Log In
IC3 Dash for Cash • Jun 9 2018
Partly Cloudy, 64 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Okamoto Donkey Label
2 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Fergus Tanaka AMain Cycling Team
4 Cameron Hawk Oak Valley Community Bank Elite Cyc
5 Emmett Smith SquadraSF p/b Terun
6 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Erik Schiller SunPower Racing
8 Morgan Gerlak The Olympic Club
9 Christopher Craig TMB Development p/b Equator Coffees
10 Travis Keeney TMB Development p/b Equator Coffees
11 Kenneth Tsuda TB143
12 Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
13 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Emmett Smith
14 Charles Pockell-wilson AUDI RENO-TAHOE
15 Arnaud Borner TMB Development p/b Equator Coffees
16 Carlos Vargas
17 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Melanie *wong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Sam Benedict
19 Naveen Molloy Olympic Club
20 Matt Carvell SunPower Racing
21 Mj Foley Divine Electric Norcal
22 Simon Tuttle GOOBYDUCK
23 Bernhard Stonas Fremont Freewheelers
24 David Michael sweet SunPower Racing
25 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
26 Matt Tufts Oak Valley Community Bank Elite Cyc Teammate Top 5: Cameron Hawk
27 Kieth Strong Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
28 Jason Hammond SunPower Racing
29 Aaron Long ThirstyBear Cycling
30 Joseph Holt AMain Cycling Team Teammate Top 5: Fergus Tanaka
31 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel p/b SL2
32 Peter Smith TMB Development p/b Equator Coffees
33 Theo Goguely TMB Development p/b Equator Coffees
34 Kevin Salazar Bicycle.net
35 Tommy Perkins JAKROO
DNF Ivy Wang JLVelo Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 23   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Michael sweet SunPower Racing
2 Daniel Regua TMB Development p/b Equator Coffees
3 John Deagon SquadraSF p/b Terun
4 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Andrew Esler JAKROO
6 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Kimio Bazett
8 Dante Lobue Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Tom Van pelt TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Daniel Regua
10 Peter Coffman
11 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 John Janetzko SunPower Racing Teammate Win: David Michael sweet
13 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Sean Martin LOW//Factory Racing
15 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: John Deagon
16 Bernardo Tapia SunPower Racing Teammate Win: David Michael sweet
17 Tommy Perkins JAKROO Teammate Top 5: Andrew Esler
18 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Leonard Schummer
19 Paul Chomsky
20 Christopher Bonilla JAKROO Teammate Top 5: Andrew Esler
21 Adin Jose Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
22 Milo Baker
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Euan Houston ChristianCycling-Hammer Nutrition
2 Michael Gilson The Olympic Club
3 Paul Hepworth
4 Noah Foster
5 Kevin Kiser Chico Cycling Team
6 James Pham
7 James Raybould
8 Matthew Robinson
9 Lucas Dawson Rio Strada Racing
10 Allan Smith
12 Sergio Caravez godinez
13 Jonathan Mckaskey VSRT/Livermore Cyclery
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Linder Terun Elite
2 Robert Skinner
3 Dean Laberge Peet's Coffee Racing
4 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team
5 Luke Lamperti Team Swift
6 Joshua Carling Oak Valley Community Bank Elite Cyc
7 Anthony Ferretti AMain Cycling Team
8 Justin Poulson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
9 Cameron Hawk Oak Valley Community Bank Elite Cyc
10 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
11 Blaise Hamel Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
12 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees
13 Gianni Lamperti LUX Cycling
14 Morgan Gerlak The Olympic Club
15 Erik Schiller SunPower Racing
16 Christopher Craig TMB Development p/b Equator Coffees
17 Travis Keeney TMB Development p/b Equator Coffees
18 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
19 Naveen Molloy Olympic Club
20 Joe Fish Richmond Velo Sport
21 Andrew Haslem
22 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun
23 Mj Foley Divine Electric Norcal
24 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dean Laberge
25 Robert Terra
26 Jacob Okamoto Donkey Label
27 Chris Cain Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
28 Matt Mikul Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
29 Russell White
30 Chris Coble Olympic Club
31 Jason Hammond SunPower Racing
32 Gregory White
33 Blake Anton Marc Pro Cycling Team Teammate Top 5: Gavin Murray
34 David Grundman Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
35 Robert Lander AMain Cycling Team
36 John Franz Davis Bike Club
37 Joseph Holt AMain Cycling Team
38 Jason Fernschuss White Jersey Sports
39 Emmett Smith SquadraSF p/b Terun
40 Justin Thompson Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
41 Christopher Beall Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
42 Arnaud Borner TMB Development p/b Equator Coffees
43 Josh Rovner AMain Cycling Team
44 Theo Goguely TMB Development p/b Equator Coffees
45 Peter Smith TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Simon Tuttle GOOBYDUCK
DNF Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
DNF William Myers Marc Pro Cycling Team Teammate Top 5: Gavin Murray
DNF Fergus Tanaka AMain Cycling Team
DNF Ryan Oakes AMain Cycling Team
DNF Matt Tufts Oak Valley Community Bank Elite Cyc
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jeromy Cottell Touchstone Racing
3 David Grundman Terun Elite
4 Russell White
5 Joshua Carling Oak Valley Community Bank Elite Cyc
6 Matt Mikul Terun Elite
7 Chris Cain Terun Elite Teammate Top 5: David Grundman
8 Jeffery Edwards Ciclistas del Valle
9 Kevin Baker CA Technologies Racing
10 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
11 Philip Roberts Chico Cycling Team
DNF Ed Moon CA Technologies Racing
DNF Giles Douglas SJBC
DNF Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: David Allen
DNF Richard Snodsmith Divine Electric Norcal
DNF Deniz Warraich A Bloc Racing
DNF Mateo Ortega
DNF Chris Coble Olympic Club
DNF Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Corey Scobie ThirstyBear Cycling
DNF John Fairbanks Touchstone Racing Teammate Top 5: Jeromy Cottell
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 9   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Blaine Ashley??? Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Douglas Schaller A Bloc Racing
4 Matthew Axford Rio Strada Racing
5 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
6 Kimio Bazett
7 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Amin Tamariz SunPower Racing
9 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Andrew Chew
10 Carlos Villarreal
11 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Jacob Salassi
12 Mateo Ortega
13 Deniz Warraich A Bloc Racing Teammate Top 5: Douglas Schaller
14 Chase Latta Team Oakland Cycling
DNF Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Bryan Clovis Family Cycling Center
DNF Kurt Kuckein CBRE Racing
DNF Charles Bunting Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Blaine Ashley???
