Log In
Wente Vineyards Classic Road Race • Apr 26 2015
Clear, 66 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Mccullough SJBC
2 Erik Muir
3 Kyle Iufer SunPower Racing
4 Sou Saechao Sacramento Golden Wheelman
5 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
6 Thomas Newmeyer Studio Velo
7 Spencer Ingels ZOCA p/b Halo Sports
8 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
9 Cooper Shanks
10 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
11 Mark Rotondi Team Mike's Bikes p/b Equator
12 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Adriano Castro
13 Erik Vangsnes SquadraSF p/b Terun
14 Marcus Beltramo SquadraSF p/b Terun
15 Matt Nawrocki CyclesFANATICRacing.com
16 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
17 Aaron Casados BRE Cycling
18 Mark Howard SunPower Racing Teammate Top 5: Kyle Iufer
19 Red Felix VSRT/Livermore Toyota Scion
20 Jove Graham Dayka-Hackett
21 Travis Lee Michael David Winery/Delta Velo
22 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
23 Justin Widlund FORM+DATA
24 David Porter Bicycle Blue Book Racing
25 Charles Bunting Alto Velo Racing Club Teammate Top 5: Kyle Iufer
26 Robert Britt Studio Velo
27 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Top 5: Kyle Iufer
28 Thomas Gross Studio Velo
29 Sean Beck BRECycling
30 Paul Berger form+data/Mercedes Benz of Modesto
31 Dave Anthony Metromint Cycling p/b the Freewheel
32 ? Bryan Team Mike's Bikes p/b Equator
33 Geoff Beard Studio Velo
34 Ben Cannon VSRT/Livermore Toyota Scion
35 Adam Naguib Kissena Cycling Club
36 Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelmen
37 Daniel Rising Thump Coffee
38 Nicholas Jerabek SquadraSF p/b Terun
39 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
40 Ben Egger A-Bloc Racing
41 Bladi Duran Big Orange Cycling
DNF Karsten Walker SquadraSF p/b Terun
DNF Murat Ozgur SquadraSF p/b Terun
DNF Jim Whimpey San Francisco Cycling Club
DNF Joseph Booth Fulton Racing
DNF Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Team
DNF Brad Baker Alto Velo Racing Club Teammate Top 5: Kyle Iufer
DNF Brian Bailey Audi/Kryki Sports
DNF Steven Brotherton Studio Velo
DNF Bingo Mckenzie Studio Velo/dZi Foundation
DNF Travis Keeney Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
Finishers: Cat 3: 50   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Myers
