Log In
Tucson Bicycle Classic - TT • Mar 17 2017
Clear, 86 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myles Walker El Grupo Youth Cycling Club 00:09:57
2 Hayden Palmer White Mountain Road Club 00:10:09
3 Benedict Colombi El Grupo Youth Cycling Club 00:10:15 Teammate Win: Myles Walker
4 Izaac Adams El Grupo Youth Cycling Club 00:10:16 Teammate Win: Myles Walker
5 Tag Broaderip Team Winded Development 00:10:37
6 Brighton Johnson 00:10:52
7 Brenden Thurmond BZ Cycling 00:10:57
8 Luke Brocco White Mountain Road Club 00:11:04 Teammate Top 5: Hayden Palmer
9 Caleb Huggins El Grupo Youth Cycling Club 00:11:26 Teammate Win: Myles Walker
10 Alexander Tydeman BZ Cycling 00:11:28
Finishers: Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mostyn Trudinger-smith El Grupo Youth Cycling Club 00:12:19
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cyrus Hembree Thrive Youth Cycling 00:16:31
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hector Hugo rangel zamarron 00:07:39
2 Philip Tinstman Monster Media Racing 00:07:46
3 David Salomon alvarez 00:07:48
4 Paul Thomas Stone House p/b Monster Media 00:07:51
5 Aaron Jeffrey Sonic Boom Racing 00:08:06
6 Eugene Boronow Superissimo 00:08:09
7 Rob Alvarez Stone House p/b Monster Media 00:08:10 Teammate Top 5: Paul Thomas
8 Michael Radcliff GST Racing 00:08:16
9 Timothy Carolan Cyclefit Solutions Racing 00:08:17
10 Bryan Reid RA Racing Apparel/BMC 00:08:18
11 Craig Streit Stone House p/b Monster Media 00:08:35 Teammate Top 5: Paul Thomas
12 Dane Emde Modern Market Racing p/b GR Capital 00:08:36
13 Sergio Dominguez 00:08:40
14 James Webster Stone House p/b Monster Media 00:08:40 Teammate Top 5: Paul Thomas
15 Daniel Fernandez Sonic Boom Racing 00:08:49 Teammate Top 5: Aaron Jeffrey
16 Matthew Sinclair Stone House p/b Monster Media 00:09:24 Teammate Top 5: Paul Thomas
17 Fernando Krimpe P&S-Specialized 00:09:26
18 Sergio Butchart 00:09:41
19 Gilberto Coker 00:09:51
20 Mirko Salazar 00:09:53
21 Ernesto Yberri P&S-Specialized 00:11:26
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander D mccrohan 00:08:51
2 Peter Anderson 00:09:24
3 Charles Everett 00:09:31
4 Mark Miller 00:09:39
5 Ronny Alvarez 00:09:40
6 James Hunter Elko Velo Cycling Club 00:09:44
7 Rob Lewis Cyclefit Solutions Racing 00:09:53
8 David Roberts 00:10:13
9 Thomas Blanchard 00:11:05
10 James Hart 00:11:23
11 Louis Vargas Team Helens 00:11:34
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu MADDOG Racing p/b Purequosa 00:07:46
2 Al Senft ZiaVelo Cycling 00:07:59
3 Silvio Menezes Sport Systems 505 Cycling 00:08:23
4 Scott Johnson 00:08:30
5 Jeremy Barrett Team Rhino 00:08:30
6 Matt Muyres Vision Racing p/b Sanford POWER 00:08:39
7 James Riccitello 00:08:41
8 Greg Cavanagh dope MBRC.org - Pedalinx 00:08:48
9 Bryan Antol GST Racing 00:08:53
10 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Purequosa 00:08:55 Teammate Win: Louie Amelburu
11 Jose Nicola la jolla 00:08:56
12 Charles Royalty San Tan Racing 00:08:57
13 Ronald Bollenberghe 00:09:03
14 Mark Herrington Athlete Octane Racing 00:09:24
15 Jim Holbrook Cyberdyne Systems 00:09:35
16 James Kramer Cyberdyne Systems 00:09:37
