Log In
Tour of Newport News • Apr 12 2024 • Newport News, VA
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Grant Mermaid Winery
2 Matthew Kitchen Project 412
3 Brendan Smith THR Cycling
4 Joshua Lipka joshlipkacycling.com
4 Blake Herbold DC Velo Limited
6 Kyle Konopnicki THR Cycling
7 Keegan Ortiz Hilltop Racing Team
8 Jeffrey Hellner thr
9 Michael Belew ECE Racing / I Ride For David
9 Jose Solis Jigawatt Cycling
11 Allan Wallace Bike Doctor/ Richardson Bike Fit
11 Pierce Schmerge TEAM BIKE DOCTOR
11 Ranjodh Gill Bike Doctor/Richardson Bike Fit
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Barr Kelly Benefits Strategies Cycling
2 Matt Hylton Thr
3 Brian Sjoberg Bike Doctor/Richardson Bike Fit
4 Patrick Hogan TEAM BIKE DOCTOR/Richardson Bike Fi
5 Peter Warner Bike DoctorRichardson Bike Fit
6 Matt Loftus Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
7 Dean Sullivan Bike Doctor/Richardson Bike Fit Teammate Top 5: Brian Sjoberg
7 David Gates National Capital Velo Club
7 Daniel Da silva Kelly Benefits Strategies Cycling T Teammate Win: Aaron Barr
10 Kevin Krantz Schell Brothers Cycling
10 Shane Mannix Schell Brothers Cycling
10 Adam Swetlow Equip racingBuna bicycle conduit ro
13 Dan Netzer Celerity/JRVS Racing
13 Matt Keiper I Ride 4 David/ECE Racing
13 Jerry Hadley I Ride 4 David / ECE racing
13 Jeff Brandon Carytown Sound
13 Oliver Dimalanta THR Cycling
13 Mark Mcclay Southeast Velo Racing
13 Daniel Lim District Velocity Racing
20 Geraldo Peralta WWVC Racing
20 Dan Underwood Total Civil Construction
20 Rob Riley schell brothers
20 Justin Wheeler Bigfoot Endurance Racing Team
20 Jon Balatbat OrthoVirginia Racing
20 Juan Camilo echeverri Total Civil Construction
20 Jamie Ferrara ECE Racing / Team I Ride 4 David
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Crawford Project 412
2 Jeffrey Koontz Project 412 Teammate Win: John Crawford
3 Michael Buttrey VeloLabs
4 Eric Moon Kelly Benefits Cycling
5 Marc Lee THR Cycling
6 Eric Cachero I Ride 4 David / ECE Racing
7 Bob Umbel Schell Brothers Cycling
7 Stephen Rodriguez THR
7 Andrew Booden I Ride 4 David / ECE
10 Stephen A crouch
10 Clarence Bassett Car6on/Pedal Power
10 Stephen Kefer Meta Normal CC
13 Robert Presbury KRT CYCLING
13 Terry Feather Bigfoot Endurance Racing Team
13 Joseph Funaro Bigfoot Endurance Racing Team
13 Ray Plewacki NCVC/UnitedHealthcare
13 Sonny Smith Schell Brothers Cycling
13 John Sylvester National Capital Velo Club
13 Chris Haas THR
13 Charles Levy THR Cycling Teammate Top 5: Marc Lee
21 Michael King National Capital Velo Club
21 Kenn Barfell Bigfoot Endurance Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Franco Skylands Racing Team
2 Dennis Crockett Antietam Velo Club Visit Hagerstown
3 John Colcord N/A
4 Andrew Hepburn Saroff Racing Team
5 Victor Siegfried National Capital Velo Club
6 Karl Schmitz Full Spectrum Racing
6 Curtis Southern National Capital Velo Club Teammate Top 5: Victor Siegfried
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Morris dcdevo Racing Academy
2 Xaven Monsalud Kelly Benefits Cycling
3 Alexander Barr Kelly Benefits Strategies Cycling
4 Vincent Smarrelli ECE / I Ride 4 David
5 Sam Garver Junk Miles Racing
6 Wyatt Vigilante I Ride 4 David / ECE
7 Travis Pyle I Ride 4 David / ECE
8 Tofik Beshir
