Log In
Mt. Hamilton Classic Road Race • May 29 2016
Clear, 74 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Stern Fig Mtn Brew Racing
2 Brandon Baker Fig Mtn Brew Racing Teammate Win: Jeffrey Stern
3 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel
4 Erik Muir
5 Adam Kesselman ORNOT
6 Christopher Zappala LOOK MUM NO HANDS
7 David Priest Fig Mtn Brew Racing Teammate Win: Jeffrey Stern
8 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
9 Leo Yip Limitless Cycling powered by GoodyF
10 Dedrick Kon Bike Effect
11 Erik Vangsnes Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Cooper Shanks
12 Rupert Cox Limitless Cycling powered by GoodyF
13 Steven Tortorelli Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Cooper Shanks
14 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Cooper Shanks
15 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Cooper Shanks
16 Travis Keeney Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
17 Frank Yang Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
18 Nicholas Reed Chico Corsa Cycling Club
19 David Baar POC + Ritte
20 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
21 Timmy Bauer Sierra Nevada/Reliable Racing
22 Charlie Velez Data Driven Athlete Racing
23 Dean Pogni Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
24 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
25 Michael Grundmann SquadraSF p/b Terun
26 Brent Emoff AMain Cycling Team
27 Marcus Beltramo Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Cooper Shanks
28 Zachary Hyland SJBC
29 Jordan Ruffino Limitless Cycling powered by GoodyF
30 Matt Tufts Folsom Bike
DNF Timothy Lang LOW//Factory Racing
DNF Scott Penzarella Studio Velo
DNF Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing Teammate Win: Jeffrey Stern
DNF Christopher Beall LOW//Factory Racing
DNF Brian Brown Folsom Bike/Trek/Raley's- Men's Roa
DNF Keegan Oneill Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 35   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Thompson SunPower Racing
2 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Taylor Kring Limitless Cycling powered by GoodyF
4 Eric Bryan Flight School - La Grange U21
5 Jove Graham Dayka-Hackett
6 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Win: Justin Thompson
7 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sean Estes
8 Eric Fischer Cycle Sport-Specialized
9 Richard Gonsalves Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sean Estes
10 Eric Bruins Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Adam Beltz Dolce Vita Freewheel
12 Matt Carvell SunPower Racing Teammate Win: Justin Thompson
13 Stephen Quay Scott's Valley Cycle Sport/Speciali
14 Adam Naguib Kensington Cycling Club
15 Tim Mabray Dayka-Hackett Teammate Top 5: Jove Graham
16 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
17 Brandon Nied Velo Reno P/B Western Lithium
18 Michael Zanetti
19 Sam Quinby
20 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
21 David Silverander Fig Mtn Brew Racing
22 Sholom Jaeger Bicycle.net Racing Team
23 Erik Schiller
24 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel
25 Aaron Mcdevitt SJBC
26 Bright Jerry chipongo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
27 Gianni Lamperti Team Swift
28 Luke Lamperti Team Swift
29 Isaiah Chass Team Swift
30 Ethan Frankel Team Swift
31 Wesley Miyamura Rio Strada Racing
32 Kyle Fiori Limitless Cycling powered by GoodyF Teammate Top 5: Taylor Kring
33 Emmett Smith Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Will Kanz Davis Bike Club
DNF Jasper Hodgson Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
DNF Hayden Mackay CyclesFANATICRacing.com
DNF Kyle Mccall Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Alex Barnes Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
DNF Jeff Chandler
Finishers: Cat 3: 38   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC
2 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel
3 Edward Downs AUDI RENO-TAHOE
4 Ian Stowe
5 Jesse Zarate
6 Christian Humpert TB143
7 Eric Welsh SunPower Racing
8 Eric Edem SJBC
9 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
10 Mark Severy Adventures Edge
11 Rainer Bodingbauer SunPower Racing
12 Brian Oconnor OTR Racing
13 Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Nathaniel Futterman SJBC
15 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Neil Leonard
16 Trevor Niblock Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
17 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
18 Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel Teammate Top 5: Neil Leonard
19 John Navarro Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
20 Reece Macdonald Peninsula Velo Cycling Club
21 Mauricio Lepe OTR Racing
22 Kurt Brown San Francisco Cycling Club
23 Brigido Tax
24 Sean Martin LOW//Factory Racing
25 Sergei Volkov
26 Micah Lerner LOW//Factory Racing
27 Joseph Junio SquadraSF p/b Terun
28 Michael Muhney OTR Racing
29 Creighton Gruber Chico Masters Cycling Team
30 Zachary Proteau
31 Michael Duffy
32 Alvin Chan
DNF Ramases Gousheh SJBC
DNF Alfonse Le duc Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Magnus Bush Limitless Cycling powered by GoodyF
Finishers: Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Cameron Piper Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Roman Kilun
3 Aria Kiani Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Roman Kilun
4 Alex Wild
5 Cole Davis NCCF/ Team Specialized Juniors
6 Takei Kyosuke Team Yesellca
7 Torey Philipp Herbalife p/b MarcPro-Strava
8 Timothy Rugg Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
9 Cameron Bronstein Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Roman Kilun
10 Adam Switters Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Roman Kilun
11 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
12 Darin Morgan CoreTechs Elite
13 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
14 Tom Salvesen Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
