Log In
Hillsboro-Roubaix • Mar 23 2013
Partly Cloudy, 47 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Driver Burnham Racing
2 Edward Kim Big Tree Cycling
3 Jason Lasley Clarksville Schwinn/Rapid Transit
4 Keith Vogl Quantum Mesa Cycles
5 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
6 Konrad Witt ABD Cycling Team
7 Christopher Sodergren RACC pb GG
8 George Boren Guitar Lab
9 Adam Leibman ABD Cycling Team
10 Audrius Dauderis Team UPB / ultimateprobikes.com
11 Kyle Mindick xXx Racing
12 Chris Dawson
13 Christopher Sprock Peoria Bicycle Club
14 Ethan Stone Scarlet Fire Racing
15 Ben Omalley xXx Racing
16 Michael Berman Tenspeed Hero / J.P. Graziano
17 Craig Stokan Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Jason Lasley
18 Samuel Moore Metro East Cycling
19 Steven Knurr
20 Tyler Roberts ICCC-St. Louis
21 Joseph Berenyi ABD Cycling Team
22 Kyle Cress Korte Hammer Down Racing
23 Christian Verry Velo Force
24 Casey Swenson POWERADE - INDEPENDENT FABRICATION
25 Guillermo Garsed Michelob Ultra - Big Shark Racing T
26 Patrick Kirkes Michelob Ultra - Big Shark Racing T
27 Jim Marcero Team Nebo Ridge
28 Tracy Dangott xXx Racing
29 James Book Clarksville Schwinn/Rapid Transit Teammate Top 5: Jason Lasley
30 Jason Sutherland Region Racing
31 William Barnes xXx Racing
32 Evan Lardinois Momentum Racing LLC - MO
33 Nicholas Scavone Play It Again Sports Cycling
34 David hudson ? xXx Racing
35 Todd Wendell Vision Quest
36 Mark Higgins South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Matthew Kelley
37 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
38 Travis Frey Michelob Ultra - Big Shark Racing
39 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
40 David Ross ABD Cycling Team
41 Chris Washburn Lakes Area Physical Therapy
42 Arron Hampton PSIMET Racing
43 Sean Vig Speedfix Racing p/b Zubaz
44 Daniel Dodson W2 Racing
45 Michael Keller South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Matthew Kelley
46 David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
47 Andres Echeverri Play It Again Sports Cycling
48 Louis Naes iv Michelob Ultra - Big Shark Racing T
49 Scott Robinson Zealous Racing
DNF Matthew Bosman Johnny Sprockets
DNF Barry Calhoun 708 Racing p/b Dressel's Pub
DNF Adam Sergent Wheelfast Cycling Team
DNF Cody Lennon Bike Surgeon/Continental Tire
Finishers: Cat 3: 51   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Diedrich Team UPB / ultimateprobikes.com
2 Isaiah Jay Tenspeed Hero / J.P. Graziano
3 Alex Grant Union Cycling Team
4 Todd Kollar Team Mack Racing Assoc. LTD
5 Neil Fortner Wild Card Cycling
6 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
7 James Calvetti Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
8 Fredy Kornett Korte Hammer Down Racing
9 Thomas Jackson Korte Hammer Down Racing
10 Robert Lounsbury Korte Hammer Down Racing
11 David Mason Bike Surgeon/Continental Tire
12 Bill Morris Off the Front Racing
13 Matt Riddle Tenspeed Hero / J.P. Graziano Teammate Top 5: Isaiah Jay
14 Fernando Barraza Play It Again Sports Cycling
15 Antonio De la torre Korte Hammer Down Racing
16 Jason Fergurson Chicago Cuttin' Crew
17 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano Teammate Top 5: Isaiah Jay
18 Giordano Guagliardo W2 Racing
19 Dennis Roberts International Christian Cycling
20 Scott Stewart Michelob Ultra - Big Shark Racing T
21 Mark Misicko Tower Racing
22 Andres Quiros Play It Again Sports Cycling
23 Jeff Frizzell
24 Nathan Wolins The Hub
25 Colm Flannery
26 John Baynes Korte Hammer Down Racing
27 Dan Swenson W2 Racing
28 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
29 Kevin Kuhns Proctor Cycling Team
30 Andres Alvear Play It Again Sports Cycling
31 Tom Mueller Guitar Lab
32 Richard Fenoglio Korte Hammer Down Racing
33 Dave Hoerner Korte Hammer Down Racing
34 Christopher Bognar Dogfish Racing Team
35 Scott Fisher Guitar Lab
36 John Lake South City Cycling Club
37 Douglas Vandermolen Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Win: Nick Diedrich
38 Reid Cranmer Peak Racing Team
39 Gary Baumstark South City Cycling Club
40 Jeremy Williamson
41 Ruben Aymerich Off the Front Racing