17 David Genovese Procon Cycling 00:09:40
18 Matthew Brown 00:09:42
19 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long &am 00:09:46
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerry Clapper Cyberdyne Systems 00:08:26
2 Joel Thompson Tucson Masters Cycling 00:08:30
3 David Bixby Team RPM 00:08:33
4 Eric Pearce Quabbin Cycling Club 00:08:36
5 Doug Chiasson Peak Racing/Vally Bike & Ski We 00:08:37
6 Lawrence Towner Team ProPower Coaching 00:08:39
7 John Newton Chester County Velo 00:08:40
8 Charlie Beadles Team Pay 'N Take 00:08:54
9 Shannon Fox BoulderCentre for Orthopedics 00:08:57
10 Jeff Jensen 00:09:01
11 Andrew Hosterman White Mountain Road Club 00:09:01
12 William Kellagher Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 00:09:04
13 John Stone Rocky Mountain Cancer Centers Cycli 00:09:07
14 Joseph Paulson BoulderCentre for Orthopedics 00:09:12
15 Stuart Mann BoulderCentre for Orthopedics 00:09:24
16 Stephen Leake Bloomington Cycle Racing Team 00:09:24
17 Brian Lemke White Mountain Road Club 00:09:28
18 David French White Mountain Road Club 00:09:38
19 Mark Cowin Pro Pedals Bike Shop 00:10:11
20 ? N/a Stone House p/b Monster Media 00:10:20
21 Kurt Kroemer Cyberdyne Systems 00:10:21 Teammate Win: Gerry Clapper
22 Brad Wingfield 00:10:26
23 Gil Tovar VeloVets 00:10:26
24 Michel Lalonde Cycle Fit Solutions 00:10:30
25 Jeff Doucet Summit Velo 00:10:34
26 Alan Fischer Arizona Cycling Racing Team Inc. 00:15:48
27 Robert Hansen 00:18:44
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Worley BoulderCentre for Orthopedics 00:08:59
2 Philip Holman Tucson Masters Cycling 00:09:01
3 Steven Long Cyclefit Solutions Racing 00:09:13
4 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 00:09:47
5 Kenneth Starcke Cyclefit Solutions Racing 00:09:57
6 Steven Borer Fleming Wealth Strategies.com 00:09:58
7 Roy Quade 00:10:13
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Conahay Tucson Masters Cycling 00:09:52
2 Stephen Bennett ColoBikeLaw.com 00:12:06
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Patterson 00:10:26
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Cronyn El Grupo Youth Cycling Club 00:07:33
2 Christopher Besaw San Diego Bicycle Club 00:07:36
3 Sterling Watson COS Racing 00:07:42
4 Brandon Babiracki COS Racing 00:07:45
5 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club 00:08:00 Teammate Win: Max Cronyn
6 Thomas Keating Camelback Bike Club 00:08:02
7 Adam Schepps 00:08:05
8 Cameron Taylor Unity Racing 00:08:05
9 Brett Rindt NoCo Cycling Project 00:08:05
10 Tobias Deardorff Athlete Octane Racing 00:08:06
11 Nick Perhala Monster Media Racing 00:08:06
12 Roger Ainslie San Diego Bicycle Club 00:08:06 Teammate Top 5: Christopher Besaw
13 Connor Everett COS Racing 00:08:07 Teammate Top 5: Sterling Watson
14 Kyle Vanrenterghem Stone House p/b Monster Media 00:08:07
15 Rex Roberts 00:08:09
16 Dakota Gracey 00:08:09
17 Kevin Festini San Diego Bicycle Club 00:08:10 Teammate Top 5: Christopher Besaw
18 Kenyon Ralph San Diego Bicycle Club 00:08:12 Teammate Top 5: Christopher Besaw
19 Cody Hoggatt COS Racing 00:08:13 Teammate Top 5: Sterling Watson
20 Yuri Luzanau Bike Accident Attorneys 00:08:17