9 Sean Flournoy META.cc
10 Cian Connolly DcDevo Racing Academy Teammate Win: Ethan Morris
11 John Gray ECE / I Ride 4 David Teammate Top 5: Vincent Smarrelli
11 Phil Lekavich Sweet Spot Cycling
11 Charlie Stein AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
11 Stephen Justice AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
11 Caleb Maxham Velocious Sport
11 Brook Ballard DistrictTaco Racing
11 Zachary Racine Total Civil Construction
11 Jonathan Flesher Team Espresso Cycle Coaching
11 James Nicholson ECE Racing/ I Ride from David
11 Colin Mihalak Project 412
11 Matthew Zaleski Rogue Racing p/b Sail Away Coffee
11 Keegan Ortiz Hilltop Racing Team
11 Bryan Roeper District Velocity Racing p/b Bicycl
11 Nate Meister Shirks Mountain Bike Team
11 Andrew Frommer Total Civil Construction
11 Bryce Coulter Newtype Cycling
11 James Franco Skylands Cycling
11 Steven Hendricks I Ride 4 David / ECE Racing
11 Curtis Smith Project 412
11 Laszlo Vasko GREEN LINE VELO
11 John Morehouse DistrictTaco Racing
11 Matthew Glowacki Rothman Institute - Verder Cycling
11 John Sluis AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
11 Damian Barny AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
11 Bennett Lamb
11 Devin Rohler Meta Normal CC
11 Daniel Schoeff National Capital Velo Club
11 William Cottrell BikeFitRVA p/b Trek
11 Christopher Pulomena Rogue Racing p/b Sail Away Coffee
11 Josh Ott Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
11 Tyler Sullivan AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
11 Noah Shumskas Verge racing
11 Jacob Hines dcdevo Racing Academy Teammate Win: Ethan Morris
11 Luke Steelman Team Espresso Cycle Coaching
11 Cadence Stephens
11 Jarred Stacey Newtype Cycling
11 Andre Gates Roanoke College
11 Ron Glowczynski American Flyers Racing
11 Jon Carroll Project 412
11 Kyle Lynch CS Velo
11 John Stoveld Rothman Institute - Verder Cycling
11 Paul Petrie Bike Doctor/Richardson Bike Fit
11 David Rodgers DistrictTaco Racing
11 Luke Burger Meta Normal CC
11 Ziad Lien DistrictTaco Racing
56 Zachary White Project 412
56 Adam Stephens I Ride 4 David / ECE Racing
56 Patrick Mohl Otterhaus Coaching
56 Leonardo Salgado gonzalez THR Cycling
56 Jose Ott THR
Finishers: Cat 2: 29   Cat 3: 30   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Jewell CAR6ON RACING
2 Jensen Cervati Roanoke College
3 Kelby Hanson Roanoke College
4 Luis Hermoso Project 412
5 Karl Krasnesky Bike Doctor/Richardson Bike Fit
6 James Kim SpeedLab Racing | SLR
7 Nathan Stover CS Velo
8 Ting Shen DistrictTaco Racing
9 Ken Parker Toxic Haste
9 Luke Kikstra Kelly Benefits Strategies Cycling
9 Cameron Little FreeFly Elite Development
12 Hunter Mycek CS Velo
12 Tom Reeb Rothman Institute - Verder Cycling
12 Alexander Perrin Meta Normal CC
12 Cole Lewis
12 Nathan Kerchensky Project 412 Teammate Top 5: Luis Hermoso
12 Jamal Jordan CAR6ON RACING / Pedal Power
12 Michael Murray CS Velo
12 Emil Vasko Active yards
12 George Carbaugh Towing & Recovery Services
12 Brian Phipps Meta Normal CC
12 Alex Facciobene SpeedLab Racing | SLR
12 Logan Kelly CS Velo
12 Gabriel Murray Bike Doctor/Richardson Bike Fit Teammate Top 5: Karl Krasnesky
12 Sam Hawver FreeFly Elite Development
12 David Oriente DistrictTaco Racing
12 Adam Raymond Bicycle Therapy Racing
