Log In
Dunnigan Hills Road Race • Aug 9 2014
Clear, 78 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darius Satongar LuxVue-SunPower Racing
2 Jon Hyatt Team BP/Sierra Nevada/Reliable
3 Christopher Cagungun iRT-Reactor p/b JL Velo
4 Scott Sommerfeld BRECycling
5 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
6 Jason Gandzjuk Specialized/Muscle Milk
7 Steven Aurousseau SJBC
8 Wyatt Garcia Topsport Cycling
9 Rob Maheu SJBC
10 Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelman
11 Dan Tedford SquadraSF
12 Daniel Caldera Rock Sports Racing/ Don's bikes
13 Jason Marteldye Chico Elite
14 Kyle Iufer LuxVue-SunPower Racing Teammate Win: Darius Satongar
15 Ben Egger Knight Riders Racing
16 Paul Mitchell Rio Strada
17 Sam Haraway Davis Bike Club Race Team
18 Darin Morgan Michael David winery
19 Denin Sahovic Squadra SF
20 Albert Tello Rock sports racing
21 Ivan Poddubnyy iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Christopher Cagungun
22 Joshua Webb Global CTI Cycling Team
23 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen
24 Andrew Thomson Knight Riders Racing
25 Zachary Morvant Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
26 Ryan Clarke Team Swift
27 Ryan Jones Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
28 Mike Betley Metromint Cycling
29 Christopher Flower LeadOut Racing
30 Philip Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team
31 Eliot Logan Metromint Cycling
32 Stephen Mason SJBC
33 Scott Kingston Folsom Bike/VW/Raley's
34 Paul Taylor Metromint Cycling
35 Tomas Mundarain Global CTI Cycling Team
36 David Priest One Way Cycling
DNF Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
DNF Zachary Scott Fresh Air-Focus
DNF Adamvanminh Martin Cushman & Wakefield Racing Team
DNF Timothy Zsoka Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Jon Hyatt
DNF Deniz Warraich Knight Riders Racing
DNF Karsten Walker SEAVS/Haymarket
DNF Allen Jackson Bahati Foundation/Win Team Racing
DNF Ben Cook Team Swift
DNF Robert Bell BRECycling Teammate Top 5: Scott Sommerfeld
DNF Matthew Amicucci Davis Bike Club Race Team
DNF Sean Henderson SquadraSF
DNF Alexander Gaidis Brown University
DNF Chris Esparza Audi/Kryki Sports Teammate Top 5: Sunil Jagadish
Finishers: Cat 3: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maciej Wojciechowski SF2G
2 Matthew Axford Rio Strada Racing
3 Thomas Lane Stanford
4 Richard Langsford Knight Riders Racing
5 Joshua Tipton Rio Strada Racing
6 Steven Brotherton Studio Velo
7 Niklas Barreto LuxVue-SunPower Racing
8 Giles Douglas SJBC
9 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing
10 David Krumwiede Metromint Cycling
11 Ben Aldern
12 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
13 Jon Meals Team Oakland Cycling
14 Phil Tercero Dolce vita
15 ? Bryan CRCA/WYLD STALLYNS
16 Matthew Batz LuxVue-SunPower Racing
17 Robert Manchester SF2G Teammate Win: Maciej Wojciechowski
18 Brad Butterfield Team Swift
19 John Lockwood Folsom Bike/VW/Raley's
20 Ruslan Gilfanov LuxVue-SunPower Racing
21 Adam Stansbury Folsom Bike/VW/Raley's
22 Ethan Frankel Team Swift
23 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
24 Amin Tamariz LuxVue-SunPower Racing
25 Daniel Cortopassi
26 Peter Cathcart SJBC
27 Mike Reed LuxVue-SunPower Racing
28 Martin Lee LuxVue-SunPower Racing
29 Brian Shuman SJBC
DNF Wenson Sihabout
30 Shiva Sharma iRT-Reactor p/b JL Velo
DNF Keith Sollers UC Davis Cycling
DNF Nick Shockey Data Driven Athlete Racing
DNF Chad Pajari
DNF Shawn Remy Michael David Winery/ One10 Perform
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Lucas
2 Evan Burgeson Victory Velo Racing
3 Stephen Lenz Bell Real Estate Cycling
4 Nathaniel Futterman
5 Brian Macdowell
6 Kevin Ku Wheel Talk-TVC Racing
7 James Longway Chico Corsa Cycling Club
8 Chase Mason Mike's Bikes
9 Kyle Beikirch??? San Francisco Cycle Club
10 Sergio Sanchez Rockville Rattlers
11 Eric Williams
