Log In
Tour of St. Louis - TT • Mar 19 2016
Partly Cloudy, 48 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mayfield 00:26:28.810
2 Jared Ritz University of Iowa Heart and Vascul 00:26:28.840
3 Robert Berry BELGIANWERKX 00:26:43.740
4 Leo Smith The Cannonball-Hub Racing Team 00:27:39.570
5 Mark Deboer Prologue Racing 00:27:40.670
6 Mark Hitzhusen Momentum Racing LLC - MO 00:28:02.760
7 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing 00:28:05.740
8 Matt Kleckner 00:28:08.210
9 Brian Lea Experience Fayetteville Cycling Tea 00:28:14.090
10 James Klages Michelob Ultra - Big Shark Racing 00:28:15.090
11 Duncan Warner Walmart/GPP Cycling Team 00:28:17.890
12 Ian Borella RMHC St Louis Maplewood Bicycle 00:28:38.810
13 Steven Trebatoski Team Velocause 00:28:40.590
14 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew 00:28:43.960
15 Raymond Pitzka Team Velocause 00:28:46.570
16 Kevin Whitford xXx Racing 00:28:49.140
17 Jason Evans Walmart/GPP Cycling Team 00:30:04.710
18 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy 00:30:55.490
19 Nicholas Untch Wild Card Cycling 00:32:14.760
Finishers: Cat 3: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Zisser Cape Bicycle and Fitness 00:27:22.570
2 Brian Thieme RMHC St Louis Maplewood Bicycle 00:27:37.240
3 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters 00:27:47.570
4 Nathan Kleckner 00:27:55.090
5 Kevin Anderson Velo Force 00:28:03.810
6 Andrew Dewar EGO p/b Sammys Bikes 00:28:16.640
7 Paul Bush Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc 00:28:26.530
8 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy 00:28:45.490
9 Brad Gutting Mike's Bikes STL 00:28:47.490
10 James Woodward Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc 00:28:51.570
11 Phil Nadeau The Cannonball-Hub Racing Team 00:28:51.640
12 Casey Grove South City Cycling Club 00:29:30.920
13 Paul Dabey Momentum Racing LLC - MO 00:29:44.760
14 Chris Dougan The Cyclery Racing Team 00:29:47.710
15 Mark Hensley Cape Bicycle and Fitness 00:29:51.590 Teammate Win: Mark Zisser
16 Justin White DeathRow Velo/RCS 00:29:52.170
17 Samuel Meullenet Dickson Street Cycling Club 00:29:52.710
18 Carl Chomko VooDoo Racing 00:30:08.240
19 Adam Lang 00:30:19.490
20 Jacob Olwig Mesa Cycles Cycling Club 00:30:23.140
21 Brennan Foster Team Louisville 00:30:25.740
22 Brian Grace 00:30:56.490
23 Anthony Diaz Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc 00:31:24.640
24 Steven Hanson University of Iowa Heart and Vascul 00:31:26.210
25 James Obrien Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc 00:32:35.530
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Bartelt Nashville Local Cycling 00:29:07.310
2 Benjamin Hudson 00:29:17.310
3 Terry Mccann 00:29:24.810
4 Dustin Nemes Nashville Local Cycling 00:29:39.090 Teammate Win: Nick Bartelt
5 Thomas Gniewek 00:29:43.890
6 Kyle Seibel 00:29:49.710
7 Longley Thomason Balanced: Bike Fitting & Coaching C 00:29:57.570
8 Jonathan Traughber Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet 00:30:19.710
9 Justin Hopkins 00:30:22.310
10 Joe Scherrer 00:30:48.310
11 Kevin Mcgill BPC Cycling 00:30:49.840
12 Scott Cathey 00:30:57.740
13 Chris Ramirez St Louis Cycling Club 00:31:06.390
14 Jose Madero 00:31:12.590
15 James Meredith 00:31:21.670
16 Kristopher Hartner 00:31:49.590
17 Erik Hansell 00:32:33.140
18 Joshua Elz 00:33:15.310
19 Andrew Bridges 00:33:52.530
20 Matt Padberg Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:33:53.490
21 Patrick Work Bike Surgeon/Continental Tires 00:34:18.640
22 Adam Trafton Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:35:25.470
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Murawski Gateway Cycling Club 00:26:06.310
2 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 00:26:21.640
3 Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna 00:26:27.280
4 Dana Braet Velo Force 00:26:31.070
5 Scott Sifferman SBC Cycling 00:26:37.990
6 T David cummings Gateway Cycling Club 00:27:20.140 Teammate Win: Mark Murawski
7 Scott Shaw The Cyclery Racing Team 00:27:36.780
8 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO 00:27:50.490
9 Brendon Hale Atlas/Other Films Cycling Team 00:28:25.890
10 Christian Verry Gateway Cycling Club 00:28:28.590 Teammate Win: Mark Murawski
11 Dennis Roberts International Christian Cycling 00:28:38.210
12 Dan Young Michelob Ultra - Big Shark Racing 00:29:07.890
13 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati 00:29:11.520 Teammate Top 5: Andrzej Krzysiak
14 Mike Rickey SBR Quantum Racing 00:29:41.240
15 Gary Dyer The Cyclery Racing Team 00:30:02.640
16 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health 00:30:05.280
17 Christopher Grisvard Audi 00:30:08.670
18 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery 00:30:25.370
19 Vince Deblasi Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:30:37.490
20 Cale Mcaninch Mercy Kuat 00:30:55.240
21 Bradley Wright SBC Cycling 00:31:00.070 Teammate Top 5: Scott Sifferman
22 Thomas Linhares 00:31:26.490
23 Joseph Black 00:32:48.640
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Fritzinger Papa John's Racing Team 00:27:23.070
2 Justin Bird Papa John's Racing Team 00:27:33.330 Teammate Win: Edward Fritzinger
3 William Bobrow Better Cycling of Louisville 00:27:46.310