21 Kyle Trudeau 00:08:17
22 Miguel Folch White Mountain Road Club 00:08:18
23 Robin Warman Portland Bicycle Studio 00:08:18
24 Andrew Shapiro RA Racing Apparel/BMC 00:08:18
25 Benjamin Rathkamp San Diego Bicycle Club 00:08:18 Teammate Top 5: Christopher Besaw
26 Kevin Tempel Team Rio Grande 00:08:21
27 John Garbo Esprit Velo 00:08:22
28 William Barnum COS Racing 00:08:23 Teammate Top 5: Sterling Watson
29 Chris Edmunds Team Velocity 00:08:23
30 Chris Anderson Unity Racing 00:08:23
31 Nicholas Wirski Athlete Octane Racing 00:08:24
32 Tanner Thornton Unity Racing 00:08:25
33 Jake Spelman Unity Racing 00:08:25
34 Nikita Lindgren Sabino Cycles Racing 00:08:26
35 Taylor Squillaci Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 00:08:26
36 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club 00:08:26 Teammate Win: Max Cronyn
37 Jonathan Deguzman San Diego Bicycle Club 00:08:26 Teammate Top 5: Christopher Besaw
38 Nathan Franklin Team Pay 'N Take 00:08:28
39 Christian De groot San Diego Bicycle Club 00:08:28 Teammate Top 5: Christopher Besaw
40 Armon Haghighat Strada Racing Club 00:08:35
41 Dave Mitchell Catalyst Racing 00:08:41
42 Daniel Zitter San Diego Bicycle Club 00:08:42 Teammate Top 5: Christopher Besaw
43 Garron Cadiente Unity Racing 00:08:45
44 Michael Barker SoCalCycling.com 00:08:45
45 Brendan Bengtson Athlete Octane Racing 00:08:49
46 Zach Shone Athlete Octane Racing 00:08:50
47 David Baar Portland Bicycle Studio 00:08:50
48 Spencer Downing 00:08:55
49 Terence Traughber Portland Bicycle Studio 00:08:57
50 Leo Bugtai SoCalCycling.com 00:08:57
51 Vincent Gonzales Moment Bicycles 00:08:58
52 Joe Williams Hup United 00:09:01
53 Cameron Bond ENDO CONCEPT TEAM 00:09:03
54 Maxl Freeman Rocky Mountain Velo 00:09:07
55 Zac Coolman Camelback Bike Club 00:09:08
56 Trenton Bryfogle Sabino Cycles Racing 00:09:29
57 Richard Nelson Faster Cyclist 00:09:42
Finishers: Cat 2: 56   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Travelstead Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 00:08:00
2 Ethan Overson El Grupo Youth Cycling Club 00:08:01
3 Wristen Paschich Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 00:08:04 Teammate Win: Ryan Travelstead
4 Leo Carrillo GST Racing 00:08:05
5 Clint Bluestein San Tan Racing 00:08:09
6 Matthew Riccitello El Grupo Youth Cycling Club 00:08:12
7 Nathaniel Altom Kelly Benefit Strategies/LSV 00:08:13
8 Gilberto Melendez TERacing 00:08:18
9 Gary Bell ZiaVelo Cycling 00:08:20
10 Ryan Milmoe Bike Accident Attorneys 00:08:21
11 Terry Schmidtknecht Unity Racing 00:08:29
12 Timothy Scott Aggress 00:08:31
13 Kyle Berg 00:08:33
14 William Raus S2C/BOSCH pb Pearl Izumi 00:08:33
15 Gregory Foster Nero Veloce p/b Michael Thomas Coff 00:08:34 Teammate Win: Ryan Travelstead
16 Erik Brockhoff 00:08:34
17 Jason Chan High Desert Cycling Club 00:08:34
18 James Haycraft 00:08:34
19 Robert Paulsen Unity Racing 00:08:35
20 Bill Karras Athlete Octane Racing 00:08:37
21 Michael Hast ChristianCycling 00:08:38
22 Andrew Scott Sabino Cycles Racing 00:08:38
23 Levi Kramer Cyberdyne Systems 00:08:42
24 David Ubinger 00:08:43
25 David Stout TERacing 00:08:45
26 Castle Gay 00:08:52
