Log In
Merco Cycling Classic - Time Trial • Mar 2 2012
Clear, 53 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Albrecht LangeTwins Winery p/b Great Basin I 3:37:37
2 Jens Hillen GNARLUBE/LANDSHARK racing 3:37:37
3 Kevin Klein HDR Racing p/b Lombardi Sports 3:37:37
4 Eric Easterling SPR p/b Dayka & Hackett 3:37:37
5 Jason Boynton Folsom Bike/Mercedes Benz 3:37:44
6 Christopher Lyman Team Specialized Racing Masters 3:37:44
7 Brian Choi Stuzio.com 3:37:44
8 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 3:37:44
9 Diego Garavito Team Clover 3:37:44
10 Hans Gouwens IronDataThirstyBearCycling.com 3:37:49
11 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 3:38:01
12 Jan Weissenberger GNARLUBE/LANDSHARK racing 3:38:39 Teammate Top 5: Jens Hillen
13 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 3:38:39
14 Jason Grefrath LangeTwins Winery p/b Great Basin I 3:38:39 Teammate Win: David Albrecht
15 David Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Team 3:38:39
16 Jason Snovel Folsom Bike/Mercedes Benz 3:38:39 Teammate Top 5: Jason Boynton
17 Graeme Galyer OGF&T 3:38:39
18 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 3:38:39
19 Joe Holmes Hagens Berman Cycling 3:38:39
20 Andres Gil Michael David Winery Cycing Team 3:38:39
21 Adam Hensley AIAGE / Bolthouse Farms 3:38:39
22 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com 3:38:39
23 Benjamin Albracht GNARLUBE/LANDSHARK racing 3:38:39 Teammate Top 5: Jens Hillen
24 Wyatt Garcia Topsport Cycling 3:38:39
25 Christian Hobbs Team Clover 3:38:39
26 Donald Langley Team Specialized Racing Masters 3:38:39
27 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 3:38:39
28 Kevin Rooney CRCA/Rapha Racing 3:38:39
29 James T gotsick IronDataThirstyBearCycling.com 3:38:39
30 Gregory Gambetta Folsom Bike/Mercedes Benz 3:38:39 Teammate Top 5: Jason Boynton
31 Danny Rondon Sierra Pacific Racing p/b dayka hac 3:38:39
32 Patrick Briggs SPR p/b Dayka & Hackett 3:38:39 Teammate Top 5: Eric Easterling
33 Steve Francisco Team Specialized Racing Masters 3:38:39
34 Paul Bourcier Veloce P/B Smith&Nephew 3:38:39
35 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters 3:38:39
36 Jeromy Cottell Peninsula Velo Racing 3:38:39
37 Roger Martin Kovarus/Wells Fargo Racing Team 3:38:39
38 Matias Mendigochea Velo Club LaGrange 3:38:39
39 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 3:38:39
40 Anthony Restuccia Helen's Cycles 3:38:39
41 Peter Brown Team Clover 3:38:39
42 Gregg Betonte SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 3:38:39
43 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com 3:38:39
44 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters 3:38:39
45 Michael Benno Veloce P/B Smith&Nephew 3:38:39
46 Jason Walker Team Specialized Racing Masters 3:38:39
47 Mitch Boehs Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H 3:38:39
48 Jeffrey Galland LangeTwins Winery p/b Great Basin I 3:38:39 Teammate Win: David Albrecht
49 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 3:38:50
50 Chad Cheadle Colavita Norcal 3:38:50
51 Daniel Quirk Veloce P/B Smith&Nephew 3:38:50
52 Bubba Melcher Team Specialized Racing Masters 3:38:50
53 Joseph Foster GNARLUBE/LANDSHARK racing 3:38:50 Teammate Top 5: Jens Hillen
54 Dan Palmer IronDataThirstyBearCycling.com 3:38:50
55 John O'neill Team Clover 3:42:10
56 Matthew Ream LangeTwins Winery p/b Great Basin I 3:42:10 Teammate Win: David Albrecht
57 Arthur Jones IronDataThirstyBearCycling.com 3:43:36
58 Michael Brunelle Cycles FANATIC Factory Racing 3:49:23
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 31   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael O'rourke SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
