Log In
Copperopolis Road Race • Mar 26 2016
Clear, 63 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Vangsnes Dolce Vita Freewheel
2 Brad Butterfield Mikes Bikes
3 Ben Cook Team Swift
4 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Nicholas Reed Chico Corsa
6 Terence Traughber POC + Ritte
7 Daniel Cobley Michelob Ultra - La Grange +21
8 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team
9 Riley Marmesh Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Erik Vangsnes
10 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Erik Vangsnes
11 Justin Widlund form+data p/b Mercedes Benz of Mode
12 Richard Gonsalves Cyclesport Specailized
13 Kyle Mccall Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
14 Timmy Bauer Sierra Nevada/Reliable Racing
15 Bladi Duran Big Orange Cycling
DNF Lucas Anderson Polli Veloce
DNF Aaron Casados form+data p/b Mercedes Benz of Mode
DNF Jonathan Gunning Team Velo Wrench
DNF Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
DNF Phill Mai Team Fremont/FFBC
DNF Andrew Penksaw Cycles Veloce-Simple Green
DNF Christian Lam SquadraSF p/b Terun
DNF Jove Graham Dayka hackett
DNF Tim Mabray Dayka-Hackett
DNF Joseph Dean
DNF Paul Berger form+data/Mercedes Benz of Modesto
DNF Mate Adamkovics Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: K Benjamin knipe
DNF Wesley Miyamura RIO STRADA RACING
DNF Karsten Walker Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Adam Beltz Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Erik Vangsnes
DNF Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek/Raley's
DNF Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing
Finishers: Cat 3: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefen Creason
2 Daniel Pescetti Team Velo Wrench
3 Sebastiaan Huber Berkeley Bicycle Club
4 Nathaniel Futterman SJBC
5 Thomas Kensok Team Velo Wrench
6 Danny Yadron TMB Development p/b Equator
7 Stuart Watson CBRE Racing
8 Daniel Hoeppner A Bloc Racing
9 Chris Midkiff Chico Corsa Cycling Club
10 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun
11 Joseph Junio SquadraSF p/b Terun
12 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel
13 Zachary Proteau
14 Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator
15 Hoffman Cortes Portland Bicycle Studio
16 Edward Downs Audi Reno-Tahoe Cycling
17 Benjamin Ragains
18 Adam Messner LiveWireSupply.com
19 John Brose form+data/Mercedes Benz of Modesto
20 Prashanth Selvaraj Berkeley Bicycle Club (BBC)
21 Philip Ginsberg Berkeley Bike Club
22 Graham Lierley
DNF Alex Braunstein Team Roaring Mouse
DNF Baxter Ross Bike Improve
DNF Timber Weiss Velo Reno
DNF Jaden Lombard TMB
DNF Eric Edem SJBC Teammate Top 5: Nathaniel Futterman
DNF Paul Chomsky
DNF Michael Kurnik TMB Development p/b Equator
DNF Spencer Fields Placerville Bike Shop Racing
DNF Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC
DNF Tyler Toulouse Velo Reno
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kieth Strong Team Fremont
2 Brian Kuczynski Dolce Vita Freewheel
3 Peter Gillespie
4 Cristobal Heitmann Davis Bike Club Race Team
5 James Thorpe
6 Nicholas Seaton Placerville Bike Shop Racinge
7 David Milligan Rio strada
DNF Jason Anderson San Jose Bicycle Club/SJBC
DNF Wyatt Basford Eagle Cycling Club
DNF Scott Schoenwaelder
DNF Brian Bach ol republic/ SERT
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Matthew Adams
3 Scott Giles ArtsCyclery.com/Schnur Racing
4 Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone Maste
5 Stefano Profumo LangeTwins Winery Racing Team
6 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
7 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
8 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
9 Todd Markelz SquadraSF p/b Terun
10 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
11 David Mai ThirstyBear p/b Akamai
12 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing
13 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Matthew Adams
14 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
15 Scott Penzarella Studio Velo
16 David Christenson Herbalife p/b Marc Pro-Nature's Bak
17 Joshua Pizzica Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Matthew Adams
18 Michael Grundmann SquadraSF p/b Terun
19 Joseph Sullivan SJBC
20 Robert Sperling Thirsty Bear pb Akamai
21 Justin Morgan Real Wheels Bike Shop
22 Alfred Berghout SquadraSF p/b Terun
23 Douglas Baker SquadraSF
DNF Jonathan Baker Chico Masters Cycling Team
DNF Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Matthew Adams
DNF Chris Evans Thirstybear p/b Akamai
DNF Erick Pierce ThirstyBear p/b Akamai
DNF Dustin Diede Team Velo Wrench
DNF Peter Vaughan
DNF Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/ Schnur Racing Teammate Top 5: Scott Giles
DNF Brian Brown Folsom Bike/Trek/Raley's
DNF Pablo Espinosa SquadraSF
DNF Brian Zimny Peet's Coffee Racing
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 16   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Poloziouk Kovarus/Wells Fargo Racing Team
2 Aran Watson Berkeley Bicycle Club (BBC)
3 Long Nguyen CBRE Racing
4 Jesse Gibbs TMB Development p/b Equator
