Log In
Dunnigan Hills Road Race • Aug 13 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ison Metromint Cycling
2 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
3 Roger Martin Wells Fargo Racing Team
4 Mackenzie Kelly Spokesman
5 Jason Berens Team Bicycles Plus/Sierra Neva
6 Nick Kinney Whole Athlete/Specialized
7 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jason Berens
8 Michael Kopp Taleo Racing
9 Henry Scholz Team Mike's Bikes
10 Will Brickler Bicycle Planet
11 Ralph King Third Pillar
12 Zach Starnes Dolce Vita Cycling
13 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen
14 Matt Abbott Red Peloton
15 Gary Land Red Peloton
16 Jason Arinno Kinetic Cycles/GBI
17 Andreas Schulten Bicycle Planet
18 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nut
19 Robert Orcutt Webcor/Alto Velo
20 German Villa Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Roger Martin
21 Mark Fiori Davis Bike Club Teammate Top 5: Michael Claudio
22 Johnny Mullane Bike Station Aptos
23 David Rossow Webcor/Alto Velo
24 Jeff Schaller Davis Bike Club Teammate Top 5: Michael Claudio
25 Kirk Evans Team Becher+
26 Geoffrey Davis ArtsCyclery.com/Wild Horse Win
27 David Doll Stanislaus/Merlock Velo
28 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jason Berens
29 Kashy Ghazzagh Red Peloton
30 Scott Hellam Momentum Racing California
31 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
32 Paul Taylor Metromint Cycling Teammate Win: Joseph Ison
33 Eric Cinnamon Red Peloton
34 Steve Offerman Rio Strada Racing
35 Mike Gonzales Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Michael Claudio
36 Luciano Sponza Davis Bike Club Teammate Top 5: Michael Claudio
37 Kenneth Mejica Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jason Berens
38 Allen Jackson Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Roger Martin
39 Ryan Ettl Bicycle Planet
40 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling
41 Ethan Kutzscher Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Roger Martin
42 Curtis Ruegg Peninsula Velo/Pomodoro
43 Bruno Pitton Davis Bike Club Teammate Top 5: Michael Claudio
44 Douglas Rowland Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Michael Claudio
45 Jeromy Cottell Peninsula Velo / Pomodoro
46 Joshua Lopez Los Gatos
47 Denin Sahovic Squadra Ovest Cycling
48 Steven Woo Third Pillar
49 Matt Schaupp
50 Andrew Alonis Peninsula Velo/Pomodoro
51 Dan Boyle Red Peloton
52 Chris Corbett Davis Bike Club Teammate Top 5: Michael Claudio
53 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling T
54 Chris Dawson Rio Strada Racing
55 Jay Ferguson Colavita Racing Inc.
56 David Grundman Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Michael Claudio
57 William Ho Webcor/Alto Velo
58 John Licatesi Davis Bike Club Teammate Top 5: Michael Claudio
59 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling
60 Naveen Molloy Metromint Cycling Teammate Win: Joseph Ison
61 Rory Osbrink Team Fremont/ FFBC powered by
62 Javier Sanchez Red Peloton
63 Bernhard Stonas BBC
64 Greg Tripoli Momentum Racing
65 Scott Cox Taleo Racing
Finishers: Cat 3: 63   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Rose Chica Sexy
2 Daniel Lebson Rio Strada Racing
3 Sean Clark Team Roaring Mouse
4 Corey Duren Chico Corsa
5 Jason Marteldye
6 James Allen Webcor/Alto Velo
7 Mat Gordon Fusion Sport USA
8 Giles Douglas Webcor/Alto Velo
9 Matthew Batz Webcor/Alto Velo
10 Ryan Odell Davis Bike Club Race Team
11 Aaron Marchand Health is Wealth
12 Joseph Sullivan SJBC
13 Nathanael Dunn Rio Strada Racing Teammate Top 5: Daniel Lebson
14 Matthew Cox Tri Valley Velo