12 Nathaniel Langley SpeedLab Racing I SLR
12 Justin Frericks-leclair
12 George Tryfiates
12 Wilson Hale Haute Bicycle Co. /// BikeShopSchoo
12 Owen Little Meta Normal CC
12 Alexander Gass NCVC/United Healthcare
12 Jonah Lantzy Project 412 Teammate Top 5: Luis Hermoso
12 Carlos Silva Hilltop Racing Team
12 Thomas Maggio National Capital Velo Club
12 Anthony Smith KRT Racing
12 Timothy Herman Bike Doctor/Richardson Bike Fit Teammate Top 5: Karl Krasnesky
12 Sam Garver Junk Miles Racing
40 Ryan Stava CAR6ON RACING / Pedal Power
41 Aidan Ankrah District Taco Racing
41 Ethan Dursteler DistrictTaco Racing
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Azodeh Getting It In Cyclists
2 Matt Batman Full Spectrum Racing
3 Jensen Riddle Velocious Sport
4 Josh Morrison Team Espresso Cycle Coaching
5 Anthony Casini SpeedLab Racing | SLR
6 Thomas Cady
7 Charles Shanker THR Cycling
8 Tyler Rapovy THR Cycling
9 C.w. Moran Schell Brothers Cycling
9 Daniel Waff
9 Michael O'grady Bike Doctor/Richardson Bike Fit
9 Ethan Hempel Schell Brothers Cycling
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Ricketts CURB Lookbook
2 Matthew Robinson Rothman Institute - Verder Cycling
3 George Qadado Gaza Sunbirds p/b Undercog Cycling
4 Eric Yonda AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
5 Brandon Mak Automatic Lonely Hearts
6 Drew Goga VeloJawn Racing
7 Daniel Spellman Weis Factory Team
7 Toni Rodriguez Weis Factory Racing
7 Dilon Hubbard Dcc
10 Zac Quinn National Capital Velo Club
10 Evan Blais
10 Michael Belew ECE Racing / I Ride For David
13 Conor Kennedy Weis factory racing.
13 Jeremy Santucci Weis factory racing
13 Quinn Herrera AUTOMATIC Lonely Hearts Racing Teammate Top 5: Eric Yonda
13 Jake Leftheris DCC
13 Devin Borgwardt DCC
13 Jamie Collins THR Cycling
13 Brandon Davis BikeFitRVA p/b Trek
13 Hector Mojica Outpost Richmond
21 Leonardo Salgado gonzalez THR Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Juan pablo zapata DCC
2 Eli Woodard Velocious Sport
3 Daniel Uhranowsky Project 412
4 Jonathan Nelson National Capital Velo Club
5 Robert Strobel AUTOMATIC | ABUS Racing
6 Andrew Wolfe Cumberland Valley Collective p/b Ge
7 Frank Tiburzi Meta Normal CC
8 Paul Davis Cutaway Blanchards Coffee
9 Jo Evers AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Top 5: Robert Strobel
9 Robert Orr QCW p/b Cadence Cycling
9 Morgan Baker Project 412 Teammate Top 5: Daniel Uhranowsky
12 Liam O'connor DCC Teammate Win: Alex Juan pablo zapata
12 David Dawson AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Top 5: Robert Strobel
12 Unknown Rider
12 Ed Veal AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Top 5: Robert Strobel
16 Aaron Widman Velocious Sport Teammate Top 5: Eli Woodard
16 Connor Ryan Total Civil Construction
16 Andrew Martinek Cutaway x Blanchard's Coffee
16 Shawn Litster Project 412 Teammate Top 5: Daniel Uhranowsky
16 Ethan Jones Performance Bikes
16 Luke Woodard Velocious Sport Teammate Top 5: Eli Woodard
16 Alexander Hedrick Meta Normal CC
16 Taylor Hayek
16 Gavin Blair 4D Racing
16 John Kruegler Cutaway Blanchards Coffee
16 Jacob Dodge ECE / I Ride 4 David
16 Michael Reidenbach Total Civil Construction
16 Dimitri Lemus Equip Racing p/b Conduit Road
16 Colin Fischer Meta Normal CC
16 Timothy Killelea Nashville Local Cycling
