Log In
Pescadero Coastal Classic Road Race • Jun 4 2016
Mostly Cloudy, 66 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Naguib Kensington Cycling Club
2 Jove Graham Dayka-Hackett
3 Tim Mabray Dayka Hackett
4 Dylan Bridges-oliva Bike Improve
5 Niklas Barreto SunPower Racing
6 Eric Bryan Flight School - La Grange U21
7 Taylor Kring Limitless Cycling powered by GoodyF
8 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
9 Stephen Quay Cyclesport Specialized
10 Eric Bruins Big Orange Cycling
11 Joseph Dean
12 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
13 Peter Epsteen Serious Cycling
14 James Evans
15 Alex Barnes Big Orange Cycling
16 John Coletta Peet's Coffee Racing
17 Adam Beltz Dolce Vita Freewheel
18 Phill Mai Team Fremont/FFBC
19 Michael Paine Big Orange/ Beachbody Performance
20 Alexander Rosero
21 Juan Duarte
22 Richard Gonsalves Cylesport Specialized
23 Bright Jerry chipongo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
24 Erik Schiller
25 Ethan Frankel Team Swift
26 Andrew Weitz Stanford University
27 Colin Patterson Foothill Cyclery
28 Jonathan Gunning Team Velo Wrench
29 Parker Rous Team Swift
30 Goeric Daeninck Paradise Garage Racing
31 Tyler Marchesano LOW//Factory Racing
32 Aaron Mcdevitt SJBC
33 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
34 Emmett Smith Pen Velo Racing/Summit Bicycles
35 Kyle Fiori Limitless Cycling powered by GoodyF
DNF Justin Leong Limitless Cycling powered by GoodyF
DNF Erik Kristiansen
DNF David Rous VBZ Cycling Team
DNF Jeromy Lee Limitless Cycling powered by GoodyF
DNF Conan Wen Limitless Cycling powered by GoodyF
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC
2 Henry May A Bloc Racing
3 Ian Stowe
4 Parker Gara SunPower Racing
5 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
6 Brian Kuczynski Dolce Vita Freewheel
7 Danny Yadron Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Christian Humpert TB143
9 Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
10 Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel
11 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
12 Michael Machado
13 Levi Jago
14 Eric Edem SJBC
15 Trevor Niblock Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel
17 Richie Vos SunPower Racing Teammate Top 5: Parker Gara
18 Rainer Bodingbauer SunPower Racing Teammate Top 5: Parker Gara
19 James Thorpe
20 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun
21 Shane Mcguire??? SunPower Racing Teammate Top 5: Parker Gara
22 John Navarro Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
23 Nick Keane
24 Reece Macdonald Peninsula Velo Cycling Club
25 Daniel Frost ASU Cycling
26 Zachary Proteau
27 Adam Messner Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
28 Jacob Jordan
29 Jonathan Schmidt Team Velosport Junior & U23 Develop
30 Charlie Rous VBZ Cycling Team
31 Michael Duffy
32 Sean Martin LOW//Factory Racing
33 Cory Vogel SunPower Racing Teammate Top 5: Parker Gara
DNF Magnus Bush Limitless Cycling powered by GoodyF
DNF Alfonse Le duc Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Paul Chomsky
Finishers: Cat 4: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Desre
2 Andreas Bezamat Olympic Club
3 Noah Price
4 Cole Weber
5 Eric Chodoroff
6 Fredy Rustrian
7 Julien Schaller SunPower Racing
8 Garrett Milner C510
9 Samuel Stow Alto Velo Racing Club
10 Aidan Mcneil SJBC
11 Ben Latham Berkeley Bicycle Club (BBC)
12 Thomas Muir
13 Luke Mackinder
14 Andrew Sutterfield San Jose State University
15 David Gardea
16 Giovanny Bello Dayka Hakket
17 Chase King Team Swift
18 Oscar Martinsson
19 Aaron Thomas
20 Jakob Sandberg
21 Isaac Blum
22 John Lakness SunPower Racing
23 Eric Doelling
24 Kenneth Hoffmann
25 Sharath Maddibande srinivasa
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
2 Craig Fellers Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Torey Philipp Herbalife p/b MarcPro-Strava
4 Bryan Larsen Echelon - Storck Development Team
5 Justin Thompson SunPower Racing
6 Cameron Bronstein Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Tom Salvesen Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
8 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Craig Fellers
9 Aria Kiani Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Craig Fellers
10 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
11 Colin Daw Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Craig Fellers
12 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
13 Cameron Piper Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Craig Fellers
14 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
15 Arthur Rand
16 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
17 Leo Yip Limitless Cycling powered by GoodyF
18 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
19 Owen Gillott Echelon-Storck Development Team Teammate Top 5: Bryan Larsen
20 Erik Muir
21 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel
22 Gregory Hillson Bar Fly
23 Blaise Hamel SunPower Racing Teammate Top 5: Justin Thompson
24 Will Riffelmacher The Olympic Club
25 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
26 Rupert Cox Limitless Cycling powered by GoodyF
27 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Craig Fellers
28 Darin Morgan CoreTechs Elite
29 Jason Gandzjuk Echelon Storck
30 Robbie Chrisman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
31 Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