15 Burl Pershall Village Peddler
16 Jason Brasel Davis Bike Club Race Team
17 Brendan Glueck Team Oakland Cycling Club
18 Tomas Mundarain Momentum Racing California
19 Jason Benford Hunter-Freewheel
20 Osvaldo Tomatis sport and spine pt
21 John Luk Peninsula Velo/Pomodoro
22 Allen Brumm Webcor/Alto Velo
23 Michael Vondergeest Rio Strada Racing Teammate Top 5: Daniel Lebson
24 Dan Wait SLO Nexus-Gym One
25 Ryan Alvey Davis Bike Club
26 Adamvanminh Martin Tri Valley Velo
27 Triston Mosbacher
28 Ivan Poddubnyy Webcor/AltoVelo
29 Ryan Gibson Webcor/Alto Velo
30 Eric Chi Webcor/Alto Velo
31 Amin Tamariz Webcor/Alto Velo
32 Chris Hopkins Davis Bike Club Race Team
33 Daniel Williams Precision Stone Racing
34 Joshua Webb Momentum Racing
35 Frank Ravizza VSRT/Livermore Cyclery
36 Andrew Thomson Tri Valley Velo
37 Jimmy Winne Woodcreek High School Cycling
38 Juan Raigoza Webcor / Alto Velo
39 Casey Fallon Rio Strada Racing Teammate Top 5: Daniel Lebson
40 Ryan Malm Davis Bike Club
41 Patxi Uriz Tri Valley Velo
42 John Becker Team Mike's Bikes
43 Eamonn Gormley Los Gatos
44 Thomas Brinton
45 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Neva
46 Rocky Fletcher Rio Strada Racing Teammate Top 5: Daniel Lebson
47 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
48 Vitaly Gashpar Colavita NorCal
49 Sean Gilson Sacramento Golden Wheelman
50 Curt Mills Team Bicycles Plus/Sierra Neva
51 Nick Shockey Team City
52 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling
53 Deniz Warraich Tri Valley Velo
54 Jeffrey Weaver Davis Bike Club Race Team
55 Charles Potts Kryki Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
2 Michael Larson
3 Clint Williams Team BEER
4 Chris Crichton Fusion Sport
5 Nicholas Leland Windsor Bicycle Center
6 Blaine Ashlley
7 John Ahearn Dolce Vita Cycling
8 Lance Mcpeak Victory Velo
9 Steven Noriega
10 Chris Evans Webcor/Alto Velo
11 Matt Klingler
12 Fed Martinez
13 Brian Spears Taleo Racing
14 Reginald Trimingham
15 Travis Tanasse
16 Ryan Franklin
17 Brian Zahra
18 Charles De pottere
19 Adam Stansbury Folsom Bike
20 Scott Mauger Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Matt Rodrigues
21 Alexander De pottere
22 Kenneth Curtis
23 Ben Deland
24 Joshua Moran Webcor/Alto Velo
25 Luke Wentland
26 Schuyler Wilcox
27 Gabriel Gandara California State University-Sacrame
28 Ian Coberly micheal david winery
29 Raymond Martinez CSUS Cycling
30 David Myers
31 John Mcdonald
32 Roger Sohn Mission Cycling
33 Chris Stoner
34 Magnus Gille Webcor/Alto Velo
35 Ivan Tarasov
36 Huy Tran Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Matt Rodrigues
37 Christopher Leone
38 John Fishback
39 David Selders Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 26   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Hajewski
2 Henry Nelson Tieni Duro
3 Reese Levine Tieni Duro
4 Tommy Lucas All Sport Team Swift
5 Stanley Goto All Sport Team Swift
6 Thomas Jessop Major Motion
7 Robbie Farrens DJs Produce - Rocket Sports-Tr
8 Peter Kenton Tieni Duro Teammate Top 5: Henry Nelson
9 Alexander Richardson Davis Bike Club
10 Troy Strickland SJBC
11 Ross Kelly
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Freund Davis Bike Club
2 Benjamin Binder DJs Produce - Rocket Sports-Tr
3 Alex Slawek Peninsula Velo
4 Milaud Jalali Peninsula Velo/Pomodoro
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Ricks Michael David Winery Cycling T
2 Judd Van sickle Mercedes Benz/Folsom Bike
3 Robin Vanvalkenburgh Mercedes Benz-Folsom Bike
4 Keith Szolusha CoreTechs Cycling Team
5 Nils Johnson Mercedes Benz/Folsom Bike
6 David Levine Taleo Racing
