Log In
Joe Martin Stage Race - Amateur - TT • Aug 28 2021 • Fayetteville, AR
Partly Cloudy, 84 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Stevens Stans NoTubes Masters 12:02.3
2 Neil Simmons Pinnacle Velo 12:06.9
3 Eric Burkhart Peytons Bikes/AJE Motorsports 14:18.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Grist BMC/Walmart Cycling Team 11:22.9
2 Jason Blackketter BMC/Walmart Racing 12:02.4
3 Jason Alvarado City Title Cycling Team 12:08.9
4 Todd Gill City Title Cycling Team 12:21.7
5 Andrew Miller 0 12:39.4
6 Andy Nelson Pinnacle Velo 12:55.3
7 Thomas Naden 0 13:06.4 Teammate Top 5: Andrew Miller
8 Christopher Schmiedeke GS Tenzing 13:16.1
9 Patrick Dougherty Team Elevate Racing 13:54.0
10 John Hughes Fayetteville Wheelmen 13:55.4
11 Carl Owens Fayetteville wheelmen 14:03.1
12 Christopher Pritchard Base Media Racing 14:18.8
13 Joseph Bouma BMC/Walmart Racing 14:19.2 Teammate Top 5: Jason Blackketter
14 Stanley Haynes Bicycle Shack Racing 14:20.6
15 Joseph Savoie Team Kaos 14:25.9
16 Rick Finley BMC/Walmart 14:43.3 Teammate Win: Brent Grist
17 John Vansooy Blue River Bicycle Club 14:53.6
18 Bernd Faust Burger Bier Boogie Racing 15:00.2
19 Mark Sullivan Team KAOS Cycling 15:22.3
20 Bradley Wright Springfield Brewing Company 16:01.6
21 Michael Baker Ronin Velosport 16:17.5
22 Tony Burnett Spa City Cycling 16:23.0
23 Michael baker Tbi - dedicated race team McKinney Velo 16:40.3
DNF Mike Kuhl BMC/Walmart Racing Teammate Top 5: Jason Blackketter
DNF David Williams None
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Morrison Bixby Bicycle Works 10:15.4
2 Jack Makohon Signature Millwork 10:19.1
3 Justin Greenfield Night owls 10:44.2
4 Matthew Govero Velovit Elite 10:44.7
5 Zach Cobb Ozark Premier 10:49.2
6 Tyler Cheslik Move Up Elite Road 10:52.9
7 Samuel Meullenet Dean Factory Racing 11:00.3
8 Nick Dolan 11:01.3
9 Olivier Lavigueur Velovit Elite 11:02.8 Teammate Top 5: Matthew Govero
10 Chris Stevens BRF-Apex 11:17.2
11 Luke Pharis Williams Racing Academy 11:23.0
12 Mack Dorf 0 11:27.8
13 Trevor Gullett Ozark Premier 11:30.9 Teammate Top 5: Zach Cobb
14 William Thompson Biloxi Bicycle Works/Gov Velo 11:35.8
15 William Henkhaus Quantum Racing Development 11:39.5
16 Austin Hess Ozark Premier 11:46.7 Teammate Top 5: Zach Cobb
17 Austin Edgar Cura Racing 11:50.2
18 Brian Lea Tulsa Wheelmen 12:01.7
19 Cj Burford Velocious Sport 12:02.6
20 Stephen Cameron Moonshot Racing 12:19.5
21 Brody Burnham Northstar Development 12:20.4
22 Bryce Ward City Title Cycling Team 12:27.3
23 Jordan Kuiper The Alliance p/b The Cannonball Hub 12:37.1
24 Bryce Woollard Palmares Racing 12:43.6
25 Jason Roche The Alliance p/b St. Louis 13:04.9
26 Jordan Beever Ozark Premier 13:09.0 Teammate Top 5: Zach Cobb
27 Jason Lopez Alliance p/b Road Crew Racing 13:36.8
28 Jason Cogan The Alliance p/b Cannonball-Hub Rac 14:31.2
29 Cayden Whitehill Team Mack Racing Elite 18:34.7
DNF Franz Elliott Vite Racing
DNF Guadalupe Ontiveros Vite Racing
DNF Leonardo Hernandez US Military Endurance Sports
DNF Michael Anderson VITE RACING
DNF John Fratinardo The Poggio Test Team
Finishers: Cat 2: 19   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dom Repucci 10:10.7
2 Kevin Lorinc 10:55.0
3 Andy Schnurbusch 11:02.4
4 Matthew Schechter CRCA Development 11:05.5
5 Samuel Riester 11:15.4
6 Kyle Lockhause 11:25.4
7 Gabriel Payne 11:31.3
8 Garin Kelley 11:33.0
9 William Nollert 11:33.0
10 Eric Snyder 11:35.0
11 Coren Hendricks 11:52.9
12 Tim Mayo 11:57.9
13 Elliott Petterson 11:59.4
14 Adolfo Cordova 12:05.6
15 Jacob Evans 12:14.1
16 Ian Schnurbusch 12:15.6
17 Aaron Wessel 12:16.2
18 Jack Ray 12:29.1
19 Calvin Anderson 12:30.5
20 Cullen Darr 12:35.9
21 Philip Raschke 12:37.6
22 John Hoffmann 12:39.7
23 Marc Sawicki 12:42.0
24 Francesca Stubbins 12:42.6
25 Beau Theriot 12:50.7