27 Miguel Escobar Crazy Cat Cyclery 00:08:57
28 Brett Vandesande San Tan Racing 00:09:08 Teammate Top 5: Clint Bluestein
29 Steven Morley Velo Veloce 00:09:10
30 Dariusz Zdunek Athlete Octane Racing 00:09:11
31 James Davis 00:09:20
32 Zachary Morrison Northern Arizona University 00:09:38
33 John Ketterhagen Dark Horse Racing 00:09:42
34 Logan Newman Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 00:09:45
35 Joe Altomare 00:10:13
36 Ryan Brown 00:11:43
37 Christopher Villegas 00:12:03
Finishers: Cat 3: 35   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Alvarez Bicycle Ranch Tucson Racing 00:08:10
2 Philip Brown Aggress 00:08:20
3 Michael Hemmerlin Strada Racing Club 00:08:20
4 Tayne Andrade Echelon Racing New Mexico 00:08:29
5 Richard Farabee Bike Accident Attorneys 00:08:31
6 Samuel Zukowsky El Grupo Youth Cycling Club 00:08:35
7 Branden Lashua High Desert Cycling Club 00:08:35
8 Andrew Rankine 00:08:38
9 Gabriel Langbauer Yuma Bike Club 00:08:38
10 Cole Lanning El Grupo Youth Cycling Club 00:08:44
11 Richard Stevens Aggress 00:08:46 Teammate Top 5: Philip Brown
12 Joshua Strauss TERacing 00:08:47
13 Reed Soehnel Sport Systems 505 Cycling 00:08:51
14 Kevin Mikkelson Stone House p/b Monster Media 00:08:52
15 Joe Pavlik Team Pay 'N Take 00:08:52
16 Isaiah Martinez Athlete Octane Racing 00:08:52
17 Jeremy Norris 00:08:54
18 Randall Bradford Echelon Racing New Mexico 00:08:55 Teammate Top 5: Tayne Andrade
19 Sam Riess Strada Racing Club 00:08:56 Teammate Top 5: Michael Hemmerlin
20 Jonathan Mclaren 00:08:58
21 Gary Schobel ChristianCycling 00:08:59
22 Noah Bankhurst 00:09:01
23 Steven Terry ChristianCycling 00:09:01
24 Zaid Murrieta El Grupo Youth Cycling Club 00:09:04
25 Avery Baltunis M and M RC 00:09:04
26 Ethan Harrelson Fleming Wealth Strategies.com 00:09:05
27 David Platon Team Santini USA 00:09:05
28 Jack Senese El Grupo Youth Cycling Club 00:09:08
29 Lucien Fuertes Tolero Racing 00:09:09
30 Michael Abdalla Echelon Racing New Mexico 00:09:10 Teammate Top 5: Tayne Andrade
31 Eric Larson 00:09:13
32 Quinn Agnew El Grupo Youth Cycling Club 00:09:14
33 Joseph Clark Velo Veloce 00:09:19
34 Maxwell Mount Team F.I.Taos 00:09:20
35 Kajeme Murrieta El Grupo Youth Cycling Club 00:09:21
36 Andrew Ralston 00:09:25
37 David Mount Team F.I.Taos 00:09:27
38 Steve Garcia Team Winded Development 00:09:27
39 Alex Lambert 00:09:31
40 Carl Patterson-markowitz Bicycle Ranch Tucson Racing 00:09:32 Teammate Win: Alexander Alvarez
41 Jimmy Davisjr ChristianCycling 00:09:33
42 Collin Kisiel El Grupo Youth Cycling Club 00:09:34
43 Timothy Maley University of Arizona 00:09:35
44 Samuel Devore TERacing 00:09:38
45 Jeremy Weiss 00:09:41
46 Unai Urreiztieta El Grupo Youth Cycling Club 00:09:41
47 Michael Kozda Stone House p/b Monster Media 00:09:42
48 George Dillemuth 00:09:42
49 Rogan James El Grupo Youth Cycling Club 00:09:47
50 Ethan Fuller Team Winded Development 00:09:48
51 Rafael Quintero 00:10:07
52 Mark Terriquez Team Winded Development 00:10:08
53 Dillon Long El Grupo Youth Cycling Club 00:10:11
54 Richard Castro Cyclefit Solutions Racing 00:10:13
55 Jacob Kaller Team Winded Development 00:10:14
56 Jeff Ell TERacing 00:10:18