7 Steve Thomsen Great Basin Imaging Cycling Te
8 Jason Grefrath Taleo Racing
9 Robert Winder HDR p/b Lombardi Sports
10 Patrick Mcclurg Mercedes Benz/Folsom Bike Teammate Top 5: Judd Van sickle
11 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Keith Szolusha
12 Dylan Mcreynolds Berkeley Bicycle Club (BBC)
13 Joseph Staron East Sac Bike
14 Daniel Bryant Mercedes Benz/Folsom Bike Teammate Top 5: Judd Van sickle
15 Cyrus Behroozi Form Fitness
16 Rey Surla Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
17 Christian Parker CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Keith Szolusha
18 Kerry Stockwell Rio Strada
19 C Scott lee Great Basin Imaging | Kinetic
20 Michael Burrows none
21 Mitch Boehs Sierra Pacific Racing
22 Boris Rozenberg
23 Kaley Parkinson Taleo Racing
24 Jason Brown Great Basin Imaging/Kinetic Cy
25 Anders Dellien CK Ringen
26 Gregory Anderson Morgan Stanley Smith Barney/Sp
27 Richard Bradley Rio Strada Racing
28 Paul Dyrwal IronDataThirstyBearCycling.com
29 Scott Fairman NA
30 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
31 Leslie Oglesby Joselyn's Bicycles
32 John Pauley CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Keith Szolusha
33 Scott Peifer Mercedes Benz/Folsom Bike Teammate Top 5: Judd Van sickle
34 Jonathan Racine Great Basin Imaging | Kinetic
35 Ron Rouse Rio Strada Racing
36 Jason Snovel Mercedes Benz/Folsom Bike Teammate Top 5: Judd Van sickle
37 John Wilde CoreTechs Cycling Teammate Top 5: Keith Szolusha
38 Mike Ashton Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 16   Cat 3: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominick Brookes Michael David Wines Racing Tea
2 Sammy Trujillo Rio Strada Racing
3 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Neva
4 Ricky Lucero SJBC
5 Francis Goldsberry Sacramento Golden Wheelmen
6 Chris King Dolce Vita Cycling
7 Daniel Burns Third Pillar
8 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jeremy Barnes
9 John Collins Team Revolutions
10 Sascha Messner Taleo Racing
11 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling
12 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Francis Goldsberry
13 James Whitney Fusion Sport
14 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jeremy Barnes
15 Reese Gary Team Revolutions
16 Ron Meskis Michael David Winery Teammate Win: Dominick Brookes
17 Matt Luckenbach Revolutions
18 Robert Bell Fun Sport Bikes Cycling Team
19 Michael Baxter Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
20 Dexter Aaron Peninsula Velo / Pomodoro
21 Chris Menicou Team Fremont FFBC
22 James Grant IronDataThirstyBearCycling.com
23 Aaron Lombardi Rio Strada Racing Teammate Top 5: Sammy Trujillo
24 Joshua Ballesteros Third Pillar
25 Robb Herrick Team Revolutions
26 Eric Hess
27 Kevin Denison Team Mad Cat
28 Jack Arney Folsom Bike
29 Donald Eipper Team Revolutions
30 Paul Berger Fun Sport Bikes Cycling Team
31 Michael Mcintyre TEAM CLIF BAR Cycling
32 Jerry Snow Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Francis Goldsberry
33 Paul Higley Team Revolutions
34 Jonathan Orban third pillar
35 Jay Dillon Rio Strada Racing Teammate Top 5: Sammy Trujillo
36 Mike Munoz Revolutions
37 Daniel Leitner Fun Sport Bikes Cycling Team
38 C Jeffrey bramlett Third Pillar
39 Michael Charney Third Pillar
40 Stefano Moro Third Pillar
41 Jeffrey Pallin Third Pillar
42 Dan Switlick Folsom Bike
Finishers: Cat 4: 41   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Ryan R4R-Make A Wish
2 Rozel Tupaz Taleo Racing
3 Trevor Oldershaw BBC
4 Brian Acord Folsom Bike
5 Douglas Mcdonald R4R - Make a Wish Teammate Win: Oliver Ryan
6 Alan Nevin IronData Thirsty Bear
