Log In
Berkeley Hills Road Race • May 9 2015
Partly Cloudy, 56 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Lockwood Black Top Cyclery
2 Porter Wesson Bear Development Team
3 Kyle Iufer SunPower Racing
4 Sou Saechao Sacramento Golden Wheelman
5 Erik Muir Red Lantern Cycles
6 Jordan Ruffino Limitless Cycling
7 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
8 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
9 Cooper Shanks Sports Basement
10 Travis Retzer Data Driven Ahlete Racing
11 Joseph Dean Full Circle Cycling
12 Mark Rotondi Mike's Bikes
13 Bingo Mckenzie Studio Velo
14 Marcus Beltramo SquadraSF p/b Terun
15 Steven Fuller Full Circle Cycling
16 Jeffrey Stern Stinner
17 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Top 5: Kyle Iufer
18 Sean Allen SquadraSF p/b Terun
19 Ben Cook Team Swift
20 Travis Keeney Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
21 Jasper Hodgson LImitless Cycling
22 Aaron Casados BRE cycling team
23 Justin Widlund Form&Data
24 Nicholas Jerabek SquadraSF p/b Terun
25 Spencer Ingels ZOCA p/b Halo Sports
26 Sean Beck BRE Cycling Team
27 Liam Stewart SquadraSF p/b Terun
28 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
29 Matt Nawrocki Cycles Fanatic Racing
30 Erik Vangsnes SquadraSF p/b Terun
31 Chris Furgiuele Studio Velo
32 Thomas Newmeyer Studio Velo
33 James Ji Cicada Racing Inc p/b Mark Miller S
34 David Porter Bicycle Blue Book
35 Alex Peterson C510
36 Joe Williams NATIVE
37 Richard Gonsalves MuscleMilk/Specialized
38 Adrian Buganzatepole Metromint Cycling p/b The Freewheel
39 Sergio Iniguez BRE Cycling
40 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
41 Hayden Mackay None
42 Thomas Lane Metromint p/b The Freewheel
43 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
44 Mark Howard SunPower Racing Teammate Top 5: Kyle Iufer
45 Ben Cannon VSRT/Livermore Toyota Scion
46 Michael Campbell C510
47 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
48 Robert Britt Studio Velo/dZi Foundation
49 Dave Anthony Metromint Cycling p/b Freewheel
50 Adam Naguib Kissena Cycling Club
51 Karsten Walker SquadraSF p/b Terun
52 Bladi Duran Big Orange Cycling
53 Connor Ellison Limitless Cycling
54 Marc Deleon
55 Thuy Nguyen SunPower Racing Teammate Top 5: Kyle Iufer
DNF Givargis Betoshana BRE Cycling Team
DNF Geoffrey Bartz Limitless Cycling
DNF Paul Higley Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Murat Ozgur SquadraSF p/b Terun
DNF Jordan Gudebski c510
DNF Geoff Beard Studio Velo
DNF Mark Beckstead sjbc
Finishers: Cat 3: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blaise Hamel SunPower Racing
