Log In
Bike the Bricks VI • May 22 2015
Drizzle, 64 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Keppler Cadence Cyclery
2 Kent Myers
3 Paul Dentel Watt Posse
4 Edgar Ibarra PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Matt Brady Cadence Cyclery Teammate Win: Grayson Keppler
7 Joaquin Najar Team Yacht Club
8 Andy Chasteen DNA Racing
9 Chris Wright Cadence Cyclery Teammate Win: Grayson Keppler
10 Joseph Spragins FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
11 Tony Steward Bike Lab
12 James Fowler Team Undiscovered
13 Isaac Porterfield U23 Development Team
14 Bryan Marshall 787 Reality/Mobil 1 Racing
15 Brady Reed
16 Robert Discher 787 Reality/Mobil 1 Racing
17 Jimmy Montreuil 787 Reality/Mobil 1 Racing
18 Kyle Walker Texas Tech University
19 Abel Ibarra 787 Racing
20 Nathan Leigh Team Air Assurance/Tulsa Connect
21 Victor Prieto
22 Kyle Swanson Dallas Racing
23 Frederick Wild DNA Racing
24 Joshua Hudson Team LaS'port
25 Russell Terry Dark Horse Racing
26 Brice Hansen Team Bicycles inc
27 Patrick Hallett 787 Reality/Mobil 1 Racing
28 Ali Sobhani 787 Reality/Mobil 1 Racing
29 Jonathan Hughes 787 Reality/Mobil 1 Racing
30 Ben Watkins Soundpony Triad Bank
31 Chad Cloud Team Bicycles Inc.
32 Michael Reyna
33 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
34 Anthony White Bicycles Plus Racing
35 Brandon Cavnar Bike Lab
36 Jared Reynoso Matrix Cycling Club
37 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
38 Jesus Chaparro Dallas BIke Works
39 Robby Ketterhagen U23 Development Team
40 Casey Paxton 787 Reality/Mobil 1 Racing
Finishers: Cat 2: 28   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randall Courtney Team Party Time
2 Andy Chasteen DNA Racing
3 Paul Papin Bike Lab
4 Ryan Johnson
5 Michael Johnson Bicycles Plus Racing
6 Cameron Lowery
7 John Wilmeth Bike Barn (Texas)
8 Hugo Scala Matrix/RBM
9 John Bain GS Tenzing
10 Aldo Curiel Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Johnson
11 Will Hughes FRESH Racing
12 Nathan Winkelmann Woodlands Cycling Club Race Team
13 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA
14 Beau Lee DNA Racing Teammate Top 5: Andy Chasteen
15 Evan Bausbacher Matrix/RBM
16 Randy Lee PARK PLACE DEALERSHIPS
17 James Gillum Panda Racing Development
18 Rob Gray Shama Cycles
19 Barret Richardson Panda Racing Development
20 Chad Harvey Team Party Time Teammate Win: Randall Courtney
21 John Gillum Panda Racing Development
22 Whit Somerall Team LaS'port
23 Brandon Cavnar Bike Lab Teammate Top 5: Paul Papin
24 Stuart Rasley GS Tenzing
25 Shawn Bentley Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Johnson
26 Mauricio Garcia Dallas Racing
27 Anthony Rosich Rock Riders Cycling
28 Toby Russell PARK PLACE DEALERSHIPS
29 Justice Hudson PARK PLACE DEALERSHIPS
30 Michael Krutak
31 Greg Clark Athletes on Track
32 Charlie Roberts Panda Racing Development
33 Jesus Chaparro Dallas BIke Works
34 Adam Mccullough Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
35 William Watts Panda Racing Development
36 Bradyn Smith Matrix/RBM
37 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
38 Connor Herrington Super Squadra pb AustinBikes
39 Zach Ross Bike Barn (Texas)
40 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling Dark Horse Racing
41 Chris Timmons EVOKE Racing
42 James Dowhin Team Party Time Teammate Win: Randall Courtney
43 Dylan Marvin Team Elevate Racing
44 Blake Schrader Squadra Di Servitori
45 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
46 Gabriel Ortiz Oak Cliff Bicycle Company
47 Michael Homan
48 Connor Bazley Northwest Cycling Club
49 Derek Berry Panda Racing Development
Finishers: Cat 3: 42   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whit Somerall Team LaS'port
2 Yavor Gerenski Cadence Cyclery
3 Richard Drew
4 Bryan Burpee Rockwall Racing
5 Danny Broderick Cadence Cyclery
6 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks
7 Craig Petersen Bicycles Plus Racing
8 Jake Vandervaate Cadence Cyclery Teammate Top 5: Yavor Gerenski
9 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
10 Christopher Dakin Team Air Assurance/Tulsa Connect
