Log In
Quad Cities Criterium • May 28 2018
Clear, 91 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Feuerhelm Above & Beyond Cancer Junior Cyclin
2 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Luke Feuerhelm
3 Alex Morton Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Luke Feuerhelm
4 Samuel Janisch Midwest Orthopedic Specialty Hospit
5 Nathan Pawlak Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Luke Feuerhelm
6 Dominic Falter
7 Nick Carter NorthStar Development Cycling
8 Chris Carr Team Upland Brewing
9 Amai Rawls Team Louisville Junior Cycling
10 Eli Keyes
11 John Collier
12 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
13 Jacob Slosar SBR Quantum Racing
14 Peter Laskiewicz I Am Racing
15 Mark Pavlovcik ABD Cycling Team
16 Matt Ampleman
17 Ness Dalling Team Manitoba
18 Donnie Bandy
19 Luke Skov Harvest Racing
20 Travis Dittmer Leadout Racing
21 Derrick Ubbink
22 Dylan Zakrajsek
23 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
24 Noah Wilson
25 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
26 William Zoughaib
27 Cole Limpach Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Luke Feuerhelm
28 Mohammed Alabdoulsalam Team Manitoba
29 Keegan Korienek
30 John Fratinardo
31 Jeffrey Johnson
32 Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
33 Graham Outlaw
34 Benjamin Juarez NorthStar Development Cycling
35 Jacob Hansen Zone-6 Endurance / Gray Goat
36 Jacob Kuper I Am Racing
37 Steve Bailey Spin Racing
38 Jason Fergurson
39 Kyle Springer
DNF Jack Zakrajsek
Finishers: Cat 3: 38   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reece Linder
2 Hayden Fox Andrie Junior Development Team
3 Jacob Richards
4 Jeremy Bloyd-peshkin INTENT Race Team
5 William Henkhaus
6 Kyle Polich
7 Justin Behlke
8 Cooper Fox
9 Shay Wright
10 Nicholas Gomes
11 Riley Mosak Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
12 Luis A rodriguez
13 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling
14 Brody Burnham Spin Devo
15 Samuel Hancock quantum solutions intelligentsia
16 Kurt Henkhaus
17 Jack Carter NorthStar Development Cycling
18 Alex Bourgeault NorthStar Development Cycling
19 Sean Hayek
20 Shane Vangampleare
21 Colton Bailey Spin Devo
22 Brian Cosgrove
23 Kevin Quijas
24 Akash Lucht NorthStar Development Cycling
25 Corey Towle
26 Kaleb Ethington
27 Manuel Acevedo Ames Velo
28 Karl Jahns DICE
29 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
30 Cody Brown Team Manitoba
31 Ryan Cox
32 John Dilger
33 James Rolette South Chicago Wheelmen
34 Cody Caves
DNF Steven Spears University of Iowa Heart and Vascul
DNF Dustin Bashaw
DNF Braiden Voss
DNF Nathan Man Devo MB
DNF Stephen Bonneau
DNF Jack Nagla
Finishers: Cat 4: 38   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyson Wieland
2 Jacob Johnson
3 Jeff Decker
4 Joel Rivera
5 Drake Harrington NorthStar Development Cycling
6 Axel Creed Gateway Harley-Davidson Trek Develo
7 Scott Cichosz
8 Mark Mcdonald
9 Kevin Lilly
10 Austin Montelius
11 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
12 Vincent Ramirez NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Drake Harrington
13 Nicholas Budden Andrie Junior Development Team
14 Matt Delcourt
15 Joe Buikema
16 Scott Ethington Omaha Velo
17 Brian Long
18 Chad Lochner
19 Matt Frutiger
21 Danny Debacker
23 Charles Hayes
24 Justin Sweitzer
DNF Kirk Lilly
DNF Alexander Dickerman
DNF Lance Walding Ames Velo
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Carter NorthStar Development Cycling
2 Brody Burnham Spin Devo
3 Johnny Rhodes delbridge
4 Vincent Ramirez NorthStar Development Cycling Teammate Win: Jack Carter
5 Henry Praznowski
6 Andrew Simons Melton Design Build/Cari Higgins Re
7 Koen Prenzlow NorthStar Development Cycling Teammate Win: Jack Carter
8 Henrique Lowe
9 Scott Wass NorthStar Development Cycling Teammate Win: Jack Carter
10 Micah Danielson SPBRC-Grand Performance
11 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