2 Cale Reeder Echelon/Charity of Choice
3 Daniel Smith Morgan Stanley/Specialized
4 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
5 Chris Courtney SJBC
6 Hunter Ziesing Echelon/Charity of Choice
7 Richard Picarelli Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
8 Holger Steinbach IronDataThirstyBearCycling.com
9 Chris Black Morgan Stanley/Specialized Teammate Top 5: Daniel Smith
10 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Scott Herring Evergreen Cycling
12 Jim Ivey Team Bicycle Trip
13 Marty Cunningham Fred Lewis Construction
14 James Walton SIXFIFTY RACING
15 Tad Borek Golden Gate Velo
16 Michael Boehme Colavita Racing-Norcal
17 Rick Lawton Kovarus-Wells Fargo Racing
18 Shin Umeda Webcor/Alto Velo
19 Stanley Terusaki Morgan Stanley Smith Barney/Special
20 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling Team
21 Christopher Kemp Team City
22 Stefano Schiaffino InterChristian Cycling - Hammer Nut
23 Carlos Casillas Davis Bike Club Race Team
24 Leslie Oglesby VOS Racing
25 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
26 Tom Rosencrantz Taleo Racing
27 John Mckone Cole Sport
28 Michael Vetterli Olympic Club
29 Ken Calender Team Bicycle Trip/Symantec
30 John Schaupp Team Bicycle Trip/Symantec
31 Jeffrey Griffo Truckee bike team
32 Scott Hellam Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
33 David Leece ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines Teammate Top 5: Craig Nunes
34 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Special
35 Allen House IC3 Hammer Nutrition
36 Brent Majors CSC Rubber Soul
37 Shawn Miller Davis Bike Club Race Team
38 Mark Sicola 8th Wonder/Team Helens
39 David Montgomery Truckee Bike team
40 Thomas Adams Kovarus/Wells Fargo Racing Team
41 Erle Martin Cal Giant
42 John Blasquez Castro Valley Cyclery
43 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
44 Mark Planellas SC Velo
45 Mike Nissen Taleo Racing
46 Philip Vrieling Fun Sport Bikes
47 John Gallagher Taleo Racing
48 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
49 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Charity of Choic
50 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Win: Michael O'rourke
51 Mark Vandenberghe Kovarus / Wells Fargo Racing Team
52 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
53 William Dunham Webcor/Alto Velo
54 Andrew Robertson Sierra Pacific Racing p/b Dayka-Hac
55 Thomas Coulter Morgan Stanley-Specialized Teammate Top 5: Daniel Smith
56 Thornton Weiler Kaiser Team Oakland
57 Tony Reid SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Win: Michael O'rourke
58 Manuel Borges VOS Racing
59 Scott Wienker Davis Bike Club
60 Scott Vinson JL Velo Racing/Northwest Velo
61 Michael Camarena Youngs/Sierra Bicycle Werks
62 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team
63 Frank Lunceford sr Folsom Bike/Mercedes Benz
64 Phillip Heiman Colavita Racing-Norcal
65 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
66 Christopher Bowlus Davis Bike Club
67 Kevin Torbett Wells Fargo Racing Team
68 Ted Toribio Folsom Bike/ Mercedes Benz
69 Rich Tabuso Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
70 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
71 Craig Stewart Taleo Racing
72 Michael Fine Kovarus / Wells Fargo Racing Team
73 Bill Brier Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
74 Robbin Goldfoos JL/Velo
75 Eric Lafranchi IronDataThirstyBearCycling.com
76 Stephen Mccaw Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
77 Eric Saltzman SJBC Teammate Top 5: Chris Courtney
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 23   Cat 3: 48   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Lyons Team Mike's Bikes