2 Jonathan Gunning Team Velo Wrench
3 Henry May A Bloc Racing
4 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel
5 Lindsey Furtado Dolce Vita Freewheel
6 Riley Marmesh King Kog
7 Machenzie Kilpatrick
8 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
9 Alexander Reimers SquadraSF p/b Terun
10 Eric Edem ZOCA p/b Halo Sports
11 Morgan Cole
12 Simon Aeschbacher Davis Bike Club
13 Matt Sawchuk Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Owen Mcgrath
14 James Barkow 38 o North
15 Joseph Turner Audi/Kryki Sports
16 Franco Campilongo SquadraSF p/b Terun
17 Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Owen Mcgrath
18 Marco Pavan Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Owen Mcgrath
19 David Silverander Stinner Frameworks
20 Jeff Chandler
21 Joe Rokes Team Fremont / FFBC p/b Chipotle
22 Adrian luis ?
23 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC powered by Chipot
24 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC Powered by Chipot
25 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
26 Yuriy Platoshyn ZOCA p/b Halo Sports
27 Kyle Fiori Limitless Cycling
28 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
29 Dat Le VSRT / Livermore Toyota
30 Brian Tax ChristianCycling
31 Magnus Bush Limitless Cycling
32 Matt Redmond SquadraSF p/b Terun
33 Douglas Baker SquadraSF p/b Terun
34 Michael Logan A Bloc Racing Teammate Top 5: Henry May
35 Jace Benson Team City Racing
36 Alvin Chan King Kog Oakland
DNF Riley Mermesh
DNF Jeff Chandler
DNF Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Kyle Raymond Sacramento GoldenWheelman
Finishers: Cat 4: 38   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blaise Hamel SunPower Racing
2 Michael Kurnik
3 Steve Fung
4 Alex Poloziouk
5 Luigi Petrone
6 Danny Yadron
7 Shane Mcguire??? Alto Velo Racing Club/ SunPower Rac Teammate Win: Blaise Hamel
8 Maico Campilongo Squadrasf
9 Juan G. ramirez
10 Ross Williams
11 Richard Mable
12 Ramases Gousheh
13 Bernardo Tapia Stanford
14 Peter Virth
15 Peter Rubin N/A
16 David Lynch
17 Noah Lim
18 Geoffrey Phelps
19 James Fisher
20 Jacob Wiskel
21 Craig Ogden Valley spokesmen
DNF Daniel Osborne Rapha Cycle Club
DNF David Levenson
DNF Stephen Chow Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaden Lombard SJBC
2 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Liam Sherlock
4 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling
5 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling
6 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
7 William Stark Team Swift
8 Kenneth Oei
9 Brian Nguyen Team Fremont/ FFBC Powered by Chipo
DNF Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Finn Cunningham
DNF Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Finn Cunningham
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Thomas Kensok Team Velo Wrench
3 Wesley Miyamura RIO STRADA RACING
4 Parker Gara
5 Trevor King Team City Racing
6 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
7 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 David Alcalay Limitless Cycling
9 Truman Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
10 Raymond Lin Sacramento Golden Wheelmen
11 Sean Lam Team Fremont/FFBC powered by Chipot
DNF Yip Wu Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Ashton Lyle
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Vaughan Village Peddler
2 Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone Maste
3 Piers Barry ThirstyBear p/b Akamai
4 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
5 Norman Zellers Lange Twins Winery Racing Team
6 Chris Evans SquadraSF p/b Terun
7 Michael Buckley Team Specialized/Touchstone Racing
8 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
9 Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
10 Joseph Sullivan SJBC
11 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Piers Barry
12 David Passmore Team Specialized/Touchstone Racing
13 Moritz Steiner ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Piers Barry
14 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
15 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
16 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
17 Dan Tedford SquadraSF p/b Terun
18 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Piers Barry
19 Joel Pennington ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Piers Barry
20 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
DNF Philip Hynes ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Piers Barry
DNF Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Stefano Profumo SquadraSF p/b Terun
DNF John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Dan Brehmer ZOCA p/b Halo Sports
DNF Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Lewkiewicz Fusion Sport USA
2 David Albert Fusion Sport
3 Blaine Ashley??? SunPower Racing
4 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
