Log In
ColaVita NorCal Grand Prix • Jul 16 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Judd Van sickle Mercedes Benz/Folsom Bike
2 Dana Williams Fusion Sport
3 Jonathan Lee Red Peloton
4 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
5 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling
6 Toby Long Squadra Ovest Cycling
7 Anders Dellien
8 Trevor White CalNorte VC Switchbacks
9 Mark Weir
10 Nick Theobald SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Top 5: Kyle Glerum
11 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Top 5: Kyle Glerum
12 Michael Charleton Red Peloton Teammate Top 5: Jonathan Lee
13 Keith Defiebre Central Coast Cycling Club
14 Philip Roberts Missing Link Bicycle Co-op
15 Richard Pepper West County Cycling
16 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
17 Bruce Wilford Webcor/Alto Velo
18 Matthew Beebe Bell Lap Racing
19 Richard Snodsmith Fusion Sport USA
20 Nick Hanni Fusion Sport Teammate Top 5: Dana Williams
21 Todd Paoletti Fusion Sport USA
22 Brian Staby Red Peloton Teammate Top 5: Jonathan Lee
23 Eric Cinnamon Red Peloton Teammate Top 5: Jonathan Lee
24 Todd Dodds Owens Healthcare
25 Joe Molinari Form Fitness
26 Forrest Koenig
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 19   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Pepper West County Cycling
2 Max Mack Health is Wealth
3 Erin Walker
4 Derrick Hemingway Major Motion Cycling Club
5 Bruce Wilford Webcor/Alto Velo
6 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
7 Tom Lyons IronData ThirstyBearCycling
8 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Craig Stewart Team hammer nutrition
10 Mark Petrucci
11 Steve Stewart Los Gatos
12 Mark Robertson Lamorinda Cycling
13 Richard Jones Major Motion Cycling Club Teammate Top 5: Derrick Hemingway
14 James Suzuki Major Motion Cycling Club Teammate Top 5: Derrick Hemingway
15 Karl Schilling SJBC
16 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Kelly Silberberg SJBC
18 Jess Raphael SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
19 Ronald Reade SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith Barney/Special
2 Joe Saunders Morgan Stanley Cycling Team
3 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
4 Greg Bollella Alto velo racing Club/Webcor
5 Craig Snider Taleo Racing
6 Peter Sweeney Fightin' Bobas
7 Franz Broz VOS Racing
8 David Puglia Los Gatos
9 Manuel Borges VOS Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Fusion Sport USA
2 John Piasta All Sport-Team Swift
3 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized
4 Jonathan Lee Red Peloton
5 Elliot Jaramillo McGuire Cycling Team
6 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team
7 Ariel Herrmann Metromint Cycling
8 Neil Bartley Squadra Ovest Cycling
9 Sergei Badeka McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Elliot Jaramillo
10 Toby Long Squadra Ovest Cycling
11 Peter Nicholson Whole Athlete-Specialized Teammate Top 5: Charlie Schneider
12 Luke Ramseth Fremont Bank Cycling Team
13 Josh Rennie TEAM CLIF BAR Cycling
14 Craig Fellers
15 Matt Mccourtney Whole Athlete
16 Kenny Strickland SJBC
17 Nick Hanni Fusion Sport USA Teammate Win: Dana Williams
18 Carmi Schulman Webcor/Alto Velo
19 Nicholas Newcomb Whole Athlete-Specialized Teammate Top 5: Charlie Schneider
20 Donald Hahn Marc Pro - Strava
21 James Enright Swami's Cycling Club
22 Todd Dodds Owens Healthcare
23 Todd Stone Fremont Bank Cycling Team
24 David Pouncy Squadra Ovest Cycling
25 Brian Staby Red Peloton Teammate Top 5: Jonathan Lee
26 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
