Log In
2013 USA Cycling Masters Road Nationals • Sep 4 2013
Clear, 77 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Olheiser CashCall Mortgage 38:09.0
2 Eric Boone Lateral Stress Velo Inc. 39:08.2
3 Philip Tinstman MRI Endurance Elite Masters 39:15.8
4 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycl 39:28.4
5 Karl Bordine MRI Endurance Elite Masters 39:29.8
6 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's 39:31.8
7 Jeromy Cottell Team Specialized Racing 39:54.3
8 Kyle Farrell Team Steam 40:54.6
9 Jeff Pollock 41:02.9
10 Robb Floth The Foundation for Responsible 41:20.1
11 Michael Hanna Primal Wear - McDonald-Audi 41:20.5
12 Ken Vida Graner - Stradalli Cycle 41:41.6
13 Richie Frahm 42:05.8
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Feldman Durance-Colnago 37:19.4
2 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 37:20.3
3 Amit Kobrowski Truckee Bicycle Team 37:54.3
4 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers C 38:48.8
5 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's 38:53.0
6 Dan Netzer Celerity Cycling 39:17.6
7 Matthew Carinio Rock Solid Cycling 39:22.3
8 Phillip Gronniger Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 39:28.3
9 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team 39:36.2
10 Grant Potter Graner - Stradalli Cycle 39:40.2
11 Matthew Segur Rocky Mountain Cancer Centers C 40:04.0 Teammate Top 5: Matthew Gates
12 Eric Balog Hoback Sports 40:20.0
13 Karsten Hagen Evolution Racing Team-WA 40:25.6
14 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Te 40:27.3
15 Adam Meirowitz Five Four Sports 40:44.4
16 Thomas Fiorillo VOLO Cycling p/b RMSS 40:45.4
17 James Thies Rocky Mountain Cancer Centers C 40:50.3 Teammate Top 5: Matthew Gates
18 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery Racing 40:56.3
19 Gregory Strokes 41:21.7
20 Jason Glowney Boulder Orthopedics 41:41.0
21 Benjamin Liu San Jose Bicycle Club 41:46.1
22 Roy Foley 41:51.6
23 Jason Cruser R4R-Make A Wish 41:53.7
24 Joshua Barton 42:00.7
25 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team 42:38.6
26 Scott Cox Bam Cycling 42:46.0
27 Alex Telitsine Apex Racing Team 42:58.5
28 Kenneth Rodgers 43:04.4
29 John Schiefer Peninsula Velo Cycling Club 44:02.5
30 Brian Duhon Team Oregon p/b Laurelwood Brew 58:49.2
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 12   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Thomas Portland Velo Club/Cyclemania 38:07.7
2 Robert Garwood Final Kick Racing p/b Fortress 38:22.2
3 Paul Thomas White Mountain Road Club 38:37.6
4 Craig Roemer Team Specialized Racing 38:57.8
5 Bill Muzzio Bethel Cycle Sport Club 39:14.5
6 Marc Deantoni Stages Cycling 39:19.9
7 Jeffery Otto Scarlet Fire 39:22.6
8 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery Racing 39:23.7
9 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team 39:29.7
10 Joseph Staron LangeTwins Winery Racing Team 39:59.6
11 Paul Bourcier Veloce Racing P/B smith&nephew 40:06.0
12 Brett Clare Breakaway from Cancer Masters 40:21.3
13 James T gotsick Century Road Club Assoc 40:24.9
14 Peter Andersen SPY GIANT RIDE 40:47.4
15 Michael Williams SPY GIANT RIDE 40:53.6
16 Kashy Ghazzagh Fightin' Bobas 41:02.7
17 Ike Nicoll Prestige Imports/ZUMXR 41:08.8
18 John Lodman Bobs Bicycles Cycling Club 41:29.0
19 Marco Vasquez Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 41:29.5
