Log In
Pescadero Coastal Classic • Jun 3 2017
Mostly Cloudy, 64 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
2 Cameron Bronstein Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Sam Andersonmoxley Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Kaler Marshall UCI CT: Canyon Bicycles
5 Gavin Murray Storck-CCN
6 Andrew Shimizu Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Torey Philipp Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
8 Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sam Andersonmoxley
9 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
10 Justin Thompson SquadraSF p/b Terun
11 Stephen Vogel
12 Aria Kiani Support Clean Sport/SeaSucker/Gutte
13 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sam Andersonmoxley
14 Jonathan Baker Chico Cycling Team
15 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
16 Jack Duncan
17 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
18 Jason Gandzjuk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sam Andersonmoxley
19 Colin Patterson SquadraSF p/b Terun
20 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
21 Eric Bryan La Grange Development U21
22 Adam Naguib Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Cameron Bronstein
23 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sam Andersonmoxley
24 Benjamin Foster Support Clean Sport/SeaSucker/Gutte
25 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel p/b SL2
26 Drew Kogon Velo Club La Grange
27 Cameron Piper UCI CT: Team Illuminate
28 Craig Fellers Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Cameron Bronstein
29 Jacob Albrecht Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: Sam Bassetti
30 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Cameron Bronstein
31 Kyle Murphy UCI CT: Cylance
32 Cole Davis NCCF/ Team Specialized Juniors
33 Leo Yip Storck-CCN Teammate Top 5: Gavin Murray
34 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sam Andersonmoxley
35 Erik Muir
36 Ethan Frankel La Grange Development U21
37 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sam Andersonmoxley
38 Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Cameron Bronstein
DNF Jason Saltzman UCI CT: Aevolo Cycling Inc.
DNF Allen Lin Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Darin Morgan
DNF Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Matthew Abdalah SquadraSF p/b Terun
DNF Riley Marmesh LOW//Factory Racing
DNF Mark Alford LOW//Factory Racing
DNF Robert Terra Williams Cycling
DNF Charlie Velez Data Driven Athlete Racing
DNF Mario Zamora
DNF Neil Leonard Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Adriano Castro Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Rupert Cox Storck-CCN Teammate Top 5: Gavin Murray
DNF Niklas Barreto SunPower Racing
DNF Christopher Beall LOW//Factory Racing
DNF Dillon Hollinger Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Sam Andersonmoxley
DNF Bryan Larsen Storck-CCN Teammate Top 5: Gavin Murray
DNF Peter Epsteen Team Velosport Junior & U23 Develop
DNF Jules Goguely Storck-CCN Teammate Top 5: Gavin Murray
Finishers: Cat 1: 32   Cat 2: 24   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richie Vos SunPower Racing
2 Richard Graetz Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Ben Marshall Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Michael Paine Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
6 Matthew Traceycook Bear Development Team
7 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Ben Marshall
8 Juan Duarte
9 Daniel Cobley Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: Michael Paine
10 Morgan Cole SunPower Racing Teammate Win: Richie Vos
11 James Evans Stanford University
12 Cole Weber
13 Wesley Miyamura Limitless Cycling
14 Matthew Klene Dolce Vita Freewheel p/b SL2
15 Morgan Gerlak C3-Twenty20cycling.com
16 Michael Machado
17 Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Ben Marshall
18 Sam Quinby Davis Bike Club Elite Team
19 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Richard Graetz
20 Alex Braunstein Dolce Vita Freewheel p/b SL2
21 Peter Aster Hope Sports / Adrenaline
22 Erik Schiller
23 Mark Pietrofesa Peninsula Velo Summit Bicycle
24 James Yuan SquadraSF p/b Terun
25 Shane Mcguire??? SunPower Racing Teammate Win: Richie Vos
26 Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Richard Graetz
27 Eric Bruins Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: Michael Paine
28 Yatwah Mitchell Sierra Nevada/Reliable Racing
29 Madden Titus SunPower Racing Teammate Win: Richie Vos
30 Matt Carvell SunPower Racing Teammate Win: Richie Vos
DNF Giles Douglas SJBC
DNF Anthony Beron
DNF Kyle Erickson
DNF Derek Unland SRAM Factory
DNF Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Richard Graetz
DNF Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Nathan Shay SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masanori Yamashita
2 Eric Dasmalchi
3 Bradley Lovegren
4 Fredy Rustrian
5 Chase King Team Swift
6 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
7 Jimmy Winne
8 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Racing Team
9 Paul Talma
10 Jason Tang
11 Alfonse Le duc Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
12 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Freewheel p/b SL2
13 Galen Frechette
14 Alexander Atmore Peninsula Velo Cycling Club
15 Daniel Stark
16 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Colin Ellsworth Davis Bike Club Race Team
