Log In
Land Park Criterium • Jul 10 2021 • Sacramento, CA
Clear, 95 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timmy Nguyen SJBC
2 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun
3 Evan Opsal
4 Matthew Parker Team Mike's Bikes powered by Equato
5 Benjamin Dodge Los Gatos Racing Team
6 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees
7 Nicholas Love Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Nicholas Taiariol Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
9 Joshua Tipton Sacramento Golden Wheelmen
10 Chun-ting Liu
11 Pieter-jan Kindermans
12 Cole Amaya Team Swift
DNP Dylan Fujimoto
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhota Haba
2 Wes Holloway
3 Trevor King Sacramento Golden Wheelmen
4 Sam Schneider
5 Christopher Guzik Los Gatos Bicycle Racing Club
6 Max Noda Cognition
7 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic
8 Maxwell Ronci
9 Josh Worley
10 Jayant Mukhopadhaya
11 Keith Knight
12 Derick Daniels Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
13 Conor Austin
14 Gabriel P
15 Alex Bobroff Team Roaring Mouse
16 Matthias Reininger SJBC
17 Damian Kulig SquadraSF p/b Terun
18 Octavio Hernandez
19 Christian Galvan
20 Oscar Viquez SJBC
21 Donald Hersam SJBC
22 Clay Jones
23 Kyle Casteline USF Cycling
24 Sean Gilson Rio Strada Racing
25 Brian Shreeve Alto Velo Racing Club
26 Drew Willner SJBC
27 Hernan Gatpandan Peninsula Velo Cycling Club
28 Singe Morimoto
29 William Sawrey
30 Andrew Shacker Team Fremont
31 Bob Ippolito Dolce Vita Cycling p/b SL2
32 Sam Cretcher SJBC
33 Corey Shen Team Swift
34 William Morris
35 Patrick Krecker SquadraSF p/b Terun
36 Corey Doman
37 Elijah Price
38 Erich Menge SJBC
39 John Glover
40 James Fisher
41 Paul Chomsky
42 Francois Xavier bucher
43 Trevor Mason
44 David Shih Alto Velo
45 Liem Hinh Freak Show - Aloha
46 Massimo Morson Team Swift
47 Jared Ben-jamin
48 Carsten Baker SJBC
49 Ian Williams
50 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2
51 Nathan Yee VSRT
52 Will Kunz
DNP Jeremy Benner AUDI RENO- TAHOE CYCLING
DNP Matthew Maurer SunPower Racing
DNP Jason Buchanan Rio Strada Racing
DNP Matthew Dooley
DNP Joe Kruegel Body Logic/SERT
DNP Aaron Gorman jr
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 31   Cat 5: 6   Cat ?: 18  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vince Murdock
2 Christian Galvan
3 Gabriele Hauck
4 Aj Marrs
5 Michael King
6 Vlad Kondrya
7 Travis Tucker Red Pelaton
8 Michael Winston
9 Pompeyo Castro Cruz Control Multisports
10 Greg Beliera Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
11 Lucas Dawson Rio Strada Racing
12 Matthew Gough
13 Noah Halpern
14 Justin Mack
15 Brian Mitchell
16 Grant Ramil
17 James Robinson
18 Kevin Li SJBC
19 Jeremy Benner AUDI RENO- TAHOE CYCLING
20 Kirby Villanueva
21 Thien Chau
22 Aaron Jernigan
23 Henry Jones
24 Logan Allen
25 Tim Hsieh
26 Andrew Kramer
27 Cesar Rosales
28 Aiden Fraley
29 Scott Newell
30 Joshua Topor
31 Stephen Coddington
32 Enzo Blakelock
33 Daniel Noakes
34 Lucca Martins
35 Gaston Young
36 Greg Dungca
37 Aaron Keough
38 Andrew Corcoran
39 Dominic Suarez
40 John Kretschmann
41 Christopher Payne N/A
42 Titiyayne Tehuti
43 Sal Corral
44 Joseph Freeman
45 Eugene Brancoveanu
46 Adrian Guevara CBRE Racing
47 Adam Weaver
DNP Ibarra Crisostomo
DNP Rob Noonan
DNP Jeremy West
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 32  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Baird
2 Zac Rossen Terun Elite
3 Cooper Shanks Team Mike's Bikes powered by Equato
4 Marcus Beltramo Dolce Vita Cycling p/b SL2
5 Ariel Herrmann Thirsty Bear Cycling
6 Travis Mceuen Terun Elite
7 Matt Mikul Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
8 Matt Chatlaong Team Mike's Bikes powered by Equato Teammate Top 5: Cooper Shanks
9 Jacob Timmerman SquadraSF p/b Terun
10 Chaz Turmon
11 Nicolas Jimenez
12 Russell White Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
13 Griffin Nemitz SJBC
14 Matthew Amara Team Swift
15 Mike Castaldo Chico Cycling Team
16 Zane Jensen Chico Cycling Team
17 Robert Terra Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
DNP Blaine Ashley ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Ariel Herrmann
DNP Christopher Beall Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
DNP Tannon Blankenship DistrictTaco Racing
DNP Michael Claudio ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Ariel Herrmann
DNP Artun Duransoy dc devo Racing Academy
DNP David Grundman Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
DNP Andrew Mathiesen Team Swift
DNP Stephen Pimentel Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
DNP Jeremy Pond
DNP Brian Ramirez cortes Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
DNP Zackery Weimer Green Line Velo driven by Zipcar
DNP Gregory White Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
DNP Yuri Gonzaga Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
DNP Alexi Gabuyo
DNP Eddy Bach LOW// Factory Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 12   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Avery CBRE Racing
2 Elijah Fisher CBRE Racing Teammate Win: David Avery
3 Reid Peifer
4 Koa Goodson Reno Wheelmen
5 Levi Fisher CBRE Racing Teammate Win: David Avery
6 Jonah Peifer
7 Yuri Tupaz CBRE Racing Teammate Win: David Avery
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Claudio ThirstyBear Cycling
2 David Grundman Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
3 Blaine Ashley ThirstyBear Cycling Teammate Win: Michael Claudio
4 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing
5 Ariel Herrmann Thirsty Bear Cycling Teammate Win: Michael Claudio
6 Brian Zimny Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