5 Nathan Cauffman
6 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Uri Friedman Swell Bicycles
8 Len Baker Revs Road Race
9 Timothy Stuart
10 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Jim Perreira SJBC
12 Ben Moomey CBRE Racing Teammate Top 5: Long Nguyen
13 Nicolas Kuehn Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Aran Watson
14 Eric Follestad MVC - Marin Velo Club
15 John Ward Orange Pedal
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Riyanto
2 Shad Smith Revs Road Race
3 Brian Stadtmiller
4 Aaron Terrazas Revs Road Race
5 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai
2 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing
3 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tom Lyons
4 Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tom Lyons
5 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
7 Phil Tercero SJBC
8 Lucas Paz East Bay Velo Club
9 Bill Laddish Castro Valley Cycling Club
10 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
12 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tom Lyons
13 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
14 Cris Williams Volo cycling clothing - Jumex - Fuj
15 Phillip Smith LeadOut Racing
16 Dan Shore Hammer/53x11
17 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tom Lyons
18 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team
19 Sean Fischer Chico Masters Cycling Team
20 Raymond Cook Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
21 Ryosei Kaneko SHO-AIR/SERT
DNF Todd Bell R4R-Make A Wish
DNF Cameron Birky R4R - Make-A-Wish
DNF Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
DNF David Holland Big Orange Cycling
DNF Dan Palmer ThirstyBear Cycling
DNF Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
DNF Matthew Sloan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF John Schiefer SJBC
DNF Roger Martin R4R - Make A Wish
DNF Murray Swanson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DQ Dean Laberge Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Daniel Bryant
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Pietrofesa Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Carlos Salazar Best-VIP p/b Mazda
3 Donald Dumaine Revs Road Race
4 Henrik Schubert CBRE Racing
5 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
6 Troy Soares Victory Velo Racing
7 Matthew Trethric CBRE Racing Teammate Top 5: Henrik Schubert
8 Rafael Ortiz
9 Dan Goldsmith ol' Republic / SERT
10 Mark Massey Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Mark Pietrofesa
11 Craig Tanner CBRE Racing Teammate Top 5: Henrik Schubert
12 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Mark Pietrofesa
13 Stephen Warkentin Dayka-Hackett
14 Marty Panos CA Technologies Racing
15 Anthony Low CBRE Racing Teammate Top 5: Henrik Schubert
16 Charles Magnuson Body Concepts
17 Tom Campeau Folsom Bike
18 Rob Lytle CBRE Racing Teammate Top 5: Henrik Schubert
19 Prashant Singh Team Fremont FFBC
20 Ben Swiggett Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Stefan Brunnschweiler
21 Neil Rapmund Kovarus /Wells Fargo Racing
22 O Timothy jones Berkeley Bicycle Club
23 Peter Brisbo CA Technologies Racing
24 Trevor Oldershaw Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Stefan Brunnschweiler
25 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club
26 David Bryant Body Concepts
27 Manny Canson Orange Pedal
28 Russell Cameron ol' Republic/SERT
29 Michael Saba CA Technologies Racing
DNF Shawn Blosser CA Technologies Racing
DNF Rafael Ortiz
Finishers: Cat 4: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Grim CBRE Racing
2 John Riggs CBRE
3 Timoth Howell
4 Ken Cashion
5 Michael Rianda
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai
2 Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
3 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Hans Gouwens
4 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
5 James Torrence Eden Bicycles Racing Team
6 Jon Ornstil Hammer Nutrition/53x11
7 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
8 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Hans Gouwens
9 Marty Cunningham Folsom Bike/Trek/Raley's
10 Jeffrey Moreton Team Simple Green/Cannondale/Stage2
11 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Hans Gouwens
12 Paul Gossi Audi Reno-Tahoe
13 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters Teammate Top 5: Robert anderson Team specialized racing masters
14 Mark Caldwell Truckee Bicycle Team
15 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
16 Glen Kinion CBRE Racing
17 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Dean Abt Team Oakland Cycling
21 John Zunino Fun Sport Bike Cycling
22 Shin Umeda SunPower Racing
DNF Craig Lindberg ol Republic / SERT
23 Joe Allen VSRT/Livermore Toyota Scion
DNF Steven Davis Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Calvin Erdman Team City Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Bush
2 Osvaldo Tomatis Body Concepts
3 Chris Demattei Victory Velo Racing
4 John Seivert Ol' Republic / SERT
5 Craig Larsen Monta Vista Velo