32 David Baar POC + Ritte
DNF Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
DNF Christopher Beall LOW//Factory Racing
DNF Alexander Gaidis Echelon - Storck Development Team Teammate Top 5: Bryan Larsen
DNF Charlie Velez Data Driven Athlete Racing
DNF Travis Retzer Data Driven Athlete Racing
DNF Eric Gibbons Stanford University
DNF Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
DNF Timothy Lang LOW//Factory Racing
DNF Robert Schell CoreTechs Elite
DNF Brian Funk JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
DNF Ruben Saatjian Echelon Santa Barbara
DNF Ryan Moore Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
DNF Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Keegan O'neill Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
DNF Cris Williams VOLO Cycling p/b RMSS
DNF Samuel Cerruti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
DNF Reese Levine Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Craig Fellers
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 19   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing
2 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
3 Robert Amatelli Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Lewis Peterson Simple Green
5 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
6 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
7 Thomas Gross Studio Velo
8 John Barbicas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Amatelli
9 Piers Barry ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
10 Sean Henderson LangeTwins Winery Racing Team
11 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
12 Joshua Pizzica Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Amatelli
13 John Funke Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Amatelli
14 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
15 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Win: Jeromy Cottell
16 David Mai ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
17 Todd Markelz SquadraSF p/b Terun
18 Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Amatelli
19 Cyrus Behroozi SquadraSF p/b Terun
20 Robert Britt Studio Velo
DNF Moritz Steiner ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
DNF Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Amatelli
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
DNF Joseph Sullivan SJBC
DNF Jason Benford Spokesman Bicycles
DNF Alex Poloziouk Kovarus/Wells Fargo Racing Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Andy Slopsema Dolce Vita Freewheel
3 Nick Eslinger
4 Brian Padgett
5 Shai Simchi SV707
6 Nick Stiritz Studio Velo
7 Mario Duarte Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Andy Slopsema
8 August Sewell
9 Alan Hogan Premier Credit - Henry Walker Cycli
10 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: James Rainbow
11 Chauncey Graetzel LGBRC
12 Long Nguyen CBRE Racing
13 Amit Hetsron
14 Dan Rugani CBRE Racing
15 Martin Kozera???
16 Peter Feng Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Andy Slopsema
17 Paul Hepworth
18 Ken Mcneil
19 Tim Chao Menlo Bike Club
20 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: James Rainbow
21 Eric Chao Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: James Rainbow
22 Oscar Garcia
23 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: James Rainbow
24 Paul Bragg Team Fremont/FFBC
25 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: James Rainbow
26 Hani Juha Menlo Bike Club
27 Thomas Carhart Menlo Bike Club
28 Louay Alsakka
DNF Michael Riyanto SJBC
DNF Zachary Hilton SJBC
DNF Eamonn Tucker The Olympic Club
DNF Michael Jones Team Fremont/FFBC
DNF Bradley Eastham
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 9   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bell R4R-Make A Wish
2 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
3 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish Teammate Win: Todd Bell
4 James allen Davis bike club Davis Bike Club Race Team
5 Phil Tercero SJBC
6 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai
7 Mark Pietrofesa Peninsula Velo Cycling Club
8 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT
9 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai
10 Eric Lagier ThirstyBear p/b Akamai
11 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai
12 Jeff Albert
13 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai
14 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq6
15 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team
16 Gregory Spanier Team STAND/City Cycle
17 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: James allen Davis bike club
DNF Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
DNF Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
DNF Dan Martin Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
DNF Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Whitwell
2 Will Arnot Divine Electric Norcal
3 Robert Easley CBRE Racing
4 Edwin Ma Peninsula Velo Cycling Club
5 Jeffery Rogers SJBC
6 Yann Bertaud CBRE Racing
7 James Grant ThirstyBear p/b Akamai
8 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Donald Dumaine Revs Road Race
10 Jim Perreira SJBC Teammate Top 5: Jeffery Rogers
11 Mark Massey Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 John Hawkins ChristianCycling-Hammer Nutrition
13 Neil Leary CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