57 Jeff Harrelson Fleming Wealth Strategies.com 00:10:36
58 Ramon Garcia 00:12:26
Finishers: Cat 4: 55   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Roth Silber Pro Cycling Team 00:07:00
2 James Piccoli Pacific Premier Bank Cycling Team 00:07:12
3 Nigel Ellsay Silber Pro Cycling Team 00:07:17 Teammate Win: Ryan Roth
4 Andrew Clemence White Mountain Road Club 00:07:20
5 Nickolas Zukowsky Silber Pro Cycling Team 00:07:22 Teammate Win: Ryan Roth
6 Travis Mccabe UCI PCT: UnitedHealthcare 00:07:26
7 Tyler Stites UCI CT: Aevolo Cycling Inc. 00:07:29
8 Rene Corella BMW Development Team 00:07:30
9 Daniel Eaton UCI PCT: UnitedHealthcare 00:07:31
10 Alec Cowan Silber Pro Cycling Team 00:07:36 Teammate Win: Ryan Roth
11 Todd Wells SRAM-Troy Lee Designs Racing Team 00:07:39
12 Wouter Zwart White Mountain Road Club 00:07:40 Teammate Top 5: Andrew Clemence
13 Lewis Elliot 00:07:41
14 Tim Savre Project Echelon Racing 00:07:41
15 Rolando Gonzalez CRC Janitorial/ Cannondale Pro Cycl 00:07:42
16 Stephen Bassett 00:07:43
17 Chad Beyer UCI CT: Canyon Bicycles 00:07:43
18 Emile Jean Silber Pro cycling 00:07:46 Teammate Win: Ryan Roth
19 Nicholas Greeff 303 Project 00:07:46
20 Alex Driscoll COS Racing 00:07:48
21 Christopher Winn UCI CT: Canyon Bicycles 00:07:48
22 Julien Gagne Silber Pro Cycling Team 00:07:49 Teammate Win: Ryan Roth
23 Nicolas Masbourian Silber Pro Cycling Team 00:07:52 Teammate Win: Ryan Roth
24 Matteo Dal-cin Rally Cycling 00:07:52
25 Sean Gardner Gateway Harley-Davidson 00:07:52
26 Michael Dziedzic White Mountain Road Club 00:07:53 Teammate Top 5: Andrew Clemence
27 Pierandre Cote Silber Pro Cycling Team 00:07:54 Teammate Win: Ryan Roth
28 Alexis Cartier H&R Block Pro Cycling Team 00:07:55
29 Ryan Knapp Zone-6 Cycling 00:07:55
30 Adam Bryfogle White Mountain Road Club 00:07:55 Teammate Top 5: Andrew Clemence
31 Taylor Warren Rocky Mountain Velo 00:08:00
32 David Greif Sabino Cycles Racing 00:08:00
33 Logan Bass San Diego Bicycle Club 00:08:01
34 Josh Prattferguson 00:08:02
35 Adam Roberge Silber Pro Cycling Team 00:08:02 Teammate Win: Ryan Roth
36 Mario Zamora Vumedi Cycling Team 00:08:02
37 Ryan Aitcheson First Internet Bank 00:08:06
38 Anton Varabei Toronto Hustle 00:08:06
39 Joseph Garey Esprit Velo 00:08:06 Teammate Top 5: James Piccoli
40 Nate Taggatz Team Rio Grande 00:08:07
41 Jack Mccann Zone-6 Cycling 00:08:07
42 Joey Iuliano Sabino Cycles Racing 00:08:07
43 Max Rubarth Equipe Transports Lacombe/Devinvi 00:08:09
44 Miguel Santillanes Joyeria Meza 00:08:11
45 Ian Holt Esprit Velo 00:08:14 Teammate Top 5: James Piccoli
46 Dean Haas Prestige Imports/Porsche/Audi Race 00:08:16
47 Matt Green Zone-6 Cycling 00:08:18
48 Evan Murphy Toronto Hustle 00:08:18
49 Anthony Fitch Esprit Velo 00:08:18 Teammate Top 5: James Piccoli
50 Alan Delacruz Joyerias Meza 00:08:19
51 Stephen Pedone Superissimo 00:08:23
52 Zach Stelling Procon Cycling 00:08:24
53 Juan Rivera 00:08:24
54 Graydon Staples Toronto Hustle 00:08:25
55 Matthew Holecko Procon Cycling 00:08:32
56 Noah Simms Toronto Hustle 00:08:34
57 Alexandre Matte True North Medical 00:08:37
58 Trevor O'donnell Toronto Hustle 00:08:38