5 Jon Meals Team Oakland Cycling
6 Winston Asprec Cushman & Wakefield Racing
7 Rich Beeler Christian Cycling-Hammer Nutrition
8 Matthew Roghair Fusion Sport USA Teammate Win: Ron Lewkiewicz
9 Michael Manzella TB143
10 Nathan Cauffman
11 Jeff Dale Revs Road Race
12 Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports
13 Geoff Black Rio Strada Racing
14 Robb Herrick Revs Road Race
15 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 Chad Richards Team BP/Sierra Nevada/Reliable
17 Craig Auzenne Cushman & Wakefield Racing
18 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Christopher Metz CA Technology Racing Teammate Top 5: Rolland Jurgens
20 Todd Mitchell
21 David Nicholas Fulton Racing
22 Jason Roth Revs Road Race
23 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycles
24 Huaitse Tung Pen Velo Racing/Summit Bicycles
25 Mark Saeturn eden bicycles racing club
26 Omir Torres Revs Road Race
27 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
28 Glenn Munlawin Team Roaring Mouse
29 Robert Gonzalez Team Fremont / FFBC powered by Chip
30 Morris Delgado ZOCA p/b Halo Sports
31 Prashant Singh Team Fremont FFBC
32 John Mckenna Revs Road Race
33 Mel Alvarez ZOCA p/b Halo Sports
DNF Kevin Schell
DNF Sean Estes Muscle Milk/Specialized
DNF Manny Managbanag SJBC
DNF Jeffery Rogers SJBC
Finishers: Cat 4: 36   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brumfiel
2 Emanuele Altieri
3 Nick Stiritz
4 Vaughn Brown
5 Jason Orozco FTC Bike and Tri
6 Brian Kellison
DNF Chris Bouck
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
2 Craig Upton
3 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
4 Cameron Birky R4R - Make-A-Wish
5 Jay Newton Victory Velo Racing
6 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
8 Holger Steinbach ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
9 Bill Laddish
10 Scott Fonseca Team Flixecourt 80
11 Herman Johnson Fun sport bikes cycling team
12 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
13 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
15 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
16 Matt Yaden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
17 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
18 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
19 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Christopher Phipps
20 Roger Martin R4R - Make A Wish Teammate Top 5: Bryan Hoadley
21 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycling
22 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable
23 Scott Leahy SJBC
24 Todd Studenicka SJBC
25 Angus Murray CA Technologies
26 Todd Munk SJBC
27 Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's- Men's Road
DNF Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT
DNF Michael O'rourke Chronos Racing pb/Easton Cycling
DNF Dan Martin Chronos Racing p/b Easton Cycling
DNF Nick Theobald Chronos Racing p/b Easton Cycling
DNF Kevin Miller Victory Velo Racing Teammate Top 5: Jay Newton
DNF Kyle Glerum Chronos Racing p/b Easton Cycling
DNF Mark Fleishman CyclesFANATICRacing.com
DNF Shane Kinney Body Concepts
DNF Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Ivey Skadden
2 Kevin Mchugh CoreTechs Cycling Team
3 Glen Kinion Cushman and Wakefield Racing
4 Iain Russell Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Philip Malaspina SJBC
6 Dan Schaefer Christian Cycling - Hammer Nutritio
7 Henrik Schubert Cushman & Wakefield Racing
8 Rafael Ortiz
9 Dan Foehner
10 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
11 Mitch Karno Polli Veloce
12 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing
13 Jorge Pont SunPower Racing
14 Daniel Miller Team Fremont/ FFBC Powered by Chipo
15 Shawn Blosser CA Technologies Racing
16 Tom Campeau Folsom Bike
17 Michael Tauber Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Iain Russell
18 Neil Rapmund Kovarus /Wells Fargo Racing
19 Paul Pacheco CA Technologies Racing
20 Neil Leary Cushman & Wakefield Racing
21 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Iain Russell
22 Alex Chiappetta Berkeley Bicycle Club (BBC)
23 Julio Cesar esqueda Team Hammer Nutrition
24 Darren Yap Peninsula Velo Racing
25 Luis Jevons ZOCA p/b Halo Sports
26 Niall O'regan Berkeley Bike Club (BBC)
27 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing
28 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Iain Russell
29 Abid Hussain
30 Brian West Team Oakland
31 Robin Roberts cushman&wakefield
32 Jeffrey Kato
33 Marty Panos CA Technologies Racing
34 Jorge lopez Leopard-sapporo team Cushman & Wakefield Racing
35 Mark Bachman
36 Mark Hemhauser All American Bicycle Club
37 Kyle Daugherty Ol' Republic/SHO-AIR
38 Fred Flores Berkeley Bicycle Club (BBC)
39 Charles Woosley Emerald Velo Cycling Team Inc
40 Michael Coppolino Unattached
DNF Kyle Schild Sacramento Golden Wheelmen
DNF Peter Badertscher Thirsty Bear p/b Akamai