2 Eli Kranefuss Bear Development Team
3 Tofor Lewis Limitless
4 Jonathan Gunning Team Velo Wrench
5 Timmy Bauer Limitless Cycling
6 Owen Mcgrath Dolce Vita Freehweel
7 Trent Wilson Limitless Cycling Teammate Top 5: Timmy Bauer
8 Riley Marmesh King Kog Oakland
9 Dat Le VSRT/Livermore Toyota Scion
10 Lindsey Furtado Dolce Vita Freewheel
11 Frank Ravizza VSRT/Livermore Toyota Scion
12 Michael Leung Team Fremont/FFBC pb Chipotle
13 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
14 Kevin Tharp SquadraSF p/b Terun
15 Kyle Fiori Limitless Cycling Teammate Top 5: Timmy Bauer
16 Andy Slopsema Dolce Vita Freewheel
17 Charlie Zamanian Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
18 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
19 Nathaniel Futterman King Kog Oakland
20 Matt Carvell Sunpower Racing Teammate Win: Blaise Hamel
21 Simon Aeschbacher Davis Bike Club Race Team
22 Andrew Weitz Stanford University
23 Marco Pavan Dolce Vita Freewheel
24 Reece Macdonald Pen Velo
25 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
26 Michael Coughlan Dolce Vita Freewheel
27 Alexander Reimers SquadraSF p/b Terun
28 Marcello Pedersen Dolce Vita Freehweel
29 Alexander Rosero Limitless Cycling Teammate Top 5: Timmy Bauer
30 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Win: Blaise Hamel
31 Jacob Salassi Team Fremont p/b Chipotle
32 Francisco Azevedo Red Peloton
33 Matt Sawchuk Dolce Vita Freewheel
34 Adrian luis ? Crit fighters
35 Jorge Pont Sunpower Racing Team Teammate Win: Blaise Hamel
36 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling
37 Peadar O'mochain Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
38 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing
39 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
40 Anton Vynogradenko ZOCA p/b Halo Sports
41 Stuart Watson Cushman & Wakefield Racing
42 Lucas Sokolsky SquadraSF p/b Terun
43 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling
44 James Peebles Team Velo Wrench Teammate Top 5: Jonathan Gunning
45 Brandon Barragan Berkeley Bike Club
46 Shiva Sharma ZOCA p/b Halo Sports
47 Mike Reed SunPower Racing Teammate Win: Blaise Hamel
48 Cory Vogel Taulia, Inc.
DNF Micah Lerner SquadraSF p/b Terun
DNF Karl Pae University of California-Berkeley
DNF Josh Snider Davis Bike Club Race Team
DNF Joseph Turner Audi/Kryki Sports
DNF Alvin Chan King Kog Oakland
Finishers: Cat 4: 48   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Demaree Cal Cycling
2 Matthew Traceycook
3 Adam Beltz Unattached
4 Michael Kurnik Over Yonder Racing
5 Emanuele Altieri Feroce
6 Thomas Kensok
7 Parker Gara sparrow
8 Cole Weber Strava
9 Mathias Jacquelin SGEG VTT
10 Michal Wojtczak Eat More Poutine
11 Luigi Petrone Zoca p/b Halo Sports
12 Nathan Collins N/A
13 Justin Sadler None
14 Shane Mcguire??? SunPower Racing
15 Noah Lim None
16 Carlin Eng N/A
17 Jungho Kim Ass Savers Racing
18 Steven Aliano The Olympic Club
19 Esteban Ramirez Team Swift
20 Simon Vaillancourt none
21 Peter Virth no team
22 Leo Romanovsky Strava
23 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
24 Varun Pemmaraju
25 Raymond Lin Sacramento Golden Wheelmen
26 Eric Karver Team KB
DNF Brendan Lee Berkeley Bicycle Club
DNF William Sawyer
DNF Mike Gniewosz SFCC
DNF Michael Duffy No name
DNF Ben Marshall PAA/Empire Bikes
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 24   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Strava
2 Max Korus Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Josh Ruiz SoCalcycling.com
4 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Torey Philipp California Giant/Specialized
6 Matt Rodrigues Airgas-Safeway
7 Thibault Jeann??s Coretech Elite Cycling Team
8 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Max Korus
9 Justin Rossi Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
10 Nathaniel English Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Max Korus
11 Chris Coble The Olympic Club
12 Brian Funk Metromint Cycling p/b The Freewheel
13 Cameron Piper Muscle Milk/Specialized
14 Benjamin Foster POC + Ritte
15 Mario Humberto VuMedi Cycling Team
16 Jason Saltzman Bear Development Team
17 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Max Korus
18 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Max Korus
19 Andrew Goessling Rapha Cycling Club Elite Team
20 Kevin Metcalfe Chronos Racing p/b Easton Cycling
21 Arthur Rand Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
22 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
23 Tobin Ortenblad California Giant/Specialized Teammate Top 5: Torey Philipp
24 Sean Bennett Hagens Berman U-23