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Morgan CoreTechs Cycling TwT
2 Rick Lawton R4R-Make A Wish
3 Ed Moon CA Technologies Racing
4 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
5 John Fairbanks Touchstone Racing
6 Chris Ott Peet's Coffee Racing
7 Richard Snodsmith Divine Electric Norcal
8 Kevin Baker CA Technologies Racing Teammate Top 5: Ed Moon
9 Philip Roberts Chico Cycling Team
10 David Avila SAFEWAY Cycling
11 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
12 Ken Calender R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Rick Lawton
13 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
14 Sean Smith R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Rick Lawton
15 Chris Morris R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Rick Lawton
16 Jason Cruser R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Rick Lawton
17 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
18 Alon Golan CoreTechs Elite
19 Kevin Davidson CA Technologies Racing Teammate Top 5: Ed Moon
20 Robert Wotring
21 Giles Douglas SJBC
22 Nick Steel Serious Cycling
23 Darryl Smith R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Rick Lawton
24 Jeong Kim
25 Dean Laberge Peet's Coffee Racing
26 Dennis Hopp SJBC
27 Cameron Mclaughlin SquadraSF p/b Terun
28 Jason Smith Fusion Sport USA
29 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Cycling Tea
DNF Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Dawson Rio Strada Racing
2 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
3 James Allen Clean Power Cycling pb TESLA
4 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
5 Michael Desa San Jose Bicycle Club
6 Nick Steel Serious Cycling
7 Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Allen
8 Anthony Velebil SquadraSF p/b Terun
9 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Greg Chapla
10 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Allen
11 Alon Golan CoreTechs Elite
12 Michael Saba CA Technologies Racing
13 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Giles Douglas SJBC
15 Bernardo Tapia SunPower Racing
16 Ernest Sanchez S2C/BOSCH pb JL Velo
17 Robert Wotring
18 Brian Gokey Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
19 Jeong Kim
20 Rick Morgan CoreTechs Cycling TwT
21 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Allen
22 Cameron Mclaughlin SquadraSF p/b Terun
23 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
24 John Fors
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF John Sevic CoreTechs
DNF Daniel Tkach CBRE Racing
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
2 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
4 Kevin Willitts Body Concepts
5 Craig Parker
6 Mark Carson CBRE Racing
7 James Allen Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Jeffrey Kato
8 J Clifford CA Technologies Racing
9 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Jeffrey Kato
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Nielsen SheSpoke Racing
2 Victoria Rainbolt
3 Veronica Volok SheSpoke Racing Teammate Win: Haley Nielsen
4 Diana Hellman SJBC
5 Fnu Novita Breakaway women's racing
6 Laura Moser JLVelo Cycling Team
7 Karena Shannon SJBC Teammate Top 5: Diana Hellman
8 Desiree Varela SunPower Racing
9 Andrea Tyson SJBC Teammate Top 5: Diana Hellman
10 Shawna Homen SJBC Teammate Top 5: Diana Hellman
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie *wong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Allie Bollella JLVelo Cycling Team
3 Rachelle Ortega JLVelo Cycling Team
4 Joie Franco RAZZLE DAZZLE
5 Haley Nielsen SheSpoke Racing
6 Ivy Wang JLVelo Cycling Team
7 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team Teammate Top 5: Allie Bollella
8 Desiree Varela SunPower Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Hart Monster Media Elite Women
2 Rikke Preisler Team Detached
3 Sumer Avila Monster Media Elite Women Teammate Win: Charlotte Hart
4 Laurie Furman SJBC
5 Michelle Nightengale CA Technologies Racing
6 Karena Shannon SJBC
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 2