2 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors
3 Bobby Abuyen SJBC
4 Kenneth Gonzales Team Swift
5 Nick Baird Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
6 Matt Schaupp Ritte Elite U23 Development Team
7 Greg Rodrigues Fusion Sport USA
8 Sean Mcdonald Michael David Winery
9 Reese Levine Tieni Duro Junior Cycling Team
10 Hunter Huffman
11 Michael Kopp Taleo Racing
12 Shawn Nelson OTR Racing
13 Terence Traughber Ritte Racing
14 Scott Witthoff Fusion Sport
15 Christopher Bosch
16 Lei Deng Third Pillar
17 Ricardo Moran Metromint Cycling
18 Jimmy Pham Kovarus/Wells Fargo Racing Team
19 Gregory Hillson Above Category Racing
20 Josef Nygaard Team Swift Teammate Top 5: Kenneth Gonzales
21 David Rossow Webcor/Alto Velo
22 Richard Machhein Local Ride Racing
23 Augusto Peraza Velo Club La Grange
24 Kenneth Mejica Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Tucker Eurman Platinum Performance
26 Branton Curt SJBC Teammate Top 5: Bobby Abuyen
27 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
28 Joshua Lopez Los Gatos
29 Corey Scobie IronDataThirstyBearCycling.com
30 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club
31 Ralph King third pillar
32 Daniel Burns Third Pillar
33 Ethan Sopenski SJBC Teammate Top 5: Bobby Abuyen
34 Allen Jackson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
35 Brandon Borth Michael David Winery
36 David Doll TopSport
37 Greg Tripoli Momentum
38 Joshua Webb Momentum Racing LLC
39 Cody Greer Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H Teammate Top 5: Nick Baird
40 Eliot Logan Metromint Cycling
41 Eric Davis SquadraSF
42 Curtis Hong SJBC Teammate Top 5: Bobby Abuyen
43 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling
44 Daniel Vigil Squadra SF
45 Louis Toba Webcor/Alto Velo
46 Kalani Hines Metromint Cycling
47 David Bangor Chica Sexy
48 Steven Woo Third Pillar
49 Aaron Rindy
50 Dominick Brookes Micheal David Winery
51 Alvaro Mosquera Team Bicycle Plus/Sierra Nevada
52 Scott Butler Michael David Winery
53 Peter Tousignant Taleo Racing
54 Jonathan Christensen Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Chris Laberge
55 Jason Saltzman Team Specialized Juniors
56 William Ho Webcor/Alto Velo
57 Robert Orcutt Webcor/Alto Velo
Finishers: Cat 3: 45   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Egger Tri Valley Velo
2 Trevor Gomes Delta Velo/Michael David Winery Rac
3 Ryan Wei OTR Racing
4 Michael Tunzi Majestic Cycling
5 Daniel Caldera Kretzschmar Steel Racing
6 Mark Santillan Taleo Racing
7 Chris Gaitos team fremont/ ffbc powered by chipo
8 Christopher Leibman Webcor/Alto Velo
9 Joseph Parks Tri Valley Velo Teammate Win: Ben Egger
10 Vitaly Gashpar Squadra SF
11 Matthew Lucero Tri Valley Velo Teammate Win: Ben Egger
12 Matthew Cox Tri Valley Velo Teammate Win: Ben Egger
13 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen
14 Zach Eurich VOS Racing
15 Matthew Batz Webcor/Alto Velo
16 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
17 Jared Hudson SquadraSF
18 Jake Devine Nub City Wheelsters
19 Joaking Corona TRU Cycling
20 Jason Milliron Webcor/Alto Velo
21 Miguel Pena Young's / Sierra Bicycle Werks
22 Thomas Duncan Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
23 Daniel Green Chico Corsa Cycling Team
24 Michael Fairhurst University of California-Berkeley
25 Russ Forthuber Taleo Racing
26 Allen Brumm Webcor/Alto Velo
27 Gonzalo Carrillo FFBC Powered by Chipotle
28 Magnus Gille Webcor/Alto Velo
29 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
30 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Juniors
31 Percy Bautista Webcor/Alto Velo
