Log In
RED KITE OMNIUM EVENT #13 - RED KITE CRITERIUM (AUGUST) • Aug 7 2016
Clear, 73 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Terra Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jack Rexer SJBC
3 Sean Henderson LangeTwins Winery Racing Team
4 Ryan Oakes AMain Cycling Team
5 Rupert Cox Limitless Cycling powered by GoodyF
6 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Fergus Tanaka AMain Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Oakes
8 Christopher Elbo LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Sean Henderson
9 Samuel Hill Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Robert Terra
10 Travis Lee
11 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
12 Anton Vynogradenko SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
13 Emile Goguely Delta Velo
14 Andres Douzoglou Berkeley Bicycle Club (BBC)
15 Aaron Mcdevitt SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
DNF Justin Poulson SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
DNF Will Wright SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
DNF Neil Bartley ThirstyBear p/b Akamai
DNF Kyle Mccall Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Erik Schiller
DNF Matthew Axford Rio Strada Racing
DNF Jeromy Lee Limitless Cycling powered by GoodyF Teammate Top 5: Rupert Cox
DNF Sergei Badeka CoreTechs Cycling Team
DNF Leo Yip Limitless Cycling powered by GoodyF Teammate Top 5: Rupert Cox
DNF Simon Tuttle A Bloc Racing
Finishers: Cat 2: 14   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Wright SJBC
2 Yuriy Platoshyn SJBC Teammate Win: Will Wright
3 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
4 Simon Tuttle A Bloc Racing
5 Dennis Kwon TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike
6 Joshua Mcdonald Craft Factory Cycling Team
7 Peter Smith Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Travis Lee
9 Jeromy Lee Limitless Cycling powered by GoodyF
10 Erik Schiller
11 Matthew Axford Rio Strada Racing
12 Dante Lobue Los Gatos Bicycle Racing Club
13 Travis Mceuen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Julien Schaller SunPower Racing
15 Michael Landis Amoroso's Racing Team
16 Kyle Mccall Team Oregon presented by Laurelwood
17 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
18 Matthew Hepworth Alto Velo Racing Club
19 Douglas Schaller JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
20 Jacob Jordan
21 Daniel Hoeppner A Bloc Racing Teammate Top 5: Simon Tuttle
22 Andres Douzoglou Berkeley Bicycle Club (BBC)
23 Justin Poulson SJBC Teammate Win: Will Wright
24 Anton Vynogradenko SJBC Teammate Win: Will Wright
25 Deniz Warraich A Bloc Racing Teammate Top 5: Simon Tuttle
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC
2 Matthew Hepworth Alto Velo Racing Club
3 Tommy Perkins JAKROO
4 Adolph Estrada
5 Dante Lobue Los Gatos Bicycle Racing Club
6 Cj Mooneyham
7 Travis Mceuen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Kurt Kuckein CBRE Racing
9 Christopher Barrett SJBC
10 Julien Schaller SunPower Racing Teammate Top 5: Matthew Hepworth
11 Nick Keane
12 Robert Cortes Funsport Bikes Cycling Team
13 Anthony Velebil East Bay Velo Club
14 Carlos Villarreal
15 Santiago Campos SWIFT RACING
16 Michael Duffy
17 Michael Landis Amoroso's Racing Team
18 Michael Riyanto SJBC
19 Kevin Burlinson
20 Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
21 Alexi Gabuyo
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Wong Asadu Velo
2 Avi Zurel SJBC
3 Steven Tran
4 Suraj Shah Team Fremont/FFBC
5 Jean Padilla
6 Raymond Gibson CBRE Racing
7 Luke Romero University of California-Santa Cruz
8 Jesse Yates
9 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Sainath Kesari Team Fremont/FFBC Teammate Top 5: Suraj Shah
11 Madison Gee Asada Velo
12 Joseph Johnson FSB Fun Sport Bikes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Bramblett CoreTechs Elite
2 David Grundman SquadraSF p/b Terun
3 David Mesa Red Peloton
4 Chris Coble
5 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
6 Erik Camacho SJBC
7 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
8 Sergei Badeka CoreTechs Cycling Team
9 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
10 Mark Manning SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
11 Aaron Mcdevitt SJBC
12 Jeffery Edwards
DNF Jack Rexer SJBC
DNF Rupert Cox Limitless Cycling powered by GoodyF
DNF Fergus Tanaka AMain Cycling Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
2 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
4 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
5 Dan Martin Peet's Coffee Racing
6 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT
7 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
8 Erik Camacho SJBC
9 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
10 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
11 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
12 Jeff Watson LangeTwins Winery Racing Team
13 Jake Hensley Folsom Bike/Trek/Raley's- Men's Roa
14 John Foster Craft Factory Cycling Team
15 Mj Foley Team STAND/City Cycle
16 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
17 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
18 Shin Umeda SunPower Racing
19 Guy Van natta CoreTechs Cycling Team
20 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
21 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
22 Jerome Nadel R4R-Make A Wish
23 Neil Bartley ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
24 Chris Morris Folsom Bike/Trek/Raley's- Men's Roa
25 Shaun Bagley CoreTechs Cycling Team
