Log In
Tour of St. Louis - Sunday Crit • Mar 20 2016
Clear, 41 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Berry BELGIANWERKX
2 Ian Borella RMHC St Louis Maplewood Bicycle
3 Leo Smith The Cannonball-Hub Racing Team
4 Robert Mayfield
5 Jared Ritz University of Iowa Heart and Vascul
6 Mark Deboer Prologue Racing
7 Matt Kleckner
8 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
9 Sean Mccarthy ABD Cycling Club
10 Marty Levine The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Top 5: Leo Smith
11 Zachary Scharnhorst Momentum Racing LLC - MO
12 Andrew Zens Heritage Cycling
13 Chris Timmons EVOKE Racing
14 Jonathan Bell Dogfish/Team Noah
15 Bradley Wrage
16 Nicholas Brummer
17 Brian Lea Experience Fayetteville Cycling Tea
18 Kevin Whitford xXx Racing
19 Matthew Fischer Team Oregon p/b Laurelwood Brewing
20 Andrew Smith SBC Cycling
21 Mark Hitzhusen Momentum Racing LLC - MO
22 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
23 Zachary Slavens Spoked Bikes
24 Tony Stanislav Chamois Butt'r Cycling Team
25 John Hyndman
26 Jason Evans Walmart/GPP Cycling Team
27 Erik Seaver The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Top 5: Leo Smith
28 Jason Cogan The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Top 5: Leo Smith
29 Jim Polizos Heritage Cycling
30 Matthew Dawson
31 Scott Morris Village VW p/b Erlanger Sports Medi
32 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
33 Duncan Warner Walmart/GPP Cycling Team
34 Jeremy Williamson
DNF Christopher Pilarski Momentum Racing LLC - MO
Finishers: Cat 3: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Dewar EGO p/b Sammys Bikes
2 Brad Schrag Experience Fayetteville Cycling Tea
3 Derek Morgan BPC Cycling
4 Jacob Olwig Mesa Cycles Cycling Club
5 Carl Chomko VooDoo Racing
6 Nathan Kleckner
7 Brian Thieme RMHC St Louis Maplewood Bicycle
8 Luke Pearse The Cyclery Racing Team
9 Aj Sood
10 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
11 Paul Bush Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
12 Parker Tinsley Big Tree Cycling
13 Will Revard Bike Line Indiana
14 Todd Pulvirenti The Cyclery Racing Team
15 Jafet Torres
16 Rick Bass Momentum Racing LLC - MO
17 Terrance Boxx Nashville Local Cycling
18 Brian Shelton
19 Chris Perron Mike's Bikes STL
20 Jose Diaz The Cyclery Racing Team
21 Brian Marsoun
22 Stephen Rhodes Korte Hammer Down Racing
23 Dorian Hauser
24 Brian Grace
25 Austin Dixon* Team Novo Nordisk Juniors
26 Brennan Foster Team Louisville
27 Matthew Hynes
28 Robert Varner Mike's Bikes STL
29 Bryon Sauter The Cannonball-Hub Racing Team
30 Mark Zisser Cape Bicycle and Fitness
31 Eric Humes Michelob Ultra - Big Shark Racing T
32 Adam Lang
33 Steven Hanson University of Iowa Heart and Vascul
Finishers: Cat 4: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Morgan BPC Cycling
2 Kevin Anderson Velo Force
3 Jack Mcnamara
4 Alan Lowe Cape Bicycle & Fitness
5 Michael Deal
6 Terrance Boxx Nashville Local Cycling
7 Dustin Nemes Nashville Local Cycling
8 Joe Scherrer
9 Colten Renier
10 Matthew Weddle Schellers Evansville Racing Team
11 William Zoughaib
12 Chase Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
13 Jonathan Traughber Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
14 Kevin Mccoy Michelob Ultra - Big Shark Racing
15 John Fratinardo Dogfish/Team Noah
16 James Meredith
17 Kyle Seibel
18 Conor Lewis Michelob Ultra - Big Shark Racing T
19 Jimmy Feldmann Velo Force Teammate Top 5: Kevin Anderson
20 John Helvey
21 Jeffrey Jones RMHC St Louis Maplewood Bicycle
22 Joe Cawein Momentum Racing LLC - MO
23 Jose Madero
24 James Hopkins Velo Force Teammate Top 5: Kevin Anderson