42 Nathan Adams ISCorp Cycling Team
43 Thomas Hawley Guitar Lab
44 Jp Slosar The Cyclery & Fitness Center
45 Eric Humes Michelob Ultra - Big Shark Racing
46 Mitchell Gray Team Mack Racing Assoc. LTD Teammate Top 5: Todd Kollar
47 Jason Buxbaum RegionRacing p/b Strack & Van Til
48 Mike Bognar Dogfish Racing Team
49 Steve Driscoll Team Mack Racing
50 Stephen Finch South City Cycling Club
51 Kevin Aubuchon
52 Tom Gutmann
DNF Anthony Lowther Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Joe Switzer The Cyclery & Fitness Center
DNF Austin Gomes Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Jim Mayer Korte Hammer Down Racing
DNF John Gibel Team Nebo Ridge
DNF Matthew Boggs Proctor Cycling Team
DNF John Angelatos Unattached
DNF Nikos Hessert xXx Racing
DNF Scott Williamson Bike Surgeon/Continental Tire
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Turner Wild Card Cycling
2 Mark Nowack
3 John Polomchak RegionRacing p/b Strack & Van Til
4 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
5 Kyle French Wild Card Cycling Teammate Win: Jeffrey Turner
6 Aaron Lael Wild Card Cycling Teammate Win: Jeffrey Turner
7 Mike Adelmann Peak Racing
8 Charles Hausman LAPT CC
9 Jason Lind Peak Racing Team
10 Andre Vandeelen Korte Hammer Down Racing
11 Hans Yeates Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Bernd Hosey
12 Preston Jackson Peoria Bicycle Club
13 Freddy Bernabe
14 David Archer The Cyclery & Fitness Center
15 Chris Petty
16 Eugenijus Skibarka Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Bernd Hosey
17 Robert Girdner Dogfish Racing Team
18 Patrick Cebrzynski xXx Racing
19 Keefer Dunn Tenspeed Hero / J.P. Graziano
20 Joseph Kruger Topspot Outdoors
21 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Bernd Hosey
22 Jim Crews Peak Racing Team
23 Jorge Canales
24 Geoffrey Cardin Korte Hammer Down Racing
25 Mark French Peak Racing Team
26 Tommy Vanasch Korte Hammer Down Racing
27 Stephen Rhodes Korte Hammer Down Racing
28 Ryan Harden Wild Card Cycling Teammate Win: Jeffrey Turner
29 Alan Hobbie
30 Daryus Patel xXx Racing
31 Larry Riley
32 Tom Borich Peak Racing Team
33 Jeff Nation Proctor Cycling Team
34 Eimis Savickas Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Bernd Hosey
35 Nathan Carls Wheelfast Cycling Team
36 Mike Backer
37 Matthew Luebeck Korte Hammer Down Racing
38 Justin Titsworth Korte Hammer Down Racing
39 Toby Ellis Guitar Lab
40 Joshua Billington
41 Chris Short
42 Tim Titsworth Korte Hammer Down Racing
43 Erik Rankin Bloomington Cycle Racing Team
44 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
45 Tim Auth
46 Robert Omalley xXx Racing
47 Jacob Newman The Cyclery & Fitness Center
48 Brian Denney
49 Felix Rosen xXx Racing
DNF Brad Arbuckle
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 45   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
2 Rob Landes Korte Hammer Down Racing
3 Brian Bradley Mercy Kuat
4 Bradley Hayes J's Bikes/IHOP
5 Timothy Rister St Louis Cycling Club
6 Chris Harre Michelob Ultra - Big Shark Racing
7 Harry Clark Racing For Riley
8 Andrew Gibbs The Cyclery & Fitness Center
9 Mark Murawski Gateway Cycling Club
10 Thomas Cox KCV Cycling Club
11 Ralph Schroeder Tower Racing
12 Marc Moeller
13 Michael Thomsen American Equity Racng Team
14 Joe Walsh Michelob Ultra - Big Shark Racing
15 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
16 Tracy Smith Korte Hammer Down Racing Teammate Top 5: Rob Landes
17 Craig Eigenbrod Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
18 Paul Quindry Gateway Cycling Club
19 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters
20 Bob Santarelli Wheelfast Cycling Team
21 T David cummings Gateway Cycling Club
22 Aaron Fader Bloomington Cycle Racing Team
23 Dave Stone Scarlet Fire
24 Cale Mcaninch Mercy Kuat Teammate Top 5: Brian Bradley
25 Patrick Gribbon Gateway Cycling Club
26 Michael Christian
27 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
28 Sam Nichol Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
29 Justin Bowes Scarlet Fire
30 Eric Patterson Team Nebo Ridge
31 Joseph Webster ICC BISSELL-ABG-GIANT
32 Edward Amstutz XXX Racing-AthletiCo