27 Mark Fairman Metromint Cycling
Finishers: Cat 2: 26   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Graves Taleo Racing
2 Richard Steele Sacramento Golden Wheelmen
3 R Todd crisafulli R4R-Make A Wish
4 David Nasca Folsom Bike
5 Kelly Higgins Bay101 Racing
6 Tyron Hooper Fusion Sport USA
7 Gary Land Red Peloton
8 Maurice Reurich Colavita Racing
9 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
10 Michael Kopp Taleo Racing Teammate Win: Rick Graves
11 Murat Ozgur Squadra Ovest Cycling
12 Daniel Petersen Fightin' Bobas
13 Raymond Rodriguez 2WheelRacing
14 Robert Dick IronDataThirstyBearCycling.com
15 Francisco Padilla
16 Emilio Alvarez
17 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Richard Steele
18 Steven Kirby Colavita Racing
19 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
20 William Ruffner Bay101 Racing Teammate Top 5: Kelly Higgins
21 Mark Robertson Taleo Racing Teammate Win: Rick Graves
22 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com
23 Christian Hobbs Studio Velo
24 Robert White Bay101 Racing Teammate Top 5: Kelly Higgins
25 Gordon Richardson
26 Joshua Lopez Los Gatos
27 Todd Kohli Audi
28 Juan Raigoza Webcor/Alto Velo
29 Rob Robinson Taleo Racing Teammate Win: Rick Graves
30 Allen Brumm Webcor/Alto Velo
31 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com
32 David Porter Bay101 Racing Teammate Top 5: Kelly Higgins
33 Jodi Birrell Bay101 Racing Teammate Top 5: Kelly Higgins
34 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas
35 Star Stevenson Red Peloton
36 Paul Higley Team Revolutions
37 George Meilahn Christian Cycling-Hammer Nutrition
38 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
39 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
40 Jack Arney Folsom Bike Teammate Top 5: David Nasca
41 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling
42 Kashy Ghazzagh Red Peloton
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Lyons IronDataThirstyBearCycling.com
2 Erik Salander Peninsula Velo/Pomodoro
3 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
4 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
5 Derrick Hemingway Major Motion Cycling Club
6 John Pauley CoreTechs Cycling Team
7 Richard Jones Major Motion Cycling Club Teammate Top 5: Derrick Hemingway
8 Paul Diaz
9 Craig Stewart Team Hammer Nutrition
10 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
11 Mark Robertson Taleo Racing
12 Steve Stewart Los Gatos
13 James Suzuki Major Motion Cycling Club Teammate Top 5: Derrick Hemingway
14 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Win: Tom Lyons
15 Rich Rozzi Colavita Racing
16 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Rob Robinson Taleo Racing
18 Juan Raigoza Webcor/Alto Velo
19 Frank Peavey
20 William Ruffner Bay101 Racing
21 Charles Spelman Echelon Gran Fondo/Zteam
22 Karl Schilling SJBC
23 Chris Meldner
24 Wayne Cottrell
25 Myong-jae Kim Berkeley Bicycle Club (BBC)
26 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas
27 Kelly Silberberg SJBC
28 Allen Brumm Webcor/Alto Velo
29 George Meilahn Christian Cycling-Hammer Nutrition
30 Richard Peacock Fightin' Bobas
31 Robert White Bay101 Racing
32 Rick Graves Taleo Racing
33 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Snider Taleo Racing
2 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
3 Phillip Heiman Colavita Racing
4 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
5 Norman Smith Fightin' Bobas
6 Christopher Kolm Taleo Racing Teammate Win: Craig Snider
7 Peter Sweeney Fightin' Bobas Teammate Top 5: Thomas Mcdonough
8 Sid Noyes