20 Louis Leclerc North Georgia Cycling Associati 41:32.8
21 Ken Hill Davis Bike Club 42:36.2
22 Mark King Fremont Freewheelers 43:00.9
23 Robert Seeley Coeur d 'Alene Velo Racers (CDA 43:31.9
24 Tim Richter Lost River Cycling Club 43:32.2
25 Christopher Kragh 44:59.7
26 Steve Taylor Team Dobbiaco 45:36.7
27 Steve Kjobech 45:37.1
28 Jim Stuck 46:18.6
29 Spike Stahl 48:51.0
30 Stanley Gardner 54:12.3
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing 38:00.5
2 Jeffrey Hartmann Boulder Orthopedics 38:45.6
3 Brendan Sullivan Century Road Club Assoc 38:55.4
4 Louie Amelburu Microseal Racing Team 39:04.2
5 Todd Robertson dope FRANCO Bicycles Racing 39:09.2
6 Scott Baker Sun Coast Velo 39:37.3
7 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team 39:46.5
8 Joseph Foster 40:18.2
9 Greg Fenton Sun Coast Velo 41:21.7
10 Robert Van kirk Adventures Edge 41:41.7
11 Peter Smith FASTER Performance Center 41:54.0
12 Rick Black Team Plan7 42:18.6
13 Robert Ripley Herriott Sports Performance 42:25.7
14 Robert Mitchell Intermountain Cycling Organizat 42:28.7
15 Joseph Paulson Boulder Orthopedics 42:41.3 Teammate Top 5: Jeffrey Hartmann
16 Mark Edwards Team Bicycle Trip 42:43.9
17 Robert Hoene Bobs Bicycles Cycling Club 42:47.5
18 Eric Schusterman 43:24.2
19 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT 43:47.8
20 John Kenney 43:58.2
21 Daniel Smith Morgan Stanley Cycling Team 44:01.6
22 Gregory Berlind Boulder Orthopedics 44:23.7 Teammate Top 5: Jeffrey Hartmann
23 Ryosei Kaneko SHO-AIR/SERT 44:31.2
24 Patrick Hampton Rock Solid Cycling 44:37.5
25 Duane Strawser SHO-AIR/SERT 44:42.1
26 Jack Arney Folsom Bike/VW/Raley's 44:46.8
27 Eric Taylor TEAM Powered by PROBIKE 45:25.0
28 Greg Arden Apex Racing Team 45:31.7
29 James Holmes Team Bicycle Trip 47:22.5
30 Douglas Gillespie Rapha Condor Cycling Club 47:32.5
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 39:42.2
2 David Montgomery Team Bicycles Plus 40:59.9
3 Gerald Finken St Paul Bicycle Racing Club 41:07.5
4 Doug Chiasson Quabbin Cycling Club 41:10.1
5 Kevin Eccleston Lakeland Endurance Company LLC/ 41:28.4
6 David Lawrence Southwest Cycling Club Racing 41:57.2
7 John Stone Treasure Coast Cycling Associat 42:08.7
8 Jimmy Day Bike n Sport Racing 42:11.5
9 John Newton Equipe Vitesse 42:15.5
10 Craig Hammond Union Bay Cycling/Bikesale.com 42:32.3
11 Richard Coyle Rio Strada Racing 42:37.7
12 Daniel Swietlik OTR Racing 42:50.2
13 Alan Roberts ThirstyBear Cycling 43:07.1
14 David Ludwigson Loon State Cyclists 43:21.1
15 Joe Little Emerald City Cycling Club 43:45.0
16 Michael Newsome Boulder Orthopedics 44:07.8
17 Jeff Pfost Apex Racing Team 44:47.9
18 Douglas Gonda Team Bicycles Plus 45:08.4 Teammate Top 5: David Montgomery
19 Darryl Mataya MadCity Velo Club 45:11.6
20 Richard Wolf Century Road Club Assoc 45:31.5
21 Brian Baccus San Jose Bicycle Club 47:08.3
22 Charles Bell 49:30.4
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Watson Natural Grocers Cycling Team 40:36.7
2 Hank Pfeifle Portland Velo Club/Cyclemania 40:49.6
3 Thomas Officer Cycle Fitness Cycling Club 41:30.1
4 Mark Huffman Sun Coast Velo 41:31.4
5 Philip Holman 02 Modern Fitness 41:35.7
6 Howard Roose Intermountain Cycling Organizat 42:12.0
7 Jerry Rome Local Velo 42:58.6
8 Gary Shuey Swami's Cycling Club 43:06.5
9 Martin Rand 43:08.2
10 James Langley Team Bicycle Trip 43:42.7
11 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club 43:44.2