26 Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
27 Herman Johnson Ciclistas del Valle
28 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
DNF Hanna Muegge
DNF Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
DNF Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
DNF Kalani Hines Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
DNF Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 19   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Monestier Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Chirag Asaravala Team STAND/City Cycle
3 Deniz Warraich A Bloc Racing
4 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
5 Ernest Sanchez S2C/Primal
6 Sean Williams East Bay Velo Club
7 Michael Boehme Colavita Racing
8 Richard Jones CA Technologies Racing
9 Richard Gonsalves Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Christopher Monestier
10 Chris Morris Folsom Bike/Trek/Raley's- Men's Roa
11 Kevin Davidson CA Technologies Racing
12 Phillip Heiman Colavita Racing
13 Neil Rapmund Kovarus/Wells Fargo Racing Team
14 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker Development
15 Jacob Jordan
16 Geoffrey Hutchinson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
2 Dan Martin Peet's Coffee Racing Teammate Win: Michael O'rourke
3 Jerome Nadel R4R-Make A Wish
4 Shaun Bagley CoreTechs Cycling Team
5 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
7 Herman Johnson Ciclistas del Valle
8 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team
9 Christopher Kemp Rio Strada Racing
10 Nick Steel Serious Cycling
11 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
12 Chris Morris Folsom Bike/Trek/Raley's- Men's Roa
13 Rick Graves Team STAND/City Cycle
14 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
15 David Avila SAFEWAY Cycling
16 Jason Fritz SJBC
17 Robert Doudell SJBC
18 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
19 Guy Van natta CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Shaun Bagley
20 Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Win: Michael O'rourke
21 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Win: Michael O'rourke
22 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Michael O'rourke
23 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT
24 Anthony Eng Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 12   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Kratzer Clean Power Cycling Team
2 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
3 Michael Boehme Colavita Racing
4 Jason Fritz SJBC
5 Nick Steel Serious Cycling
6 Ernest Sanchez S2C/Primal
7 Christopher Kemp Rio Strada Racing
8 Sean Williams East Bay Velo Club
9 John Simmons Team City Racing
10 Anthony Velebil East Bay Velo Club
11 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
12 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team
13 Michael Wilkins Funsport Bikes Cycling Team
14 Michael Rodriquez Funsport Bikes Cycling Team
15 Paul Pacheco CA Technologies Racing
16 Stephen Langone Craft Factory Cycling Team
17 Ludin Ruano Valley Spokesmen
18 Ernie Riley CBRE Racing
19 Mark Bachman
20 Juan Ortiz
21 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
22 Neil Rapmund Kovarus/Wells Fargo Racing Team
23 Anna Stewart Funsport Bikes Cycling Team
24 Michael Saba CA Technologies Racing
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Swigart R4R-Make A Wish
2 Tim Davis SJBC
3 George Miranda SunPower Racing
4 Joseph Foster R4R-Make A Wish Teammate Win: Robert Swigart
5 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
6 Dean Abt Team Oakland Cycling
7 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
8 James Perren San Diego Bicycle Club
9 Brian Hitchman Sierra Nevada/Reliable Racing
10 Shin Umeda SunPower Racing Teammate Top 5: George Miranda
11 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Stage2
12 Cliff Jew Audi
13 Greg Bollella SunPower Racing Teammate Top 5: George Miranda
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Jones CA Technologies Racing
2 Matthew Trethric
3 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Stage2
4 J Clifford Sierra Nevada/Reliable Racing
5 Timothy O'hara Team Fremont/FFBC
6 Daniel Tkach CBRE Racing
7 L Allen shaw Funsport Bikes Cycling Team
8 Jim Sullivan Davis Bike Club
9 Roderick Gilchrist SJBC
10 Robert Napieralski 3 Ft. - It's The Law
11 Phillip Heiman Colavita Racing
12 Rodney Jewett Peninsula Velo Cycling Club
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meisin Yan Dolce Vita Freewheel
2 Rachelle Ortega JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Sawyer Taylor Team Swift
4 Alexis Dezubiria JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Casey Myers CyclesFANATICRacing.com
6 Jill Stone SJBC
7 Anna Stewart Funsport Bikes Cycling Team
8 Donna Keith Team TIBCO II
9 Vanessa Cairns JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Rachelle Ortega
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanna Muegge
2 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker Development
3 Sumer Avila Los Gatos
4 Gale Derosa JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Vanessa Cairns JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Hart Monster Media Elite Women
2 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Laurie Furman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
4 Rita Szeto Team Oakland Cycling
5 Andrea Atkins CA Technologies Racing
6 Holly Roberts JAKROO
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Stuart JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 4