15 Arthur Rand
16 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Roman Kilun
17 Sean Mcelroy NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Cole Davis
18 Robbie Chrisman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
19 Robert Evans UCI CT: Team Illuminate
20 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
21 Mark Alford LOW//Factory Racing
DNF Owen Gillott Echelon-Storck Development Team
DNF Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing
2 Robert Amatelli Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Todd Markelz SquadraSF p/b Terun
4 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
5 Joshua Pizzica Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Scott Cox Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Justin Morgan
DNF Jason Siegle Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
DNF Kevin Rooney Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Alex Poloziouk Kovarus/Wells Fargo Racing Team
3 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
4 Joseph Sullivan SJBC
5 Franco Campilongo SquadraSF p/b Terun
6 Paul Berger Form+Data p/b Mercedes Benz of Mode
DNF Douglas Baker Squadra SF p/b Terun Teammate Top 5: Alfred Berghout
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Klene
2 James Barkow 38 Degrees North
3 Philip Weiss
4 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Long Nguyen CBRE Racing
6 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Andy Slopsema Dolce Vita Freewheel
8 Dan Rugani CBRE Racing Teammate Top 5: Long Nguyen
9 Jacob Jordan
10 Glen Enzfelder
11 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: James Rainbow
12 Matt Brendal
13 Brian Padgett
14 Peter Feng Dolce Vita Freewheel
15 Mario Duarte Dolce Vita Freewheel
16 Zachary Hilton SJBC
17 Agustin Flores Twin Star Racing
18 Eric Chao Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: James Rainbow
19 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: James Rainbow
DNF Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai
2 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
3 James allen Davis bike club Davis Bike Club Race Team
4 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Ken Calender Don Chapin Monterey Bay Racing Team
6 Cameron Birky R4R-Make A Wish
7 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
8 John Koslosky Castro Valley Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phil Tercero SJBC
2 Aaron Long ThirstyBear p/b Akamai
3 Phill Mai Team Fremont/FFBC
4 Philip Malaspina SJBC Teammate Win: Phil Tercero
5 John Coletta Peet's Coffee Racing
6 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT
8 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing
9 John Lem Kovarus/Wells Fargo Racing Team
10 Ross Tinline Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team
12 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
DNF Andrew Burke
DNF Nathaniel Mckitterick Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Jay Parkhill Team Roaring Mouse
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Whitwell
2 George Tomasich Canyon Velo
3 Robert Easley CBRE Racing
4 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Matthew Trethric CBRE Racing
6 Jim Forester CBRE Racing
7 John Hawkins ChristianCycling-Hammer Nutrition
8 David Borba Family Cycling Center
9 Rex Moar CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
10 Edwin Ma Peninsula Velo Cycling Club
11 Jorge Pont SunPower Racing
12 Scott La perle CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
13 Yann Bertaud CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
14 Henrik Schubert CBRE Racing Teammate Top 5: Robert Easley
15 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
16 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
17 Roupen Nahabedian Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
18 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
19 Alex Mcmanigill
20 Glenn Fetsch Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
DNF Mark Massey Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jarno Rajahalme
DNF Thomas wood ? ol Republic / SERT
Finishers: Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai
2 Jon Ornstil Hammer/53x11
3 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
4 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Max Thompson
5 Hunter Ziesing Hammer/53x11
6 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Max Thompson
7 Mark Fennell Fig Mtn Brew Racing
8 Harold Reimer SunPower Racing
9 Glen Kinion CBRE Racing
10 James Torrence Eden Bicycles Racing Club
11 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 ? James Team Placid Planet Inc.
13 Michael Cochran
14 West Kurihara Team Fremont/FFBC
15 Roy Hoglund Bell Real Estate Cycling
16 Roderick Gilchrist SJBC
17 Owen Thomas Fig Mtn Brew Racing
DNF John Raymond
DNF Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Lawrence Nolan NCCF/ Team Specialized Masters
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Danaher Dayka-Hackett
2 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Casey Myers CyclesFANATICRacing.com
4 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
5 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker Development
DNF Julia Gieschen Fig Mtn Brew Racing
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eri Yonamine Hagens Berman Supermint
2 Diane Moug Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
3 Clarice Sayle JAKROO
4 Sara Enders Rio Strada Racing
5 Illi Gardner SJBC
6 Sara Bird Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
7 Joanie Celso SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
8 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
9 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai
2 Shelagh Fritz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Ginger Kroft SJBC
4 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Ivy Wang Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2