25 Jonathan Sandoval VuMedi Cycling Team
26 Sam Warford Spy Giant Ride p/b GQ-6
27 Ariel Herrmann Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
28 Aj Snovel Davis Bike Club
29 Juho Lahti Bear Development Team
30 Connor Spencer CoreTechs Elite Cycling Team
31 Luciano Sponza Red Peloton
32 Chris Yu Metromint Cycling p/b The Freewheel
33 Erik Nelson Team BP/Sierra Nevada/Reliable
34 Jonathan Christensen Limitless Cycling
35 Gregory White VuMedi Cycling Team
36 Robert Pasco Airgas SAFEWAY Cycling
37 Gavin Murray red peloton
38 Erik Funk XMX Racing p/b Valley Children's Ho
39 Justin Abbott Muscle Milk/ Specialized Bicycles
40 William Myers Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
41 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun
42 Trevor Brown Rock N' Road Cyclery
43 Brent Emoff Rapha Cycling Club Elite Team
44 Bright Jerry chipongo Mike's Bikes p/b Equator Coffees
45 Zachary Heath Mercedes-Benz p / b Georges
46 Colin Daw Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Max Korus
DNF Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Max Korus
DNF Stephen Cabebe VuMedi Elite Cycling Team
DNF Samuel Cerruti Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
DNF Matt Schaupp Vumedi Elite Cycling Team
DNF Marc Marino SquadraSF p/b Terun
DNF Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
DNF Michael Ferrell Canyon Bicycles - Shimano
DNF Will Brickler Data Driven Athlete Racing
DNF Walton Brush UCI CT: iRT Racing
DNF Daniel Holloway AltoVelo-Sea Sucker Factory Racing
DNF David Priest One Way Cycling
DNF Maxim Jenkins Astellas Cycling Team
DNF Keith Hillier Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
DNF Timothy Lang RAPHA CYCLING CLUB
DNF Dean Pogni Muscle Milk/Specialized
DNF Jaffa Prince CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Nathan Freed Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Win: Christopher Harlanddunaway
DNF Nathanael Christensen CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Andrew Biscardi VuMedi Cycling Team
DNF Ryan Moore CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Shelby Burton Canyon Bicycles - Shimano
DNF Will Riffelmacher The Olympic Club
DNF Justin Traud Vu Medi Elite Cycling Team
DNF Rupert Cox Limitless Cycling
DNF Troy Porter Palmer Cycling Team
DNF Steven Tortorelli Rapha Cycling Club SF
DNF Robert Schell CoreTechs Elite Cycling team
DNF David Mesa Red Peloton
DNF David Bangor CoreTechs Elite Cycling Team
Finishers: Cat 1: 39   Cat 2: 31   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Piers Barry ThirstyBear p/b Akamai
2 Cameron Birky R4R-Make A Wish
3 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/SchnurRacing
4 Hanns Detlefsen CA Technologies Racing
5 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
6 Michael Buckley Team Specialized
7 Joseph Sullivan SJBC
8 Jeromy Cottell Team Specialized/ Touchstone Master
9 Aaron Patterson SquadraSF p/b Terun
10 Benjamin Albracht art's cyclery/schnur racing
11 Daniel Bryant Chronos Racing p/b Easton
12 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish Teammate Top 5: Cameron Birky
13 Robert Amatelli Cykel Racing Team p/b Skratch Labs
14 Nick Theobald Chronos Racing p/b Easton Cycling
15 Todd Bell R4R - Make A Wish Teammate Top 5: Cameron Birky
16 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
17 Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
18 Simon Hill Cykel pb Skratch Labs
19 Eric Lagier ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Piers Barry
20 Moritz Steiner ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Piers Barry
21 John Schiefer SquadraSF p/b Terun
22 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
23 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
24 Jonathan Eropkin Chronos Racing p/b Easton Cycling
25 Stefano Profumo SquadraSF p/b Terun
26 Brian Zimny Chronos Racing P/B Easton Cycling
27 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Piers Barry
28 Craig Nunes ArtsCyclery.com/SchnurRacing Teammate Top 5: Matthew Carinio
29 Graham Abra SquadraSF p/b Terun
30 Chris Evans SquadraSF p/b Terun
31 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Piers Barry
32 Amit Kobrowski Truckee Bike Team
33 Stephen Pelaez Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
34 Angus Murray CA Technologies Teammate Top 5: Hanns Detlefsen
DNF David Passmore Team Specialized/Touchstone Masters
DNF Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF John Olsen ArtsCyclery.com/Schnur Racing Teammate Top 5: Matthew Carinio
DNF Jason Snovel
DNF Peter Vaughan Village Peddler
DNF Jonathan Baker N/a