32 Amin Tamariz Webcor/Alto Velo
33 Eric Chi Webcor/Alto Velo
34 James Allen Webcor/Alto Velo
35 Deniz Warraich Tri Valley Velo Teammate Win: Ben Egger
36 Michael Baxter Team Fremont / FFBC pb Chipotle
37 Casey Fallon Rio Strada Racing
38 Daniel Williams Fuji-Oval Racing
39 Jonathan Krier-tran Third Pillar
40 Courtland Keith Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
41 Mike Charest VSRT
42 Rupert Cox SJBC
43 Justin Leong SJBC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 38   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Bromstead Taleo Racing
2 Sean Brandt Dolce Vita Cycling
3 Matthew Johnston Team Mason Thomas
4 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Myron Reyes Tri Valley Velo
6 Josh Ferenc Dolce Vita
7 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen
8 Alex Peterson Team Oakland
9 Curtis Hoyt Bicycle Planet
10 Chad Covington Sierra Pacific Racing-Dayka/Hackett
11 John Collins Team Revolutions
12 Jeff Slaton Davis Bike Club
13 Eric Henson Youngs / Sierra Bicycle Werks
14 Kyle Mason Central Sierra Cycling (CSC)
15 Robert Bell Fun Sport Bikes
16 Gregg Lehman Fuji-Oval Racing
17 Jim Cordano Sacramento Golden Wheelmen
18 Doug Cook Southern Sierra Cyclists
19 Scott Sommerfeld Fun Sport Bikes Cycling Team
20 Winston Asprec Taleo Racing Teammate Win: Scott Bromstead
21 Patxi Uriz Tri Valley Velo Teammate Top 5: Myron Reyes
22 Sean Beck Fun Sport Bikes Cycling Team
23 Jack Backus Team Oakland Cycling
24 Jerome King Team City
25 Steven Decker Steven's Bike Racing
26 James Hopper Kovarus/ Wells Fargo
27 Jonathan Orban Third Pillar
28 Bob Loux Topsport
29 Scott Hollander Central Sierra Cyclists/CSC Rubber
30 Chris King Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Sean Brandt
31 David Dalton Tri Valley Velo Teammate Top 5: Myron Reyes
32 Bradford Hasse Body Concepts
33 Chris Morris Folsom Bike / Mercedes Benz
34 Jeff Ochs Chico Masters Cycling Team
35 Jim Elam Fun Sport Bikes
36 Anthony Barbarite central sierra cyclist
37 Brian Priddin Team in Faith
38 Brett Stewart Taleo Racing / Lamorinda Cycling
39 Jerry Snow Sacramento Golden Wheelmen
40 Rob Leever Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Timothy Zsoka
41 Paul Higley Team Revolutions
42 Mike Munoz Team Revolutions
43 Paul Berger Topsport
44 Justin Madison Fuji Oval Racing
45 Nathan Trueblood Tri Valley Velo Teammate Top 5: Myron Reyes
46 Rozel Tupaz Taleo Racing Teammate Win: Scott Bromstead
47 Igor Bulatov Central Sierra Cyclists
48 John Jay Happy Tooth Racing
49 Patrick O'rourke Steven's Bicycle Racing Team
50 Reese Gary Team Revolutions
51 Francis Goldsberry Sacramento Golden Wheelmen
52 Brian West Team Oakland
53 Adamvanminh Martin Tri Valley Velo Teammate Top 5: Myron Reyes
54 Renzo Bernales Team City Sacramento
55 Marc Trucano Fuji Oval Racing
56 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Timothy Zsoka
57 Matt Luckenbach revolutions
58 Joshua Ballesteros ThirdPillar
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 52   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Holsworth ARCALIS TEST TEAM
2 John Galvin Taleo Racing
3 Devinderjit Singh BODY CONCEPTS
4 Kevin Mcmurtry SHO-AIR/SERT
5 Peter Gemmell Rio Strada Racing.
6 Michael Lynch Fun Sport Bikes Cycling Team
7 Brian Pantiga Bicycle Planet
8 Greg Mccormac Kovaras/Wells Fargo
9 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
10 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Steven Kirby Colavita Racing-Norcal
12 Douglas Bauer Six Fifty Racing
13 Gregory Riggins Action Sports/Simply Fit
14 Peter Brisbo Major Motion
15 James Williams Kovarus/ Wells Fargo Racing Team
16 Gary Keno Velo Club LaGrange
