Log In
Winters Road Race • Aug 25 2012
Clear, 74 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Corbett Davis Bike Club
2 Roger Martin Kovarus/Wells Fargo Racing Team
3 Bryan Hoadley R4R/Make A Wish
4 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
6 Chris Matthews Gene Solve
7 Lei Deng Third Pillar
8 Scott Cox Taleo Racing
9 Joshua Pizzica Third Pillar
10 John Navarro ThirdPillar
11 James Maltbie Kovarus- Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Roger Martin
12 Mike Nissen Taleo Racing
13 Joshua Grass Kovarus/Wells Fargo
14 Mike Gonzales Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Chris Corbett
15 Gregory Spanier Taleo Racing
16 Mike Gratz Taleo Racing
17 David Jones Kovarus/Wells Fargo Racing
18 Kevin Kennedy taleo racing
19 Mark Foster Coretechs Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Adelman
20 C Jeffrey bramlett Third Pillar
21 Jack Arney Folsom Bike/Mercedes Benz
22 Irving Arguello IronDataThirstyBearCycling.com
23 Ryan Alvey Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Chris Corbett
24 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
25 ? Alan
26 Rann Valdez kovars wells fargo race team
27 Steven Woo Extea Racing/Gene-Solve
28 Jeff Pallin Third Pillar
29 Jonathan Orban third pillar
30 Richard Nichols Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Roger Martin
31 Bryan Pro Team Mason Thomas p/b Pure Water Te
32 John Pauley Cortechs Cycling Team
33 Christian Parker CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Adelman
34 John Mundelius Cal Giant/Specialized
35 Ricky Lucero CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Adelman
36 David Mayer Third Pillar
37 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Adelman
38 Mark Fiori Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Chris Corbett
39 David Puglia CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Adelman
40 Matthew Johnston Team Mason Thomas p/b Pure Water Te
41 Chris Callahan Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Roger Martin
42 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Chris Corbett
43 David Levine Taleo Racing
44 Jon Moeller Third Pillar
45 Paul Mc kenna Third Pillar
46 Scott Bromstead Taleo Racing
47 Daniel Burns Third Pillar
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 35   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Weissenberger GNARLUBE/LANDSHARK racing
2 Andres Gil Michael David Winery Cycing Team
3 Jonathan Eropkin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
4 Michael Buckley Morgan Stanley
5 Trevor White SquadraSF
6 Jason Boynton Folsom Bike/Mercedes Benz
7 Nathan Parks Morgan Stanley/Specialized Cycling
8 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com
9 Keith Szolusha CyclesFanatic.com
10 Todd Allington Victory Velo Racing
11 Jeromy Cottell Peninsula Velo/Pomodoro
12 Lance Loveday Victory Velo Racing
13 Scott Penzarella Studio Velo
14 Michael Ricks Michael David Winery Cycling Team Teammate Top 5: Andres Gil
15 Philip Hynes IronData - Thirsty Bear
16 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Top 5: Jonathan Eropkin
17 Benjamin Albracht GNARLUBE/LANDSHARK racing Teammate Win: Jan Weissenberger
18 Todd Dodds Owens Healthcare
19 Robert Britt Studio Velo
20 Judd Van sickle Folsom Bike/Mercedes Benz
21 Greg Mcquaid IronDataThirstyBearCycling.com
22 David Nader Peninsula Velo Racing
23 Leslie Oglesby VOS Racing
24 Scott Peifer Folsom Bike/Mercedes Benz
25 Murray Swanson Peninsula Velo
26 Holger Steinbach IronDataThirstyBearCycling.com
27 Jason Snovel Folsom Bike/Mercedes Benz
28 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