11 Loren Graham
12 Clifford Green Dallas BIke Works
13 Andrew Singer Matrix/RBM
14 Justice Hudson PARK PLACE DEALERSHIPS
15 Nicholas Wells
16 Hugo Scala Matrix/RBM
17 Brian Mazzei Cadence Cyclery Teammate Top 5: Yavor Gerenski
18 Wayne London Dark Horse Racing
19 Tyler Delamater Knobbies & Slicks
20 William Bonnette Dark Horse Racing
21 Alex Turk Rockwall Racing Teammate Top 5: Bryan Burpee
22 Alex Dominguez
23 Gunnar Scheck Matrix Cycling Club
24 Tate Knowles Matrix/RBM
25 Anthony Kircher Cadence Cyclery Teammate Top 5: Yavor Gerenski
26 Brian Gilbertson Cadence Cyclery Teammate Top 5: Yavor Gerenski
27 Jon-howard Hanson
28 Eric Napple
29 Alcari Schizzi junior
30 Patrick Breen
31 Ross Ruschhaupt
32 Mauricio Caballero Mirage
33 Austin Schneider Northwest Cycling Club
34 Tim Jones
35 Reydesel Garcia GS Tenzing
36 Dallas Koeppe Dark Horse Racing
37 Miles Fitzgerald Bicycles Plus Racing
38 Adam Popplewell Cadence Cyclery Teammate Top 5: Yavor Gerenski
39 Andrew Mattingly
40 Dustin Harris MBBC Racing
41 Jeffrey Thompson Cadence Cyclery Teammate Top 5: Yavor Gerenski
42 Jeff Westerheide Dallas BIke Works
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alejandro Padilla
2 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
3 Andrew Dahlheim Canyon Bicycles - Shimano
4 Michael sheehan Elbowz racing ELBOWZ Racing
5 Mat Stephens Elevate Elite Cycling Team
6 Colin Strickland ELBOWZ Racing
7 Zack Allison Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Mat Stephens
8 Devin Carroll Super Squadra
9 Nick Torraca Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Mat Stephens
10 Skyler Mackey Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Mat Stephens
11 Shawn Small GS Tenzing
12 Andrew Hammond Palmer Cycling
13 Cameron Hoffman Team Endurance 360
14 Ricky Randall Team Arapahoe Resources
15 Kevin Girkins ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
16 Dylan Postier EVOKE Racing
17 Michael Dawdy ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
18 Evan Bybee Team Arapahoe Resources
19 Jacob Schofield Bicycle Heaven / PVA
20 Chad Cagle Tulsa Wheelmen
21 Adam Koble Team United Healthcare Georgia/706P
22 Heath Blackgrove Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Mat Stephens
23 Dan Ajer
24 Jake Boone PARK PLACE DEALERSHIPS
25 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
26 Tice Porterfield U23 Development Team
27 Justin Stanley ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
28 William martin ? Shred Monster
29 Davis Dombrowski Dallas BIke Works
30 Zachary Carlson UCI CT: Champion System - Stans NoT
31 Unknown Rider
32 Stefan Rothe ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
33 Rob Bell EVOKE Racing
34 Mathew Ankney Tulsa Wheelmen
35 Scott Veggeberg Chicken and Waffles Racing
36 Jeffrey Labauve GS Tenzing
37 Ryan Gabriel Tulsa Tough Racing pb ICEdot Teammate Top 5: Jason Waddell
38 Logan Hutchings Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Mat Stephens
39 Adam Mills Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Mat Stephens
40 Rob Sandusky Matrix/RBM
41 Mitchell Sides Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Mat Stephens
42 Luke Allen Matrix/RBM
43 Joshua Hudson Team LaS'port
44 Joseph Long 4D Racing
45 Jaime Olmo Shama Cycles
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reydesel Garcia GS Tenzing
2 Bradyn Smith Matrix/RBM
3 Dylan Goosen
4 John Collins Matrix Cycling Club
5 John Ketterhagen 787 Racing
6 Ali Sadek Team Playtri
7 James Welch
8 Devin Williams
9 Dallas Gere ChristianCycling
10 Paul Porterfield Dark Horse Racing
11 Jackson Lewis Matrix Cycling Club Teammate Top 5: John Collins
12 Maximiliano Alvarez Dallas Racing
13 Lance Thompson Cadence Cyclery
14 Blake Moulder Crest/RBM Cycling
15 Matthew Wall Crest/RBM Cycling
16 Mautai Odongo Dark Horse Racing
17 Luciano Faro
18 Cayden Neice
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Scott Crest/RBM Racing
2 Richard Drew
3 Loren Graham
4 Michael Gathers Transitions LifeCare p/b InSync Rx
5 Christopher Dakin Team Air Assurance/Tulsa Connect
6 John Dugas Cadence Cyclery