16 Dilon Hubbard DCC Teammate Win: Alex Juan pablo zapata
16 Daniel Soltan Cutaway Blanchards Coffee
33 Francisco Lara carbajal DCC Teammate Win: Alex Juan pablo zapata
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Yates National Capital Velo Club
2 Ainhoa Perez-diez OrthoVirginia
3 Ann Kristin dyrkolbotn CRCA/NYCC Racing p/b Magen Financia
4 Emily Wilson Sweet Spot Cycling
5 Tanya Harris Velocious Sports Team
6 Teresa Brusadin THR Cycling
7 Lucille O'neil Sportable
8 Christie Taylor
9 Gisela Bell East Coast Elite
10 Camilla Buchanan Team Hampton Roads Cycling
11 Dixie House Sweet Spot Cycling Teammate Top 5: Emily Wilson
11 Mary Schmerge Bike Doctor/Richardson Bike Fit
11 Sharon Leary Sweet Spot Cycling Teammate Top 5: Emily Wilson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Alston Newtype Cycling
2 Ashlyn Finch
3 Stefanie Merchant National Capital Velo Club
4 Shelbie Francescon Meta Normal CC
5 Keshia Roberson Artemis Racing
6 Emily Rothstein VeloJawn Racing
7 Joanna Baumgart Gruppetto
8 Amelia Buchanan AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
8 Sarah Jameson
8 Allison Horwitch Meta Normal CC Teammate Top 5: Shelbie Francescon
8 Paige Lee
8 Samika Minter Getting It In Cyclists
8 Kimberly Mason Getting It In Cyclists
8 Sailor Eastman SEAVS/Haymarket
8 Lynn Jeffrey CAR6ON RACING / Pedal Power
8 Margo Reyes
17 Allison Duvall
18 Keva Perry Getting It In Cycling
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoey Marks DCC
2 Candice Votava Philly Bike Expo
3 Brittany O'neal Weis Factory Racing
4 Jennifer Klecak Swood Racing p/b Cutaway
5 Laura Bobe Affinity Cycles
6 Amelia Iaia Weis Factory Racing
7 Harmony Seaburg Affinity Cycles Teammate Top 5: Laura Bobe
8 Alexandria Gagnon THR Cycling
8 Camilla Buchanan Team Hampton Roads Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Verhaaren AUTOMATIC | ABUS Racing
2 Esma Taylor AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Win: Arielle Verhaaren
3 Margherita Cinà 1KFlips
4 Mary Still Mermaid Winery
5 Farah-dale Morris THR Cycling
6 Jessica Conley Sweet Spot Cycling
7 Kim Harrington 1KFlips Teammate Top 5: Margherita Cinà
7 Emily Singleton AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Win: Arielle Verhaaren
7 Justine Spore National Capital Velo Club
10 Emma Betuel AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Win: Arielle Verhaaren
10 Amanda Eichert Mermaid Winery Teammate Top 5: Mary Still
12 Tarah Romano 1KFlips Teammate Top 5: Margherita Cinà
12 Grace Nottingham 1KFlips Teammate Top 5: Margherita Cinà
12 Courtney Dobbs THR Cycling Teammate Top 5: Farah-dale Morris
12 Rachel Rubino Philly Bike Expo
12 Hannah Stallkamp Meta Normal CC
12 Kimberly Stoveld AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Win: Arielle Verhaaren
12 Megan Sybeldon Atlanta Rise Cycling Club
12 Sarah (Sasha) Lansky National Capital Velo Club
12 Maggie Hopkins Sweet Spot Cycling
12 Kristi Walker Sweet Spot Cycling
12 Rachel Wilson Sweet Spot Cycling
12 Sarah Anderson Rogue Velo Racing
12 Kristina Grossmann AUTOMATIC | ABUS Racing Teammate Win: Arielle Verhaaren
12 Zoe Van winckel AUTOMATIC Lonely Hearts Racing
12 Talia Smith Team Hampton Roads (THR) Cycling
27 Madison Gallagher Velocious Sport
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat ?: 2