Log In
Santa Barbara County Road Race • Jan 28 2017
Clear, 62 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Moston Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
2 Marco Arocha Davis Phinney Foundation Masters Cy
3 Jon Bula
4 Greg Kogut Swami's Cycling Club
5 Joe Chang Rogue Athletic
6 Kevin Rooney Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac Teammate Win: Chad Moston
7 Maksim Gusev
8 Ruben Meza S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
9 Eric Wright BestVIP - Mazda p/b Eibach
10 Charon Smith Team Surf City p/b Eliel/Pioneer
11 Christian Walker Velo Pasadena Team
12 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac Teammate Win: Chad Moston
13 Steve Kim Team Surf City p/b Eliel/Pioneer
14 Jason Siegle Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac Teammate Win: Chad Moston
15 Jordi Conrado BestVIP - Mazda p/b Eibach
16 Jose Laureanoramos BestVIP - Mazda p/b Eibach
17 Andrew Mcclure Swami's Cycling Club Teammate Top 5: Greg Kogut
18 Marcelo Pesoa Velo Club La Grange +21
19 Carlos Salazar BestVIP - Mazda p/b Eibach
20 Kathryn Donovan UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro Cycli
21 Max Hernandez Team Surf City p/b Eliel/Pioneer
22 Graham Fox
23 Joseph Sullivan SJBC
24 Kayle Leo grande dope Surf City/STERLING BMW/CYLANCE/GQ6
25 Ethan Milius Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac Teammate Win: Chad Moston
26 Dustin Armstrong Team Surf City p/b Eliel/Pioneer
27 Robert Rigg Swami's Cycling Club Teammate Top 5: Greg Kogut
28 Karl Holst Judgement Velo/ TBOV
29 Anthony Freeman Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
30 Nathan Hakken Swami's Cycling Club Teammate Top 5: Greg Kogut
31 Stephen Lavery Swami's Cycling Club Teammate Top 5: Greg Kogut
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 8   Cat 3: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Hernandez Polli Veloce
2 Zachary Rynew Bicycle.net
3 Bernd Riggers Tulsa Wheelmen
4 Jay Wright
5 Nick Cohenmeyer Monster Media Racing
6 Douglas Johnstone Velo Club La Grange +21
6 George Tomasich Canyon Velo
6 Monty Zuniga Velo Club La Grange +21
6 James Emery S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
6 Colin Corbin Audi
6 Mel Echual Team Velocity
6 Samuel Sweetland Fig Mtn Brew Racing
6 Chris Oconnell
6 Lindsay Carswell
6 Mike Hatton US Military Endurance Sports
6 Gil Ron S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
6 Jason Stankaitis Moment Bicycles
6 Paul Jackman Velo Club La Grange +21
6 Michael Gould HUNKR.com PEDALindustries
6 Stephen Kennelly Velo Club La Grange +21
21 Mark Satkiewicz Velo Club LaGrange
22 David Cruz
23 Peter Virth OTR Racing
24 Joseph Santacruz Velo Club La Grange +21
25 Tristan Bordallo CBS Cycling
26 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
27 Kenneth Bourque Off The Front
28 Dean Rosenberg Moment Bicycles
29 Rob Overton
30 Frank Kozak Polli Veloce Teammate Win: Jorge Hernandez
31 Paul Revlin Veloce Santiago
32 Eric Lubag Serious Cycling
33 Gerry Duttweiler The TEAM SOCALCross
34 Craig Doppmann Impact Racing Team
35 Jason Hole
36 Justin Miller
37 Mike Tsoi Portland Bicycle Studio
38 Nigel Stewart Velo Club La Grange +21
39 Kenneth Vinson Bahati Foundation
40 Craig Coffin PAA/Empire Bikes
41 Daniel Ayres Off The Front
DQ Tony Sanfilippo Moment Bicycles
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Giles Schnur Racing
2 Chris Hahn Velo Pasadena Team
3 Paul Chia CBS Cycling
4 Benny Parks Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
5 Richard Picarelli VBZ Cycling Team
6 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT
7 Andrew Schmidt Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te
8 Craig Nunes Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
9 Robert Itoh Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
10 Steve Klasna Davis Phinney Foundation Masters Cy
11 Brien Miller Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery Teammate Top 5: Benny Parks
11 Chad Lucius Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Michael Hall HSR Racing p/b BIRDWORX
11 Chris Gagne S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
11 Eduardo Flores VBZ Cycling Team Teammate Top 5: Richard Picarelli
11 Chuck Huang Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT
11 Sean Haidet Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
11 Gardner Desroberts S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
11 David Rous VBZ Cycling Team Teammate Top 5: Richard Picarelli
11 Michael Penta Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Derek Cowling
11 Attila Fruttus Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Michael Stroud R5 Ciclismo
11 Gijs Hanselaar
11 Kevin Nix Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Robert Frank Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te
11 John Hatchitt Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te
11 Shon Holderbaum GSM-WSEC Elite Racing
11 John Hawkins ChristianCycling-Hammer Nutrition
11 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT
11 Jeff Garcia HSR Racing p/b BIRDWORX
11 James Pappe Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te
11 Benjamin Holland ChristianCycling-Hammer Nutrition
11 Joel Vowell CoreTechs Cycling TwT
11 Jaycee Cary Velo Club La Grange +21
11 Scott Johnson Serious Cycling
11 Greg Leibert Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Kirk Bausch Surf City/STERLING BMW/CYLANCE/GQ6
11 Martin Bjel Serious Cycling
11 James Robbins S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
11 Jon Davis Serious Cycling
11 Harold Martinez GSM-WSEC Elite Racing
11 Andrew Duffy Serious Cycling
11 Garrett Bailey Hot Wheels Cycling Team
11 Garrett Bailey Hot Wheels Cycling Team
11 Steve Floyd Wolf Pack Cycling
11 Tony Sanfilippo Moment Bicycles
11 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT
11 Tony Brady
11 David Holland Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 David Holland Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling TwT
11 Patrick Hampton Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
11 Matthew Carinio Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
11 Todd Parks Team Hammer Nutrition
11 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT
11 Rafi Zait
11 Jonathan Lee
11 Rick Morgan CoreTechs Cycling TwT
11 Jeffrey Konsmo Hot Wheels Factory Team
11 Kendall Stanley Factory Racing
11 Guy Van natta CoreTechs Cycling Team
DNF Andrew Jessup jr. Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery Teammate Top 5: Benny Parks
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 22   Cat 3: 26   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Brown HUNKR.com PEDALindustries