12 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 43:44.4
13 Timothy Elliott Intermountain Cycling Organizat 44:03.2
14 Keith Peters Team Jackson Hole 44:19.0
15 Steve Troseth 44:41.3
16 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 45:19.6
17 Duane Mulvaney White Mountain Road Club 45:20.1
18 Leroy Leflore 45:27.6
19 Steven Borer Sun Coast Velo 45:44.5 Teammate Top 5: Mark Huffman
20 Timothy Hagner 46:18.6
21 Thomas Kempner Century Road Club Assoc 47:10.5
22 Bob Ebe Cushman & Wakefield Racing Team 47:40.3
23 John Holton 47:57.3
24 Steve Truesdale 47:58.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Chamberlin LTR Sports 28:24.5
2 Ken Louder Velosport Racing 28:26.5
3 Scott Hennessy VOS Racing 28:30.1
4 Jim Fox Team Hammer Nutrition 28:49.6
5 Jack Kelso Team Hammer Nutrition 28:54.8
6 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team 29:15.0
7 Ralph Schmook Scenic City Velo 29:31.6
8 William Langstaff Cycles Veloce 29:33.8
9 Tom Greason Gallatin Valley Bicycle Club 29:34.9
10 Danny Pierce 29:41.9
11 Richard Shields Team Hammer Nutrition 30:15.8 Teammate Top 5: Jim Fox
12 Craig Groendyke Chinook Cycling Club Inc 30:32.6
13 Gerd Leopoldt 30:41.3
14 James Noonan 31:16.2
15 Frank Sahlman 31:22.7
16 Malcolm Bond Davis Bike Club 32:24.6
17 Roger Springer San Diego Cyclo Vets 32:27.1
18 Randolph Wright Lost River Cycling Club 32:55.5
19 Dan Austad Northwest Velo 33:17.8
20 Michael Mckinney Radsport Cycling Team 34:57.9
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Durward higgins Scenic City Velo 29:19.2
2 Michael Phelps VOS Racing 29:25.4
3 Dan Taylor Team Hammer Nutrition 29:52.9
4 Butch Richardson San Diego Cyclo Vets 29:56.8
5 Michael Patterson 30:29.6
6 Stan Swallow 30:58.6
7 Thomas Campion jr Durance-Colnago 31:06.9
8 James Hoover G.S. Jibofo 31:13.5
9 Michael Gilpin Gallatin Valley Bicycle Club 31:35.1
10 John Swyers Durance-Colnago 31:41.5
11 Roger Johnson 31:42.3
12 Gordon Faulkner 31:45.2
13 Emanuel Bloom 31:52.8
14 Dale Harless Apex Racing Team 33:03.9
15 Joseph Black Off the Front Racing 33:37.3
16 Robert Harris 33:47.9
17 Thomas Meyers 33:52.7
18 Joseph Kapp 34:07.7
19 Fran Scannell Schwab Cycles Racing Team 35:13.4
20 Frank Fleetham 41:17.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Meyers Schwab Cycles Racing Team 29:48.7
2 Leon Sowers San Diego Cyclo Vets 33:57.0
3 Alan Stockland 36:17.6
4 Roger Wright Swamp Yankee Road Club 37:18.5
5 Robert Clark CBC Racing 39:31.7
6 Philip Northcote 40:00.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walt Axthelm NoTubes Endurance Racing 32:19.6
2 Frederic Schmid Jubilee Subaru 34:13.4
3 Albert Piemme 35:00.5
4 Nikola Farats 35:18.7
5 Lewis Hollander 35:57.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling 50:27.5
2 Scott Raymond BBI-SIC Cycling 50:27.5 Teammate Win: Frank Schroeder
3 Mark Sommers DC Velo Limited 50:38.4
4 Joshua Frick DC Velo Limited 50:38.4
5 Russell Shapley Cycles Veloce 55:27.2
6 Troy Gielish Cycles Veloce 55:27.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Elsbach VOS Racing 52:57.8
2 John Elgart Alto Velo Racing Club 52:57.8
3 Jeffery Patterson Old Town Bicycle (OTB) 57:36.9
4 Steve Matson Old Town Bicycle (OTB) 57:36.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Johns Radsport Cycling Team 53:08.0
2 Ian Gueit Radsport Cycling Team 53:08.0 Teammate Win: Jason Johns
3 Craig Miller BBI-SIC Cycling 53:15.6