26 Evan Thoms 12:52.4
27 Ahmed Zuhairy 12:55.3
28 Brian Moynihan 13:04.1
29 David Martin 13:05.2
30 Aaron Sims 13:06.7
31 ? Dnf 13:16.0
32 Jordan Bellew 13:17.6
33 Andrew Townsend 13:18.0
34 Jesse Nabholz 13:21.2
35 Hunter Gibbs 13:21.8
36 Noah Bandy 13:24.9
37 Jeff Heylmun 13:25.2
38 Chris Hendricks 13:30.3
39 Adam Stovall 13:38.0
40 Cameron Howard 13:56.3
41 Blake Kingfisher 15:06.4
42 Abdias Benjamin hernandez 16:11.7
43 Todd Campbell 16:28.0
44 Anson Sperry 24:27.8
DNF Tyrel Lacey
DNF Vincent Tichenor
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 16   Cat 4: 16   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Hansen Ames Velo 11:17.4
2 Grant Harkreader 0 11:36.2
3 Matthew Newberry Team LaSport 11:51.7
4 Luke Moster nine13sports p/b SingletonCoaching 11:51.9
5 Colby O'brien CANTU 12:02.7
6 Elias Zamora Team Air Assurance p/b AVB 12:04.8
7 Jacob Linn AXUN Cycling 12:14.2
8 Zach Aldrich BMC/Walmart Cycling Team 12:21.0
9 Kyle Landrum Bell & Company 12:22.2
10 Christopher Nugent Hoof Arted 12:27.1
11 Turner Becker Cadence Cyclery 12:35.6
12 Alex Bakus Axun Cycling 12:43.5
13 Nicolas Haydar nine13sports p/b SingletonCoaching 12:47.7 Teammate Top 5: Luke Moster
14 Christopher Neff BMC/Walmart Racing 12:47.9
15 Paul Scheipeter AXUN Cycling 12:50.8
16 Stephan Meyer AXUN Cycling 12:56.9
17 Trey Coursey Team Sarco 12:59.2
18 Anthony Shank 0 13:17.6 Teammate Top 5: Grant Harkreader
19 Ryan Nealon Stage 1/AirLine Cycles 13:27.1
20 Caleb Ault 0 13:28.1 Teammate Top 5: Grant Harkreader
21 Michael Hankins BMC/Walmart Cycling Team 13:33.9
22 Wesley Hastings AXUN Cycling 13:34.0
23 Richie Fletcher Los Locos Racing 13:40.8
24 Dj Lee South West Cycling Club Racing 13:47.7
25 Aden Priest Fayetteville Wheelmen 13:48.4
26 Matt Burks Fayetteville Wheelmen 13:57.6
27 Justin Mcgarity Black Bear Cycling Crew 14:06.0
28 Nicholas Ammann AXUN Cycling 14:06.6
29 Edwin Flores BMC/Walmart Racing 14:14.4
30 Samuel Downey Soundpony Triad Bank 14:16.9
31 Ignacio javier Fores garin BMC/Walmart Cycling Team 15:02.5
32 Mitchell Pearce 0 15:05.3 Teammate Top 5: Grant Harkreader
33 Eric Coble Black Bear Cycling Crew 15:06.6
34 Oliver Seekins Janes Delicatessen 15:13.3
35 Tanner Gibbs 0 15:49.0 Teammate Top 5: Grant Harkreader
36 Isaac Herrera Fayetteville Wheelman 15:58.4
37 Matt Steinhoff Team Kaos 16:10.3
DNF Matthew Mcreynolds AXUN Cycling
DNF Jonathan Lehman 0 Teammate Top 5: Grant Harkreader
DNF Derek Jones 0 Teammate Top 5: Grant Harkreader
DNF Dillon Hargrave 36p Teammate Top 5: Luke Moster
DNF Erik Green Fayetteville Wheelmen
DNF Braden Reitz nine13sports p/b SingletonCoaching Teammate Top 5: Luke Moster
DNF Vincent Iannazzo Fayetteville Wheelmen
DNF Sam Spanier 0 Teammate Top 5: Grant Harkreader
DNF John Hendricks BMC walmart
DNF Richard Esch 0 Teammate Top 5: Grant Harkreader
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 9   Cat ?: 29  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Hornbaker Experience Fayetteville/Fayettevill 16:51.8
2 Diana Gibson 0 19:36.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Houser Fount Cycling Guild 13:19.1
2 Carly Williamson Palmares Racing 13:33.0
3 Amber smolik Shama cycles Roxo Racing 13:34.1
4 Stacy Bragg Pastaria/Big Shark Racing 15:19.3
5 Ajay Baker nine13sports p/b SingletonCoaching 16:28.8
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sheridan 12:41.3
2 Alex Whittington 13:18.5
3 Corinna Redard 13:32.1
4 Kara Anderson 13:42.2
5 Hollan Woods 13:48.0
6 Katherine Lin 13:50.3
7 Amy Gammelgard 13:52.9
8 Josephine Fouts 13:54.3
9 Alexandra Cote 14:13.7
10 Gabrielle Henry 14:38.3
11 Mary Crumley 14:46.2
12 Nicolette Schnettgoecke 14:49.9
13 Sarah Banks 15:38.4
14 Genna Brock 15:54.1
15 Emma Balding 16:17.6
DNF Meg Herrell
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 8