2 Robert Knock Mandalay Bay/McGhie's
3 Mark Fennell Fig Mtn Brew Racing
4 Christopher Jaggers Southern California Velo
5 William Ralph Serious Cycling
6 Quentin Sims Hammer/53x11
7 Douglas D'aluisio Team Simple Green/Cannondale/Bike R
8 Eugene Raphaelian Polli Veloce
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Thomas Fig Mtn Brew Racing
2 Mark Hoffenberg Davis Phinney Foundation Masters Cy
3 David Benner Wolf Pack Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Besaw San Diego Bicycle Club
2 Robert Pearce Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
3 Eric Bryan La Grange Development U21
4 Stefano *barberi Support Clean Sport/SeaSucker/Gutte
5 Logan Bass SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
6 Sean Mcelroy NCCF/ Team Specialized Juniors
7 Chase Goldstein The Weather Channel Specialized Cyc
8 Cory Williams UCI CT: Elevate-KHS Pro Cycling
9 Unknown Rider
10 Noah Schlosser LUX/Stradling p/b Specialized
11 Jason Gandzjuk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
12 Brandon Baker Fig Mtn Brew Racing
13 Hector Morales Bicycle.net Racing Team
14 Matteo Jorgenson Hot Tubes Development Cycling Team,
15 John Janneck Southern California Velo
16 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel p/b SL2
17 Zeke Mostov UCI CT: Aevolo Cycling, Inc.
18 Sam Andersonmoxley Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
19 Samuel Boardman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
20 Cesar Reyes Team Velosport Junior & U23 Develop
21 Drew Kogon Velo Club LaGrange
22 Jason Cianfrocca SoCalCycling.com
23 Justin Williams UCI CT: Cylance
24 Robin Warman Portland Bicycle Studio
25 David Herrera Team Velosport Junior & U23 Develop
26 Matthew Shackley Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
27 Erick Sobey SoCalCycling.com Team
28 Bader Aqil Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: Robert Pearce
29 Spencer Downing
30 Rupert Cox Storck-CCN
31 Ruben Saatjian LUX/Stradling p/b Specialized
32 Chester Gillmore Dolce Vita Freewheel p/b SL2
33 Camden Vodicka LUX/Stradling p/b Specialized
34 Kenyon Ralph SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler Teammate Top 5: Logan Bass
35 Diego Binatena
36 Jason Paez Southern California Velo
37 Daniel Katz Stinner Bicycle Co
38 David Priest Fig Mtn Brew Racing
39 Wolfgang Brandl
40 Benjamin Foster Superissimo
41 Julien Bourdevaire Big Bear Cycling Association
42 Sean Quinn LUX/Stradling p/b Specialized
43 Kyle Kirby NCCF/ Team Specialized Juniors
44 Marcos Lazzarotto UCI CT: Lupus Racing Team
45 Kyle Buckosky
46 Innokenty Zavyalov KHS-Maxxis-JLVelo
47 Nigel Ellsay
48 Jeffrey Stern Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
49 Kirk Nordgren Fig Mtn Brew Racing
50 Cameron Bond ENDO CONCEPT TEAM
51 Adrian Muniz Team Velosport Junior & U23 Develop
52 Leo Bugtai SoCalCycling.com Team
53 Stephen Leece UCI CT: Team Jamis
54 John Garbo Pacific Premier Bank Cycling Team
55 Aubrey Smentkowski Team Simple Green/Cannondale/Bike R
56 Dakota Gracey
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 27   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ama Nsek LUX/Stradling p/b Specialized
2 Nigel De sota Unity Sports Cycling
3 Byron Becerril Rock N' Road Cyclery
4 Nicholas Bishop R5 Ciclismo
5 Alex Barnes Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
6 Ethan Frankel La Grange Development U21
7 Sebastian Rodriguez Southern California Velo - Main St
8 David Ortiz Southern California Velo
9 Scott Winzeler Les Rois Cycling Club
10 Imeh Nsek LUX/Stradling p/b Specialized Teammate Win: Ama Nsek
11 Peter Aster Swami's Cycling Club
12 Steven Willemsen
