Log In
2017 USA Cycling Masters Road Nationals TT • Jun 1 2017
Partly Cloudy, 85 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Ra 37:48.0
2 Jonathan Jacob Michigan Indiana Cyc 37:58.9
3 Brent Ferrell Hattie B's Racing 38:09.7
4 Jonathan Toftoy Donkey Label 38:55.1
5 Owen Shott VeloBrew Cycling Clu 39:36.0
6 Mathew Davis Team LaS'port 39:37.2
7 Matthew Weeks Lake Effect Cycling 39:47.2
8 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai 39:52.3
9 Jason Brasel I Am Racing 40:05.3
10 Benjamin Meer 40:36.3
11 Thaddeus Dulin 40:36.6
12 Gregory Thompson Carolina Cycling Tea 40:51.7
13 Christopher Borden Borden Dental Racing 41:09.8
14 Lee Sobotkin Blue Bell Private We 41:40.1
15 Nessim Mezrahi District Velocity Ra 41:43.2
16 Coul Hill 41:48.5
17 Nathan Coleman Catoctin Cycling Clu 41:50.1
18 Aaron Nelson Bicycle Heaven / PVA 42:56.9
19 Robert Kelly Celerity Cycling 43:31.7
20 Andy Sherman The Electric Banana 43:58.3
21 Andy Hale VeloBrew Cycling Clu 44:35.2 Teammate Top 5: Owen Shott
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Olheiser 37:33.7
2 Dean Phillips Team Fit Werx 38:02.8
3 Timothy Ahearn Team ERRACE 38:18.7
4 Oleg Tanovitsky 38:46.4
5 Brian Sheedy Giant Racing 39:45.0
6 Matt Bole Team Dayton Bicyclin 39:45.9
7 James Studebaker Bayside Velo/Bike Do 39:48.0
8 Russell Griffin Black Swift/Cycleton 40:11.3
9 John Hart Friends Great Smokie 40:15.9
10 Peter Reed Amateur Cycling Club 40:35.3
11 Matthew Adams Team Mikes Bikes p/b 40:41.4
12 Jerod Ridge Black Swift/Cycleton 40:49.0
13 Adam Perez Happy Tooth Racing 40:52.7
14 Brady Jordan Korte Hammer Down Ra 41:18.6
15 Phillip Gronniger Groove Subaru Excel 41:19.8
16 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing Team 41:25.9
17 David Fuentes dope Evolution Cycling Cl 41:49.6
18 Roy Foley Aeropro Coaching Cyc 41:49.6
19 Justin Henkel 41:58.6
20 Nathan Lesniewski FRESH Racing 42:13.9
21 Benjamin Darling 42:14.2
22 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai 42:46.6
23 Francisco Covas National Capital Vel 44:06.2
24 Chad Kimbrell 48:56.1
25 Benjamin Rosencrants 49:34.2
DNF Brad Loyd DNF
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 3: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing Team 38:17.88
2 Paul Lengermann DistrictTaco Racing 38:54.25
3 Fred Thomas A-D Racing 39:18.97
4 Chad Weisgram Vision Racing p/b Sa 39:26.48
5 Ted Michaels Evolution Cycling Cl 39:39.61
6 Bart Lipinski Corner Cycle 39:51.01
7 Alexander Zambrana Vivo Cycling Attorne 39:51.08
8 Matthew Skrdla NoCo Cycling Project 40:05.49
9 Nico Toutenhoofd juwi 40:07.99
10 Benjamin Sharp Stages Cycling 40:08.60
11 Dan Netzer Celerity Cycling 40:15.14
12 Igor Rudalev Century Road Club As 40:49.89
13 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing Team 40:54.70 Teammate Win: Daniel Bryant
14 Thomas Nelson Swami's Cycling Club 41:14.73
15 Jason Frank River Valley Cycling 41:46.35
16 Ronald Restivo Century Road Club As 41:48.70
17 Sean Philyaw Nouveau Velo Cycling 42:06.56
18 Steven Decker 42:22.42
19 Marc Buxbaum Jigawatt Cycling 42:33.52
20 Kurt Jambretz Cyberdyne Systems 42:56.83
21 Martin Houlihan Race City Cycling 44:17.45
22 George Moser 44:41.61
23 Herbert Woodard 45:37.92
24 David Mazyck 46:08.30
25 James Weigand Lateral Stress Velo 47:27.85
26 Monty Taylor Rolf Prima 49:27.91