12 Carl Adams
13 Andrew Lam UC Davis
14 Andrew Weitz Standford
15 Bill Dewolf Rockville Rattlers
16 Travis Goodrich Kinetic Cycles
17 Noah Merz
18 Derek Matthews NorCal Hub Racing
19 Michael Skalnik WTTVC Racing
20 John Morris Cycle Masters of Turlock
21 Joel Moore Unattached
22 Cory Vogel
23 John Silva Rockville Bike Rattlers
24 Akshay Chaudhari Standford
25 Geoff Cella
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 18   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti TEAM SWIFT
2 Gavin Elias Limitless Cycling Racing Team
3 Henry Chadwick Team City Sacramento
4 Adrian Rosero Unattached
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Chass Team Swift
2 Conan Wen Team Fremont / FFBC pb Chipotle
3 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
4 Gianni Lamperti Team Swift Teammate Win: Isaiah Chass
5 Luke Lamperti TEAM SWIFT Teammate Win: Isaiah Chass
6 Tim Mcbirney SJBC
7 Connor Jingui Roseville Cyclery
8 Jack Lugo Limitless Cycling
9 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Jason Frost
10 Justin Poulson Sjbc
11 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Jason Frost
12 Carter Supple Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Jason Frost
13 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team
14 Will Wright SJBC
15 William Stark Team Swift Teammate Win: Isaiah Chass
16 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Rexer San Jose Bike Club
2 Jonathan Gunning Team Swift
3 Wesley Miyamura Team City
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper S downing Major Motion
2 Alex Chadwick Team City Sacramento
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
2 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Dan Martin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
4 Jan Weissenberger ThirstyBear Cycling
5 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
6 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
7 Christopher Baker Specialized / Touchstone Masters
8 Hunter Ziesing Hammer/Charity of Choice Teammate Win: Dirk Himley
9 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's
10 Neil Bartley ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jan Weissenberger
11 Chris Espy Specialized/Touchstone Masters
12 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Jonathan Eropkin
13 Norman Zellers Lange Twins Winery Racing Team
14 Michael Claudio Red Peloton
15 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team
16 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
17 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Jonathan Eropkin
18 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jan Weissenberger
19 Max Thompson ThrstyBearCycling.com
20 Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
21 Peter Nicholson TRUE Communications
22 Cj Wolf ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jan Weissenberger
DNF Christopher Phipps ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jan Weissenberger
DNF Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Daniel Quirk ThirstyBear cycling Teammate Top 5: Jan Weissenberger
DNF Robin Vanvalkenburgh Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team
DNF Dennis Baker LangeTwins Racing
DNF Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Gardie Jackson ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jan Weissenberger
DNF Ken Gallardo ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jan Weissenberger
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 18   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Dekroon Fusion Sport
2 Adam Andelin Team BP/Sierra Nevada/Reliable
3 Derek Novaes Rio Strada Racing
4 Brandon Tyler Peninsula Velo Racing
5 Kevin Davidson CA Technologies Racing
6 John Tsamasfyros Coretechs Cycling Team
7 Doug Ryan Delta Velo
8 Jeff Bilodeau Cushman & Wakefield Racing
9 Paul Pacheco CA Technologies Racing Teammate Top 5: Kevin Davidson