DNF Eric Zumwalt R4R Make-A-Wish Teammate Top 5: Cameron Birky
DNF Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Dan Tedford SquadraSF p/b Terun
DNF Matt Kramer jackroo racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 17   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Lewkiewicz Fusion Sport
2 Lucas Godburn
3 Adam Vandewater C510
4 Matthew Roghair Fusion Sport USA
5 Jon Meals Team Oakland Cycling
6 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
7 Doug Ryan Michael David Winery
8 Chad Richards Team BP/Sierra Nevada/Reliable
9 Michael Manzella Tb143
10 Benjamin Woodside Revs Road Race
11 Chris Crichton Fusion Sport Teammate Win: Ron Lewkiewicz
12 Stefan Cameron Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
14 Remy Dewolf Dolce Vita Freewheel
15 Selim Elhadj VSRT/Livermore Toyota Scion
16 Nathan Greenwood SYVCC
17 David Albert Fusion Sport Teammate Win: Ron Lewkiewicz
18 Nathan Cauffman unattached
19 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Winston Asprec Cushman & Wakefield Racing
21 Giles Douglas SJBC
22 Alon Golan CoreTechs Cycling Team
23 Jeff Dale Revs Road Race
24 Edwin Ma Pen Velo racing/summit bicycles
25 Huaitse Tung Pen Velo Racing/Summit Bicycles
26 Trevor Bartlett Pen Velo Racing
27 Zachary Hilton SJBC
28 Mark Saeturn Eden Bicycles Racing Team
29 Peter Feng Dolce vita freewheel
30 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycles
31 Joseph Bootier Colavita Racing Norcal
32 Colby Stott Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
33 Jeremy Murray unattached
DNF Jeremy Nusser
Finishers: Cat 4: 32   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Markelz
2 Nick Stiritz Unattached
3 Scott Skeen VSRT/Livermore Toyota Scion
4 Iain Russell pen velo racing/summit bicycles
5 Mario Duarte San Francisco Cycling Club
6 Christopher Cooney
7 Nick Eslinger
8 Pablo Viramontes
9 Niall O'regan Berkeley bicycle club (BBC)
10 Tin Ho Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
11 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Iain Russell
12 Arpad Molnar C510
13 Eric Follestad Eric Follestad
14 Carl Adams Unattached
15 Thomas Huang
16 Jason Ambrose Team Oakland Cycling
17 David Desantis Delta Velo Michael David Winery
18 Eric Lambrecht C510
19 Eric Wolfers
20 Bill Dewolf Rockville bike Rattlers
21 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
22 Mark Lundin Formazza
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai
2 Scott Fonseca Team Flixcourt 80
3 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
4 Steven Archer Morgan Stanley Specialized
5 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
7 Scott Hollander Off The Front
8 Christopher Lyman Chronos Racing p/b Easton
9 Holger Steinbach ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
10 Jay Newton Victory Velo
11 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
12 Matthew Sloan Spokesman Bicycles
13 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT
14 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
15 Michael Vetterli CA Technologies Racing
16 Josef Lemire Hammer Nutrition
17 George Smith the 99%ers
18 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
19 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
20 Tom Vanderheiden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
21 John Hancock bicycles plus
22 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycling
23 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
24 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Justin Eatinger
25 Todd Studenicka SJBC
26 Leslie Oglesby Burnham Coaching
27 Erle Martin Morgan Stanley
28 Kevin Miller Victory Velo Racing
29 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing
30 Shawn ^daly thirstybear p/b akamai Teammate Win: Brenon Daly
31 Harold Reimer SunPower Racing
32 Aaron Long ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Brenon Daly
33 Stephen Mccaw Folsom Bike/VW/Raley's- Men's Road
34 Laurence Hall Cushman & Wakefield
DNF James Blankenship Victory Velo Racing
DNF John Coletta Rocky Mountain Cancer Centers
DNF John Fairbanks chronos
DNF Michael O'rourke Chronos Racing p Easton Cycling
DNF John Ensign Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
DNF Butch Jackson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada/Re
DNF John Fritz Michael David Winery Racing Team
DNF Michael Cochran None
DNF Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada/Re
DNF Chris Becker CA Technologies
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 20   Cat 3: 17   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Easley ZOCA p/b Halo Sports