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Donkey Label 38:24.1
2 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai 39:24.9
3 Jeffery Otto 39:29.6
4 Robert Garwood 39:36.6
5 Kevin Nicol juwi 39:50.8
6 Nivio Diaz D Professional 39:56.7
7 John Korioth Mellow Johnny's Cycl 40:28.2
8 Scott Peterson 40:43.0
9 Thomas Felton Velocause Centraal C 40:56.5
10 David Hussey Five Four Sports 41:15.8
11 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 41:19.6
12 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai 41:21.4 Teammate Top 5: Tom Lyons
13 Patrick Bohan Twin Peaks CyclingIn 41:24.3
14 Stephen Spanbauer Kentucky Flyers Cycl 41:24.8
15 Marco Vasquez Groove Subaru Excel 41:44.0
16 Edward Stern Century Road Club As 41:52.8
17 Gene Fowler Masters Cycling Syst 42:07.9
18 Brendan Sullivan 42:08.4
19 Michael King National Capital Vel 42:14.9
20 Francis Manfred 42:16.1
21 Gregg Ness Ft. Wayne Outfitters 42:21.4
22 Michael Grigat Carolina Cycling Tea 42:38.6
23 Louis Leclerc 42:38.8
24 Kevin Gambill Scheller's Racing Te 42:43.9
25 Didier Fresne West Coast Cycling 42:49.5
26 Jesus Lamb GST Racing 42:54.2
27 Chris Antia West Coast Cycling 43:30.2
28 Anthony Pharo Capital Bicycle Raci 43:33.1
29 Mark Brackenbury North Georgia Cyclin 43:36.5
30 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters 43:46.9
31 Curtis Tolson Kentucky Flyers Cycl 44:08.2
32 Chris Isenberg North Georgia Cyclin 44:31.1
33 Timothy Saxer Ft. Wayne Outfitters 45:27.1
34 Edward Norton US Military Enduranc 45:34.9
35 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long &am 46:04.5
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Perry Ft. Wayne Outfitters 39:45.5
2 Brian Batke Lake Effect Cycling 40:42.7
3 Joseph Foster ThirstyBear p/b Akamai 40:46.3
4 Mark Zimbelman 41:02.0
5 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycli 41:30.3
6 James P. martin 41:32.0
7 Charles Colton 41:34.6
8 Peter Megdal Northeast Bicycle Cl 41:47.7
9 Roger Friend Monticello Velo Club 41:58.5
10 Joel Thompson Tucson Masters Cycli 42:12.5
11 Peter Wimberg Queen City Wheels 42:31.3
12 Dave Weller 42:47.4
13 Brian Brown Compass Research Cyc 42:58.7
14 Kevin Clark FloridaVelo 43:15.4
15 Joseph Paulson BoulderCentre for Or 43:16.0
16 David Hughes ZiaVelo Cycling 43:36.3
17 Dana Braet Velo Force 43:36.4
18 Pascal Sauvayre Century Road Club As 43:40.7
19 Michael Davis ABD Cycling Club 43:57.3
20 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai 44:10.4 Teammate Top 5: Joseph Foster
21 Ray Plewacki Evolution Cycling Cl 44:30.2
22 Matthew Williams 45:09.9
23 Kirby Yoder North Georgia Cyclin 45:27.5
24 Russell Keanini The Spirited Cyclist 45:31.1
25 Donald Cahill Ft. Wayne Outfitters 45:34.2 Teammate Win: Timothy Perry
26 Peter Stevens Velo Force 45:41.4
27 Tom Starr MadCity Velo Club 47:39.3
28 David Storey Natural Grocers Cycl 47:40.8
29 Paolo Fassari 48:30.8
30 Anthony Herring 48:33.2
31 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 48:36.2
32 Thaddeus Newnam PA Masters p/b Pisci 48:43.4
33 ? James Team Placid Planet I 49:01.3
34 William Enes 49:26.9
35 Dale Hair Scenic City Velo 49:46.6
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 5   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 39:45.8
2 Michael Adams GearLink Racing INC. 40:06.1
3 Matthew Robins 40:57.1