10 Donald Dumaine Team Revolutions
11 Benjamin Woodside Team Revolutions
12 Lenard Lesser Pen Velo Racing
13 Omir Torres Team Revolutions
14 Mate Adamkovics Berkeley Bicycle Club (BBC)
15 Andrew Battistessa Rio Strada Racing Teammate Top 5: Derek Novaes
16 David Almquist Team City Sacramento
17 Zach Griffith Audi/Kryki Sports
18 Patrick Norville BicyclesPlus/SierraNevad/
19 Richard Gonsalves Muscle Mlik Specialized/SVCS
20 Len Baker Team Revolutions
21 Greg Myers Victory Velo Racing
22 Russell Ybuan
23 Jeremy Hansen SBR p/b Steven's Bicycles
24 Greg Price Rio Strada Racing Teammate Top 5: Derek Novaes
25 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing
26 John Mckenna Team Revolutions
27 Robb Herrick Team Revolutions
28 Matt Luckenbach Revolutions
29 Scott Gelbke Rio Strada Racing Teammate Top 5: Derek Novaes
30 Jason A. smith Rio Strada Racing Teammate Top 5: Derek Novaes
31 Bruce Mcgagin Team Revolutions
32 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
33 Jason Roth Team Revolutions
34 Reese Gary Team Revolutions
DNF Peter Brisbo CA Technologies Racing Teammate Top 5: Kevin Davidson
35 Donald Eipper Team Revolutions
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC powered by Chipot
DNF Michael Terra Team Revolutions
DNF Renzo Bernales Team City Sacramento
Finishers: Cat 4: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sanders Team City Sacramento
2 Matthew Roghair Fusion Sport
3 Will Arnot Divine Electric Norcal
DNF Robert Haas
4 Geoff Black Rio Strada
DNF Jeffrey Guertin Team U.S.A.
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team - TwT
2 Kerry Stockwell Team BP/Sierra Neveda/Reliable
3 Joseph Foster R4R-Make A Wish
4 Tait Smith Rio Strada Racing
5 Nabil Samaan Sustainable Cycling
6 Joseph Staron Folsom Bike/VW/Raley's
7 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle/Minnesota Cycl
8 Steve Heaton CoreTechs Cycling Team - TwT Teammate Win: Andrew Adelman
9 Lynden Mclaughlan Kovarus Wells Racing Team
10 Donald Langley Morgan Stanley Specialized
11 Scott Leahy SJBC
12 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
13 Kashy Ghazzagh Fightin' Bobas
14 Harold Johnson Village Peddler
15 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team
16 Ron Rouse Rio Strada Racing Teammate Top 5: Tait Smith
17 Nick Roberti Rio Strada Racing Teammate Top 5: Tait Smith
18 Stephen Mccaw Folsom Bike/VW/Raley's
19 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
20 Bob Brandt SJBC
21 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team - TwT Teammate Win: Andrew Adelman
22 Jeff Mitchell Team BP/Sierra Nevada/Reliable
23 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
24 Jason Williams Unattached
25 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
26 Darryl Smith Christian Cycling - Hammer Nutritio
27 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Joseph Foster
28 Robert Raymond RedKite
29 Ken Todd Team BP/Sierra Nevada/Reliable
30 Robert Goss Team BP/Sierra Nevada/Reliable
31 Rann Valdez R4R- Make a Wish Teammate Top 5: Joseph Foster
32 Rodney Spradlin Team BP/Sierra Nevada/Reliable
33 Tony Reid SAFEWAY/Pure RED/Bicycles Plus
34 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
35 Marty Cunningham Folsom Bike/VW/ Raley's
36 Todd Allington ZIPZ CYCLING TEAM
37 Unknown Rider
38 Unknown Rider
39 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
40 Shawn Oliver Morgan Stanley Specialized
41 Clint Gaver Morgan Stanley/Specialized
DNF Jan Elsbach VOS raching
42 Erle Martin Morgan Stanley
DNF Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
DNF Richard Nichols Kovarus/Wells Fargo Racing Team
DNF Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM
DNF Mark Foster Coretechs Cycling Team
DNF Ron Fallon Victory velo racing
DNF Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team
DNF Michael Cochran East Sac Bike Shop
DNF Chris Callahan Racing 4 Research