13 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
14 Andrew Vollmer LUX/Stradling p/b Specialized Teammate Win: Ama Nsek
15 Kenan Gunbil Pacific Premier Bank Cycling Team
16 Julian Levy Swami's Junior Development Team
17 Jonathan Paris Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
18 Hunter Wilson GS Andiamo - Redlands Legends
19 Colin Patterson SquadraSF p/b Terun
20 Osvaldo Mora Southern California Velo - Main St
21 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
22 Raymond Lee Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
23 Peter Aquino HUNKR.com PEDALindustries
24 Unknown Rider
25 Mikey Pendola OTR Racing
26 David Kennedy OTR Racing
27 Reilly Carlton Team Velosport Junior & U23 Develop
28 James Cowan Velo Club La Grange +21
29 James Chao Velo Club La Grange +21
30 Peter Epsteen Team Velosport Junior & U23 Develop
31 Andrew Erickson Carefast
32 Travis Remp Bicycle.net Racing Team
33 David Steinhafel Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
34 Kevin Barker Team Velocity
35 Daniel Cobley Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
36 Mason Turvey SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
37 Thomas Rennier Velo Club La Grange +21
38 Dmitry Uchitel OTR Racing
Finishers: Cat 3: 36   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Dawson Portland Bicycle Studio
2 Bradley Hartwyk Team Velosport Junior & U23 Develop
3 David Ellis Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
4 Brendon Bolin Team Simple Green/Cannondale/Bike R
5 James Walker Portland Bicycle Studio Teammate Win: Taylor Dawson
6 Jonathan Perez
7 Thomas Hartwick CBS Cycling
8 Kevin Bernotas PsyclePaths Cycling
9 Marcel Aguiar
10 Sophana Hap G S Adams Avenue Bicycles
11 Mark Satkiewicz Velo Club LaGrange
12 Nick Cohenmeyer Monster Media Racing
13 Mauricio Lepe OTR Racing
14 Jacob Valentin Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: David Ellis
15 Nicholas Jepson CBS Cycling
16 Ian Oelrich Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Bradley Hartwyk
17 Unknown Rider
18 Mark Ramos
19 Allen Lin
20 Jason Harger Swami's Cycling Club
21 Zach Limas
22 Ivan Fernandez Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: David Ellis
23 Cody Jutovsky
24 Ari Elkins La Grange Development U21
25 Paul Imler Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Bradley Hartwyk
26 Levi Jago
27 Samuel Desre
28 Davis Hill Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: David Ellis
29 Domenic Defeo iii
30 Austin Cooper Velo Club LaGrange
31 Garrison Mejia Southern California Velo - Main St
32 Nylsen Escajeda Southern California Velo - Main St
33 Jason Morin Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: David Ellis
34 Caleb Classen Echelon Santa Barbara
35 Zackary Villars Swami's Cycling Club
36 Seth Huggins HSR Racing p/b BIRDWORX
37 Nick Baker G S Adams Avenue Bicycles
38 Matthieu Delcourt Velo Club La Grange +21
39 Seth Totten
40 Brandon Cox LUX/Stradling p/b Specialized
41 Jimmy Brunner Moment Bicycles
42 Lucas Salazar
43 Nick Mckenna Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Bradley Hartwyk
44 Peter Virth OTR Racing
45 Esdras Roldan
46 Chris Campagnoni SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
47 Wesley Toups
48 Ryan Resella CBS Cycling
49 Trinity Peck
50 Mendelssohn Vargas SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
51 Julian Rosenbloom La Grange Development U21
52 Aaron Preski OTR Racing
53 Alexander Lochmiller Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Bradley Hartwyk
54 Benjamin Brukardt
55 Bernd Riggers Tulsa Wheelmen
56 Ryan Mostofi JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