59 Robby Ketterhagen White Mountain Road Club 00:08:41 Teammate Top 5: Andrew Clemence
60 Michael Dutczak Athlete Octane Racing 00:08:46
61 Juan Garca Joyerias Meza Cycling Team 00:08:47
62 Lucas Sebastian haedo UnitedHealthcare 00:08:51
63 Garrick Valverde Olathe Subaru Trek Racing 00:09:00
64 Martin Adamczyk San Diego Bicycle Club 00:09:03
65 Benjamin Stover Olathe Subaru Trek Racing 00:09:05
66 Thomas Jondall White Mountain Road Club 00:10:03 Teammate Top 5: Andrew Clemence
Finishers: Cat 1: 38   Cat 2: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Salmon Team Pay 'N Take 00:08:10
2 Grant Soehnel 00:09:02
3 Seth Wall 00:09:20
4 Benjamin Cristofori 00:09:33
5 Jeremia Petz El Grupo Youth Cycling Club 00:10:18
6 Jason Sealover 00:10:36
7 Roger Higgs 00:11:07
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaileen Williams El Grupo Youth Cycling Club 00:11:36
2 Maddy Mitchell El Grupo Youth Cycling Club 00:12:20 Teammate Win: Kaileen Williams
3 Brayden James El Grupo Youth Cycling Club 00:12:49 Teammate Win: Kaileen Williams
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eve Yockey El Grupo Youth Cycling Club 00:12:18
2 Ada Kupers El Grupo Youth Cycling Club 00:12:52 Teammate Win: Eve Yockey
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karla Gendler Team Yacht Club 00:09:44
2 Ali Knutson PLAN7 DS 00:09:57
3 Carmen Elena l'annunziata monge Tolero Racing 00:09:58
4 Jocelyn Bonham Team Broadway Bicycles 00:10:01
5 Janelle Hubbard Colavita Racing Inc. 00:10:03
6 Alli Greening AZ Women Racing 00:10:39
7 Annmarie Chavez The Bicycle Company Team 00:11:48
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Berger AZ Women Racing 00:09:26
2 Helen Gruneisen 00:09:46
3 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:10:30
4 Kimberly Hodes Primal Audi Denver Womens Racing Te 00:10:37
5 Kimberly Tom SkyFlash Racing 00:10:51
6 Carolyn Audilet Tolero Racing 00:10:58
7 Charlayne Barger Thrive Youth Cycling 00:10:59
8 Beata George AZ Women Racing 00:11:06 Teammate Win: Jane Berger
9 Katheryn Patterson SkyFlash Racing 00:11:13 Teammate Top 5: Kimberly Tom
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynne Anderson ALP Cycles Racing 00:09:05
2 Carol Chester 00:11:26
3 Kim Soule Saguaro Velo 00:11:28
4 Karen Schwartz East End Cycling Team 00:11:31
5 Bernadette Brake SkyFlash Racing 00:11:32
6 Lisa Crujido AZ Women Racing 00:11:47
7 Nathalie Potvin AZ Women Racing 00:11:59
8 Sharon Sheremeta 00:12:10
9 Giuliana Donnelly VeloVets 00:12:24
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lan Tran SkyFlash Racing 00:11:31
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rodger The Velo Ambassador Team 00:08:50
2 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club 00:09:33
3 Lauren Diaz Eliel Factory Team 00:09:37
4 Ellie Wood Tolero Racing 00:09:48
5 Hannah Dalsing The Velo Ambassador Team 00:09:52 Teammate Win: Emily Rodger
6 Tori Riemersma Arizona State University 00:09:57
7 Sarah Posner White Mountain Road Club 00:10:01
8 Izabel Adams El Grupo Youth Cycling Club 00:10:02 Teammate Top 5: Daniela Diamente
9 Madison Major El Grupo Youth Cycling Club 00:10:02 Teammate Top 5: Daniela Diamente