9 Alfred Kerr Fightin' Bobas Teammate Top 5: Thomas Mcdonough
10 David Puglia Los Gatos
11 Leland Gee Fightin' Bobas Teammate Top 5: Thomas Mcdonough
12 Frederick Proudman Lamorinda Cycling Club
13 Manuel Borges VOS Racing
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Petersen Fightin' Bobas
2 James Coudright Team City Sacramento
3 Tommy Lucas All Sport-Team Swift
4 Jonathan Barbus Sterling Sports Group
5 Travis Lyons Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Patrick Callan
7 Gabriel Morford
8 Nick Mcgowan Red Peloton
9 Peter Rumble Echelon Racing Development
10 Vitaly Gashpar Colavita Racing
11 Oscar Aguilera Dolce Vita Cycling
12 Benjamin Baxter Reno Wheelmen
13 Brian Rashap Red Peloton
14 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling Team
15 Jake Spelman DNA Cycles Racing
16 Eric Brockway Windsor Bicycle Center Cycling Team
17 Henry Stroud University of Minnesota-Twin Cities
18 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com
19 Charles Spelman Echelon Gran Fondo/Zteam
20 Scott Waters Reno Wheelmen
21 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
22 Remy Cantoadams All Sport-Team Swift Teammate Top 5: Tommy Lucas
23 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
24 Brandon Field Taleo Racing
25 Frank Peavey
26 Paul Higley Team Revolutions
27 Kevin Jeffers Red Peloton
28 Eric Aguilera Reno Wheelmen
29 Mike Munoz Team Revolutions
30 Sean Brandt Dolce Vita Cycling
31 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling
32 Chris King Dolce Vita Cycling
33 Timothy Burgess Red Peloton
Finishers: Cat 4: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hough Mission Cycling
2 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
3 Daniel Diloreto
4 Jason Hayes Reno Wheelmen
5 John Barbicas
6 Sam Schneider
7 Clint Williams
8 Kamron Shafai
9 Frank Sisneros Monticello Cycling Club
10 Chris Fuentes University of California-Berkeley
11 John Ruggeri Windsor Bicycle Center Cycling Team
12 Charles Mccabe
13 Francis Lipinski Rage Cycling
14 Lloyd Miller
15 Jason Allen
16 David Christy Lamorinda Cycling Club
17 Kevin Davidson Taleo Racing
18 Oliver Plunkett
19 Jeffrey Clause
20 Jesse Gibbs
21 Michael Panoff Riders One
22 Roger Sohn Mission Cycling Teammate Win: Matthew Hough
23 Lonny Morgan Team Revolutions
24 Weston Schmidt Monticello Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Barrilleaux California Giant Berry Farms/Specia
2 Sterling Magnell UCI Wonderful Pistachios
3 Joe Dickerson McGuire Cycling Team
4 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team
5 Kenny Strickland SJBC
6 Charles Hutcheson XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN
7 Elliot Jaramillo McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Joe Dickerson
8 Ariel Herrmann metromint
9 Mark Fairman metromint
10 Chris Johnson
11 Matthew Abdalah
12 John Piasta All Sport-Team Swift
13 Luke Ramseth
14 Christopher Phipps Fremont Bank
15 Michael Jasinski Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Robert Scheffler
16 Peter Brown Team Clover
17 Cody Tapley Whole Athelete
18 Jason Buckley Colavita Racing
19 Nicholas Newcomb Whole Athlete-Specialized
20 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized
21 Matt Abbott Red Peleton
22 Craig Fellers
23 William Howard NorCal Elite Cycling
24 ? William Webcor/Alto Velo
25 Jacob Berkman Dolce Vita
26 Megan Guarnier Team Tibco
27 Timothy Farnham Wonderful Pistachio
28 Carmi Schulman Webcor/Alto Velo
29 Robert Sorenson Millcreek Bicycles
30 Christopher Baumann
31 Sergei Badeka McGuire
32 Judd Van sickle Mercedes Benz/Folsom Bike