6 Jack Wenzel Body Concepts
7 Anthony D'amico
8 Randy Volkmar Body Concepts Teammate Top 5: Osvaldo Tomatis
9 Eric Murray SunPower Racing
10 Roger Von rotz Funsport Bikes Cycling Team
11 Chris Mickelsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Scott La perle CBRE Racing
13 Eugene Raphaelian Polli Veloce
14 Randy Floyd Body Concepts Teammate Top 5: Osvaldo Tomatis
15 Thomas wood ? ol' Republic / SERT Teammate Top 5: John Seivert
16 Clay Johnson Chico masters cycling team
17 Bruce Ruana Audi Reno Tahoe
18 David Ripp CBRE Racing
19 Russ Erickson CBRE Racing
20 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
21 Terence Sherbondy Victory Velo Racing Teammate Top 5: Chris Demattei
22 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
23 Edward Cruz Ol' Republic/SERT Teammate Top 5: John Seivert
24 Anthony Parenti Reno Wheelman
DNF Robert Montague Spokesman Bicycles
DNF Dave Steindorf Chico Masters
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Piper Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Timothy Rugg Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
3 Jason Saltzman UCI CT: Team Illuminate
4 Kyle Murphy Team Jamis
5 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Piper
6 Tom Salvesen Cycle Sport Specialized
7 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Piper
8 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel
9 Justin Rossi Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Timothy Rugg
10 Chaz Turmon Cycle Sport Specialized
11 Geoff Kabush SCOTT-3Rox Racing
12 Torey Philipp Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Timothy Rugg
13 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Timothy Rugg
14 Aj Snovel Davis Bike Club
15 Brian Funk JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
16 Bruno Suttles Davis Bike Club Elite Team
17 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Timothy Rugg
18 Robbie Chrisman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Timothy Rugg
19 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Piper
20 Justin Mauch Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Timothy Rugg
21 John Echeveste Fig Mtn Brew Racing
22 Sean Allen Dolce Vita Freewheel
23 Erik Muir Team Illuminate
24 Darin Morgan CoreTechs Elite
25 Brent Emoff AMain Cycling Team
26 Ryan Oakes AMain Cycling Team
27 Jaap Berg AMain Cycling Team
28 Brennan Percy AMain Cycling Team
DNF Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Piper
DNF Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
DNF Evan Murphy
DNF Steven Tortorelli Dolce Vita Freewheel
DNF Mark Alford Loxxll Factory Racing
DNF Ryan Eastman inGamba
DNF David Priest Fig Mtn Brew Racing
DNF Elliot Hawkes JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
DNF Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Piper
DNF Leon Gledhill Cycle Sport Specialized
DNF Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
DNF Sean Henderson LangeTwins Winery Racing Team
DNF Sam Andersonmoxley Cycle Sport Specialized
DNF Aubrey Smentkowski GS Andimao
DNF Stephen Cabebe CoreTechs Elite
DNF Marcus Beltramo Dolce Vita Freewheel
DNF Jason Gandzjuk Echelon-Storck Development Team
DNF Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Top 5: Timothy Rugg
DNF Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Cameron Piper
DNF Marc Marino LOW// Factory Racing
DNF Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel
DNF Jaffa Prince
DNF Naveen Molloy
DNF Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b K
DNF Timothy Lang LOW//Factory Racing
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 26   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
2 Emily Mcdonald Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
DNF Cierra Hancock Chico Masters
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amity Gregg
2 Trish Pablo Team City Racing
3 Robin Soares Victory Velo Racing
4 Jessica Parteno JLVelo Cycling p/b The Freewheel
5 Sophie Andrews University of Oregon
6 Trixie Bradley Team Roseville Cyclery
7 Christina Davis SJBC
8 Hailey Edgar Team City Sacramento Teammate Top 5: Trish Pablo
DNF Crystal Harpstreit Dolce Vita/Freewheel
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta ThirstyBear p/b Akamai
2 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Anne Valta
3 Sumer Avila Los Gatos Bicyle Racing Club
4 April Hamlin Los Gatos
5 Ivy Wang Cyclesport-Specialized p/b Muscle M
6 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanie Celso SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
2 Joanna Bechtel JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Katerina Nash LUNA Pro Team
4 Clarice Sayle JAKROO
5 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Sara Enders Rio Strada Racing
7 Aliya Traficante Folsom Bike/Trek
8 Judith Wexler Folsom Bike/Trek
9 Audrey Biehle Team Mike's Bikes p/b Equator
DNF Elizabeth Newell Colavita-Bianchi
DNF Tiina Aardemae JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Joanna Bechtel
DNF Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Amy Cameron
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8