17 Richard Gelsi-medeot California Giant cycling Teammate Top 5: Kevin Mcmurtry
18 Cory Roay Peninsula Velo Racing
19 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team
20 Don Brennen Tri Valley Velo
21 Christopher Kolm Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
22 Nathan Smith Major Motion Cycling Club
23 Alexander Komlik SJBC
24 Roger Von rotz Fun Sports Bike Cycling Team
25 John Velez Velo Club LaGrange
26 Edward Price Team Bicycle Trip/Symantec
27 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas
28 Nelson Frink Body Concepts Teammate Top 5: Devinderjit Singh
29 Gilbert Martinez RIO STRADA RACING Teammate Top 5: Peter Gemmell
30 Norrie Quinn Tri Valley Velo
31 Spence Gerber Bicycle Planet
32 Robert Fusco Valley Spokesmen
33 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
34 David Baldwin Fightin' Bobas
35 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Devinderjit Singh
36 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team
37 Dan Scrivner SixFifty Racing
38 John Depew Body Concepts Teammate Top 5: Devinderjit Singh
39 Jeffrey Bell Taleo Racing/Lamorinda CC
40 Peter Meyer Bicycle Planet
41 Michael Saba Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
42 Jim Forester Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
43 Benjamin Weekes Major Motion Cycling Club
44 Gilbert Tarin Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
45 Alan Weatherall SJBC
46 Kevin Odonnell Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
47 Russell Mccrary California Giant Cycling Teammate Top 5: Kevin Mcmurtry
48 Mark Smallwood Fun Sport bikes
49 Paul Ryan Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
50 Dave Maminski SJBC
51 Joseph Storm Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
52 Paul Pacheco Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
53 Gregg Marioni California Giant Cycling Teammate Top 5: Kevin Mcmurtry
54 Matt Colonius Team Bicycle Planet
55 Leonard Tabor Don Chapin/ monterey bay racing tea
56 Jay Hahn Fun Sport Bikes Cycling Team
57 David Amador Kovarus/Wells Fargo Racing
58 Scott Osgood Delta Velo
59 Rod Rozman Body Concepts Teammate Top 5: Devinderjit Singh
60 Rome Mubarak Major Motion Cycling Club
61 Anthony Low Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
62 Peter Aughney Taleo
63 Dan Taylor Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
64 Daniel Leitner Fun Sport Bikes Cycling Team
65 Allen Shaw Golden Chain Cyclist GCC
66 Robert Montague Bicycle Trip/Symantec
67 Chris Crescioli
68 Eric Downing MAJOR MOTION
69 Jon Boas Taleo Racing Teammate Top 5: John Galvin
70 Tom Cutter Sacramento Golden Wheelmen
71 Patrick Hampton ArtsCyclery.com / Wild Horse Wines
72 Mike Krynock Specialized
73 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club
74 Jim Rademann Folsom Bike
75 Randy Millard Victory Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 66   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Crichton Fusion Sport
2 Alex Lockwood Fusion Sport Teammate Win: Chris Crichton
3 Todd Shaver Ciclistas del Valle
4 James Weinberger Dolce Vita Cycling/ San Francisco
5 Erik Funk Youngs/Sierra Bicycle Werks/Souther
6 Adrian Dekroon Fusion Sport Teammate Win: Chris Crichton
7 John Metzger Folsom Bike/Mercedes-Benz
8 Igor Dementiev Sacramento Golden Wheelmen (SGW)
9 Robert Strong BC Bicycle Race Team
10 Tyler Pearce Rubber Soul/CSC Racing Team
11 Rich Beeler Christian Cycling-Hammer Nutrition
12 Pete Schoenenberger Fun Sport Bikes Cycling Team
13 Lance Medeiros FSB
14 Jeff Mcdonald
15 Jukka Valkonen Team Oakland Cycling
16 James Yi Team Revolutions
17 David Fisch Tri Valley Velo
18 Cody Pratt Sierra Bicycle Werks/ Cannondale/Yo
19 Jay Moccio Momentum
20 David Christy Taleo Racing