DNF Anthony Martinez Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Mark johnson Suffolk-sunpower racing LuxVue-SunPower Racing
DNF Scott Fonseca Team BP/Sierra Nevada/Reliable
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 20   Cat 3: 23   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Cook
1 Sean Fischer Chico Masters Cycling Team
2 David Garzoli Chico Corsa
2 Lee Crane Swamis Cycling
3 Scott Hayes Pen Velo racing
3 James Ruffin Topsport
4 Shawn Blosser Cushman & Wakefield Racing
4 Peter Gemmell Body Concepts
5 Neil Michel Davis Bike Club Race Team
5 Sean Lollar Body Concepts
6 Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
6 John Seivert SERT / Sho-air
7 Jeff Brooks Victory Velo Racing
7 Kevin Keady Folsom Bike/VW/Raley's
8 Gary Neiman Body Concepts
8 Troy Underwood Sacramento Golden Wheelmen
9 Terry Mcniff victory velo racing
9 Rdarren Rojo Team BP/Sierra Nevada/Reliable
10 Matt Marks Victory Velo Racing
10 Matt Conidaris Body Concepts
11 Don Kester Sacramento Golden Wheelmen
11 Sean Odom Sacramento Golden Wheelmen
12 Luis Jevons iRT-Reactor p/b JL Velo
12 Randy Floyd Body Concepts
13 Michael Saba CA Technologies Racing
14 Jon wilson Kovarus Kovarus/Wells Fargo Racing team
15 Dean Klotz Leadout Racing
16 Jeffrey Bell Cushman & Wakefield Racing
17 Thomas wood ? Body Concepts
18 Jonathan Orban Team Genesolve
19 Paul Ludden NorCal Hub Racing
20 Blake Ridgway Colavita NorCal Racing
21 Adam Pressman Owens Healthcare Cycling Team
22 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
23 Mark Dames Coretechs
24 Bill Simmons Kovarus/Wells Fargo Racing
25 Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
26 L Allen shaw Fun Sports Bikes Cycling Team
27 Chris Demattei Victory Velo Racing
28 David Mehl Folsom Bike/VW/Raley's
29 Damien Anderson Body Concepts
30 Patrick Peters Body Concepts
31 Max Hudson iRT-Reactor p/b JL Velo
32 Robert Easley iRT-Reactor p/b JL Velo
33 Atac Tuli Davis Bike Club Race Team
34 Ross Tomita VSRT/DS Electric
35 Sean Watkins
36 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
37 Peter Aughney Cushman & Wakefield Racing
38 Scott Calley MOnterey Bay Racing Team
39 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
40 Glen Kinion none
41 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing
42 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Lloyd Jobe Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Stefano Moro Team Genesolve
DNF Will Parks Body Concepts
DNF Toby Katz Don Chapin MBRT
DNF Craig Dinger Davis Bike Club Race Team
DNF Val Encomio Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 4: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Paradis Fun Sport
2 Douglas Bowser Audi/Kryki Sports
3 Tom Campeau FOLSOM BIKE
4 Terry Nathan Davis Bike Club Race Team
5 Jeremy Murray
6 Dean Woerner Olympic Club
7 Mark Koenig Pen Velo Racing
8 Craig Tanner Cushman & Wakefield Racing
9 Daniel Tkach cushman & wakefield racing
10 Jon Clough CSP-SAC/FROGLUBE/IMTT
11 Neil Leary cushman wakefield
12 Markus Duffin KIT ORDER
13 Gregory Hunter
14 Robert Estrella Independent
15 Michael Poplewko Team Velo Wrench
16 Edward Cruz Xtreme Outfitters
17 Harry Duncan Team City
18 Andrew Chandler Team Oakland
DNF Kyle Schild Sacramento Golden Wheelmen
DNF Armin Pressler Cushman Wakefield Racing / Lamorind
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Laine 3 Feet-It's the law
2 George Miranda LuxVue-SunPower Racing
3 Tracy Muegge 3 Feet It's The Law Teammate Win: Jonathan Laine
4 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
5 Douglas Gonda 3Ft - It's The Law
6 Erik Salander Peninsula Velo Racing
7 Mark Perry Victory Velo Racing
8 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team
9 Robert Parker LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: George Miranda
10 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
11 Michael Deusebio Morgan Stanley