33 Todd Bugnacki Team Velocause
34 Ray Nelson
35 David Krobath
36 Juan Ramirez Michelob Ultra - Big Shark Racing
37 Mike Wolford
38 Chrisopher Erhard Quantum Mesa Cycles
39 John Orleans Mad Alchemy Rider Cooperative
40 Chris Fellows Rbikes.com / FleetTruckParts.com
41 Eric Shivvers Half Acre Cycling
42 Benny Harmse Continental Bike Surgeon
43 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
44 Anthony Lankford Michelob Ultra - Big Shark Racing T
45 John Walbaum South Chicago Wheelmen
46 Loren Anderson Team Nebo Ridge
47 Darren Sherkat Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Patrick Sullivan Beverly Bike/VeePak
DNF Curtis Eldridge Beverly Bike/VeePak
DNF Mike Dunaway Bike Surgeon/Continental Tire
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 16   Cat 3: 16   Cat 4: 4   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Brooks Brooks Integrative Training
2 Robert Downs Planet Bike
3 Randal Warren xXx Racing
4 Gary Dyer The Cyclery & Fitness Center
5 Scott Shaw The Cyclery & Fitness Center
6 Daniel Hill Peoria Bicycle Club
7 Jim Creamer Team Nebo Ridge
8 John Schmitz Team Indiebike
9 Stephen Hall The Cyclery & Fitness Center Teammate Top 5: Gary Dyer
10 Dodd Kattman Ft. Wayne Outfitters
11 Ken Norton Black Oak Racing
12 James Stevens Team Nebo Ridge
13 Greg Youngen J's Bikes/IHOP
14 Jeffery Hornecker Peoria Bicycle Club
15 Darrell Bratton Team Mack Racing Assn
16 Greg Grinter Korte Hammer Down Racing
17 Mark Dewart MOB Squad (Motivated Over Bicycling
18 Dana Braet Velo Force
19 Vic Nurrenbrock BSM Cycling
20 Ivan Murdock Gran Fondo Racing
21 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
22 Allen Galloway Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
23 James Schwantner
24 Steve Ellis Team Indiebike
25 Jerry Porter Peoria Bicycle Club
DNF Scott Ecclestone Ft. Wayne Outfitters
DNF Mark Sills Scarlet Fire Racing
DNF Frederick Suddkum Vision Quest LLC
DNF Steven Maas Momentum Racing LLC - MO
DNF Gary Doering Team Mack Racing Assn
DNF Charles Snyder Tower Racing
32 Mark Gowler Hub Bicycle Company
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 12   Cat 4: 8   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
2 Alex Wieseler BISSELL-ABG-GIANT
3 Nicolai Brochner BISSELL-ABG-GIANT
4 Chad Burdzilauskas Kentucky Flyers Cycling Inc
5 Ryan Knapp Panther/Bakehouse
6 Zach Reed Qdoba p/b Bushwhacker
7 Jeremy Bock Qdoba p/b Bushwhacker
8 Caleb Fuchs Think Finance p/b Mercy
9 William Stolte TradeWind Energy Cycling Team
10 Shadd Smith Mercy Cycling Team Teammate Win: Colton Jarisch
11 Ryan Cross Einstein Racing
12 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
13 Ryan Shean Team Upland Brewing
14 Brian Jensen TradeWind Energy Cycling Team
15 Mario Arroyave Think Finance p/b Mercy
16 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing
17 Maxwell Anderson LAPT CC
18 Kent Woermann TradeWind Energy Cycling Team
19 Jonathan Atwell Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Ryan Knapp
20 Nathaniel Beams Think Finance p/b Mercy
21 William Pankonin xXx Racing
22 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
23 Nicholas Coil Think Finance p/b Mercy
24 Adam Mills Think Finance p/b Mercy
25 Brian Rach Lakes Area Physical Therapy
26 Jerome Rewerts Zealous Racing
27 John Straub Dogfish Racing Team
28 Graham Dewart BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Alex Wieseler
29 David Hauber Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
30 Jason Fowler ICC BISSELL-ABG-GIANT
31 Nicholas Ramirez Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
32 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
33 Andy Swims ABD Cycling Club
34 Jason Knight Mercy Cycling Team Teammate Win: Colton Jarisch
35 Jason Murphy Quantum Mesa Cycles
36 Ryan Wachter Dogfish Racing Team
37 Jake Buescher xXx Racing
38 Maurice Hessel Korte Hammer Down Racing
39 Ara Oggoian Bicycle Heaven
40 B.j. Keane Quantum Mesa Cycles
41 Jason Young Einstein Racing
42 John Kunert Great Dane Velo Club
43 Christopher Curran Bloomington Cycle Racing Team
44 Kyle Perry Team Upland Brewing
45 John Woods Team Upland Brewing