7 Mike Castaldo North Rim Adventure Sports
8 Maurice Daroy Wells Fargo Racing Team
9 Christopher Grove Body Concepts
10 Gregory Hinge Team Bicycles Plus/Sierra Neva
11 Noah Campbell-lund SHO-AIR/SERT
12 Jeff Bilodeau Taleo racing Teammate Top 5: Rozel Tupaz
13 James Macdonald Beartooth Events
14 Tony Lopes Berkeley Bike Club (BBC)
15 Greg Tsutaoka Berkeley Bike Club (BBC)
16 David Skeehan Berkeley Bike Club (BBC)
17 Felix Jaramillo Body Concepts
18 Brad Crow Wells Fargo Racing Team
19 Leej Hinge Team Bicycles Plus/Sierra Neva
20 Daniel Civello Team Oakland
21 Brian West Team Oakland
22 Michael Simos
23 Tobin Richardson Davis Bike Club
24 Mark Sheffield Team BEER
25 Chris Hernikl Taleo Racing Teammate Top 5: Rozel Tupaz
26 Nathan Trueblood Davis Bike Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Gudebski
2 Jack Backus
3 Jeramie Tremain Michael David Winery Cycling T
4 Brett Stewart Taleo Racing
5 Jeff Dale Team Revolutions
6 Matt Poland Team Revolutions
7 Greg Honig
8 Colin Moakley Chico Corsa / North Rim Advent
9 Paul Johnson Davis Bike Club Race Team
10 Walter Gorba Victory Velo
11 Aaron Cooper Kinetic Cycles
12 Donald Pattalock
13 David Christy Lamorinda Cycling Club
14 Steve Hammond Audi Cycling
15 Ferdinand Batatan Davis Bike Club Race Team
16 John Facundo Response
17 Jordan Stockton Peninsula Velo Pomodoro
18 Stefan Giachino
19 Brian Ray
20 Chris Jensen Team Revolutions Teammate Top 5: Jeff Dale
21 Kyle Daugherty SHO-AIR/SERT
22 ? ?
23 Heath Langle Sacramento Golden Wheelmen
24 Frank Kilgore Sacramento Golden Wheelmen
25 Michael Webb Team Revolutions Teammate Top 5: Jeff Dale
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 18   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Lyons IronDataThirstyBearCycling.com
2 Robert Pasco SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc
3 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
4 Mark Vandenberghe Wells Fargo Racing Team
5 Maurice Klein IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Win: Tom Lyons
6 Donald Langley Morgan Stanley Smith Barney/Sp
7 John O'neill Team Clover
8 Michael Fine Precision Stone Racing
9 Chris Black Morgan Stanley Smith Barney /
10 Richard Pepper West Count Revolution
11 Nabil Samaan Kinetic Cycles/gbi
12 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Neva
13 Royce Fraley Red Peloton
14 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Neva
15 Jan Elsbach VOS racing
16 Rick Lawton Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Mark Vandenberghe
17 Scott Wielt Rocknasium
18 Kristopher Spyrka Taleo Racing
19 Nicholas Carlevato Great Basin Imaging Cycling Te
20 Eric Brown Team Bicycles Plus/Sierra Neva
21 James Walton Six Fifty Racing
22 John Berg Team Fremont/FFBC powered by C
23 Joe Molinari Form Fitness
24 Myong-jae Kim Berkeley Bicycle Club (BBC)
25 Richard Nichols Tri Valley Velo
26 Richard Asturias Tri Valley Velo
27 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Fred Schnaars
28 Garry Birch Team Fremont / FFBC p/b Chipot
29 Leon Iannarelli Team Precision
30 Mark Petrucci
31 Vance Russell Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Fred Schnaars
32 Erim Taser Michael David Winery
33 Philip Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 25   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Mcmurtry SHO-AIR/SERT
2 Nelson Frink Body Concepts
3 Timothy Spillane Rio Strada Racing
4 John Kretschmann Body Concepts
5 Greg Mccormac Wells Fargo Racing
6 Bill Higgins Squadra Abruzzo
7 Michael Saba Taleo Racing
8 David Dalton Tri Valley Velo
9 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com