4 David B stanton Canyon Velo 41:03.7
5 Chris Beaudin Tierra Plan Racing/C 41:09.2
6 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 41:40.8
7 Peter Miller Apex Racing Team 41:48.1
8 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 41:56.8 Teammate Win: Gary Painter
9 Jeff Johnson 42:19.5
10 Doug Schwegel A Bloc 42:49.6
11 Robert Black 42:56.9
12 Carl Westergren VeloBrew Cycling Clu 43:09.3
13 John Newton Chester County Velo 43:14.2
14 David Lawrence Southwest Cycling Cl 43:18.4
15 Shannon Fox BoulderCentre for Or 43:27.2
16 Scott Sifferman Springfield Brewing 43:29.0
17 Kent Bostick Globalbike Racing 43:33.7
18 Charlie Johnson Southwest Cycling Cl 43:37.9
19 Paskal Brooks Mellow Mushroom Raci 43:42.9
20 Steven Auchterlonie 43:53.7
21 Jay Gaunt Delaware Valley Raci 44:14.9
22 Richard Mauney Fulton Flyers Cyclin 44:17.8
23 Robert Gregory MOAB Racing 44:34.2
24 Chris Daffin MOAB Racing 45:00.1
25 Jorge Perera MidSouth Velo 45:03.8
26 Dane Luhrsen ABD Cycling Club 45:18.0
27 Lonnie Kennedy 45:18.7
28 Val Lincecum Southwest Cycling Cl 45:28.5
29 Mark Miller 45:37.6
30 Richard Wiley Ride On Wooster 46:04.5
31 John Hamilton Delaware Valley Raci 46:35.8
32 Barry Strasnick 47:38.0
33 Jack Evans Somerset Cycling Clu 49:35.6
34 James Hurst Outback Bikes Racing 58:30.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 10   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix 28:10.1
2 Robert Burke 28:10.8
3 Ken Louder Velosport Racing 28:14.2
4 Paul Mowery Ft. Wayne Outfitters 28:19.8
5 Wayne Watson Megastar/Lake 28:20.2
6 Josef Lemire ThirstyBear p/b Akamai 28:31.2
7 Richard Kreutzfeldt Pact- DISH Network C 28:37.9
8 Jerry Rome Local Velo 28:51.5
9 Mark Peterson Race City Cycling 29:01.2
10 Philip Holman Tucson Masters Cycli 29:08.6
11 Eric Johnston 29:34.2
12 Thomas Gee Lift Center Racing 30:22.3
13 Wilson Beamer Low Country Cycling 30:36.8
14 Tom Carr 30:44.5
15 Richard Camping Genesee Valley Cycli 30:57.6
16 Larry Varys ChristianCycling 31:15.9
17 Robert Casciato PA Masters p/b Pisci 31:19.7
18 Dan Fineran Race City Cycling 31:20.1
19 Tony Riccio Old School Industrie 31:57.7
20 Donald Hatch 859 Cycling 32:40.6
21 James Degoey 33:26.3
22 David Tillery 34:44.8
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Lehman Charlotte Cycling Co 28:44.9
2 David Burnett 29:41.2
3 Jeff Swartout Queen City Wheels 29:57.4
4 Erik Anderson 30:45.7
5 Thomas Lobdell Speedway Wheelmen 30:51.9
6 John Cox Chesapeake Wheelmen 31:12.1
7 Peter Ballotta West Coast Cycling 31:22.5
8 Richard Raspet Oxford Cycling 31:23.5
9 Whitney Fanning Geri Atrix 31:24.2
10 William Tittle 31:28.9
11 Joseph Freschi North Georgia Cyclin 31:42.4
12 Paul Mehlenbeck Midwest Masters Cycl 31:43.3
13 Randy Whitt 32:16.5
14 Dan Austad Tacoma Bike 33:17.9
15 David Thomas Southern Cycling Ope 34:07.8
16 Theodore Kallman Northampton Cycling 38:10.9
17 Donald Russell 41:09.0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Durward higgins Scenic City Velo 29:58.3
2 Trevor Wallis 33:17.9
3 Richard Shaffer South Mountain Velo 33:19.6
4 Joseph Black 36:26.1
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer 31:36.0
2 Marshall Gordon Midwest Masters Cycl 32:55.3
3 David Ellefson 360 Racing 35:13.1
4 Jon Adamson 36:04.6
5 Frederic Schmid 36:16.4
6 Leon Sowers San Diego Cyclo Vets 37:47.9
7 Harvey Liberman Southern Cycling Ope 38:37.1