4 Bill Harris BBI-SIC Cycling 53:15.6
5 Ryan Ness 53:25.5
6 Timothy Jones 53:25.5
7 Darrin Monroe Radsport Cycling Team 55:56.4 Teammate Win: Jason Johns
8 David Fetah Radsport Cycling Team 55:56.4 Teammate Win: Jason Johns
9 Paul Thompson Stranamanti Cycling 59:35.7
10 Geoffrey Crofoot Stranamanti Cycling 59:35.7
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Worthington LABOR/DPCCF 49:15.0
2 Michael Johnson MRI Endurance Elite Masters 49:15.0
3 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 53:00.8
4 Sean Phillips Team Steam 53:00.8
5 Todd Parks B&L Bikes 53:01.8
6 Benny Parks Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cycl 53:01.8
7 Barton Bowen Bicycle Ruidoso Inc. 56:54.9
8 James Rantala 56:54.9
9 Stan Moore 57:08.2
10 Gregory Hoffman EBS Racing Club 57:08.2
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? P Radsport Cycling Team 54:40.6
2 Dotsie Bausch Surf City Cyclery 54:40.6
3 Winnie Brehmer Velo Girls 1:08:02
4 Dan Brehmer 1:08:02
DNF Craig Roemer Team Specialized Racing DNF
DNF Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twenty16 DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margareta Germeaux 54:26.7
2 John Cacabelos 54:26.7
3 David Walker 57:23.8
4 Terry Malouf 57:23.8
5 Bruce Hartley Radsport Cycling Team 58:18.2
6 Sue Buck Team Velosport Club 58:18.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Miller Herriott Sports Performance 54:50.8
2 Dean Jasper Kryki Sports 54:50.8
3 James Wimberly Sun Coast Velo 55:20.7
4 Angela Wimberly Velo Club LaGrange 55:20.7
5 Dave Maminski Morgan Stanley Cycling Team 55:56.3
6 Maryann Levenson B4T9/Foundation 55:56.3
7 Shellie Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 58:28.9
8 David Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 58:28.9
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Slawta 54:11.4
2 Jennifer Slawta 54:11.4
3 Lisa Mangus Jackalope Velo 55:08.6
4 Chuck Mangus Jackalope Velo 55:08.6
5 Jeff Poulsen Team Bicycles Plus 57:32.8
6 Soni Andreini poulsen Velo Bella 57:32.8
7 Sarah Tracy Oklahoma City Velo Club 58:57.0
8 Steven Lundblad Hawaii Cycling Club 58:57.0
9 John Grube 1:06:41
10 Carolyn Collman 1:06:41
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Barber Joyride-Cycles.com 42:36.8
2 Stephanie Gonzalez Equipe Vitesse 43:23.6
3 Karen Appleby-krieg Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 44:07.2
4 Anne Donley Rise Above Racing 45:17.7
5 Lucia Mokres Los Gatos Bicycle Racing Club 45:22.6
6 Raegan Lunsford Velo Club LaGrange 48:12.5
7 Laura Webb Spin 50:43.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Van houweling Metromint Cycling 41:53.1
2 Jenn Halladay Bobs Bicycles Cycling Club 43:16.5
3 Amy Phillips Scenic City Velo 44:14.0
4 Felicia Gomez Pinnacle -CA 44:17.1
5 Athena Countouriotis Wolf Pack Cycling 44:52.3
6 Jennifer App 45:10.4
7 Sarah Tisdale 47:42.5
8 Kristen Hill Team Velo Wrench 51:34.7
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Cutts Velo Club LaGrange 40:57.8
2 Jane Despas Halo-Sports Racing 43:35.0
3 Angela Des cognets Team Primal Racing 43:41.6
4 Catherine Dickson Team Winded 44:28.1
5 Laurie King Lakeland Endurance Company LLC/ 45:13.6
6 Michele Conrad Stranamanti Cycling 45:19.3
7 Lise Grace Union Bay Cycling/Bikesale.com 45:46.1
8 Belinda Eschenwald Velo Club LaGrange 46:01.2 Teammate Win: Julie Cutts
9 Kim Wik Mellow Motors 46:06.1
10 Andi Smith B4T9/Foundation 47:15.8