57 Sergei Vasilyev Carefast
58 Jonathan Schmidt Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Bradley Hartwyk
59 Kristie Fox Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: David Ellis
60 Anson Araujo Judgement Velo/ TBOV
61 Satoshi Furukawa
62 Nestor Flores GBS Racing
Finishers: Cat 4: 59   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Braden
2 Ryan Catino
3 Blake Christianson
4 Leopoldo Gonzalez
5 Noah Price
6 Kieran Hook Echelon Santa Barbara
7 Matthew Perry
8 Yudai Nunome Velo Club LaGrange
9 Marcus Lostracco Moment Bicycles
10 Patrick Connor
11 Christian Rodriguez
12 Liutauras Rusaitis Velo Club La Grange +21
13 Mike Starr
14 Bradley Wiggs
15 Alex Brewer
16 Miguel Tillo Adams Avenue Bicycles
17 Nick Martinez Velo Club LaGrange
18 Joel Arnold OTR Racing
19 Johnathon Frey
20 Timothy Montague
21 Louie Peick S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
22 Scott Burton PAA Cycling
23 Jason Moreno
24 Gilbert Marquez
25 Loren Anthony Cycle World
26 Ryan Hughes
27 David Bennett
28 William Eagle
29 Ryan Doody
30 Ryan Geyer
31 Pedro Martinez
Finishers: Cat 5: 25   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Braden
2 Pedro Martinez
3 Blake Christianson
4 Liutauras Rusaitis Velo Club La Grange +21
5 Noah Price
6 Peter Bernardo CBS Cycling
7 Jay Wright
8 David Riddlebarger Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
9 Marcus Lostracco Moment Bicycles
10 Kory Cook
11 Chris Oconnell
12 Patrick Noll Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
13 Andrew Engel
14 Brian Hunot
15 Raul Vazquez-diaz Big Orange Cycling
16 Kieran Hook Echelon Santa Barbara
17 Yudai Nunome Velo Club LaGrange
18 Zack Paris
19 Mike Starr
20 Miguel Tillo Adams Avenue Bicycles
21 Clayton Long US Military Endurance Sports
22 Matt Russert Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
23 Alex Brewer
24 Timothy Montague
25 Richard Stegenga US Military Endurance Sports
26 Brandon Poser Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
27 Louie Peick S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
28 Jonathan Green La Grange Development U21
29 Katie Rollins Velo Club La Grange +21 Teammate Top 5: Liutauras Rusaitis
30 Manuel Paredes
31 Ryan Doody
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 27   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Jastrab Swami's Junior Development Team
2 Maddy Ward Velo Club La Grange +21
3 Esther Walker SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
4 Charity Chia CBS Cycling
5 Gillian Ellsay
6 Katherine Wymbs Velo Club La Grange +21
7 Julia Gieschen Fig Mtn Brew Racing
8 Karen Meske SkyFlash Racing
9 Bryony Van velzen
10 Linda Stark Skyflash Racing
DNF Jessica Baumgardner Fig Mtn Brew Racing
DNF Stephanie Nunes Schnur Racing
DNF Thialor Mize
DNF Holly Breck UCI WPT: Sho-Air TWENTY20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Rollins Velo Club La Grange +21
2 Jenna Klein SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
3 Tara Conway
4 Ginger Boyd
5 Lena Stock
6 Elyse Williams
7 Kim Huxman Sisterhood of Cycling
8 Mechele Busby G3Foundation / Trek
9 Alyssa Walter
10 Brianne Varela
11 Katie Mardayat
12 Holly Gabel R5 Ciclismo
13 Meade Plum
14 Nicole Steig
15 Adarah Vossoughi horton
16 Genevieve Plum
17 Cari Smulyan Velo Club La Grange +21 Teammate Win: Katie Rollins
18 Cindy Fenton Sisterhood of Cycling
19 Jennifer Savoy Serious Cycling
20 Kathy Martin Gregg's Trek Racing Team
21 Acacia Shyr
22 Elizabeth Rivera
23 Sandra Gil herrera
DNF Alison Kubota
DNF Nicole Datlen University of California-Santa Barb
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 6