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 14   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Lukens
2 Cody Tapley Whole Athelete
3 Mark Chaisson Peninsula Velo/Pomodoro
4 Richard Steele
5 Nick Kersmarki Red Peleton
6 Keven Bricknell Team Mike's Bikes
7 Matthew Abdalah
8 Kenneth Gonzales All Sport/ Team Swift
9 ? Jonathan Standford University
10 Chad Cheadle Colavita Racing
11 Anders Dellien
12 Rich Tabuso Rio Strada Racing
13 Jason Buckley Colavita Racing
14 Nick Kinney Whole Athlete-Specialized
15 Lisa Mueller Metromint Cycling
16 Michael Boehme Colavita Racing
17 Josef Nygaard All Sport/ Team Swift
18 Matthew Courtney Davis Bike Club Race Team
19 Christian Hobbs Studio Velo
20 Jason James Squadra Ovest Cycling
21 Eric Cinnamon Red Peleton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
22 Nathan Shaw Fusion Sport USA
23 Jason Smith Dolce Vita Cycling
24 Raymond Rodriguez 2WheelRacing
25 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
26 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling
27 Jacob Berkman Dolce Vita
28 Michael Kopp Taleo Racing
29 Matt Abbott Red Peleton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
30 Jeffrey Palileo Squadra Ovest Cycling
31 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling
32 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
33 Tyron Hooper Fusion Sport USA
34 Eric Zumwalt R4R-Make A Wish
35 R Todd crisafulli R4R-Make A Wish
36 Kalani Hines Metromint Cycling
37 Gary Land Red Peloton
38 Dan Adkins Metromint Cycling
Finishers: Cat 3: 37   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Guarnier Team Tibco
2 Michelle Melka Red peleton
3 Vanessa Drigo
4 Nina Strika Red peleton
5 Erika Erickson
6 Jennie Phillips Contra Costa Cycling
7 Jennifer Gott Red peleton Teammate Top 5: Michelle Melka
8 Kim Wik Sycomp Racing
9 Lisa Mueller Metromint Cycling
10 Christine Riker Red racing
11 Joanna Bechtel Affinity
12 Amy Russo Red Racing
13 Laurel Green Health is Wealth
14 Lauraleen Fenech Los Gatos Bicycle
15 Kelly Bartholomew SJBC
16 Cheryl Shwe Red racing
17 Eileen Mazzochette Metromint Cycling
18 Juliette Olson Red Racing
19 Kate Ligler Red Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Gott Red Peloton
2 Joanna Bechtel Sycomp Racing
3 Lisa Mueller Metromint Cycling
4 Allyson Kutler Red Racing
5 Kerry Stivaletti Team TIBCO II
6 Cheryl Shwe Red Racing
7 Nicole Slaton Metromint Cycling Teammate Top 5: Lisa Mueller
8 Ann Kodani Team TIBCO II Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
9 Erika Erickson
10 Korina Huizar
11 Joan Case Taleo Racing
12 Martha Bellisle Red Peloton Teammate Win: Jennifer Gott
13 Eileen Mazzochette Metromint Cycling Teammate Top 5: Lisa Mueller
14 Elisabeth Scheder-beschin Early Bird Womens Developmental Cyc
15 Kim Ladd Sycomp Racing Teammate Top 5: Joanna Bechtel
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaya Cohn Metromint Cycling
2 Shannon Mitchell Red Peloton
3 Brooke Wenig
4 Erin Durkee NorCal Elite Cycling
5 Carole Sykes Peninsula Velo/Pomodoro
6 Kelli Badillo Red Peloton
7 Kelly Mason Dolce Vita Cycling
8 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas
9 Lauren Rignel Red Peloton Teammate Top 5: Shannon Mitchell
10 Leila Cavanaugh Team Fast FREDDIE
11 Jennifer Kruger Echelon Gran Fondo/Zteam
12 June Nguyen Precision Stone Racing
13 Anne Findlay Team Type 1
14 Carla Cosentino Colavita Racing
15 Kathryn Styer Early Bird Womens Developmental Cyc
16 Andrea Luckenbach
17 Kelly Snow Dolce Vita Cycling
18 Emily Anderson-merritt Tieni Duro Junior Cycling Team
19 Karen Munoz Team Revolutions
Finishers: Cat 4: 19