4 Paul Hartner Bonkers Cycling 00:28:21.740
5 Nicholas Biundo The Cannonball-Hub Racing Team 00:32:30.140
6 Benjamin Crismon Papa John's Racing Team 00:33:44.590 Teammate Win: Edward Fritzinger
7 Joey Mittelberg Mesa Cycles Cycling Club 00:35:37.070
8 Jeremy Roberts Mesa Cycles Cycling Club 00:36:27.310
9 Nicholas Gomes Mesa Cycles Cycling Club 00:38:33.280
10 Brody Burnham DMOS Racing Team 00:38:55.840
11 Christopher Knickmeyer 00:42:49.030
12 Andrew Stafford Mesa Cycles Cycling Club 00:46:08.030
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Beebe Michigan Indiana Cycling 00:24:58.030
2 Jadon Jaeger BELGIANWERKX 00:24:59.490
3 Tanner Ward 00:25:09.170
4 Spencer Seggebruch Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:25:25.490
5 Jake Buescher xXx Racing 00:25:50.030
6 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy 00:25:53.310
7 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing 00:25:54.240
8 Ryan O'boyle xXx Racing 00:25:55.140 Teammate Top 5: Jake Buescher
9 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling 00:26:24.570
10 Grant Erhard Summit Wealth Strategies 00:26:27.420
11 Andrew Lang Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:26:32.840 Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
12 Thomas Revard Michigan Indiana Cycling 00:26:34.760 Teammate Win: Aaron Beebe
13 Hogan Sills ICC BISSELL-ABG-GIANT 00:26:45.670
14 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing 00:26:50.090
15 Devin Clark Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:27:24.640 Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
16 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes 00:27:33.870
17 Chris Harre Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:27:39.240 Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
18 John Woods First Internet Bank Cycling Team 00:27:48.740
19 Benjamin Anderson University of Iowa Heart and Vascul 00:27:56.090
20 Terrence Keenan Michelob Ultra - Big Shark Racing T 00:27:57.110 Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
21 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy 00:28:03.170
22 Stephen Wagstaff Lakes Area Physical Therapy 00:28:03.590
23 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy 00:28:04.420
24 Jedidiah Fritzinger Better Cycling of Louisville 00:28:11.340
25 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy 00:28:20.390
26 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy 00:28:40.760
27 Austin Elser Move Up Development-Trek 00:28:51.070
28 Chris Arndt LAPT-Wilde Subaru 00:29:19.310
29 Scott Ogilvie Dogfish/Team Noah 00:29:20.170
30 Derek Christison 00:29:43.210
31 Wesley Phipson Lakes Area Physical Therapy 00:31:53.210
32 Austin Gomes SBR Quantum Racing 00:33:00.780
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annie Byrne BFF Bikes 00:29:17.570
2 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team 00:30:37.570
3 Hannah Shell Velo Force 00:30:57.360
4 Shiqi Fu PSIMET Racing 00:31:38.390
5 Elizabeth Vermann Velo Force 00:31:51.530
6 Casey Katz Marx and Bensdorf Cycling Team 00:32:16.070
7 Shannon Cook Marx and Bensdorf Cycling Team 00:32:17.490 Teammate Top 5: Sally Landham
8 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team 00:32:39.390 Teammate Top 5: Sally Landham
9 Raylyn Nuss 00:32:46.810
10 Amy Mcclintock Velo Force 00:33:04.460 Teammate Top 5: Hannah Shell
11 Kelsey Phillips Chicago Cuttin Crew 00:33:11.590
12 Tracy Coleman Marx and Bensdorf Cycling Team 00:33:22.870 Teammate Top 5: Sally Landham
13 Rosette Reynolds Chicago Cuttin' Crew 00:33:30.780
14 Heather Thomason Balanced: Bike Fitting & Coaching C 00:34:01.780
15 Wendy Fejfar Marx and Bensdorf Cycling Team 00:34:17.570 Teammate Top 5: Sally Landham
16 Linda Johnson Balanced: Bike Fitting & Coaching C 00:34:39.240
17 Ana Repa St Louis Cycling Club 00:35:56.210
18 Emily Scott Velo Force 00:38:01.840 Teammate Top 5: Hannah Shell
19 Juhi Shah Washington University in St. Louis 00:38:21.310
20 Elizabeth Haubert 00:38:45.320
21 Renee Ehrlich Balanced: Bike Fitting & Coaching C 00:39:39.070
22 Heather Patton Bike Surgeon/Continental Tire 00:39:40.590
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Church TWENTY16 Ridebiker Development 00:36:36.490
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coaching C 00:28:27.130
2 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew 00:28:50.310
3 Lauryn Humphrey Balanced: Bike Fitting & Coaching C 00:29:26.460 Teammate Win: Anina Blankenship
4 Alijah Beatty Iowa City Cycling Club 00:29:29.450
5 Liz Heller RMHC St Louis Maplewood Bicycle 00:29:41.130
6 Jennifer Rife Birchwood/GIS 00:29:53.670
7 Sierra Siebenlist WRP 00:30:33.640
8 Emily Payonk Ft. Wayne Outfitters 00:30:35.090
9 Gabrielle Russell Birchwood/GIS 00:30:38.280
10 Amy Strahan Michelob Ultra Big Shark 00:31:00.640
11 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul 00:31:03.340
12 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team 00:31:28.140
13 Amelia Moore Chicago Cuttin Crew 00:32:48.740 Teammate Top 5: Daphne Karagianis
14 Amaris Mccann University of Iowa Heart and Vascul 00:33:31.820
15 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul 00:33:34.960
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 3