12 John Berg Kovarus/Wells Fargo Racing Team
13 Robin Mckinney Victory Velo Racing
14 Patrick Wallace Kovarus/Wells Fargo
15 John Witkowicki Red Peloton
16 Robert Montague Spokesman Bicycles
17 David Bertram
18 Allen Brumm LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: George Miranda
19 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
20 Roderick Gilchrist Dolce Vita Cycling
21 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
22 Gilbert Tarin Ca Technologies Racing
23 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
24 Leo Labine Cycle Folsom
25 Dan Scrivner LuxVue-Sun Power Racing Teammate Top 5: George Miranda
26 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team
27 Douglas Lindsay Truckee Bicycle Team
28 David Montgomery 3ft- It's the law Teammate Top 5: Douglas Gonda
29 Alex Jitloff Truckee Bicycle Team
30 Greg Bollella LuxVue-SunPower Racing / Alto Velo Teammate Top 5: George Miranda
31 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law Teammate Top 5: Douglas Gonda
32 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
33 Gregory Cullen LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: George Miranda
34 James Schardt Delta Velo / Michael David Winery
35 Fred Garcy Unattached
36 Hugh Janney Rio Strada Racing
37 Gary Hromada Mellow Motors
38 Frederick Proudman Cushman & Wakefield Racing
DNF David Parker Alto Velo Teammate Top 5: George Miranda
40 Eugene Bernosky San Jose Bike Club
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Lebard LuxVue-SunPower Racing
2 Richard Shields Team Hammer Nutrition
3 David Austin Body Concepts
4 Emanuel Bloom grizzly peak cyclists
5 Jon Boas CA Technologies Racing
6 Mike Shaw Chico Masters Cycling Team
7 Bart Borland EAST BAY VELO CLUB
DNF Ernest Gallardo sr Vos Racing
DNF Bruce Coffey SJBC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: James Laberge
3 Gregory White VuMedi Elite Cycling Team
4 Connor Spencer Fresh Air - Focus
5 Zeke Mostov Hagens Berman U-23
6 Chris Evans SquadraSF
7 Chris Laberge VuMedi Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
8 Brian Finnerty Audi
9 Aaron Schmitz Red Peloton
10 Robert Lander iRT-Reactor P/B JL Velo
11 Jonathan Christensen Limitless Cycling Racing Team
12 Brian Funk Metromint Cycling
13 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
14 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
15 Ricardo Moran Metromint Cycling
16 David Mesa Fresh Air Bikes - Focus
17 Bryan Larsen BMW Developmental Team
18 Alex Lockwood SquadraSF
19 Kevin Metcalfe Folsom Bike/VW/Raley's
20 Andrew Biscardi VuMedi Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
21 Justin Traud Vu Medi Elite Cycling Team P/B Hamm
22 Nole Studley metromint cycling
23 Corey Duren Chico Elite
24 Eric Gibbons Threshold Sports p/b Leadout Endura
25 Russell White VuMedi Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
DNF Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
DNF Miles Lamon CLIF BAR CYCLING TEAM
DNF Brennan Percy Chico Elite
DNF Kevin Tufts Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
DNF Casey Fallon Data Driven Athlete
DNF Alexander Freund VuMedi Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
DNF Dean Pogni Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: James Laberge
DNF Troy Porter Palmer Cycling
DNF Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
DNF Jonathan Barbus Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 25   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marley Smith Folsom Bike/Cervelo
2 Jane Despas ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
3 Clarice Sayle Threshold Sports p/b Leadout Endura
4 Sara Bird ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
5 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Sofia Marin Folsom Bike/Cervelo Teammate Win: Marley Smith
7 Shannon Mitchell Red Peloton
8 Heather Pryor Folsom Bike/Cervelo Teammate Win: Marley Smith