29 Erik Salander Peninsula Velo Racing
30 William Reuss Owens Healthcare Cycling Team
31 Gus Platis Rio Strada Racing
32 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Top 5: Jonathan Eropkin
33 Jason Williams
34 Michael Cochran East Sac Bike Shop
35 Barton Andrew Victory Velo Racing
36 Daniel Bryant Folsom Bike/Mercedes Benz
37 Chris Espy Morgan Stanley/Specialized
38 Chris Courtney SJBC
39 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com
40 Gregory Gambetta Folsom Bike/Mercedes Benz
41 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
42 Stefan Giachino
43 Toby Long Squadra SF Teammate Top 5: Trevor White
44 Alex Holtz Morgan Stanley/Specialized
45 Clark Natwick Pen Velo Racing
46 Robert Pasco SAFEWAY/ GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Top 5: Jonathan Eropkin
47 David Nasca Folsom Bike/Mercedes Benz
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 19   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Heaton Echelon /Charity of Choice
2 Scott Leahy SJBC
3 Ken Hill Davis Bike Club Race Team
4 Nabil Samaan Sustainable Cycling
5 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
6 Kerry Stockwell Rio Strada
7 Michael Pugh Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Ken Hill
8 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/Charity of Choic
9 Karl Wurzbach Davis Bike Club Teammate Top 5: Ken Hill
10 Stephen Mccaw Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 James Blankenship Victory Velo Racing
12 David Montgomery Truckee Bike team
13 David Passmore Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Charity of Choic
15 Marty Cunningham Sustainable Cycling Teammate Top 5: Nabil Samaan
16 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Scott Herring Evergreen Cycling
18 Kurt Bickel Echelon Gran Fondo/Charity of Choic
19 Stan Urban morgan stanley/specialized
20 Lee Millon Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Ken Hill
21 Steve Showler Morgan Stanley
22 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Ken Hill
24 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
25 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team
26 Vincent Hoffart Victory Velo Racing
27 Maurice Klein IronDataThirstyBearCycling.com
28 Eric Saltzman SJBC Teammate Top 5: Scott Leahy
29 Frank Lunceford sr Folsom Bike/Mercedes Benz
30 Leon Iannarelli Fuji Oval Racing
31 Rick Martyn
32 Kevin Miller Victory Velo Racing
33 Max Thompson IronDataThirstyBearCycling.com
34 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
35 Thomas Coulter Morgan Stanley-Specialized
36 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
37 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Ken Hill
38 John Gallagher Taleo Racing
39 Steve Offerman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
40 Spencer Kenner Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Ken Hill
41 Shawn Oliver Morgan Stanley
42 Robert Quandt-collier Metromint Cycling
43 Mark Perry Victory Velo Racing
44 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
45 Scott Wienker Davis Bike Club Teammate Top 5: Ken Hill
46 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
47 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
48 John Steggall Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Ken Hill
49 Dan Scrivner SixFifty Racing
50 Steven Mielich SJBC Teammate Top 5: Scott Leahy
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 18   Cat 3: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Rodrigues Davis Bike Club
2 Dan Tedford SquadraSF
3 Brandon Blackwell Team Plan7