10 Elizabeth Korinek The Velo Ambassador Team 00:10:07 Teammate Win: Emily Rodger
11 Pearl Dixon El Grupo Youth Cycling Club 00:10:15 Teammate Top 5: Daniela Diamente
12 Tristen Musselman Team One Racing 00:10:19
13 Lucia Carreno Crazy Cat Cyclery 00:11:01
Finishers: Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Chansley Sabino Cycles Racing 00:09:56
2 Makayla Macpherson Swami's Cycling Club 00:10:04
3 Lily Vitt El Grupo Youth Cycling Club 00:10:04
4 Christine Nicewonger 90+ Cycling 00:10:08
5 Jacie Porter 00:10:28
6 Ariedna Aispuro 00:10:35
7 Denise Carroll Moment Bicycles 00:10:41
8 Leslie Horn NovoFit - Giradin 00:10:52
9 Celeste Power Sport Systems 505 Cycling 00:10:56
10 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Club 00:10:59 Teammate Top 5: Lily Vitt
11 Susie King El Grupo Youth Cycling Club 00:11:03 Teammate Top 5: Lily Vitt
12 Dawn Manfredonia Primal Audi Denver Womens Racing Te 00:11:07
13 Kayla Hankins Velo Track Cycling 00:11:17
14 Leslie Brady Faster Cyclist 00:11:24
15 Elizabeth Rivera SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler 00:11:29
16 Sarah Little-masterson Festlig Norsk CC 00:12:01
17 Amelia Lopez 00:12:34
18 Julia Montez 00:12:58
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Harrington 00:09:53
2 Kasey Mcevoy Landis / Trek WMRC 00:10:11
3 Nicole Steig SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler 00:10:34
4 Haley Ehlers San Diego Bicycle Club 00:10:42
5 Edna Krimpe 00:11:13
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Catlin UCI WPT: Rally Cycling 00:08:18
2 Sara Bergen UCI WPT: Rally Cycling 00:08:19 Teammate Win: Kelly Catlin
3 Kirsti Lay UCI WPT: Rally Cycling 00:08:22 Teammate Win: Kelly Catlin
4 Andrea Fregoso Crazy Cat Specialized U23 00:08:34
5 Marie-soleil Blais 00:08:35
6 Emma White UCI WPT: Rally Cycling 00:08:41 Teammate Win: Kelly Catlin
7 Stefanie Sydlik QCW Cycling 00:08:41
8 Katherine Maine UCI WPT: Rally Cycling 00:08:44 Teammate Win: Kelly Catlin
9 Caitlin Laroche UCI WPT: Rally Cycling 00:08:48 Teammate Win: Kelly Catlin
10 Amy Benner UCI WPT: Rally Cycling 00:08:48 Teammate Win: Kelly Catlin
11 Anne Donley 00:08:53
12 Erica Clevenger Stone House p/b Monster Media 00:08:54
13 Jessica Bonilla Crazy Cat Cyclery 00:08:55
14 Kat Salthouse White Mountain Road Club 00:08:57
15 Kimberly Lucie 00:09:01
16 Veronica Leal CONADE-Visit Mxico-Specialized 00:09:04
17 Ana Hernandez CONADE-Visit Mxico-Specialized 00:09:21
18 Maureen Mcauliffe White Mountain Road Club 00:09:21
19 Tracey Jacobs ALP Cycles Racing 00:09:24
20 Melanie Beale 00:09:25
21 Kate Wilson Ironfly 00:09:28
22 Antonieta Gaxiola CONADE-Visit Mxico-Specialized 00:09:31
23 Marcela Prieto CONADE-Visit Mxico-Specialized 00:09:32
24 Julyn Aguila Crazy Cat Cyclery 00:09:33
25 Catherine Ouellette Team Quebec 00:09:34
26 Ariadna Guterrez CONADE-Visit Mxico-Specialized 00:09:38
27 Brenna Nelson Faster Cyclist 00:09:43
28 Cara Oneill El Grupo Youth Cycling Club 00:09:43
29 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club 00:09:46
30 Aliya Traficante Folsom Bike 00:09:49
31 Ruby West Rise Racing 00:10:04
32 Moirin Nelson Faster Cyclist 00:10:08
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat ?: 14