Log In
Tour of Galena - Crit • Jun 7 2015
Drizzle, 74 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Dutczak EGO p/b Sammy's Bikes
2 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Peter Swinand The Pony Shop
4 Lincoln Scheer xXx Racing
5 Jack Einsweiler
6 Luke Goldman xXx Racing
7 Sadie Scheer xXx Racing Teammate Top 5: Lincoln Scheer
8 Francesca Swinand The Pony Shop Teammate Top 5: Peter Swinand
9 Davida Mangiullo xXx Racing Teammate Top 5: Lincoln Scheer
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarret Oldham
2 Alec Porter SPBRC-Grand Performance
3 Patrick Dust Beverly Bike/VeePak
4 Chris Wiatr EGO p/b Sammy's Bikes
5 John Leopold Bonkers Cycling
6 Simon Phuah Team INTENT
7 Anthony Vicino xXx Racing
8 Ken Krebs Team INTENT
9 Ben Grabow Brazen Dropouts
10 Igor Shvytov xXx Racing
11 Forrest Russell ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
12 Andrew Schmidt Hincapie Development team
13 Karson Glass Johnny Sprockets
14 Aaron Delabre Groove Subaru Excel Sports
15 Tracy Dangott xXx Racing
16 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak Teammate Top 5: Patrick Dust
17 Ben Cartwright xXx Racing
18 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
19 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
20 Alex Atherton University of Iowa Heart and Vascul
21 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
22 Tyler Stein Michael's Cycles Team
23 Chris Washburn Lakes Area Physical Therapy
24 Nicholas Hartman xXx Racing
25 Daniel Burkhardt ABD Cycling Club
26 Anthony Ott DePaul University
27 Jim Polizos Heritage Race Club
28 Kevin Whitford xXx Racing
29 Kyle Mindick xXx Racing
30 Brian Turany MadCity Racing
31 Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Chris Wiatr
32 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DQ Jack Thompson ABD Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dane Murphy
2 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
3 Matthew Sedwick Team INTENT
4 Bradley Kruse Trek Store Davenport
5 Joshua Klein Trek Store Davenport
6 James Phelan xXx Racing
7 Kevin Corcoran xXx Racing
8 Ben Rothschild Georgia Tech Cycling
9 Kevin Quijas Trek Store Davenport Teammate Top 5: Bradley Kruse
10 Jero Bean Brazen Dropouts Cycling Team
11 Marty Merritt
12 Craig Babiarz University of Illinois at Urbana-Ch
13 James Yoo Half Acre Cycling
14 Karl Jahns
15 Craig Kielbasa
16 Dominic Cozzi Team INTENT Teammate Top 5: Matthew Sedwick
17 Jafet Torres Spoked Bikes
18 Brian Dunlavy
19 Zernyu Chou Bonkers Cycling
20 Ron Zimmer Trek Store Davenport Teammate Top 5: Bradley Kruse
21 Daniel Blumberg Wisconsin Cycling at UW-Madison
22 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
23 Joseph Proszowski Spoked Bikes
24 Brad Erickson xXx Racing-Athletico
25 Derek Burge beckley Mens C
26 Wojciech Czerkies Plus Cycling Team
27 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching
28 Jason Holly Colavita Racing Inc.
29 Guiober Cuevas
30 Joe Sullivan Team Higher Gear
31 Ryan Buckson
32 Benjamin Siver Bonkers Cycling
33 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Andrew Nordyke
Finishers: Cat 4: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Dutczak EGO p/b Sammy's Bikes