4 Oddvar Kaarboe Webcor/Alto Velo
5 Joseph Withers no team
6 Sean Ekins Santa Clarita Velo
7 Antonio Ricalde
8 Samuel Cerruti Ritte Elite U23 Development Team Pr
9 Jeffrey Buscheck University of California/ Davis
10 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club BBC
11 Trevor Gomes Delta Velo/Michael David Winery Rac
12 Naveen Molloy Freewheel-BRITEsport
13 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
14 Casey Fallon Rio Strada Racing
15 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
16 Jason Benford Freewheel-BRITEsport
17 John Elliott Team Roaring Mouse
18 Denin Sahovic Squadra SF Teammate Top 5: Dan Tedford
19 Oliver Ryan R4R-Make A Wish
20 Aaron Rindy
21 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling
22 Michael Larson velo reno p/b tamarack junction
23 Jonathan Christensen Team Specialized Racing Juniors
24 Unknown Rider
25 Adam Thatcher Chico Corsa
26 Adrien Costa Slipstream-Craddock Junior Developm
27 Jared Hudson SquadraSF Teammate Top 5: Dan Tedford
28 Erle Martin California Giant Cycling
29 David Bangor Chica Sexy
30 David Christenson
31 Tim Aiken SJBC
32 Rocky Fletcher Rio Strada Racing
33 Chris Meldner reno wheelmen
34 Eric Zumwalt R4R Make-A-Wish
35 Mark Dawson East Bay Velo
36 Paul Cook Berkeley Bicycle Club (BBC)
37 Scott Cole Squadra SF Teammate Top 5: Dan Tedford
38 Jonathan Barbus SJBC
39 Eric Brickler leadoutracing.com
40 Ned Britten Davis Bike Club Teammate Win: Matt Rodrigues
41 Chris Cerruti Cal Giant Cycling specialized
42 Dominick Brookes Micheal David Winery
43 Alex Lockwood Fusion Sport
44 Ron Meskis Michael David Winery Cycling Team
45 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club
46 Curt Mills Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
47 Joseph Sullivan SJBC
48 Liam Stewart Team Roaring Mouse
49 Henry Rabas Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada
50 Joshua Hughes Victory Velo Racing
51 Gareth Feldstein Ritte Van Vlaanderen
52 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
53 Tyler Janke Rio Strada Racing
54 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
55 Peter Kenton Tieni Duro
56 Thomas Gross Dolce Vita Cycling
57 Anthony Eng Team Oakland Cycling
58 Tom Edwards Gerard's Paella/Portobello Hats
Finishers: Cat 3: 56   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Dekroon Fusion Sport
2 Justin Traud Rio Strada
3 Christopher Bond Evergreen
4 Ryan Clarke Team Swift
5 Lance Mcpeak Victory Velo Racing
6 Michael Ewing unattached
7 Charles Dayengel
8 Clint Williams Chocolate Fish Coffee Roasters p/b
9 Francisco Azevedo SquadraSF
10 Josef Carlson Adventure's Edge
11 Jeremiah Michaels Webcor/Alto Velo
12 Justin Ching Team Roaring Mouse
13 John Marengo Team City - Sacramento
14 John Barbicas Fusion Sport Teammate Win: Adrian Dekroon
15 Stephen Cabebe Santa Clara University Cycling
16 Brooks Sizemore Peninsula Velo Racing
17 Jimmy Winne Woodcreek High School Cycling Team
18 Quentin Sims One Way Cycling
19 Adam Stansbury Folsom Bike/Mercedes-Benz
20 Andre Swart Los Gatos Bicycle Racing Club
21 Matthew Adams Team Mike's Bikes
22 Stefan Cameron Webcor/Alto Velo
23 Igor Dementiev Sacramento Golden Wheelmen (SGW)
24 Chris Crescioli
25 Aaron Colldeweih Davis Bike Club
26 Ian Coberly Micheal David Winery
27 Steve Fielding
28 Jeffrey Clause
29 Giles Douglas Webcor/Alto Velo
30 Brandon Chen Team Fremont powerd by Chipotle
31 Gabriel Gandara Team City Sacramento
32 Nathan Cauffman
33 Stanley Goto Team Swift Teammate Top 5: Ryan Clarke
34 Trevor Johnston Rio Strada Racing Teammate Top 5: Justin Traud
35 John Kotrla Randy's Bike & Run