18 Paul Chomsky
19 Cam Juarez RAPHA CYCLING CLUB
20 Michael Duffy
21 Kurt Brown Dolce Vita Freewheel p/b SL2
22 Trevor Niblock Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
23 Daniel Regua SJBC
24 John Wasserman
25 Cory Vogel SunPower Racing
26 Bradley Wiggs
27 James Grady SquadraSF p/b Terun
28 Bernardo Tapia SunPower Racing
29 Shinnosuke Hasegawa Team Oakland Cycling
30 Rafael Garcia
31 Joseph Turner
32 David Miller Stanford University
33 Tenzin Wangzor
34 Isaac Blum
35 Sean Martin LOW//Factory Racing
36 Adrian luis ?
37 Vasileios Raptakis SunPower Racing
38 Peter Ambiel SunPower Racing
39 Alvin Chan Team Roaring Mouse
DNF Benjamin Brukardt
DNF Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Matthew Santillan CBRE Racing
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Overy SunPower Racing
2 Eric Chodoroff Berkeley Bicycle Club (BBC)
3 William Meyerhoff
4 Andrew Haslem Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Mike Orr
6 Lyubomir Grigorov SquadraSF p/b Terun
7 Alex Hanson
8 Lucas Lux Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Connor Wright
10 Alexander Infantino
11 Preston Dougherty Davis Bike Club Race Team
12 Matthew Maurer SunPower Racing Teammate Win: Bryce Overy
13 Mckay Kinsey ACADEMY
14 Mark Crockett
15 Edwin Park Stanford University
16 Ian Fernihough
17 Alejandro De simone
18 Jake Bauch
19 Christian Griffith Spokesman Bicycles
20 Jisi Guo
21 Tucker Elsner
22 Corey Doman
23 Alex Wang
DNF Zach Rotblatt
DNF Andrew Hilger Stanford University
DNF Matthew Parker
DNF Gregoire Denis
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Riffelmacher Olympic Club
2 Chris Coble Olympic Club Teammate Win: Will Riffelmacher
3 Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
5 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai
6 Luiggi Zuniga Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Scott Giles Schnur Racing
8 David Mai ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Chris Evans
9 Marcel Appelman Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Oliver Ryan
10 Nick Eslinger
11 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Oliver Ryan
12 Sean Haidet Schnur Racing
13 Matthew Accarrino
14 Joseph Sullivan SJBC
15 Stefano Profumo KaiVelo Racing
16 Lucas Paz KaiVelo Racing
17 Mate Adamkovics KaiVelo Racing
18 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Oliver Ryan
19 Daniel Turner KaiVelo Racing
DNF David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Oliver Ryan
DNF Brian Padgett
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derald Sue Team Oakland Cycling
2 Shai Simchi
3 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Nick Stiritz Studio Velo
5 Jon Meals Team Oakland Cycling Teammate Win: Derald Sue
6 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Scott Gammon
8 Dan Rugani CBRE Racing
9 Shai Traister
10 Auric Kantz
11 Eamonn Tucker
12 Bryan Cheung Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
13 Ken Dick
14 Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
15 Paul Hepworth
16 David Brookes Chico Cycling Team
17 Mathew Miller Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
18 Albert Golko
19 Adam Vandewater C510
20 Trevor Bartlett Peninsula Velo Summit Bicycle
21 Michael Jones Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
22 Paul Frank
23 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
24 Gabriel Beddingfield
25 Adam Fresia
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Mackay CA Technologies Racing
2 Thomas Newmeyer Studio Velo
3 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
4 Cameron Birky R4R-Make A Wish
5 John Hatchitt Cannondale/CAPO pb-GQ6
6 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT
7 Craig Upton
8 Scot Mclean ThirstyBear p/b Akamai
9 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai
10 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT
11 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
12 Roger Martin R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Bryan Hoadley
13 Robert Britt Studio Velo Teammate Top 5: Thomas Newmeyer
14 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai
15 Shon Grabbe CoreTechs Cycling TwT
16 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Sean Smith CA Technologies Racing Teammate Win: Hayden Mackay
18 Chris Courtney
19 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