7 Patrick Moneymaker PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Hugo Scala Matrix/RBM
9 William Lewis FRESH Racing
10 Brandon Perkins Soundpony Triad Bank
11 Michael Homan
12 Scott Ellison Mirage
13 Dave Coussirat PACC
14 Mark Brandt Dallas BIke Works
15 Brion Goudreau Cadence Cyclery
16 Patrick Meuche Crest/RBM Racing Teammate Win: Christopher Scott
17 Marcos Ferreyra McKinney Velo Club
18 Jim Goodyear Cadence Cyclery
19 Dennis Krilic Crest/RBM Racing Teammate Win: Christopher Scott
20 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
21 Nicholas Stone Bicycles Plus Racing
22 Goran Petrovski FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
23 Florentino Martinez Tuneros Racing Team
24 Chris Jennings McKinney Velo Club
25 Ian Scott Cadence Cyclery
26 Michael Pickle Bike Lab
27 Clint Westhoff
28 Paul Gerhardt Squadra Di Servitori
29 Toby Rider PACC
30 Joshua Storm Crest/RBM Cycling
31 Marc Lequire PACC
32 Anthony Kircher Cadence Cyclery
33 Steve Bandy
34 Jason Peterson Team Bicycles Inc.
35 Brian Bedingfield
36 Justin Boone Wichita Falls Bicycling Club
37 Clyde Stafford jr Mirage
38 Pieter Waters Dark Horse Racing
39 Wayde Klein FRESH Racing
40 Matthew Mcmahen Wichita Falls Bicycling Club
41 Randy Hancock Cadence Cyclery
42 Darrell Allen FRESH Racing
43 Rick Gurney Plano Athletic Cycling Club/PACC
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Duvall Soundpony Triad Bank
2 John Murazak Crest/RBM Racing
3 William Plumlee Cadence Cyclery
4 Larry Decicco Dawdy Performance Coaching-Racing T
5 Steve Dodge Dallas BIke Works
6 Jon Hunter GS Tenzing
7 Chris Hunt GS Tenzing
8 James Gillum Panda Racing Development
9 Clay Hobson McKinney Velo Club
10 Michael Wert GS Tenzing
11 Peter Beland Boston Mountain Cyclists
12 Michael Kincaid Colonel's /Fred's Texas
13 Terry Storch EVOKE Racing
14 Robert Watson Dawdy Performance Coaching-Racing T Teammate Top 5: Larry Decicco
15 Rhett Mckeller McKinney Velo Club
16 Mark Weir GS Tenzing
17 Adam Spears Mirage
18 Charles Parmain Soundpony Triad Bank Teammate Win: Bryan Duvall
19 Eric Warden Cadence Cyclery Teammate Top 5: William Plumlee
20 Brad Hess Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
21 Bryan Reid Dallas BIke Works Teammate Top 5: Steve Dodge
22 Josue Ramos BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
23 Stephen Borski Watt Posse
24 Brent Moulder Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
25 Jason Cook Dawdy Performance Coaching-Racing T Teammate Top 5: Larry Decicco
26 Derrick Saunders Colonel's /Fred's Texas
27 Joseph Giardano GS Tenzing
28 Douglas Ray Crest/RBM Racing Teammate Top 5: John Murazak
29 James Murff
30 James lawrence Dna racing Team Undiscovered
31 Michael Gacki FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
32 Willem Van der gryp Cadence Cyclery Teammate Top 5: William Plumlee
33 Greg Mead FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
34 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
35 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
36 Dennis Sauter Dawdy Performance Coaching-Racing T Teammate Top 5: Larry Decicco
37 Gary Dutschmann Mirage
38 Ben Sewell KingRacingGroup
39 Randy Mcintosh Walmart Cycling Team
40 Brian Leib Team Super Awesome
41 Brandon Perkins Soundpony Triad Bank Teammate Win: Bryan Duvall
42 Nard Moseley KingRacingGroup
43 Eric Warnsman Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 19   Cat 3: 20   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Deserrano Cadence Cyclery
2 Joe Engel Walmart Cycling Team
3 Tim Duvall ChristianCycling
4 Scott Munroe A Bloc
5 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
7 John Gillum Panda Racing Development
8 Paul Brent fletcher Dark Horse Racing
9 Jeffry Fene McKinney Velo Club
10 Mike Herrick Dallas Bike Works
11 Bill Shirer McKinney Velo Club
12 Darrell Hull A Bloc Teammate Top 5: Scott Munroe
13 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
14 Greg Mead FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
15 Mark Johnson Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Todd Lafleur Bicycles Plus Racing