2 Glen Kinion Cushman and Wakefield Racing
3 Neil Leary cushman and wakefield racing
4 Dan Schaefer Christian Cycling
5 Wondwosen Mengesha VSRT/Livermore Toyota Scion
6 Rafael Ortiz .
7 John Hawkins SLO NEXUS
8 John Gates Polli Veloce
9 Mitch Karno Polli Veloce
10 Chris Schille ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Robert Easley
11 Michael Tauber Peninsula velo racing/summit bicycl
12 Jason Campbell Berkeley Bicycle Club
13 Matthew Kinder R5 - Rock Racing
14 Henrik Schubert Cushman & Wakefield Racing
15 Kevin Odonnell Cushman & Wakefield Racing
16 Marty Panos CA Technologies
17 Alex Chiappetta Berkeley Bicycle Club BBC
18 Greg Klunder C510
19 Jeffrey Bell Cushman & Wakefield Racing
20 Luis Jevons Zoca p/b Halo Sports Teammate Win: Robert Easley
21 Mark Cook Dolce Vita Freewheel
22 Julio Cesar esqueda Team Hammer Nutrition
23 Prashant Singh Fremont Freewheelers
24 Serge Plasschaert International Christian Cycling Clu
25 Neil Rapmund Kovarus/Wells Fargo Racing
26 Mark Hemhauser All American Bicycle Club
27 Rusty Stapp 6Fifteen Cyclery
28 Eric Boales Team City Cycles
DNF Max Hudson Zoca p/b Halo Sports Teammate Win: Robert Easley
DNF Geoffrey Phelps Five Rings Cycling Center
DNF Donald Dumaine Revs Road Race
DNF Brian West Team Oakland Cycling
DQ Benjamin Holland ChristianCycling-Hammer Nutrition
Finishers: Cat 4: 32   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Wood Cushman Wakefield Racing
2 Gary Neiman Body Concepts
3 Eugene Raphaelian Polli Veloce
4 West Kurihara Team Fremont/FFBC powered by Chipot
5 James Torrence Eden Bicycles Racing Team
6 Tim Davis ZOCA
7 Calvin Erdman Team City Racing
8 Patrick Wallace Kovarus
9 Jim Lund VSRT/Livermore Toyota Scion
10 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas
11 Bill Simmons Kovarus Wells Fargo Racing
12 David Borba na
13 Scott La perle Cushman & Wakefield Racing Teammate Win: Danny Wood
14 Bob Fetherston Monta Vista Velo
15 Carl Butler Christian Cycling
16 Jon Trimble Maddog/Microseal p/b GQ6
17 Craig Larsen Monta Vista Velo
18 John Vargas Metal Mountain Racing
19 Randy Floyd body concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
20 Chris Mickelsen pen velo
21 Geoff Landon Kovarus/Wells Fargo Racing
22 Mark Horton Zeitgeist Racing
23 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
24 Gregory Cullen Sunpower Racing
DNF Eric Murray SunPower Racing
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Shelagh Fritz
3 Emily Mcdonald JAKROO Racing Team
4 Samantha Vroomen Red Peloton
5 Tiina Aardemae Metromint Cycling p/b The Freewheel
6 Diana Cedeno Metromint Cycling p/b The Freewheel
7 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Myers
2 Sarah Nelson Metromint
3 Barlow Lindsay Menlo Bike Club
4 Darcy Asbe Team Roaring Mouse
5 Jaciara Mello Jaciara Mello
6 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com/SchnurRacing
7 Sawyer Taylor Team Swift
8 Johanna Fogolin SJBC
9 Anelle Little Cal Cycling
10 Megan Brinkmeyer Team City Racing
11 Crystal Harpstreit Dolce Vita/Freewheel
12 Jeana Rose Five Rings Cycling Center
13 Janene Ostrow
14 Lindsay Howard unattached
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Allen ZOCA p/b Halo Sports
2 Diane Moug Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
3 Alessandra Sales ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
4 Joanna Bechtel Metromint Cycling p/b The Freewheel
5 Jane Despas ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
6 Clarice Sayle ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Bethany Allen
7 Danielle Haulman Folsom Bike/Trek- Women's Road Team Teammate Top 5: Diane Moug
8 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 Susannah Breen Folsom Bike/Trek
10 Sara Bird ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing Teammate Top 5: Alessandra Sales
11 Aliya Traficante unattached
12 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Elizabeth Newell
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Strika Red Peloton
2 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai
4 Annie Carrino Ann Carrino
5 Elizabeth Benishin CA technologies racing
6 Leila Cavanaugh ThirstyBear p/b Akamai
7 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Helen Casabona
8 Heather Mcdonald Metromint Cycling p/b The Freewheel
9 Jennifer Barlow Team Precision
10 June Nguyen Metromint Cycling p/b The Freewheel
11 Narda Roushdi Berkeley Bike Club
12 Kathy Bertram Rio Strada Racing
13 Laurie Simonson Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Camille Deluca-flaherty SJBC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 10