10 Randy Floyd Body Concepts Teammate Top 5: Nelson Frink
11 Mark Powers Peninsula Velo/Pomodoro
12 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Nelson Frink
13 David Mehl Team Kinetic Cycles
14 Scott Sommerfeld Fun Sport Bikes Cycling Team
15 Keith Reed Tri Valley Velo
16 Harold Degraff Peninsula Velo/Pomodoro
17 Jeffrey Patterson Peninsula Velo/Pomodoro
18 Derrick Gray Peninsula Velo/Pomodoro
19 Timothy Roberts Davis Bike Club Race Team
20 Chuck Spiteri Peninsula Velo/Pomodoro
21 Brad Yeargain Rio Strada Racing Teammate Top 5: Timothy Spillane
22 Bob Ehardt Bicycle Planet
23 Michael Mcguire Taleo Racing
24 Leonard Tabor SOULBIKES racing
25 Paul Ryan Taleo Racing
26 John Gallagher Taleo Racing
27 Richard Coyle Rio Strada Racing Teammate Top 5: Timothy Spillane
28 Matt Colonius Bicycle Planet
29 Rusty Stapp Tri Valley Velo
30 James Winne Woodcreek High School Cycling
31 Norrie Quinn Tri Valley Velo
32 David Bryant Body Concepts Teammate Top 5: Nelson Frink
33 Atac Tuli Davis Bike Club Race Team
34 Stephen Harris Squadra Ovest Cycling
35 Raymond Wong Davis bike club race team
36 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team
37 Mike Gregoire Taleo Racing
38 Peter Meyer Bicycle Planet
39 Will Parks none
40 Steve Rosefield Tri Valley Velo
41 Devinderjit Singh Body Concepts Teammate Top 5: Nelson Frink
42 Jory Stein Peninsula Velo/Pomodoro
43 Jim Volsansky Tri Valley Velo
Finishers: Cat 4: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Baldwin Fightin' Bobas
2 Gary Keno Vapor racing
3 Phil Schmidt Sacramento Golden Wheelmen
4 Richard Gelsi-medeot California Giant Cycling
5 Russell Mccrary California Giant Cycling
6 Ross Tomita VSRT/Livermore Cyclery
7 Jim Forester Taleo Racing
8 Benjamin Weekes Major Motion Cycling Club
9 Jeffrey Botelho Taleo Racing
10 Bill Freeborn Wells Fargo Racing
11 Toby Katz Velo Club Monterey Racing
12 Jim Elam Luzvimin
13 Jerome Heiberger SHO-AIR/SERT Teammate Top 5: Richard Gelsi-medeot
14 Peter Badertscher IronDataThirstyBearCycling.com
15 Robert Weston Kevin's Bikes
16 John Witkowicki Red Peleton
17 Steve Loebach
18 Thomas Preisler Los Gatos
19 Stuart Bratton Bicycle Planet
20 Troy Underwood Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Phil Schmidt
21 Gilbert Tarin Taleo Racing
22 Harun Simbirdi Taleo Racing
23 Daryl Nelson Taleo Racing
24 Tom Cutter Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Phil Schmidt
25 Jeff Mittner Team Bicycles Plus/Sierra Neva
26 Ron Faulk NA
27 Mark Sneed Major Motion
28 Gregory Colyer Taleo Racing
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Gemmell Rio Strada Racing
2 Chris Morris Team Revolutions
3 Gary Neiman Body Concepts
4 Russell Cameron SHO-AIR/SERT
5 James Schardt Michael David Winery
6 Randy Millard Victory Velo
7 Jim Rademann Team Revs
8 ? ?
9 ? ?
10 ? ?
11 Mark Dames Coretechs Cycling Team
12 Thomas Wood Xtreme Outfitters
13 Miles Burnett Team Revolutions Teammate Top 5: Chris Morris
14 James Morando Unaffiliated
15 Warrick Taylor Peninsula Velo/Pomodoro
16 Paul Pacheco Taleo Racing
17 Edward Cruz
18 Greg Sellers
19 John Mullane Bike Station Aptos
20 Paul Vlasveld SJBC
21 Tony Dzoan Team Fremont / FFBC powered by
22 Dave Ferrell
23 John Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team
24 John Metzger Folsom Bike
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Schaupp Bicycle Trip/Symantec
2 Dana Farmer VOS-Racing
3 Robin Mckinney VictoryVelo
4 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
5 Steven Archer Morgan Stanley Smith Barney/Sp
6 Joseph Storm Taleo Racing
7 Bill Vaughan Victory Velo Teammate Top 5: Robin Mckinney
8 ? ?