36 Matthew Lewis Columbia University
37 Seth Leidy Berkeley Bicycle Club (BBC)
38 James Mardakis Topsport
39 Cesar Perez Team Revolutions
40 Troy Underwood
41 Christopher Metz unattached
42 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
43 Nelson Rudolph Amy's Kitchen
44 Seth Wood Red Peloton
45 Sean Watkins
46 Steven Au Team Roaring Mouse
47 Aaron Anaya One Way Cycling
48 Matthew Axford Rio Strada Racing Teammate Top 5: Justin Traud
49 Graham Abra SquadraSF
50 Michael Carroll Columbia University
Finishers: Cat 4: 49   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Tebbs VICTORY VELO RACING
2 Kevin Denison LeadoutRacing
3 Sean Lollar BODY CONCEPTS
4 Cj Wolf IronDataThirstyBearCycling.com
5 Bill Freeborn Kovarus - Wells Fargo Racing Team
6 Lance Haag IronDataThirstyBearCycling.com
7 Patrick Ruggles devil mountain cyclery
8 Brett Stewart Taleo Racing
9 Rob Leever Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Paul Higley Team Revolutions
11 Alex Peterson Team Oakland
12 Chappy Wood
13 Neil Michel Davis Bike Club Race Team
14 Paul Berger Topsport
15 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
16 Peter Badertscher THIRSTY BEAR
17 Justin Madison Fuji Oval Racing
18 Jordan Gudebski
19 James Grant IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Cj Wolf
20 Douglas Mcdonald R4R-Make A Wish
21 Brad Crow Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Bill Freeborn
22 Brian West Team Oakland
23 Jordan Stockton Peninsula Velo Racing
24 David Christy Taleo Racing
25 Robb Herrick Team Revolutions
26 Rozel Tupaz Taleo Racing
27 Brian Acord Folsom Bike/Mercedes Benz
28 Robert Bell Fun Sport Bikes
29 Derek Novaes Rio Strada Racing
30 Frederic Lequient Taleo Racing
31 Michael Terra Team Revolutions
32 Scott Gelbke Rio Strada Racing
33 Ryan Nickelson Kovarus/Wells Fargo Racing Team-Con
34 Walter Gorba Victory Velo Racing Teammate Win: Daniel Tebbs
35 Greg Price Rio Strada Racing
36 Matt Luckenbach Team Revolutions
37 Mark Sheffield Chocolate Fish Coffee Roasters p/b
38 Osvaldo Tomatis Berkeley bicycle club (BBC)
39 Adam Vandewater Team Oakland Cycling
40 Adam Andelin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
41 Omir Torres Team Revolutions
42 James Whitney Fusion Sport USA
43 Kevin Davidson Taleo Racing
44 Jeff Dale Team Revolutions
45 Donald Eipper Team Revolutions
46 Jeff Farley Kinetic Cycles
Finishers: Cat 4: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Sommerfeld Fun Sport Bikes Cycling Team
2 Greg Mccormac Kovaras/Wells Fargo
3 Chris Morris Folsom Bike/Mercedes Benz
4 Gregg Marioni California Giant Cycling
5 Mark King Christian Cycling - Hammer Nutritio
6 Randy Floyd victory velo racing
7 Bob Brandt San Jose Bike Club
8 Brent Christian Folsom Bike/Mercedes-Benz Teammate Top 5: Chris Morris
9 Gary Neiman Body Concepts
10 Robin Mckinney Victory Velo Racing
11 Gary Carpenter Victory Velo Racing
12 Marty Panos Taleo Racing
13 John Kretschmann Body Concepts
14 Randy Volkmar Body Concepts
15 Dean Abt Team Oakland
16 Laurence Hall Berkeley Bicycle Club (BBC)
17 John Ensign Body Concepts
18 David Bryant Body Concepts
19 Devinderjit Singh BODY CONCEPTS
20 Randy Millard Victory Velo Racing
21 Ron Faulk Body Concepts
22 Bradley Thomas Team Mason Thomas (TMT)
23 Steven Thane Peninsula Velo Racing
24 John Witkowicki Red Peleton
25 James Winne Woodcreek High School Cycling
26 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club
27 Charles Magnuson DAVIS BIKE CLUB RACING TEAM
28 Anthony Low Taleo Racing
29 Nick Roberti Rio Strada Racing
30 Matt Conidaris Body Concepts
31 Peter Aughney Taleo