8 Robert Paganini PAA Cycling 40:25.5
9 Tomasz Radzikowski 45:56.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ray Sweet Northeast Masters Cy 44:57.2
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christie Tracy ATC Racing 43:06.0
2 Kirsten Sass Team WE 43:08.3
3 Stacey Henkel Great Dane Velo Club 43:16.4
4 Stephanie Smith 44:00.1
5 Jennifer Triplett Stages Cycling 44:11.1
6 Jeanine Seeger Monster Media Racing 45:59.1
7 Terri Marso Jackalope Velo 46:15.0
8 Ashley Lesniewski Shama Cycles 46:18.9
9 Allison Atkinson ATX HitSquad 46:56.4
10 Holly Mackin Psychlotherapy 48:29.0
11 Angie Johnson Finish Strong 49:09.9
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Audrey Friedrichsen scott Finkraft 45:07.7
2 Aimee Phillippi taylor South Mountain Velo 46:09.2
3 Arden Stelly Carolina Masters 47:15.8
4 Beth Lofgren Scenic City Velo 47:24.1
5 Katharine Welling Bearden-Josey 48:52.5
6 Angela Barros Sorella Cycling 52:14.4
7 Allison Falin KnoxVelo Club 53:05.2
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Cutts 42:45.8
2 Elizabeth Gold 44:05.8
3 Sharon Rana Team Athens 44:13.4
4 Gigi Carter Nunchuck Bunnies 44:36.6
5 Sarah Matchett Race City Cycling 45:48.7
6 Christine Grant Prima Tappa Cycling 46:25.4
7 Ainhoa Perez-diez Annapolis Bicycle Ra 46:48.1
8 Laura Cook Evolution Cycling Cl 47:38.3
9 Natalie Jackson ThirstyBear p/b Akamai 48:36.7
10 Christi Britt 50:20.0
11 Mary Isaac VELOSOPHY 50:53.9
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Burger West Coast Cycling 45:59.8
2 Bonnie Donzella Hollywood Cycles 46:52.7
3 Catherine Dickson 46:53.2
4 Gina Kavesh Union Bay Cycling 47:08.3
5 Bette Chesser Team Mack Racing Ass 47:25.5
6 Antonia Leal 47:36.9
7 Dana Stryk Evolution Cycling Cl 49:03.1
8 Christine Fuentes Evolution Cycling Cl 50:37.1
9 Kristine Hofstra Team Dayton Bicyclin 51:52.4
10 Christina Manfred 52:24.9
11 Susan Barrett Sorella Cycling 52:42.4
12 Julie Webster 53:23.6
13 Kimberly Lonis scheub 09:18.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynne Anderson ALP Cycles Racing 29:29.5
2 Kathy Petrillo 29:32.2
3 Sheri Baldwin SLO Nexus Cycling Cl 30:12.9
4 Debbie Phelps 30:47.5
5 Sylvia Essergleason Team Dayton Bicyclin 30:47.7
6 Tracy Tolson 31:27.3
7 Jane Fyffe 31:44.4
8 Sarah Sauvayre Century Road Club As 31:47.0
9 Benedicta Halecky Pedal Power Team-MA 32:17.4
10 Marni Harker Colavita Racing Inc. 32:30.8
11 Susan Meinerz Hammer Racing Team- 33:27.2
12 Anne Marie phillips Wolverine Sports Clu 33:27.6
13 Cecily Majerus Peninsula Velo Cycli 34:00.8
14 Carolyn Altman Hilton Head Cycling 35:25.7
15 Roxanne Daniel 35:29.1
16 Carol Storey Wish for Wheels 36:44.5
17 Leigh Laney Nunchuck Bunnies 37:12.8
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira 29:21.1
2 Ann marie Miller Century Road Club As 30:41.4
3 Nancy Ford Finkraft 30:58.3
4 Diane Granger DNA Racing 31:44.7
5 Beth Graff Old Town Bicycle 32:03.2
6 Vanessa C. askren 36:22.1
7 Connie Tatgenhorst Southern Cycling Ope 39:18.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen 31:44.4
2 Kristine Johnson K4 Racing 33:29.2
3 Diana Correa R & M 36:12.0
4 Norma Hilton Peninsula Velo Cycli 38:07.4
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carla Danbury 41:15.3
2 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 42:47.5
Finishers: Cat 4: 2