7 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Top 5: David Grundman
9 Scott Cox Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Top 5: David Grundman
10 John Novikoff Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Jeff Scott
11 Jason Boynton Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Top 5: David Grundman
12 Benjamin Dodge Los Gatos Racing Team
13 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling Teammate Win: Michael Claudio
14 Sergei Badeka Coretechs Cycling Team
15 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
16 Tyler Janke
17 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Top 5: David Grundman
18 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
19 Brian Bailey ThirstyBear Cycling Teammate Win: Michael Claudio
20 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Jeff Scott
DNP Jerome Nadel ThirstyBear Cycling Teammate Win: Michael Claudio
DNP Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNP Richard Snodsmith Divine Electric Norcal
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9   Cat 3: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alonso Cruz
2 Sean Gilson Rio Strada Racing
3 Jon Boatwright
4 Huy Trinh Trafiq vs. Traffic
5 Bob Ippolito Dolce Vita Cycling p/b SL2
6 David Shih Alto Velo
7 Liem Hinh Freak Show - Aloha
8 Peter Krogh Body Logic/SERT
9 Jesse Avery Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
10 Drew Noel Trafiq vs. Traffic Teammate Top 5: Huy Trinh
11 Richard Owings Freak Show - Aloha
12 Francois Xavier bucher
13 Luis Gomez SJBC
14 Erich Menge SJBC
15 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team p/b CdV
16 Max Noda Cognition
17 Sing Morimoto
18 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
19 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Bob Ippolito
20 Joshua Hart TMB Development p/b Equator Coffees
21 David O'Brien Alto Velo
22 Joe Kruegel Body Logic/SERT
23 Adam Fresia Trafiq vs. Traffic Teammate Top 5: Huy Trinh
DNP Italo Ciccarelli Clean Power Cycling
DNP Derick Daniels Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Cox Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
2 John Novikoff Data Driven Athlete Racing
3 Matt Tufts Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
4 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Scott Cox
5 David Allen Cognition Racing Road
6 Christopher Baker
7 Mike Castaldo Chico Cycling Team
8 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
9 Jorge Hernandez Polli Veloce
10 Jason Boynton Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Scott Cox
11 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling
12 Michael Egan
13 Wilson Gorrell Folsom Bike/Shingle Springs Subaru Teammate Top 5: Matt Tufts
14 Giles Douglas SJBC
15 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
16 Alex Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
17 Matthew Sloan Cognition Racing Road Teammate Top 5: David Allen
18 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
19 Brian Zimny Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Scott Cox
20 Richard Reinhardt Folsom Bike/Shingle Springs Subaru Teammate Top 5: Matt Tufts
21 Gregory Anderson
22 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Scott Cox
23 John Fairbanks
24 Tyler Janke
25 Richard Snodsmith Divine Electric Norcal
26 Kevin Lewis
27 Jason Brown ThirstyBear Cycling
28 Wylie Palmer
29 Matthew Pyke SJBC
DNP Chris Dawson Rio Strada Racing
DNP Ron Rouse Rio Strada Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 13   Cat 3: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
2 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
3 Jeffrey Kato Clean Power Cycling
4 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
5 Andre Tenthorey
6 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
7 Eric Zook Serious Cycling
8 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kato
9 Kevin Willitts Body Concepts
10 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F Teammate Top 5: Ted Toribio
DNP Raul De anda Rio Strada Racing
11 James Wachter Body Concepts
DNP Douglas Knox
DNP Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Petrali Breakaway Women's Racing
2 Rachel Parker
3 Anna Novikova
4 Shantelle Tupaz CBRE Racing
5 Carla Clifford Rockstar Games
6 Candice Lo Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Erin Mchale Breakaway Women's Racing Teammate Win: Madison Petrali
8 Nora Vik SJBC
9 Louisa Kelly SJBC
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Stromberg
2 Katherine Rose Breakaway Women's Racing
3 Brooke Cardenas
4 Kieu-vi O'Brien San Jose Bicycle Club
5 Valeria Verdeja-gutierrez
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliette Olson Revolution Racing p/b Jakroo
2 May Liu SquadraSF p/b Terun
3 Christina Davis SJBC
4 Megan Brinkmeyer Los Gatos Bicycle Racing Club
5 Katy Lobeda Virginia Polytechnic University
6 Rikke Preisler SJBC
7 Lynn Hunter SGW
8 Lisa Hulse Los Gatos Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Megan Brinkmeyer
DNP Beverly Chaney SJBC Teammate Top 5: Christina Davis
DNP Claudia Ferreira Alto Velo
DNP Laurie Furman SJBC Teammate Top 5: Christina Davis
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nora Vik SJBC
2 Louisa Kelly SJBC Teammate Win: Nora Vik
3 Kieu-vi O'Brien San Jose Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elin Vik
2 Kavya Srinivasan San Jose Bicycle Club
3 Sophia Avery CBRE Racing
4 Abigail Fisher CBRE Racing
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beverly Chaney SJBC
2 Rikke Preisler SJBC Teammate Win: Beverly Chaney
3 Ann Stuart SJBC Teammate Win: Beverly Chaney
4 Laurie Furman SJBC Teammate Win: Beverly Chaney
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1