Log In
2019 RKO#1 - THE BUMP CIRCUIT RACE (WINTER) • Feb 3 2019
Drizzle, 53 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Baird The Olympic Club
2 Aidan Mcneil Team Swift
3 Charlie Zamanian
4 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees
5 Kenneth Tsuda
6 Ryan Bibko
7 Spencer Ingels
8 Richie Vos SunPower Racing
9 David Michael sweet SunPower Racing
10 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC
11 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Holger Steinmetzger
12 Alex Hanson CBRE Racing
13 Naveen Molloy LOW// Factory Racing
14 Andrew Conley
15 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Holger Steinmetzger
16 Madden Titus SunPower Racing
17 Alex Akins Team Swift Teammate Top 5: Aidan Mcneil
18 Jonatan Jatombliansky G S Adams Avenue Bicycles
19 John Janetzko TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Holger Steinmetzger
20 Stefan Hubrich
21 Pete Carolan The Olympic Club Teammate Win: Christopher Baird
22 Nathan Davis
23 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2
24 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
25 Jason Anderson Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
26 Cameron Stewart Team Swift Teammate Top 5: Aidan Mcneil
27 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
28 Andrew Olson
29 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2
30 Abraham Contreras
31 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2
32 Melanie *wong UCI WPT: Sho-Air TWENTY20
DNF Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNF Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Brian Bailey SquadraSF p/b Terun
DNF Jovanni Stefani
DNF Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team
DNF Justin Maxwell TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Holger Steinmetzger
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 13   Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jovanni Stefani
2 Christopher Baird The Olympic Club
3 Mikal Davis Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
5 Drew Fagerlin
6 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Michael Gilson The Olympic Club Teammate Top 5: Christopher Baird
8 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees
9 Yurii Morozov
10 Tom Van pelt TMB Development p/b Equator Coffees
11 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Vasileios Raptakis SunPower Racing
13 Spencer Ingels
14 James Grady Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Mikal Davis
15 Alex Wang JAKROO
16 John Janetzko TMB Development p/b Equator Coffees
17 James Yuan SquadraSF p/b Terun
18 Sean Martin LOW//Factory Racing
19 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
20 Brian Bailey SquadraSF p/b Terun
DNF Jonatan Jatombliansky G S Adams Avenue Bicycles
DNF Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Bernardo Tapia SunPower Racing
DNF David Michael sweet SunPower Racing
DNF Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Mikal Davis
DNF Adin Jose Team Swift
DNF John Deagon
DNF Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun
DNF Chris Ahl TMB Development p/b Equator Coffees
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Holmes
2 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Michael Gilson The Olympic Club
4 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Matthew Perry
6 Gregoire Denis SunPower Racing
7 Gregory Schebler
8 Anton Knepprath Davis Bike Club
9 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun
10 Chris Ahl TMB Development p/b Equator Coffees
11 Alex Lloyd
12 Stuart Collett Splunk Race Team
13 Brendan Larkin SunPower Racing
14 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
15 Ian Fernihough
16 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
17 Nick Archer Ascend Racing
18 Gianmarco Puglisi
19 Timmy Nguyen SJBC
20 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
21 Lukas Voesenek SquadraSF p/b Terun
22 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
23 Francois Xavier bucher
24 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
25 Charles English Davis Bike Club Race Team
26 Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
27 Sean Strachan Team Swift
28 Joe Perez-rogers 545 Velo
29 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2
30 Daryl Hopkins Team Swift
31 Matthew Pyke SJBC
32 Joshua Manlopig Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
33 Morten Nissov SJBC
DNF Alex Frankel Team Swift
DNF James Raybould
Finishers: Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Rock Dolce Vita Cycling p/b SL2
2 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees
3 John Vaughen Stanford University
4 David Fidler Divine Electric Norcal
5 Caleb Bushner
6 Andre Dupuis
7 Jiehua Huang
8 Joseph Martin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
9 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team
12 Jacopo Dalmasson Stanford University Teammate Top 5: John Vaughen
13 Emmanuel Turlay SquadraSF p/b Terun
14 Clive Lepper Rio Strada Racing
15 Peter Jupp TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Brennan Wertz
16 Kimmo Pylvanainen SJBC
17 Charles Joseph
18 Bryan Petro
19 Adrien Magnus
20 Elad Ferber
21 Christopher Godwin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
22 Enrique Alameda jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
23 Ryan Hails
24 Brendan Terrall MBRC
25 Brian Shields
26 Nathan Yee Valley Spokesman Racing Team
27 Patrick Stanger Trafiq vs. Traffic
28 Andre Dempsey
29 Jack Newcomb Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
30 Scott Thi Clean Power Cycling pb TESLA
31 Drew Cuthbertson Trafiq vs. Traffic
DNF Fabre Julien
DNF Lawley Zachary
DNF Eric Liu TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Brennan Wertz
DNF Kyle Deidrick
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 28   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Gerlak The Olympic Club
2 Jeff Linder Terun Elite
3 William Downing Century Road Club Assoc
4 Aidan Mcneil Team Swift
5 Chris Coble The Olympic Club Teammate Win: Morgan Gerlak
6 Will Riffelmacher Olympic Club Teammate Win: Morgan Gerlak
7 Richie Vos SunPower Racing
8 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2
9 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
10 Naveen Molloy LOW// Factory Racing
DNF Joseph Booth Ascend Sportswear p/b Steven s Bicy
DNF Robert Terra Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
DNF Pete Carolan The Olympic Club Teammate Win: Morgan Gerlak
DNF Samuel Worthington Divine Electric Norcal
DNF Jaffa Prince
DNF Madden Titus SunPower Racing
DNF Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Riffelmacher Olympic Club
2 Chris Coble The Olympic Club Teammate Win: Will Riffelmacher
3 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT
5 Jeromy Cottell Touchstone Racing
6 Joseph Booth Ascend Sportswear p/b Steven s Bicy
