Log In
Modesto Downtown Criterium • May 18 2019
Clear, 62 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
2 Griffin Nemitz Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
3 Przemek Tutak VSRT
4 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
6 Adolph Estrada
7 Matthew Scott
8 Nolan Wong Trafiq vs Traffic
9 ? Dnp Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
10 Ethan Fann
11 Mark Chrisco Chico Cycling Team
12 Daryl Hopkins Team Swift
13 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling
14 Nicholas Walley
15 Unknown Rider
16 Bradley Dyer Kinetic Cycles
17 Garret Smith
18 Lukasz Juraszek SJBC
19 Kimmo Pylvanainen SJBC
20 Bryan Petro Valley Spokesman Racing Team
21 Brian Ramirez cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
22 Dylan Fujimoto Draft Punk Cycling p/b Paul Compone Teammate Top 5: Griffin Nemitz
23 Val Encomio Funsport Bikes Cycling Team
24 Christopher Godwin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
25 Brian Glessner
26 Matt Cerami Unattached
27 Lucas Dawson Rio Strada Racing
27 Unknown Rider
28 Meng-hua Chiang
29 Chris Grovers Team Fremont
30 Andrew Sanders Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
31 Patryk Buchcik
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grundman Peet's Coffee Racing
2 Joshua Wood VIE13 Kustom Apparel
3 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing
4 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
5 Jd Bergmann Team CLIF Bar Cycling
6 Stephan Hofmann SJBC
7 David Allen Cognition
8 Michael Charleton Red Peloton
9 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
10 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling
11 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
12 David Albrecht CHICO CYCLING TEAM
13 Brian Brown Folsom Bike
14 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
15 Michael Egan
16 Christopher Pimentel Ascend Racing
17 Matthew Sloan Cognition
18 Giles Douglas SJBC
19 Jeffrey Galland CHICO CYCLING TEAM
20 Matthew Mcnamara Pen Velo Summit Bike Racing
21 Dennis Hopp SJBC
22 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
23 Brian Heneghan SJBC
24 Jeremy Tuttle Ascend Sportswear p/b Stevens Bicyc
24 Joseph Booth Ascend Sportswear p/b Stevens Bicyc
25 David Grundman Peet's Coffee Racing Teammate Win: David Grundman
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Przemek Tutak VSRT
3 Bryan Petro Valley Spokesman Racing Team
4 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
5 Nicholas Hamann
6 Ryan Rubel
7 Matthew Pyke SJBC
8 Brian Shields
9 Donald Lee
10 Liem Hinh
11 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Smith R4R Make-A-Wish
2 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
3 Dennis Hopp SJBC
4 Michael Charleton Red Peloton
5 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
6 Jeffrey Galland Chico Cycling Team
7 Matthew Mcnamara Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
9 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
10 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish Teammate Win: Sean Smith
11 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
13 Bobby Walthour iv
14 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Tern
15 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
17 Tim Davis Hammer Nutrition/53x11
18 Richard Reinhardt R4R - Make A Wish Teammate Win: Sean Smith
19 David Nicholas Ascend Sportswear p/b Stevens Bicyc
20 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
21 David Albrecht Chico Cycling Team
22 Clark Rasmussen Splunk Race Team
23 Chris Dawson Rio Strada Racing
24 Matthew Sloan Cognition
25 Brian Heneghan SJBC Teammate Top 5: Dennis Hopp
26 Charles Pockell-wilson Audi Reno-Tahoe Cycling
27 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE
28 Tim Culbertson Hagens Berman Cycling Team
28 Scott Lemke REVS Road Race p/b Kinetic Cycles
29 Mitch Boehs Bell Real Estate Cycling
30 David Puglia CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 18   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Wilson Bell Realestate Cycling Team
2 Mark Chrisco Chico Cycling Team
3 Rodney Dutra East Bay Cyclist (Club)
4 Tony Perez Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
5 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA
6 Paul Marshall SJBC
7 Kenneth Hebenstriet Funsport Bikes Cycling Team
8 Val Encomio Funsport Bikes Cycling Team
9 Don Grabowski Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech Teammate Top 5: Tony Perez
10 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Scott White Funsport Bikes Cycling Team
12 Willem Roux
13 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team
14 Morten Nissov SJBC
15 John Contreras
16 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Kevin Weiske
17 Mike Arnerich
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Napieralski Body Concepts
2 George Miranda Sun Power Racing
3 Ed Moon Splunk Race Team
4 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
5 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelman
6 Tim Davis Hammer Nutrition/53x11
7 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
8 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Tern
9 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
10 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
11 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
12 Scott Lemke REVS Road Race p/b Kinetic Cycles
13 Michael Desa Team Fremont/FFBC
14 Clark Rasmussen Splunk Race Team Teammate Top 5: Ed Moon
15 J Clifford Splunk Race Team Teammate Top 5: Ed Moon
16 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
17 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Douglas Gonda Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
19 David Puglia CoreTechs Cycling Team
20 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Arthur Tawatari
21 Rodney Jewett
22 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mikul Terun Elite
2 Samuel Hill TMB Development p/b Equator Coffees
3 Cameron Hawk SP2 Life Elite Cycling Team
4 Zac Rossen SJBC
5 Christopher Beall Terun Elite Teammate Win: Matt Mikul
6 Blaise Hamel Terun Elite Teammate Win: Matt Mikul
7 Nick Baird sp2life elite
8 Ford Murphy
9 Kaveh Pourmehr TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Samuel Hill
10 Nicholas Besse Team Stages
11 Robert Terra Terun Elite Teammate Win: Matt Mikul
12 Richard Jones SJBC Teammate Top 5: Zac Rossen
13 Matt Tufts SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Hawk
14 Mckay Kinsey Team Swift
15 Kevin Tufts SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Hawk
16 Alexander Cabatic Ascend Sportswear p/b Stevens Bicyc
17 Nick Archer Ascend Racing
18 Robert Lander Amain Cycling Team
19 Jd Bergmann Team CLIF Bar Cycling
20 Eric Cockrell AMain Cycling Team
21 Adam Ocamb Team Simple Green/Specialized/Rock-
22 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
23 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
24 Melanie Wong
24 Alexi Gabuyo
25 Madeline Frechette SheSpoke Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Wong
2 Haley Nielsen SheSpoke Racing
3 Madeline Frechette SheSpoke Racing
4 Charlotte Hart Monster Media Elite Women
5 Sumer Avila Monster Media Elite Women
6 Rachel Critelli SheSpoke Racing
7 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing Teammate Top 5: Haley Nielsen
8 Amy Moor SheSpoke Racing Teammate Top 5: Haley Nielsen
9 Michelle Nightengale Splunk Race Team
10 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
11 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling
12 Heidi Alexander SJBC
12 Alexi Gabuyo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 1