25 Jonathan Jaggard
26 Nicholas Biundo The Cannonball-Hub Racing Team
27 Samuel Hancock Junior Stars Cycling
DNF Thomas Gniewek
DNF David Vong Cycles Unlimited
DNF Barry Bean Cape Bicycle and Fitness
DNF Patrick Work Bike Surgeon/Continental Tires
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrzej Krzysiak Polish & Slavic FCU - KRUTO Interna
2 Mark Murawski Gateway Cycling Club
3 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
4 Dan Young Michelob Ultra - Big Shark Racing
5 Gary Dyer The Cyclery Racing Team
6 Mike Rickey SBR Quantum Racing
7 Brendon Hale Atlas/Other Films Cycling Team
8 T David cummings Gateway Cycling Club Teammate Top 5: Mark Murawski
9 Scott Butler Delta Velo
10 Scott Shaw The Cyclery Racing Team Teammate Top 5: Gary Dyer
11 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati Teammate Win: Andrzej Krzysiak
12 Reid Cranmer
13 Bernd Faust Dogfish/Team Noah
14 Christian Verry Gateway Cycling Club Teammate Top 5: Mark Murawski
15 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
16 Jonathan Kersha Big Tree Cycling
17 Dennis Roberts International Christian Cycling
18 Cale Mcaninch Mercy Kuat
19 Gregory Olsen Michelob Ultra - Big Shark Racing Teammate Top 5: Dan Young
20 Thomas Hawley Schellers Evansville Racing
21 Bradley Wright SBC Cycling
22 Lonnie Kennedy Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
DNF Pierre Dimaggio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Hartner Bonkers Cycling
2 Yukio Mariner MOAB Racing
3 Casey Lang Dogfish/Team Noah
4 William Zoughaib
5 Andrew Koller
6 Joey Mittelberg Mesa Cycles Cycling Club
7 Chase Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
8 Jeremy Roberts Mesa Cycles Cycling Club
9 Jared Blackburn Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
10 Nicholas Gomes Mesa Cycles Cycling Club
11 Brody Burnham DMOS Racing Team
12 Christopher Knickmeyer
13 Andrew Stafford Mesa Cycles Cycling Club
14 Alex Hill Mother's Brewing p/b Bicycle Outlet
DNF Avery Lang
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hogan Sills ICC BISSELL-ABG-GIANT
2 Grant Erhard Summit Wealth Strategies
3 Jake Buescher xXx Racing
4 Kyle Perry Kentucky Flyers Cycling Inc
5 Dylan Postier Tulsa Wheelmen
6 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy
7 John Thrasher Michelob Ultra - Big Shark Racing
8 Andrew Giniat EGO p/b Sammys Bikes
9 Tanner Ward
10 Matthew Kelley Summit Wealth Strategies Teammate Top 5: Grant Erhard
11 Scott Ogilvie Dogfish/Team Noah
12 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Kyle Perry
13 Aaron Beebe Michigan Indiana Cycling
14 Spencer Seggebruch Michelob Ultra - Big Shark Racing T
15 Anthony Dust The Cyclery Racing Team
16 Jim Farasy Mercy Kuat
17 Austin Gomes SBR Quantum Racing
18 Ben Laforce xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
19 Clay Steinkuhler Mercy Kuat
20 Benjamin Anderson University of Iowa Heart and Vascul
21 Robin Zuend SBR Quantum Racing
22 Brian Bradley Mercy Kuat
23 Paul Quindry
24 John Woods First Internet Bank Cycling Team
25 Thomas Revard Michigan Indiana Cycling
26 Jesse Siemen Michelob Ultra - Big Shark Racing
27 Igor Shvytov xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
28 Zach Cobb SBC Cycling
29 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing
30 Chris Harre Michelob Ultra - Big Shark Racing T
31 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
32 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Kyle Perry
33 Stephen Wagstaff Lakes Area Physical Therapy
34 J P brocket Mercy Kuat
35 Evan Lardinois Korte Hammer Down Racing
36 Trevor Lister The Cyclery Racing Team
37 Shane Feehery Summit Pro Racing