32 Alejandro Cortez Team Fremont/FFBC p/b Chipoltle
33 John Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team Teammate Win: Scott Sommerfeld
34 Chris Crosta Team Revolutions
35 Will Parks Body Concepts
36 Michael Mclaughlin Coretechs
37 Reuben Santos Hilton Cycling Club / Walt Racing
38 Harun Simbirdi Kovarus/Wells Fargo Racing Team
39 Mark Smallwood fun sport bike
40 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 37   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Bonham 2WheelCycling
2 Mark Stringer Davis Bike Club
3 Aron Yevuta Victory Velo Racing
4 Mark Blanton Team Oakland
5 Dan Garcia Victory Velo Racing
6 Scott Hooper Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Unknown Rider
8 Takanobu Seimiya Nikon Cycling Club
9 Travis Retzer Eden Racing Club
10 Vincent Kam Team Mason Thomas p/b Pure Water Te
11 Stuart Collett Taleo
12 Tom Ferreira EDEN BICYCLES RACING CLUB
13 William Diaz UC Davis Triathlon Team
14 Donald Dumaine Team Revolutions
15 Harrison Shih Super Friend
16 Nathan Hatfield Naval Postgraduate School
17 Paul Correa San Jose Bicycle Club
18 Curtis Smith Victory Velo Racing Teammate Top 5: Aron Yevuta
19 Andrew Graham
20 Mark Saeturn eden racing club
21 Blake Thomas Team Mason Thomas
22 Jon Hyatt Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Sunil Jagadish San Jose Bicycle Club
24 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
25 Yao Saetern San Francisco State Univ
26 Troy Soares Victory Velo
27 Tom Dillard Owens Healthcare
28 Dino Khloth Michael David Winery Cycling Team
29 Saul Loyola
30 Eric Boessenecker
31 Thomas Brennan Rio Strada Racing
32 Thomas Buno
33 Steve Fredricks
34 Bryan Beardsley
35 Weston Schmidt Monticello Cycling Club
36 Scott Kingston Rio Strada Racing
37 James Yi Team Revolutions
38 Trenton Schmidt
39 Jason Friend
40 Daniel Romero
41 Justin Mendoza scrope mc goat racing
42 Nathan Walkingshaw
43 Jordan Anderson owens healthcare
44 Marcus Carr Cal Triathlon
45 Sergio Estrada
46 Alan Mayer MyBuys
47 Travis Keeney
48 Whit Livingston
49 J Livingston
50 Brandon Gatan
51 Mike Taylor
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 36   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Crone Folsom Bike
2 John Metzger Folsom Bike/Mercedes-Benz
3 Tim Vickroy Taleo Racing
4 Sergio Estrada
5 Ronald Roach
6 Marco Costantino
7 Rdarren Rojo Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Erik Week Fuji Oval Racing/Pacific Porta Trim
9 Adam Pressman Owens Healthcare
10 David Malachowski Eden Bicycles Racing Club
11 J.d. Daniels Eden Bicycles Racing Club
12 Jeremy Loader
13 Patrick Norville
14 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
15 Robert Estrella Cowboy Racing
16 Robert Zirkle C510
17 Eduardo Ayllon
18 Justin Hintz Team Mad Cat
19 Jonathan Clay
20 Gary Biehl
21 Matt Alexander
22 David Ferrell Folsom Bike-Mercedes Benz Teammate Top 5: John Metzger
23 Mike Alexander
24 Miles Burnett Team Revolutions
25 Mark Dames Coretechs
26 Lee Seale Davis Bike Club Race Team
27 Peter Soelkner Taleo Racing Teammate Top 5: Tim Vickroy
28 Warrick Taylor Peninsula Velo Racing
29 Unknown Rider
30 Thomas wood ? Xtreme Outfitters
31 David Bertram
32 Kevin Harris Folsom Bike/Mercedes Benz Teammate Top 5: John Metzger
33 Michael Tauber Breakaway Performance
34 Matthew Hargrove West Sacramento Cycling Club
35 Ray Holmes 2 Wheel Cycling
36 Gordy Vredenburg Team Revolutions
37 Edward Cruz Xtreme Outfitters
38 Mark Falls 2Wheel cycling
39 Richard Stern Unattached
40 James Beckett Davis Bike Club Race Team
41 Gregory Cullen Alto Velo
42 Barry Elting Golden Chain