11 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 48:05.1
12 Susanne Smith Bike Masters- WA 49:44.8
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Magness 43:37.6
2 Ruth Clemence Sisterhood of Cycling 43:47.2
3 Deborah Deluca Velo Duluth 44:44.1
4 Leigh Thompson Vision Quest LLC 44:50.1
5 Sheryl Loan 45:03.6
6 Debbie Phelps Infinity Bike Shop 45:19.9
7 Sue Stokes Team Primal Racing 46:39.7
8 Cindy Fenton Sun Coast Velo 46:51.9
9 Seana Hogan Delta Velo 46:58.0
10 Tawnie Mcdonald 47:02.7
11 Lisa Bowerman 47:20.0
12 Kimberly Ford Red Racing 47:20.8
13 Helen Casabona Peninsula Velo Cycling Club 47:35.8
14 Martha Lane walsh Seattle Super Squadra 47:45.1
15 Vanessa Baumann Contra Costa Cycling Club 48:07.4
16 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Cycling Club 48:21.2
17 Joann Cranson Team Priority Health 48:33.6
18 Leslie Mendez Hi -Tech Bikes 48:58.7
19 Kelly Mclaughlin B4T9/Foundation 49:52.4
20 Laura Wanker 50:04.5
21 Heidi Alexander San Jose Bicycle Club 50:11.1
22 Jodie Bolt Old Town Bicycle (OTB) 50:25.8
23 Vikki Bourcier 1:00:41
DNF Ann Pasek DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty Velo Bella 28:58.1
2 Arrietta Clauss Trek Midwest Team 29:03.3
3 Maryann Levenson B4T9/Foundation 29:30.0
4 Liz Heller 708 Racing p/b Dressel's Pub 29:57.9
5 Shirley Crocker Brazen Dropouts 29:59.2
6 Alison Brown Scenic City Velo 30:08.4
7 Karen Christoffersen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 30:40.7
8 Elizabeth Benishin Velo Bella 30:41.3 Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
9 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 31:11.0
10 Jessie Hickel Jet City Velo 31:42.5
11 Mary Ross Multnomah Athletic Club 31:55.7
12 Beth Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Cl 32:04.3
13 Bernadette Brake Cycles Veloce 32:52.8
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen 30:16.4
2 Laura Lindgren Sisterhood of Cycling 30:19.3
3 Mary Ellen allen Alto Velo Racing Club 30:21.5
4 Sheila Walsh Jet City Velo 30:33.7
5 Kathleen Pratt Fred Meyer Cycling Team 30:38.6
6 Kristine Johnson K4 Racing 30:41.1
7 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team 31:06.9
8 Jane Geisse Spin 31:24.9
9 Just Dustyn Team Hammer Nutrition 32:27.2
10 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC) 34:06.0
11 Lan Tran San Diego Cyclo Vets 34:35.3
12 Anne Chen B4T9/Foundation 34:50.4
13 Norma Hilton Peninsula Velo Cycling Club 34:56.5
14 Susan Keys 35:56.2
15 Karen Bond Davis Bike Club 38:25.7
DNF Valeria Fugali DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge 34:54.2
2 Patricia Kimper ACQUA AL 2/SDBC 35:55.7
3 Kris Mannion Boise VeloWomen 36:34.4
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Puz Durance-Colnago 38:32.4
2 Elena Patterson 52:34.4
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louisa Larson Team Winded 58:48.16
2 Catherine Dickson Team Winded 58:48.16 Teammate Win: Louisa Larson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Josselyn Multnomah Athletic Club 107:48
2 Melissa Boyd 107:48
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Violich ExergyTWENTY16 59:58.7
2 Lorraine Jarvis Mellow Motors 59:58.7
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Brown Team Rio Grande 1:01:41
2 Sherry Berde townsend Gopher Wheelmen 1:01:41
3 Kathryn Woodford 1:07:56
4 Sharon Gregg Avanti Racing Club 1:07:56
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1