14 Alex Chiappetta Berkeley Bicycle Club (BBC)
15 David Tripier CoreTechs Cycling Team
16 Gary Grim CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
17 Todd Mitchell Divine Electric NorCal Teammate Top 5: Will Arnot
18 James Morris
19 Rodrigo Prudencio Team Oakland Cycling
20 Albert Lehman Michael David Winery Cycling Team
21 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
22 Adrian Goldstein Pen Velo Racing/Summit Bicycles
23 Luis Jevons ZOCA p/b Halo Sports
24 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles
25 Russell Cameron ol Republic / SERT
26 Scott Hayes Pen Velo Racing/Summit Bicycles
27 Vincent Magret Serious Cycling
28 Peter Badertscher ThirstyBear p/b Akamai
29 Henning Andersen CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
30 Raz Alon
31 David Bryant Body Concepts
32 Timoth Howell
33 Mark Klimaszewski
34 Andrew Chandler Team Oakland Cycling
DNF Jeffrey Bell CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
DNF Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
2 Hunter Ziesing Hammer/53x11
3 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai
4 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
5 Jon Ornstil Hammer/53x11
6 Quentin Sims Fig Mtn Brew Racing
7 James Torrence Eden Bicycles Racing Club
8 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
9 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Hans Gouwens
10 Glen Kinion CBRE Racing
11 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Scott Hollander Off The Front
13 West Kurihara Team Fremont/FFBC
DNF Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Robert anderson Team specialized racing masters NCCF/ Team Specialized Masters
DNF Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Hans Gouwens
DNF Michael Cochran
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Trethric CBRE Racing
2 Jim Forester CBRE Racing Teammate Win: Matthew Trethric
3 Gary Neiman Body Concepts
4 Osvaldo Tomatis Body Concepts
5 Rex Moar CBRE Racing Teammate Win: Matthew Trethric
6 David Borba Family Cycling Center
7 Mark Carson CBRE Racing Teammate Win: Matthew Trethric
8 Craig Larsen
9 Rick Cunha
10 Fred Klingler San Jose Bicycle Club
11 Scott La perle CBRE Racing Teammate Win: Matthew Trethric
12 Chris Mickelsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Randy Volkmar Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
14 Jess Nierenberg
15 Martin Wegenstein Los Gatos Bicycle Racing Club
16 John Raymond
17 Michael Mccormack M2
18 Geoff Landon Kovarus/Wells Fargo Racing Team
19 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Jeff Leonard
21 Jack Wenzel Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
22 Bob Fetherston
23 Michael Andalora Spokesman
24 Randy Floyd Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
25 Sid Noyes Davis Bike Club
26 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
27 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
28 Russ Erickson CBRE Racing Teammate Win: Matthew Trethric
29 Johannes Kornacher
30 Mark Horton
31 Gregory Hunter
32 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
33 Ben Swiggett Berkeley Bicycle Club (BBC)
34 Will Parks Body Concepts Teammate Top 5: Gary Neiman
35 Robert Estrella
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 27   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amity Gregg
2 Barlow Lindsay JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Makenzie Delaughder Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Alex Brown JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Courtney Dinicola Bike Improve
6 Trish Pablo Team City Racing
7 Casey Myers CyclesFANATICRacing.com
8 Maddy Ward
9 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Barlow Lindsay
10 Sawyer Taylor Team Swift
11 Jen Vroomen Cycle Sport- Specialized p/b Muscle
12 Brittaney Bolen Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
13 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
14 Christina Davis SJBC
15 Taylor Burdge
16 Crystal Harpstreit Dolce Vita Freewheel
17 Sandra Freeman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Barlow Lindsay
18 Katherine Fritsch SunPower Racing
19 Deborah Clearwaters
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Moug Folsom Bike / Trek
2 Sara Bird Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
3 Sara Enders Rio Strada Racing
4 Clarice Sayle JAKROO
5 Amy Cameron Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Joanna Bechtel JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Grace Chuchla Stanford University
8 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
9 Melanie *wong Folsom Bike/Trek- Women's Road Team Teammate Top 5: Sara Bird
10 Emily Mcdonald Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Amy Cameron
11 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Amy Cameron
12 Elizabeth Otto Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Amy Cameron
13 Elise Hazlewood Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Amy Cameron
14 Samantha Vroomen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Amy Cameron
DNF Judith Wexler Folsom Bike/Trek- Women's Road Team Teammate Top 5: Sara Bird
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai
2 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tanya Fredricks
3 Elena Joroski SJBC
4 Ivy Wang Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1