43 Ryan Couch Folsom Bikes
44 Ben Cannon
45 Robert l Brown jr
46 Mark Carson Taleo Racing Teammate Top 5: Tim Vickroy
47 Patrick Dyer Mike's Velo City-Winters/ CA
48 Jan Stastny Unatached
49 Lloyd Miller Taleo Racing Teammate Top 5: Tim Vickroy
50 Angus Murray
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 47   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hahn
2 Kyle Fiori Davis Bike Club Jr Race Team
3 Jasper Hodgson Team Donate Life
4 Curtis Trueblood Davis Bike Club
5 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team
6 Matthew Dailey Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Club
2 Sean Bennett Whole Athlete
3 Zachary Dahlstrom
4 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Connor Ellison Team Donate Life
6 Robbie Farrens Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
2 Brandon Villard
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes
2 Joshua Carling Michael David Winery Cycling Team
3 Maxim Jenkins Competitive Cyclist
4 Tyler Williams Team Swift
5 Adam Switters XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
6 Stephen Leece California Giant/Specialized
7 Joe Dickerson McGuire Cycling Team
8 Kurt Wolfgang SquadraSF
9 Justin Rossi Marc Pro - Strava
10 Luke Ramseth Fremont Bank Cycling Team
11 Mitchell Trux Metromint Cycling
12 Elliot Hawkes Metromint Cycling
13 Taylor Bertrand-barrett Wondrful Pistachio
14 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
15 Arthur Rand Marc Pro - Strava
16 Tyler Brandt Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
17 Ian Moore Team Swift Teammate Top 5: Tyler Williams
18 Ethan Atkins Metromint Cycling
19 Nathan Freed Marc Pro - Strava
20 Watanabe Takahivo Kyoto Sangyo Univ
21 Ariel Herrmann Metromint Cycling
22 Nathaniel English Kenda/s hr
23 Andrew Goessling Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
24 Tomatsuri Yusuke Kyoto Sangyo Univ
25 Matthew Obregon Team BP Sierra Nevada
26 Keith Hillier Marc Pro - Strava
27 Mark Manning DODOcase
28 Cyrus Behroozi Form Fitness
29 Kevin Tufts Leadoutracing.com (CA)
30 Reese Levine Tieni Duro Junior Cycling Team
31 Will Riffelmacher The Olympic Club
32 Stephen O'mara Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
33 John Cavanaugh HDR Racing p/b Lombardi Sports
34 Mat Gordon Fusion Sport
35 Kevin Leong freewheel-BRITEsport
36 Keith Wong Metromint Cycling
37 Mackenzie Kelly Ritte U23 Development Team
38 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports
39 Sam Bassetti California Giant/Specialized
40 Chris Coble The Olympic Club
41 John Piasta Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
42 Cody Kaiser California Giant/Specialized
43 Eric Riggs Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
44 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
45 ? Lynch Davis Bike Club Race Team
46 William Myers Fremont Bank Cycling Team
47 Troy Newton R4R - Make a Wish
48 Torey Philipp California Giant/Specialized
49 Evan Rudd Fremont Bank Cycling Team
50 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
51 Aj Kennedy CalNorte/Cycleution
52 Joshua Dapice Audi
53 Eric Losak TEAM CLIF BAR Cycling
54 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava
55 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team
56 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS
57 Travis Lyons Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
58 Andrew Touchstone
59 Benjamin Bourne Rocknasium
60 Nick Weighall California Giant Cycling
61 Kesler Jared
62 Will Brickler Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
63 Robert Yeh East Bay Velo Club