21 Justin Cruz Cruz Racing
22 Jp Rutledge
23 Christopher Michalski Tri Valley Velo
24 Alex Shelton
25 Frank Kim Evergreen
26 Patrick Ferringer Team CVC-Northgate
27 Allen Yip Team Oakland
28 Peter Soelkner Lamorinda Cycling Club/ Taleo Racin
29 Chris Bergquist N/A
30 Jeremy Garcia Youngs/Sierra Bicycle Works
31 Dylan Mccrum Colavita Racing
32 Dustin Denton
33 Gary Phelps Team Mason Thomas
34 Byron Alvarez Colavita Racing Inc
35 Nick Gillett Peninsula Velo
36 Jason Ambrose Peninsula Velo Racing
37 Adam Vandewater Team Oakland Cycling
38 Ken Obata Team Fremont/FFBC powered by Chipto
39 Robert Nocelo Edgartown Bicycles
40 Christopher Metz
Finishers: Cat 5: 39   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Loader dope Team Exergy 4:15:27
2 Kenneth Hanson Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27
3 Tyler Brandt Team Mike's Bikes 4:15:27
4 Diego Yepez F.C.C. powered by Pure Gear 4:15:27
5 Bryan Larsen Stage 17 Racing 4:15:27
6 Lee Muse CashCall Mortgage 4:15:27
7 Patrick Bevin BISSELL Pro Cycling 4:15:27
8 Christiaan Kriek Simple Green Bike Religion Elite Te 4:15:27
9 Frank Pipp BISSELL Pro Cycling 4:15:27
10 Marcus Smith Team Specialized Racing Juniors 4:15:27
11 Serghei Tvetcov Team Exergy 4:15:27 Teammate Win: Logan Loader
12 Anthony Canevari CashCall Mortgage 4:15:27
13 Chris Stastny California Giant/Specialized 4:15:27
14 Alexander Candelario Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
15 James Wingert Team Mike's Bikes 4:15:27 Teammate Top 5: Tyler Brandt
16 Chad Haga Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
17 Justin Williams CashCall Mortgage 4:15:27
18 Ben Bertiger Stage 17 Racing 4:15:27 Teammate Top 5: Bryan Larsen
19 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava 4:15:27
20 Jos Leroux Simple Green Bike Religion Elite Te 4:15:27
21 Cory Greenberg Get Crackin' MS Socitety 4:15:27
22 Eric Riggs Team Mike's Bikes 4:15:27 Teammate Top 5: Tyler Brandt
23 Collin Samaan Wonderful Pistachios Professional C 4:15:27
24 Adam De vos Cycling BC 4:15:27
25 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling 4:15:27
26 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling 4:15:27
27 John Piasta Team Mike's Bikes 4:15:27 Teammate Top 5: Tyler Brandt
28 Tom Zirbel Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
29 Robin Eckmann California Giant/Specialized 4:15:27
30 Austin Carroll Simple Green Bike Religion Elite Te 4:15:27
31 Michael Jasinski Wonderful Pistachios Professional C 4:15:27
32 Benjamin Jacques-maynes BISSELL Pro Cycling 4:15:27
33 Justin Rossi Marc Pro - Strava 4:15:27
34 Stefano Barberi CashCall Mortgage 4:15:27
35 Ben Barthel Get Crackin' MS Socitety 4:15:27
36 Jesse Anthony Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
37 Brandon Trafton F.C.C. powered by Pure Gear 4:15:27 Teammate Top 5: Diego Yepez
38 Nicholas Hamilton Jelly Belly p/b Kenda Pro Cycling 4:15:27
39 Menso De jong Jelly Belly p/b Kenda Pro Cycling 4:15:27
40 Andrew Bosco Socalcycling.com 4:15:27
41 Philip Mooney Jamis-Sutter Home 4:15:27
42 Shawn Daurelio Velo Club LaGrange 4:15:27
43 Geoffrey Curran Team Surf City Cyclery 4:15:27
44 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling 4:15:27
45 Nathan Freed Marc Pro - Strava 4:15:27
46 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling 4:15:27
47 Andres Alzate Team Exergy 4:15:27 Teammate Win: Logan Loader
48 Lucas Binder Spy-Swamis Development Elite Team 4:15:27
49 Jeffrey Perrin Webcor/Alto Velo 4:15:27
50 Stephen Mull 4:15:27
51 Michael Creed Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
52 Daniel Katz Stage 17 Racing 4:15:27 Teammate Top 5: Bryan Larsen
53 Freddie Rodriguez Team Exergy 4:15:27 Teammate Win: Logan Loader