9 Mary Ellen ash Metromint Cycling
10 Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Top 5: Clarice Sayle
11 Aliya Traficante Davis Bike Club Race Team
12 Heather Lipana Folsom Bike/Cervelo Teammate Win: Marley Smith
DNF Marissa Axell Velo Sports Group
13 Kimberly Fong Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Top 5: Clarice Sayle
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Hass Metromint Cycling
2 Tiina Aardemae Metromint Cycling Teammate Win: Stephanie Hass
3 Chelsea Brown Michael David Winery Cycling Team
4 Sara Enders Davis Bike Club Race Team
5 Hanna Muegge Monterey Bay Racing Team
6 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
7 Julia Gieschen b4t9
8 Julie Cushen iRT-Reactor p/b JL Velo
9 Angel Garbarino Team Mikes Bikes p/b Equator
10 Sarabeth Maciey Davis Bike Club Teammate Top 5: Sara Enders
11 Julia Reese SBR p/b Steven's Bicycles
12 Eva Olin Michael David Winery Racing Team/De Teammate Top 5: Chelsea Brown
13 Emily Abraham Team Swift
14 June Nguyen Metromint Cycling Teammate Win: Stephanie Hass
DNF Heather Balbier ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
15 Kristin Wolfe SJBC
Finishers: Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachelle Ortega Team Tibco II
2 Kelli Decker SBR p/b Steven's Bicycles
3 Nitzel Hagan Metromint Cycling
4 Makenzie Delaughder Davis Bike Club Race Team
5 Janine Rood Chico Masters Cycling Team
6 Galina Merzheritskaya WTTVC
7 May Liu
8 Crystal Harpstreit Early Bird Womens Developmental Cyc
9 Jennifer Chan Wheeltalk - TVC Racing
10 Shanna Wilbur Main Street Bicycles
11 Margaret Lonergan San Francisco Cycling Club
12 Melissa Flick Golden Chain Cyclists
13 Louise Penna Red Peloton
14 Abigail Thigpen Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Makenzie Delaughder
15 April Willoughby Metromint Cycling Teammate Top 5: Nitzel Hagan
16 Barbara Greening Early Bird Women's Racing
17 Jennie Stark Metromint Cycling Teammate Top 5: Nitzel Hagan
18 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing
19 Joanne Liu Michael David Winery Cycling Team
20 Kelly Miller Rio Strada Racing
21 Nancy Fairbanks Rio Strada Racing
22 Rose Carroll Delta Velo/ Michael David Winery Cy
23 Dana Kittrelle Unattached
24 Samantha Olson Limitless
25 Janice Duis Rio Strada Racing
26 Alicia Aguilera Michael David Winery Cycling Team
27 Jennifer Keyser Gutzy Tri Team
DNF Jodi Olson
DNF Pamela Collum Red Peloton
Finishers: Cat 4: 27   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brunner Team Swift
2 Grace Reinhardt
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler Metromint Cycling
2 Jane Robertson Davis Bike Club Race Team
3 Kim Wik Team Hammer Nutrition
4 Andria Bouskos Pacific Crush Racing
5 Lesley Jensen Metromint Cycling Teammate Win: Rikke Preisler
6 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
7 Meredith Stowe christie Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Andria Bouskos
8 Madeline Finch Rio Strada Racing
9 Kathy Bertram Rio Strada Racing
10 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Win: Rikke Preisler
11 Margaret Winder Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Andria Bouskos
12 Phyllis Olrich Victory Velo Racing
13 Camille Deluca-flaherty Velo Bella Specialized
14 Stephanie Buckner PSIMet Racing/Vanderkitten VIP
15 Jennifer Barlow Team Precision
16 Danielle Spires Pacific Crush
17 Meredith Obendorfer Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Andria Bouskos
18 Brett Ortiz Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Andria Bouskos
19 Jan Mock Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Andria Bouskos
20 Carole Sykes Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Andria Bouskos
DNF Kerry Stivaletti metromint cycling Teammate Win: Rikke Preisler
DNF Kelly Snow Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Andria Bouskos
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 5