64 Russell White Davis Bike Club Race Team
65 Gregory White Davis Bike Club Race Team
66 Matt Schaupp Spy Ritte U23 Development Team
67 Henry Scholz Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
68 Luciano Sponza Davis Bike Club Race Team
69 Cody Tapley Whole Athlete-Specialized
70 James Laberge Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
71 Kris Lunning Marc Pro-Strava
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 33   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marley Smith Stevens Bikes p/b Pactimo
2 Mary Elizabeth maroon Folsom Bike/Mercedes Benz
3 Nicole Justice Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Marley Smith
4 Felicia Gomez Pinnacle Women's Racing
5 Joanna Bechtel Metromint Cycling
6 Amy Thornquist Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Marley Smith
7 Fiona Strouts Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Marley Smith
8 Heather Pryor Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Marley Smith
9 Vanessa Drigo Vanderkitten-Focus
10 Kimberly Fong Cycles FANATIC Factory Racing
11 Heather Nielson Touchstone Climbing
12 Judith Wexler Cycles FANATIC Factory Racing
13 Jennifer App Kaladi-Subway
14 Maura Kinsella Vanderkitten-Focus
15 Colene Crowley Rio Strada Racing
16 Marissa Axell Touchstone Climbing
17 Heather Lipana Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Marley Smith
18 Julie Bellerose Metromint Cycling Teammate Top 5: Joanna Bechtel
19 Jane Despas
20 Jane Robertson Metromint Cycling Teammate Top 5: Joanna Bechtel
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cristina Hughes
2 Sarah Conover Rio Strada Racing
3 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
4 Leila Cavanaugh IronDataThirstyBearCycling.com
5 Elise Hazlewood RED Racing
6 Shannon Mitchell Red Peloton
7 Sara Bird Stanford University
8 Eileen Mazzochette Metromint Cycling
9 Claire Morgan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Unknown Rider
11 Sabrina David Metromint Cycling
12 Kerry Stivaletti Team TIBCO II
13 Aliya Traficante
14 Nicole Slaton Metromint Cycling
15 Heather Mcdonald Metromint Cycling
16 Unknown Rider
17 Virginia Solomon Metromint Cycling
18 Kaya Cohn Metromint Cycling
19 Elena Joroski SJBC
20 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
21 Erin Lamb Helen's Cycles / Canondale
22 Monica Harris Cycles FANATIC Factory Racing
23 Kameo Campisi
24 Michelle Bandoni SJBC
25 Jennifer Barlow Fuji Oval Racing
26 Christine Harris Team TIBCO II
27 Kimberly Ford Tri Valley Velo
Finishers: Cat 3: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Violich ExergyTwenty12
2 Josie Nordrum
3 Megan Modenos Taleo Racing
4 Breana Hill
5 Elizabeth Caldwell Team Swift
6 Audrey Biehle Team Revolutions
7 Robin Soares Victory Velo
8 Jill Fox Rio Strada Racing
9 Nancy Fairbanks Rio Strada Racing
10 Joy Hsu
11 Dara Richman Helens/Cannondale
12 Tara Kurihara
13 Christy Smith IronDataThirstyBearCycling.com
14 Lori Walsh
15 Kelly Miller Rio Strada
16 Tasha Rossi
17 Angie Platis Rio Strada Racing
18 Anne Gianakos VeloGirls
19 Sally Takashiba Body Concepts
20 Kathy Bertram Fuji-Oval Racing
21 Stephanie Larsen Cycle Folsom
22 Deborah Gallagher Fuji-Oval Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesley Jensen Team One Racing
2 Lauraleen Fenech los gatos
3 Elizabeth Benishin Velo Bella - Specialized
4 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
5 Ann Stuart Touchstone Climbing
6 Lea Brooks Velo Bella
7 Kim Wik Mellow Motors Racing
8 Kelly Thomas Team Mason Thomas p/b Pure Water Te
9 Narda Roushdi Fast Freddie
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1