46 Kyle Rohan Quantum Mesa Cycles
47 Grant Erhard Quantum Mesa Cycles
48 Michael Bruzina Gateway Cycling Club
49 Richard Stuart Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
50 Anthony Dust Dogfish Racing Team
51 Jason Boynton Team Wheel & Sprocket
52 Chris Arndt LAPT Cycling p/b Wilde Subaru
53 Michael Jenich Lakes Area Physical Therapy
54 Steven Robinson Zealous Racing
DNF David Morse SRAM Factory
DNF John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
DNF Bryan Mcvey ABD Cycling Team
DNF Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Richard Breininger
DNF Alex Grman Korte Hammer Down Racing
DNF Brett Bohanan Qdoba p/b Bushwhacker
DNF Erik Meier Team Wheel & Sprocket
DNF Luke Bligh Quantum Mesa Cycles
DNF Peder Hulse Dogfish Racing Team
DNF Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
DNF John Callahan Team Upland Brewing
DNF Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Alex Wieseler
DNF John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
DNF Mark French Quantum Mesa Cycles
DNF Dwayne Goscinski Dogfish Racing Team
DNF Joshua Carter Team Predator
DNF Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
DNF Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy
DNF Jason Svaldi Great Dane Velo Club
DNF Michael Necessary Team Black
DNF Jeffrey Schroetlin Qdoba p/b Bushwhacker
DNF Andrew Messer Team Upland Brewing
Finishers: Cat 1: 37   Cat 2: 37   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayley Giddens ISCorp
2 Briana Kovac Racing For Riley
3 Kristen Meshberg Spidermonkey Cycling
4 Cady Chintis Les Petites Victoires
5 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
6 Sierra Siebenlist Team Indiebike
7 Whitney Burdzilauskas Team Nebo Ridge
8 Sydney Brown SHECLISMO
9 Lynn Coy Team Nebo Ridge
10 Jannette Rho Les Petites Victoires Teammate Top 5: Cady Chintis
11 Vanessa Mckenzie
12 Lynne Anderson Michelob Ultra - Big Shark Racing
13 Lauren Creamer ISCorp Teammate Win: Hayley Giddens
14 Ellen Ryan xXx Racing
15 Kelly Skinner Trek Womens Stores
16 Ekaine Reed Team Nebo Ridge
17 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
18 Sarah Huang ExergyTWENTY16
19 Tracie Vogel Balanced: Bike Fitting & Coaching C
20 Courtney O'neill xXx Racing
21 Skylar Schneider Team TIBCO II
22 Britta Siegel
23 Monika Najselova Ann Arbor Velo Club
24 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
25 Katie Mueller Balanced: Bike Fitting & Coaching C
26 Cathy Frampton Project 5 Racing
27 Michelle Jensen Free State Racing
28 Renae Weaver Women's Free State Racing
29 Alice Butler The Cannonball-Hub Racing Team
DNF Stephanie Penning Korte Hammer Down Racing
DNF Nicole Fiala Velosport Iowa /American Equity
32 Holly Mathews ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Jennifer Perricone
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Higgins Women's Free State Racing
2 Allison Hunt Green Street Cycling Team
3 Lauryn Humphrey Balanced: Bike Fitting & Coaching C
4 Kelly Patty Balanced: Bike Fitting & Coaching C
5 Andrea Devine Half Acre Cycling
6 Molly Brady The Cannonball-Hub Racing Team
7 Linda Johnson Balanced: Bike Fitting & Coaching C Teammate Top 5: Lauryn Humphrey
8 Erin Lumbard Team Priority Health
9 Beth Christiansen Union Cycling Team
10 Erica Gaddy Half Acre Cycling Teammate Top 5: Andrea Devine
11 Desiree Galeski xXx Racing
12 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
13 Alicia Broshuis
14 Christina Paul
15 Rachel Furman Proctor Cycling Team
16 Erica Mueller Proctor Cycling Team
17 Connie Hook
18 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
19 Elizabeth Vermann Big Shark
20 Jessica Whiton xXx Racing
21 Vanessa Buccella Half Acre Cycling Teammate Top 5: Andrea Devine
22 Sarah Gray Proctor Cycling Team
23 Gretchen Imhoff
24 Susan Kubinak Korte Hammer Down Racing
25 Patricia Ledesma Union Cycling Team
26 Niki Nation Proctor Cycling Team
27 Robyn Harmse Continental Mount Vernon
28 Kiki Demopoulos xXx Racing
29 April Whitworth xXx Racing
30 Sofia Biller xXx Racing
31 Dana Kotler xXx Racing
DNF Lynn Leroy LAPT CC
DNF Annie Byrne Half Acre Cycling Teammate Top 5: Andrea Devine
Finishers: Cat 4: 29   Cat ?: 4