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 28   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
2 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai
3 Michael Vetterli CA Technologies
4 Scott Hollander Off The Front
5 George Smith the 99%ers
6 Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law
7 Quentin Sims One Way Cycling
8 Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
9 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
10 Hunter Ziesing Hammer/53x11
11 John Marengo Team City Racing
12 Bob Brandt SJBC
13 Brian Mcandrews PA Masters p/b Piscitello Law
14 Rod Rozman Body Concepts
15 Jon Ornstil
16 Leslie Oglesby Chris Burnham Coaching
17 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
18 Thomas Coulter Morgan Stanley / Specialized Cyclin
19 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Max Thompson
20 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Dean Abt Team Oakland Cycling
DNF Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized Teammate Win: Steven Archer
DNF Stan Urban Morgan Stanley Specialized Teammate Win: Steven Archer
DNF Craig Stewart CA Technologies Racing Teammate Top 5: Michael Vetterli
DNF Josef Lemire Team Hammer Nutrition
DNF Nate Smith Team Stand
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harold Reimer SunPower Racing
2 James Torrence Eden Bicycles Racing Team
3 Eugene Raphaelian Polli Veloce
4 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
5 Gary Neiman Body Concepts
6 Chris Demattei Victory Velo Racing
7 Jim Forester Cushman & Wakefield Racing
8 Patrick Wallace Kovarus/Wells Fargo
9 Ron Faulk Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
10 Matthew Trethric Me As One
11 Roger Von rotz Funsport Bikes Cycling Team
12 Danny Wood Cushman & Wakefield Racing
13 Eric Murray SunPower Racing Teammate Win: Harold Reimer
14 Rex Moar
15 Craig Larsen Monta Vista Velo
16 Bob Fetherston Unattached
17 David Ripp
18 Phillip Lovaglio San Jose Bicycle Club
19 Carl Butler Christian Cycling-Hammer Nutrition
20 Chris Mickelsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Roderick Gilchrist SJBC
22 Bob Fusco
23 Robin Mckinney Victory Velo Racing
24 Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
25 Scott La perle Cushman & Wakefield Racing
26 John Raymond
27 Osvaldo Tomatis folsom bike club
28 Terrence Langeman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
29 David Borba California Giant Strawbary
30 Mark Horton
31 Hugh Janney Victory Velo Racing
32 Mark Dames Coretechs
33 Thomas wood ? Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
34 David Desantis Michael David Winery Delta Velo
35 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
36 Chris Bouck
37 Daniel Tkach Cushman & Wakefield Racing
38 Norbert Kappel SJBC
39 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
40 Eugene Bernosky SJBC
41 Edward Cruz SHO-AIR/SERT
42 Alvin Carpenter Davis Bike Club
DNF Terry Nathan Davis Bike Club Race Team
DNF Michael Andalora Santa Cruz Wheelman (Spokesmans Bic
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josef Lemire Team Hammer Nutrition
2 Larry Wolff Team Hammer Nutrition Teammate Win: Josef Lemire
3 David Austin Team Hammer Nutrition Teammate Win: Josef Lemire
4 Demai Bernard
5 John Witkowicki Red Peloton
DNF John Petrakis SunPower Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Freeman Team Hammer Nutrition
2 Richard Shields Team Hammer Nutrition Teammate Win: Michael Freeman
3 Emanuel Bloom
4 Jon Boas CA Technologies Racing
DNF Jim Turner SunPower Racing
DNF Bart Borland EAST BAY VELO CLUB
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Justin Rossi Herbalife p/b Marc Pro - Strava
3 Thibault Jeann??s CoreTechs Elite Cycling Team
4 Jason Saltzman Bear Development Team
5 Arthur Rand Herbalife p/b MarcPro - Strava
6 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
7 Brian Funk Metromint Cycling p/b The Freewheel
8 Chris Coble Olympic Club
9 Justin Traud VuMedi Cycling Team
10 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
11 Luciano Sponza Red Peloton
12 Chaz Turmon INTEGRITY RACING
13 Ariel Herrmann Herbalife p/b Marc Pro ? Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
14 Dean Pogni Muscle Milk/Specialized
15 Aj Snovel Davis Bike Club Elite Team
16 Darin Morgan Michael David winery
17 Jonathan Sandoval VuMedi Cycling Team
18 Andrew Goessling Rapha Cycling Club Elite Team
19 Erik Nelson Team BP/Sierra Nevada/Reliable
20 Chris Yu Metromint Cycling p/b The Freewheel
21 Connor Spencer CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Thibault Jeann??s
22 Kesler Jared Herbalife p/b MarcPro-Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
23 Gregory White VuMedi Cycling Team
24 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
25 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
26 Andrew Touchstone Olympic Club
27 Tobin Ortenblad California Giant Berry Farms/Specia
28 Michael Claudio Red Peloton