38 Connor Brown UCI CT: Elevate Pro Cycling p/b Bic
39 Derek Christison
40 Ryan O'boyle xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
41 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
42 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
43 Chris Cleeland Michelob Ultra - Big Shark Racing T
44 Peder Hulse Dogfish/Team Noah
45 Michael Saunders Dogfish/Team Noah
46 Nick Hand SBR Quantum Racing
47 David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
48 B.j. Keane Michelob Ultra - Big Shark Racing T
49 James Vandeven Dogfish/Team Noah
50 Jason Murphy SBR Quantum Racing
51 Brian Koscielski Dogfish/Team Noah
52 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
53 Austin Elser Move Up Development-Trek
54 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
55 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing
56 Andrew Lister The Cyclery Racing Team
57 Michael Bruzina Mercy Kuat
58 Andrew Lang Michelob Ultra - Big Shark Racing T
59 Jonathan Jacob Michigan Indiana Cycling
60 Chris Arndt LAPT-Wilde Subaru
61 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy
62 Joshua Carter EGO p/b Sammys Bikes
63 Devin Clark Michelob Ultra - Big Shark Racing T
64 Wesley Phipson Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 1: 31   Cat 2: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annie Byrne BFF Bikes
2 Shiqi Fu PSIMET Racing
3 Hannah Shell Velo Force
4 Brianna Overbey The Cyclery Racing Team
5 Kelsey Phillips Chicago Cuttin Crew
6 Amy Mcclintock Velo Force
7 Brianne Guilford
8 Stacy Bragg Velo Force Teammate Top 5: Hannah Shell
9 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team
10 Raylyn Nuss
11 Rosette Reynolds Chicago Cuttin' Crew Teammate Top 5: Kelsey Phillips
12 Kristen Coleman Scarlet Fire presented by Matthews
13 Wendy Fejfar Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Elizabeth Vermann Velo Force Teammate Top 5: Hannah Shell
15 Juhi Shah Washington University in St. Louis
16 Veronica Church TWENTY16 Ridebiker Development
17 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team
18 Casey Katz Marx and Bensdorf Cycling Team
19 Shannon Cook Marx and Bensdorf Cycling Team
20 Lindsay Riggs Scarlet Fire presented by Matthews
21 Ariel Wyant Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
22 Stacy Jacobs Bixby
23 Elizabeth Haubert
24 Rebecca Zink
DNF Emily Scott Velo Force Teammate Top 5: Hannah Shell
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Church TWENTY16 Ridebiker Development
2 Victoria Brockett
3 Melissa Gomes Mesa Cycles Cycling Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
2 Alijah Beatty Iowa City Cycling Club
3 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul
4 Sierra Siebenlist WRP
5 Jennifer Rife Birchwood/GIS
6 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coaching C
7 Britta Siegel
8 Gabrielle Russell Birchwood/GIS Teammate Top 5: Jennifer Rife
9 Amy Mcclintock Velo Force
10 Hannah Shell Velo Force
11 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team
12 Amelia Moore Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Daphne Karagianis
13 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Daphne Karagianis
14 Annie Byrne BFF Bikes
15 Stacy Bragg Velo Force
16 Elizabeth Vermann Velo Force
17 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul Teammate Top 5: Vanessa Curtis
18 Amaris Mccann University of Iowa Heart and Vascul Teammate Top 5: Vanessa Curtis
19 Lauryn Humphrey Balanced: Bike Fitting & Coaching C
20 Jennifer Schook Midwest Cycling Trek Stores Women's
21 Linda Johnson Balanced: Bike Fitting & Coaching C
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 1