9 Roland Freund Davis Bike Club
10 Mark Smallwood Fun Sport Bikes Cycling Team
11 Robert Montague Team Bicycle Trip / Symantec
12 Scott Herman Great Basin Imaging / Kinetic
13 Philip Weintraub Chico Corsa
14 Douglas Lindsay Truckee Bicycle Team
15 Sid Noyes Revolution Bicycles
16 John Chappell
17 Gilbert Martinez Rio Strada Racing
18 Keith Ritter Redding Velo
19 Alfred Kerr Fightin' Bobas Teammate Top 5: Thomas Mcdonough
20 Steve Grube Sacramento Golden Wheelmen
21 Michael Lynch Fun Sport Bikes Cycling Team
22 Ernest Gallardo Vos Racing Teammate Top 5: Dana Farmer
23 Jeffrey Stephens Redding Velo
24 Thomas Field Fun Sport Bikes Cycling Team
25 Mark Latino Mellow Motors
26 Frederick Stamm Peninsula Velo/Pomodoro
27 Jon Boas Taleo Racing
28 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Masters
29 Edward Price Team Bicycle Trip/Symantec
30 Frederick Proudman Taleo Racing
31 Manuel Borges VOS Racing Teammate Top 5: Dana Farmer
32 David Hillman Precision/Stone Racing
33 Bob Ebe Taleo Racing
34 Dan Taylor Taleo Racing
35 Dave Mcgrath
36 Frederick Garcy
37 Bruce Coffey SJBC/SugarCRM
38 Phillip Heiman Colavita Racing-Norcal
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 22   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Samaan Wonderful Pistachios Pro Cycli
2 David Benkoski Team Specialized Racing Junior
3 Coulton Hartrich Chemstar p/b United Healthcare
4 Nathaniel Wilson California Giant Berry Farms/S
5 Michael Jasinski Fremont Bank Cycling Team
6 Evan Huffman Cal Giant/Specialized
7 Yury Yurchanka McGuire Cycling Team
8 Nathanael Christensen Williams Cycling
9 Dean Laberge Team Specialized Racing Master
10 Ethan Atkins Metromint Cycling
11 William Myers Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Michael Jasinski
12 Michael Cordova Chico Corsa
13 Charles Hutcheson McGuire Cycling Team
14 Joe Dickerson McGuire Cycling Team
15 John Piasta All Sport-Team Swift
16 Justin Rossi Marc Pro - Strava
17 Neil Bartley Squadra Ovest Cycling
18 Sam Bassetti Firefighters Cycling - Formigl
19 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Michael Jasinski
20 Steve Reaney California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Nathaniel Wilson
21 Rob Brandt Great Basin Imaging / Kinetic
22 Peter Graf Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Michael Jasinski
23 Samuel Pickman California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Nathaniel Wilson
24 Leon Hextall Stan's No Tubes
25 Matthew Obregon Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
26 Kenny Strickland SJBC
27 Peter Nicholson Whole Athlete-Specialized
28 Blake Anton Team Clif Bar
29 Torey Philipp Team Specialized Racing Junior Teammate Top 5: David Benkoski
30 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Master
31 Josh Lagrange Form Fitness
32 Jonathan Moskowitz Taleo Racing
33 Robert Amatelli Ritte van Vlaanderen
34 Craig Roemer Team Specialized Racing Master
35 Megan Guarnier PROMAN Racing
36 Todd Stone Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Michael Jasinski
37 Alton Dunnigan Bicycle Planet
38 Ryan Macdonald Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Michael Jasinski
39 Michael Painter Chico Corsa
40 Gregory White Davis Bike Club
41 Jason Boynton Mercedes Benz/Folsom Bike
42 Alison Starnes Team TIBCO
43 William Crane Webcor/Alto Velo
44 Greg Davis Los Gatos
45 Nicholas Hextall Stan's No Tubes
46 Keith Hillier Marc Pro - Strava
47 Christopher Lyman Team Specialized Racing
48 Patrick Lynch
49 Garrett Peck Davis
50 Brandon Trafton California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Nathaniel Wilson
51 Mitchell Trux Metromint Cycling
52 Russell White Davis Bike Club
53 Michael Williams Wonderful Pistachios
54 Jonathan Lee Red Peloton
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 28   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Despas Yahoo! Cycling Team
2 Anna Barensfeld Missing Link Coaching Systems/
3 Michelle Melka RED Racing
4 Mary Elizabeth maroon Webcor/AltoVelo
5 Jane Robertson Metromint Cycling
6 Kimberly Fong Michael David Winery Cycling T
7 Emily Matheu RED Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
8 Christine Riker RED Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
9 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team
10 Lucia Mokres Los Gatos
11 Rikke Preisler Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
12 Juliette Olson RED Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
13 Heather Nielson Touchstone Climbing
14 Susannah Breen Fremont Bank Cycling Team
15 Mary Magnani Red Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
16 ? ?