17 Rogan Prachyl Dallas Bike Works MTB
18 Kent Mcquade Road
19 Nick Engel Walmart Cycling Team Teammate Top 5: Joe Engel
20 John Neihouse Fayetteville Wheelmen
21 Barry Potter Cadence Cyclery Teammate Win: Gary Deserrano
22 Jairo Garcia
23 Kevin Landry Bike Barn Texas
24 John De st. germain Plano Athletic Cycling Club/PACC
25 Eddie Cadena Road
26 Jimmy Olsen PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Jorge Merle
27 Jordan Chaney Mirage
28 Manuel Alba Tuneros Racing Team
29 John Eder Mirage
30 Paul Gerhardt Squadra Di Servitori
31 Patrick T burke McKinney Velo Club
32 Steve Asher PACC
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 20   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix
2 George Heagerty Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Crest/RBM Cycling
2 Katrine Waterman October Three Racing
3 Estefy Gonzalez ATC Racing
4 Amy Manuel BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
5 Chelsea Reedy BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
6 Rachel Olson FRESH Racing
7 Sarah Ginsbach
8 Sheree Benavides Matrix/RBM
9 Lara Sormunen
10 Emily Beaudoin PHENOM p/b AnalySys Laboratories
11 Cori Moore FRESH Racing
12 Venny Alub Bike Barn Texas
13 Annemarie Martin Team Cambridge Cycling
14 Rebecca Bradley
15 Stella Yan The University of Texas at Dallas
16 Jessica Alvarado wolfe
17 Casey Poe Team Cambridge Cycling
18 Ashley Lesniewski FRESH Racing
19 Sarah Startz FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
20 Lisa Demarni cromer Team isocentric
21 Katie Sewell FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
22 Rana Zahedi Dallas Bike Works
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Penuela PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Flora Yan Dallas Racing
3 Christina Smith UCI WPT: Pepper Palace Pro Cycling
4 Payton Maness Mad Duck Racing
5 Jennifer Mcrae KingRacingGroup
6 Laurel Rathbun
7 Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
8 Andrea Thomas Dallas Racing Teammate Top 5: Flora Yan
9 Kirsten Fee River City Market Racing p/b Bike L
10 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
11 Laurel Ledbetter Team Air Assurance/Tulsa Connect
12 Ash Duban Portland Bicycle Studio
13 Chelsea Smith ATC Racing
14 Michelle Montoya October Three Racing
15 Carolyn Defoore Athlete Architecture
16 Victoria Kanizer Tulsa Wheelmen
17 Kimberly Pettit Soundpony Triad Bank
18 Camilla Schmitz Team Elevate Racing
19 Grace Chappell Happy Tooth Women's Racing
20 Ginny King KingRacingGroup Teammate Top 5: Jennifer Mcrae
21 Christie Tracy ATC Racing
22 Eryn Wike Athlete Architecture
23 Brittany Stark FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
24 Angela Streadwick Hotter'N Hell Hundred
25 Kelly Cole Athlete Architecture
26 Melissa Monosoff FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
27 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
28 Courtney Bach October Three Racing
29 Penny Ficker Bear Mountain Wolfpack
30 Rheannon Cunningham River City Market Racing p/b Bike L
31 Suzanne Goodwin McKinney Velo Club
32 Ashley Weaver PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Win: Diana Penuela
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 12   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cianna Coe
2 Maddie Woolley
3 Ulrika Brameus Team Playtri
4 Emmy Kate rogers
5 Kara Bazley Northwest Cycling Club
6 Abigail Yates Matrix/RBM
7 Zoe Wall Crest/RBM Racing
8 Abby Bazley Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Kara Bazley
9 Emma Porterfield La Mancha Driveway Series Racing
10 Grace Wall Crest/RBM Racing
11 Emma Bazley Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darci Scott Cadence Cyclery
2 Lisa Stone BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
3 Kim Chance Matrix Cycling Club
4 Michelle Lewis sirianni gacki Matrix/RBM
5 Kathy Garrett swcc
6 Carla Keeton FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
7 Kim Chesler Northwest Cycling Club
8 Kayla Bass FRESH Racing
9 Lynnette Wood FRESH Racing
10 Carole Burroughs FRESH Racing
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 5