2 Michael Eastway
3 John Kingry
4 Matt Holt LifeLine Racing Team
5 Garrett Follmuth
6 Brian Karalow
7 Laszlo Jakab University of Chicago
8 Arkadiusz Szczesny Plus Cycling Team
9 Josh Davis Bike Haven Race Team
10 Andrei Cismas
11 David Villegas xXx Racing
12 Mark Wollam xXx Racing
13 Ryan Foley
14 Marcus Delgado MOX
15 Kevin O'neill xXx Racing
16 Jason Van den brink Tower Racing
17 Wojtek Hil Got Wind?
18 Michael Bernico Bloomington Cycle Racing Team
19 Michael Piacenza
20 Donatas Filipavicius
21 Jorge Rangel Msnprocoaching
22 Ricky Almaguer MSN Pro Coaching
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Laliberte Vision Racing p/b Harvest Snaps
2 Paul Swinand
3 Jason Knauff Burnham Racing
4 Jedadiah Schaller River Valley Cycling Club- RVCC
5 Tracy Dangott xXx Racing
6 Daniel Casper Donkey Label
7 Bart Hollaren Vision Racing p/b Harvest Snaps Teammate Win: Rick Laliberte
8 Neal Mcnamara Burnham Racing Teammate Top 5: Jason Knauff
9 Adam Prink xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
10 Robert Whittier xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
11 Tom Driver Burnham Racing Teammate Top 5: Jason Knauff
12 Chris Patterson Tower Racing
13 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
14 James Barclay xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
15 Michael Kirby xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
DNF Andy Powell Union Cycling Team
DNF Dan Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randal Warren xXx Racing
2 Edward Ekstrom Tower Racing
3 Dave Stone Scarlet Fire
4 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
5 Scott Bowden Bicycle Heaven
6 Jim Bell Donkey Label
7 Kevin Wohlford Velosport Iowa
8 Mark Misicko Tower Racing Teammate Top 5: Edward Ekstrom
9 Randall Swanson PSIMET Racing
10 Mark Richier ABD Cycling Club
11 Jorge Rangel
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Holloway AltoVelo-Sea Sucker Factory Racing
2 Chad Hartley AltoVelo-Sea Sucker Factory Racing Teammate Win: Daniel Holloway
3 Eric Thompson
4 Trevor Rolette EGO p/b Sammy's Bikes
5 Evan Hartig Credite Velo - Trek
6 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes
7 Chris St. peter Intelligentsia Coffee
8 Tom Burke WAS Labs Cycling
9 Michael Keller South Chicago Wheelmen Elite
10 Spencer Oswald Amore & Vita-USA Racing
11 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
12 Matthew Zimmer Credite Velo - Trek Teammate Top 5: Evan Hartig
13 Andrew Buntz Credite Velo - Trek Teammate Top 5: Evan Hartig
14 Daniel Fluegel MSN Pro Coaching
15 Tim Savre Credite Velo - Trek Teammate Top 5: Evan Hartig
16 Brian Kaker Lakes Area Physical Therapy
17 Andrew Giniat EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
18 Ryan O'boyle xXx Racing
19 Zack Lavergne ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
20 Richard Arnopol EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
21 Jesse Collins-davies Lakes Area Physical Therapy
22 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
23 Darrell Kohli University of Wisconsin-Madison
24 Michael Dutczak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
25 Chris Arndt Lakes Area Physical Therapy
26 Aaron Baker xXx Racing
27 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy
28 Austin Venhuizen xXx Racing
29 Jonathan Heile
30 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
31 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
32 Ian Kresnak xXx Racing
33 Ryan Fay xXx Racing
34 Alexander Meyer SPBRC-Grand Performance
35 David Ross ABD Cycling Team
36 Jake Buescher EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
37 Levon Kalemkiarian Donkey Label
38 Ben Laforce xXx Racing
39 Zach Nehr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
40 Kyle Selph EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
41 Tim Speciale EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
42 James Snitzer EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Trevor Rolette
43 Alec Carlson St Paul Bicycle Racing Club
44 Ross White Credite Velo - Trek Teammate Top 5: Evan Hartig
45 Brian Ellison St Paul Bicycle Racing Club
DNF Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy
DNF David Paquette Credite Velo - Trek Teammate Top 5: Evan Hartig
DNF Luke Momper
DNF Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronee Hartl Great Dane Velo Club p/b Capital Br
2 Jennifer Kosatka BFF Bikes
3 Carin Nelson Spidermonkey Cycling
4 Claire Reeves Speed Merchants
5 Lori Hinds
6 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
7 Monica Freiband Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Carin Nelson
8 Erin Obradovich
9 Blanka Mikulkova xXx Racing
10 Heather Muller BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
11 Sarah London xXx Racing
12 Michelle Moore Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Carin Nelson
13 Kelsey Campbell-dollaghan BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
14 Elizabeth Mckinley BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
15 Danielle Krebs
16 Mary Ann Sedor Team INTENT
17 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
18 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Carin Nelson
19 Margaret Creagh BFF Bikes Teammate Top 5: Jennifer Kosatka
20 Sophia Escobar xXx Racing
21 Sharon Budde xXx Racing
22 Nadine Nack Half Acre Cycling
DNF Amber Shesler
Finishers: Cat 4: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Smith * Tenspeed Hero
2 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team
3 Madeleine Pape Tenspeed Hero Teammate Win: Danielle Smith *
4 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
5 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew
6 Jane Vanni-noone First Internet Bank Cycling Team
7 Ellen Ryan xXx Racing
8 Christine Thornburg PSIMET Racing
9 Amanda Schaap Speed Merchants
10 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Daphne Karagianis
11 Alijah Beatty NorthStar Development Cycling
12 Corey Coogan cisek The Fix Studio
13 Marie Dershem OAM NOW / Athletic Mentors
14 Shiqi Fu
15 Dana Pavisich PSIMET Racing
16 Amelia Moore Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Daphne Karagianis
DNF Jessica Whiton xXx Racing
DNF Lauren Wissman Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 7