Race Team
4 Narda Roushdi Berkeley Bike Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2