54 Aaron Gallardo Helen's 4:15:27
55 Michael Friedman Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
56 Jacob Schwingboth Cycling BC 4:15:27
57 Spencer Collom Marc Pro - Strava 4:15:27
58 Taylor Bertrand-barrett Wonderful Pistachios Professional C 4:15:27
59 Cory Bruno Spy-Swamis Development Elite Team 4:15:27
60 Colin Gibson Hagens Berman Cycling 4:15:27
61 Nathaniel Wilson California Giant/Specialized 4:15:27
62 Scot Ferguson TEAM CLIF BAR Cycling 4:15:27
63 Jason King Fremont Bank Cycling Team 4:15:27
64 Matthew Shackley Velo Club LaGrange 4:15:27
65 Joe Dickerson McGuire Cycling Team 4:15:27
66 Stuart Press Velo Club LaGrange 4:15:27
67 Evan Huffman California Giant/Specialized 4:15:27
68 James Mattis California Giant/Specialized 4:15:27
69 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling 4:15:27
70 Jeffrey Pettis Citrus Valley Velo 4:15:27
71 Andrew Dahlheim BISSELL Pro Cycling 4:15:27
72 Mike Tettleton F.C.C. powered by Pure Gear 4:15:27 Teammate Top 5: Diego Yepez
73 Andrew Goessling Team Mike's Bikes 4:15:27 Teammate Top 5: Tyler Brandt
74 Nathanael Christensen Michael David Winery Cycling Team 4:15:27
75 Arthur Rand Marc Pro - Strava 4:15:27
76 Danny Heeley Hagens Berman Cycling 4:15:27
77 Michael Weicht Velo Club LaGrange 4:15:27
78 James Riggs Velo Club LaGrange 4:15:27
79 Miles Lamon TEAM CLIF BAR Cycling 4:15:27
80 Benny Breck Helen's 4:15:27
81 Morgan Ryan Get Crackin' MS Socitety 4:15:27
82 Christopher Baldwin BISSELL Pro Cycling 4:15:27
83 Shane Buysse Spy-Swamis Development Elite Team 4:15:27
84 Kevin Mullervy Team Exergy 4:15:27 Teammate Win: Logan Loader
85 Scott Zwizanski Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:27 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
86 Chase Pinkham BISSELL Pro Cycling 4:15:41
87 James Laberge Team Mike's Bikes 4:15:41 Teammate Top 5: Tyler Brandt
88 Thomas Soladay Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit 4:15:52 Teammate Top 5: Kenneth Hanson
89 Eric Young BISSELL Pro Cycling 4:16:05
90 Sterling Magnell Wonderful Pistachios Professional C 4:19:14
91 David Benkoski Webcor/Alto Velo 4:19:34
92 Conor Mullervy Team Exergy 4:19:34 Teammate Win: Logan Loader
93 Carter Jones BISSELL Pro Cycling 4:20:13
94 Eamon Franck California Giant/Specialized 4:20:28
95 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes 4:22:46 Teammate Top 5: Tyler Brandt
96 Torey Philipp California Giant/Specialized 4:22:56
97 Maxim Jenkins Competitive Cyclist Racing Team 4:23:37
98 Kris Lunning Marc Pro - Strava 4:23:37
99 Martin Acosta McGuire Cycling Team 4:23:37
100 Ben Chaddock Team Exergy 4:23:37 Teammate Win: Logan Loader
101 Jeff Linder Webcor/Alto Velo 4:25:02
102 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club 4:29:02
103 Kirk Carlsen Wonderful Pistachios Professional C 4:29:02
104 Connor Mccutcheon Simple Green Bike Religion Elite Te 4:31:27
105 Devan Dunn CashCall Mortgage 4:31:27
106 David Santos CashCall Mortgage 4:31:27
107 Brian Mcculloch CashCall Mortgage 4:31:27
108 Roberto Rodriguez Velo Club LaGrange 4:35:46
Finishers: Cat 1: 69   Cat 2: 26   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Hagedorn Red Racing
2 Shannon Castle PAA/REMAX
3 Kate Dougherty Tri Valley Velo
4 Christy Smith IronDataThirstyBearCycling.com
5 Diana Toche Velo Club La Grange
6 Jill Fox Rio Strada Racing
7 Jennifer Kruger Red Peloton
8 Kelli Badillo Red Peloton
9 Anette Niewald Red Peloton
10 Alicia Chang PAA/REMAX Teammate Top 5: Shannon Castle
11 Marja Nousiainen
12 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas
13 June Nguyen Metromint Cycling
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ina-yoko Teutenberg Specialized-lululemon 55:25.00