29 Max Korus Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
30 Aaron Rindy velo reno
31 Andrew Biscardi VuMedi Cycling Team
32 Samuel Cerruti Herbalife p/b MarcPro-Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
33 Juho Lahti Bear Development Team Teammate Top 5: Jason Saltzman
34 Robert Evans Bear Development Team Teammate Top 5: Jason Saltzman
35 Joshua Carling Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
36 Robert Schell CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Thibault Jeann??s
37 Chris Bosco Velo Reno
38 Aaron Patterson SquadraSF p/b Terun
39 Mark Manning
40 Tyler Brandt Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
41 Garrett Marking Bear Development Team Teammate Top 5: Jason Saltzman
42 Nick Kreeger SquadraSF
43 Jaffa Prince CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Thibault Jeann??s
44 David Mesa Red Peloton
45 Ryan Moore CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Thibault Jeann??s
46 Naveen Molloy CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Thibault Jeann??s
47 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
DNF Rainier Schaefer Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
DNF Troy Porter Palmer Cycling
DNF Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
DNF Jonathan Barbus SquadraSF p/b Terun
DNF Zachary Hyland
DNF Cameron Piper Muscle Milk/Specialized
DNF David Bangor CoreTechs Elite Cycling Team Teammate Top 5: Thibault Jeann??s
DNF Justin Abbott Muscle Milk Specialized
DNF Stephen Cabebe VuMedi Cycling Team
DNF Aaron Obelleiro Davis Bike Club Race Team
DNF Brandon Franklin Dayka-Hackett Cycling
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 29   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Emily Mcdonald JAKROO Racing Team
3 Jennifer Wong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Samantha Vroomen Red Peloton
5 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Amy Cameron
6 Cynthia Wang Team Fremont / FFBC pb Chipotle
7 Madeline Finch Rio Strada Racing
8 Michelle Morrill Team Roaring Mouse
9 Diana Cedeno Metromint Cycling p/b The Freewheel
10 Emily Abraham Team Swift
11 Lorna Fortuna Muscle Milk/Specialized
12 Kathy Bertram Rio Strada Racing
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Zavala
2 Meghan Gilroy Rio Strada Racing
3 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
4 Darcy Asbe
5 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
6 Margaux Kelly City and County of San Francisco
7 Sarah Nelson Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 Ginger Kroft SJBC
9 Elisabeth Johnson Metromint Cycling p/b The Freewheel
10 Jill Huyette Metromint Cycling p/b The Freewheel
11 Tasha Rossi
12 Serenity Marshall Ibis/buy-cell.com
13 Paula Galvez-anzano Team Fremont/FFBC powered by Chipot
14 Megan Brinkmeyer Team City Racing
15 Amber Pearson Rio Strada Racing Teammate Top 5: Meghan Gilroy
16 Genevieve Thomas SheSpoke Racing
17 Erika Dumaine SheSpoke Racing
18 Sandra Freeman Metromint Cycling p/b The Freewheel
19 Trish Bakst Michelob Ultra - La Grange +21
20 Catherine Melnarik Team Fremont/FFBC powered by Chipot
21 Lindsay Howard
22 Diana Hellman SJBC
23 Hannah Waldenberger
24 Sarah Burton SheSpoke
25 Ashley Wilson SheSpoke Racing
DNF Luisa Sempere Team Fremont/FFBC powered by Chipot
DNF Desiree Varela
DNF Jeana Rose 5 Rings Cycling
DNF Winnie Brehmer Team TIBCO-SVB II
DNF Haley Myers
Finishers: Cat 4: 27   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Hashimoto Velo Bella
2 Sawyer Taylor Team Swift
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai
2 Camille Deluca-flaherty SJBC
3 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
5 Monica Harris ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
6 Elena Joroski SJBC
7 Leila Cavanaugh ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
8 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 Jennifer Barlow Team Precision
10 Kim Wik ThirstyBear p/b Akamai Cycling Team
11 Narda Roushdi Berkeley Bike Club
12 Beverley Mcinnes Team City Sacramento
13 Laurie Simonson Metromint Cycling
DNF Meredith Stowe christie ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
DNF Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Helen Casabona
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Thomas Metromint Cycling p/b The Freewheel
2 Bethany Allen ZOCA p/b Halo Sports
3 Diane Moug Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
4 Joanna Bechtel Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Win: Leah Thomas
5 Clarice Sayle ZOCA p/b Halo Sports
6 Stephanie Hass Metromint Cycling b/p The Freewheel Teammate Win: Leah Thomas
7 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
8 Julie Cushen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 Susannah Breen Folsom Bike/Trek
10 Aliya Traficante
DNF Shaena Berlin Massachusetts Institute of Technolo
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7