17 Lisa Mueller Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
18 Josephine Morgan Michael David Winery
19 Kate Ligler RED Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
20 Emily Foxman Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Mary Elizabeth maroon
21 Marley Smith Touchstone Climbing
22 Patricia Black Red Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
23 April Hamlin Los Gatos
24 Hanan Alves-hyde Peanut Butter & Co./TWENTY12
DNF Anna Davenport Los Gatos
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 15   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sunshine Townsend Team City
2 Jennifer Zierke
3 Johanna Trueblood Davis Bike Club
4 Ivy Wang Team Roaring Mouse
5 Heather Lipana Rio Strada Racing
6 Lindsay Mcalpine Dolce Vita Cycling
7 Heather Ross Spokesman
8 Colene Crowley Rio Strada Teammate Top 5: Heather Lipana
9 Helen Casabona Peninsula Velo/Pomodoro
10 Leah Toeniskoetter Team TIBCO II
11 Allyson Kutler Red Racing
12 Rhonda Serr Dolce Vita Cycling
13 Ashley Drum Metromint Cycling
14 Korina Huizar Metromint Cycling
15 Jennifer Kalich Cal Giant Cycling Team
16 Ann Stuart Touchstone Climbing
17 Monica Harris fun Sport Bikes Cycling Team
18 Bobbijo Price Team TIBCO II
19 Cristina Hughes
20 Kaya Cohn Metromint Cycling
21 Terri Mahannah Tri Valley Velo
22 Marianne Hernandez Davis Bike Club Teammate Top 5: Johanna Trueblood
23 Martha Bellisle Red Peloton
24 Kerry Stivaletti Team TIBCO II
25 Page Robertson Team TIBCO Juniors
26 Jennifer Barlow Precision Stone Racing
27 Kameo Campisi Presion- Stone Racing
28 Joan Case Taleo Racing
29 Ellen Evans Team Becher +
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mitchell Red Peloton
2 Nicole Reagan Peninsula Velo/Pomodoro
3 Lauren Rignel Red Peloton Teammate Win: Shannon Mitchell
4 Jennifer Kruger Red Peloton Teammate Win: Shannon Mitchell
5 Kathryn Styer Early Bird Women's Development
6 Gale Derosa Metromint
7 Melissa Cafiero none
8 Susan Weston stanislaus/merlock velo
9 Kelli Badillo Red Peloton Teammate Win: Shannon Mitchell
10 Margaret Winder HDR p/b Lombardi Sports
11 Claire Morgan
12 Jill Eyres Team TIBCO II
13 Maryann Schrupp Team Tibco II
14 Vanessa Cairns Team TIBCO II
15 Heather Mcdonald Metromint Cycling
16 Kate Furtner Early bird Womens developmenta
17 Kate Dougherty Tri Valley Velo
18 Maya Bacon Early Bird Women's Development Teammate Top 5: Kathryn Styer
19 Anne Findlay Team Type 1
20 Andrea Eneidi Tri Valley Velo
21 Karen Hutchins Team Revolutions
22 Christine Weir UC Santa Cruz
23 Monica Daugherty SERT/Sho-Air
24 Aliya Traficante Team TIBCO II
25 Jennifer Baker Rio Strada Racing
26 Carla Cosentino Colavita NorCal
27 Lalena Daigneault Rio Strada Racing
28 Michele Feikert Davis Bike Club Race Team
29 Jill Fox Body Concepts
30 Elisabeth Johnson
31 Andrea Luckenbach Team Revolutions
32 Maya Nielsen
33 Anette Niewald Red Peloton Teammate Win: Shannon Mitchell
34 Terri Ruttledge Red Peloton Teammate Win: Shannon Mitchell
35 Janie Shelton UC Davis
36 Andrea Wright SHO-AIR/SERT
37 Pamela Spencer Davis Race Team
Finishers: Cat 4: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giana Roberge Peanut Butter & Co. TWENTY 12
2 Krysta Rogers Rio Strada
3 June Nguyen Precision Stone Racing
4 Laurie Simonson Metromint Cycling
5 Julie Baird Metromint Cycling
6 Karen Rehder Hamana
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1