2 Joelle Numainville Optum Pro Cycling p/b Kelly Ben 55:25.00
3 Kristin Armstrong savola Exergy 2012 55:25.00
4 Karlee Gendron 55:25.00
5 Flavia Oliveira Kovarus / Wells Fargo Racing Te 55:26.00
6 Leah Kirchmann Optum Pro Cycling p/b Kelly Ben 55:26.00
7 Loren Rowney Specialized-lululemon 55:27.00 Teammate Win: Ina-yoko Teutenberg
8 Jade Wilcockson Optum Pro Cycling p/b Kelly Ben 55:28.00 Teammate Top 5: Joelle Numainville
9 Jenna Kowalski Cynergy Cycles - Missing Link C 55:28.00
10 Emma Grant Optum Pro Cycling p/b Kelly Ben 55:28.00 Teammate Top 5: Joelle Numainville
11 Holly Breck SC Velo/empower coaching 55:28.00
12 Rikke Preisler Metromint Cycling 55:28.00
13 Joy Mcculloch Helen's Racing 55:28.00
14 Janel Holcomb Optum Pro Cycling p/b Kelly Ben 55:28.00 Teammate Top 5: Joelle Numainville
15 Denise Ramsden Optum Pro Cycling p/b Kelly Ben 55:28.00 Teammate Top 5: Joelle Numainville
16 Stacey Jensen Kenda p/b Geargrinder 55:29.00
17 Rebecca Siegel PAA/REMAX 55:29.00
18 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS 55:29.00
19 Julie Cutts Velo Club LaGrange 55:29.00
20 Johanna Trueblood RED Racing 55:29.00
21 Amber Gaffney SC VELO/Empower Coaching 55:29.00
22 Pascale Schnider Exergy 2012 55:29.00 Teammate Top 5: Kristin Armstrong savola
23 Michelle Melka RED Racing 55:29.00
24 Moriah Macgregor Colavita-espnW Pro Cycling 55:30.00
25 Jane Despas 55:30.00
26 Leah Guloien Colavita partnered with ESPN-W 55:30.00
27 Amy Mcguire Wheelworks Racing 55:30.00
28 Lauren Tamayo Exergy 2012 55:30.00 Teammate Top 5: Kristin Armstrong savola
29 Vikki Appel PAA/REMAX 55:31.00
30 Juliette Olson RED Racing 55:31.00
31 Amy Chandos Stevens Bikes p/b Pactimo 55:32.00
32 Heather Ross Team TIBCO II 55:32.00
33 Lisa Mueller Metromint Cycling 55:33.00
34 Priscilla Calderon Sc velo p/b empower coaching 55:33.00
35 Ker Prokopakis 55:33.00
36 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Te 55:33.00 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
37 Jenny Rios SC Velo/Empower coaching 55:33.00
38 Josephine Morgan Touchstone Climbing 55:33.00
39 Annie Ewart Optum Pro Cycling p/b Kelly Ben 55:34.00 Teammate Top 5: Joelle Numainville
40 Coryn Rivera Exergy 2012 55:35.00 Teammate Top 5: Kristin Armstrong savola
41 Heather Lipana Stevens Bikes p/b Pactimo 55:35.00
42 Mary Elizabeth maroon FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore 55:35.00
43 Heather Nielson Touchstone Climbing 55:35.00
44 Fiona Strouts Stevens Bikes p/b Pactimo 55:36.00
45 Elise Hazlewood Red Racing 55:36.00
46 Lauren Liscinski Cynergy Cycles P/B Mission Link 55:36.00
47 Kristin Mcgrath Exergy 2012 55:37.00 Teammate Top 5: Kristin Armstrong savola
48 Mary Ellen ash Stevens Bikes p/b Pactimo 55:38.00
49 Emily Matheu Red Racing 55:38.00
50 Ally Stacher Specialized-lululemon 55:38.00 Teammate Win: Ina-yoko Teutenberg
51 Clara Hughes Specialized-lululemon 55:38.00 Teammate Win: Ina-yoko Teutenberg
52 Tayler Wiles Exergy 2012 55:39.00 Teammate Top 5: Kristin Armstrong savola
53 Marissa Axell Touchstone Climbing 55:42.00
54 Evelyn Stevens Specialized-lululemon 55:51.00 Teammate Win: Ina-yoko Teutenberg
55 Kristina Seley Cynergy - Missing Link 56:25.00
56 Cybil Silberman Earlybird Women's Developmental 56:30.00
57 Greta Neimanas Exergy 2012 56:47.00 Teammate Top 5: Kristin Armstrong savola
58 Susannah Breen Stevens Bikes p/b Pactimo 58:09.00
59 Jennifer App 12:40.00
60 Kimberly Keathley Bolthouse Farms/AIAGE 12:41.00
61 Vanessa Baumann Wells Fargo/Kovarus 16:49.00
62 Patricia Black Red Racing 21:25.00
63 Belinda Eschenwald Velo Club LaGrange 23:03.00
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 15   Cat 3: 11   Cat ?: 14