7 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
8 Jeremiah Root
9 Bernhard Stonas Fremont Freewheelers
DNF Jaffa Prince
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 Michael Logan A Bloc Racing
3 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Tucker
4 Selim Elhadj
5 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Jeremiah Root
7 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Tucker
9 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2
10 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
11 Abraham Contreras
12 Bernardo Tapia SunPower Racing
13 Stan Wolf Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Tucker
14 Jorge Vargas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Tucker
DNF Nathan Shay
DNF Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Goodwin Dolce Vita Cycling p/b SL2
2 James Raybould
3 Wes Fornes Los Gatos Bicycle Racing Club
4 Eamonn Tucker
5 Paul Castonguay
6 Shai Traister
7 Todd Hinders Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Jason Mongue
9 Shea Nolan
10 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling
11 Kurt Kuckein CBRE Racing
12 Brian Martinez CBRE Racing
13 Dan Rugani CBRE Racing
14 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition
15 Joe Narciso CBRE Racing
16 Ninos Gergeo
17 Darshaun Nadeau CCCX Cyclingh
18 Jason Aftosmis
19 Tom Campeau
20 Robin Mckinney Victory Velo Racing
21 Willem Roux
22 John Jose
23 Casildo Romero
24 Tony Perez
25 Tamer Sakr
26 Kenneth Hebenstriet
27 Richard Snyder
DNF ? Sherry
DNF Michael Jones Team Fremont/FFBC
DNF Adamvanminh Martin Pink Rhino Racing
DNF John Contreras
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darren Baker R4R-Make A Wish
2 Aaron Long ThirstyBear Cycling
3 Scott Bromstead
4 Lucas Paz KaiVelo Racing
5 David Avila SAFEWAY Cycling
6 Samuel Worthington Divine Electric Norcal
7 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish Teammate Win: Darren Baker
8 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Aaron Long
9 Jeff Dale ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Aaron Long
10 Joseph Foster ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Aaron Long
11 Robert Britt Studio Velo
12 Joseph Sullivan SJBC
13 Thomas Newmeyer
14 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Rick Lawton R4R-Make A Wish Teammate Win: Darren Baker
16 Kevin Baker
17 Jason Cruser R4R-Make A Wish Teammate Win: Darren Baker
18 Bill Laddish KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
19 Rick Graves Divine Electric Norcal
20 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Aaron Long
21 Daniel Turner KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
22 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
23 Mark Fleishman Chico Cycling Team
DNF Nick Steel CoreTechs Cycling TwT
DNF Robert Whittier ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Aaron Long
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
DNF Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 18   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Britt Studio Velo
2 Thomas Newmeyer
3 Nick Steel CoreTechs Cycling TwT
4 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA
5 Mike Vomund
6 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Anthony Brantley
8 Bernardo Tapia SunPower Racing
9 Patrick O'rourke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
10 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
11 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
12 David Porter Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
14 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Rey Surla Agila Racing Team
16 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Robert Easley
17 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Prashant Singh Team Fremont/FFBC
20 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Robert Easley
DNF Paul Mitchell Rio Strada Racing
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Shore
2 Matthew Trethric Hammer/53x11
3 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
4 Dean Abt xXx Racing
5 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Tim Davis
7 Ryosei Kaneko
8 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Stanley Terusaki
9 Clark Rasmussen
10 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
11 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Stanley Terusaki
12 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
13 Joe Allen VSRT/Livermore Cyclery
DNF Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing
DNF Jeff Qualle Hub Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Torrence CA Cycling Club
2 Jeff Qualle Hub Cycling Team
3 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA
4 John Sullivan
5 Scott Lemke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
6 Mark Carson Body Concepts
7 Robert Napieralski Body Concepts
8 Ken Shiokari
9 Victor Demitrios Reno Wheelmen
10 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Massey
11 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Massey
12 Jim Elam
13 Rodney Jewett
DNF Sid Noyes Davis Bike Club
DNF Robin Mckinney Victory Velo Racing
DNF Michael Desa Team Fremont/FFBC
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Nelson Sho-Air TWENTY20
2 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team
3 Pamela Levine RAZZLE DAZZLE
4 Karen Lam RAZZLE DAZZLE
5 Laura Moser JLVelo Cycling Team
6 Christina Davis SJBC
7 Kate Jungnickel SJBC
8 Serenity Marshall Revolution Racing Team LLC
9 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
10 Diana Hellman SJBC
Finishers: Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Wood SJBC
2 Robin Betz Sunpower Racing
3 Margaret Lowe
4 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team
5 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC
6 Teresa Datar Kovarus Racing Team
7 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC Teammate Top 5: Jennifer Steele
8 Rebecca Van bussel JLVelo Cycling Team Teammate Top 5: Andrea Villaroman
9 Sara Malm SJBC Teammate Win: Hannah Wood
10 Andrea Tyson SJBC Teammate Win: Hannah Wood
11 Kristen Johannes SheSpoke Racing
12 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
DNF Janene Ostrow Bell Real Estate
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liza Rachetto UCI WPT: Hagens Berman | Supermint
2 Jaimee Erickson
3 Samantha Quijano SquadraSF p/b Terun
4 Elenor Wiseman SheSpoke Racing
5 Fiona Winder
6 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE
7 Joie Franco
8 Courtney Nelson Sho-Air TWENTY20
9 Pamela Levine RAZZLE DAZZLE
10 Amy Moor SheSpoke Racing Teammate Top 5: Elenor Wiseman
DNF Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Wang
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Jessie Hickel Splunk Race Team
3 Maryann Levenson SJBC
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1