20 Matt Wocasek Spokesman Bicycles
DNF Sean Melchionda Divine Electric Norcal
DNF James Pappe Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Wotring
2 John Sullivan
3 Geoff Black Rio Strada Racing
4 Cameron Mclaughlin SquadraSF p/b Terun
5 Neil Leary CBRE Racing
6 Raz Alon
7 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 James Grant ThirstyBear p/b Akamai
9 Glenn Smith
10 Nils Johnson RADCORE
11 Henrik Schubert CBRE Racing Teammate Top 5: Neil Leary
12 Jason Mongue
13 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Cameron Mclaughlin
14 Julio Cesar esqueda Team Hammer Nutrition
15 Yann Bertaud Clean Power Cycling pb TESLA
16 Jared Scardina CBS Cycling
17 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Peter Badertscher ThirstyBear p/b Akamai
19 Noel Miller Clean Power Cycling pb TESLA
20 Michael Tauber Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Nathaniel Sears
22 Thomas Kopshever
23 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club
24 Michelangelo Juras
25 Erick Le
DNF Dylan Riley
DNF Theodore Tilles 24/7 Cycling
DNF Alex Mcmanigill
DNF Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
2 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai
3 James allen Davis bike club Davis Bike Club Race Team
4 Matthew Trethric Hammer/53x11
5 John Marengo
6 Ed Ayres Divine Electric Norcal
7 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Harold Reimer SunPower Racing
9 Ryosei Kaneko ol'republic/SERT
10 Rex Moar CBRE Racing
11 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA
DNF James Langley Spokesman Bicycles
DNF Michael Cochran
DNF Calvin Erdman Team City Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Forester City Cycle Racing
2 Eugene Raphaelian Polli Veloce
3 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club
4 Scott La perle CBRE Racing
5 Ken Shimojima SunPower Racing
6 Jess Nierenberg
7 Craig Larsen
8 Chris Mickelsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 David Ripp
10 Michael Miller Bell Real Estate Cycling
11 John Raymond
12 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA
13 Ethan Thorman SJBC
14 Mark Poole Body Concepts
15 Randy Floyd Body Concepts
16 Robert Meighan California Giant Berry Farms/Specia
17 Russ Erickson CBRE Racing Teammate Top 5: Scott La perle
18 Jeff Diodati Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Matt Conidaris Body Concepts
20 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Illi Gardner Folsom Bike
2 Danielle Morshead Team ERRACE
3 Melanie *wong Folsom Bike Teammate Win: Illi Gardner
4 Catherine Culkin 3T/Q+M
5 Sara Enders Folsom Bike/Trek
6 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Valina Sintal
8 Elise Hazlewood Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Zahra Gill Sho-Air TWENTY20 Development
DNF Sara Bird Folsom Bike/Trek Teammate Top 5: Sara Enders
DNF Elle Anderson Elle Anderson Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Velez
2 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Maureen Murphy JAKROO pb Chrome Industries
5 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Joie Franco RAZZLE DAZZLE
7 Christina Hashimoto Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Sarah Tollman RAZZLE DAZZLE
9 Eliana Stefani Cognition Racing
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaimee Erickson
2 Daniele Monahan SunPower Racing
3 Christina Davis SJBC
4 Margaret Lowe
5 Lauren Desrosiers
6 Claire Hofbauer C360R Cycling Team
7 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
8 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Margaret Lum Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Sandra Gil herrera Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
DNF Meghan Hession
DNF Rachel Critelli SheSpoke Racing
DNF Amanda Winne
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Lea Olympic Club
2 Allison Light
3 Laura Moser Valley Spokesmen
4 Andrea Villaroman
5 Catherine Vanrhee Santa Cruz County Cycling Club
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai
2 Shelagh Fritz ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tanya Fredricks
3 Jennifer Wong ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Tanya Fredricks
4 Marissa Axell JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Ivy Wang JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4