12 Nicholas Budden Andrie Junior Development Team
13 Taylor Roberts
14 Andrew Stafford
15 Rolen Creed
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Braiden Voss
2 William Henkhaus
3 Lucas Stierwalt
4 Shay Wright
5 Hayden Fox Andrie Junior Development Team
6 Graham Outlaw
7 Nicholas Gomes
8 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
9 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
10 Isak Keyes
11 Axel Creed Gateway Harley-Davidson Trek Develo
DNF Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Welch MNJRC
2 Zach Berend Papa John's Racing Team
3 Riley Mosak Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
4 William Bobrow Papa John's Racing Team
DNF Samuel Hancock quantum solutions intelligentsia
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Church Spin Devo
2 Brandan Hickey
3 Aidan Letzel The Pony Shop
4 Caleb Weiland Central Junior Cycling Devo
5 Brayden Pearce Spin Devo Teammate Win: Nolan Church
6 Zane Creed Gateway Harley-Davidson Trek Develo
7 Brock Hessenius Central Junior Cycling Devo Teammate Top 5: Caleb Weiland
8 Isaiah Collins Spin Devo Teammate Win: Nolan Church
9 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling
10 Michael Credidio NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali
2 Daniel Casper Donkey Label
3 Warrick Spence PSIMET Racing
4 James Cochran Rule#5 Nick's Cycling/ MennenPlumbi
5 Ryan Jacobsen Rule#5 Nick's Cycling/ MennenPlumbi
6 Benjamin Sharp
7 Andrew Messer Dash Racing
8 Michael Inglis Black Swift/Cycleton Racing Team
9 Peter Cavoto PSIMET Racing Teammate Top 5: Warrick Spence
10 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Team
11 Gary Dyer
12 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
13 Brady Prenzlow
14 Kurt Henkhaus
15 Steve Clark Zealous Racing
16 Felipe Cardenas
17 Andrew peterson ?
18 John Stonebarger CRANDIC Racing Club
19 Anthony D antuono Zealous Racing
20 Alan Willey
21 Randolph Charles
DNF Dan Korienek
DNF J P brocket Van Dessel Factory Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Donkey Label
2 Jonathan Card Mariner Cycling
3 James Cochran Rule#5 Nick's Cycling/ MennenPlumbi
4 Gary Dyer
5 Michael Inglis Black Swift/Cycleton Racing Team
6 Michael Thomsen Trek Store Davenport
7 Scott Wall Ames Velo
8 Michael Mcshane
9 Kevin Wohlford
10 Brendon Hale Jimmy Jack's Rib Shack
11 Gregory Harper Harper's Cycling & Fitness
12 Randolph Charles
13 Karl Jahns DICE
14 James Rolette South Chicago Wheelmen
15 John Mahl
16 Patrick Hanrahan
DNF Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling
2 Daniel Summerhill
3 Ryan Knapp
4 Maxwell Ackermann
5 Jake Magee Texas Roadhouse Cycling Team
6 Marco Wajda
7 Reece Robinson Gateway Harley Davidson
8 Seth Worthington Bissell-ABG-Giant
9 Matthew Ricketts Team Mack Racing Assn
10 Dennis Ramirez
11 Brice Brookshire
12 Joshua Johnson
13 Peter Olejniczak Borah Factory Racing
14 Joe Goettl Above and Beyond Cancer p/b Scheels
15 Scott Mcgill Mid Atlantic Bicycle Racing Associa
16 John Borstelmann UNL Cycling
17 Tim Savre
18 Spencer Seggebruch
19 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
20 John Heinlein iii Borah Factory Racing
21 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Jake Magee
22 Nolan Vanderzwaag Bissell-ABG-Giant
23 Austin Gomes
24 Evan Bausbacher
25 Andrew Levitt University of Colorado Boulder Coll
26 Grant Erhard
27 Brandon Feehery Bare racing
28 Ryan O'boyle Project Echelon Racing
29 Hayden Strong
30 Ruben Bacon Bissell-ABG-Giant
31 Michael Lambert AlaCOMP / Brick / James Bros Bikes
32 Chris Anderson Borah Factory Racing
33 Paul Martin First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
34 Henry Lutz Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac
35 Daniel Holloway Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Jake Magee
36 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
37 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels
38 Matthew Zimmer Gateway Harley-Davidson Trek Develo
39 Eric Hill
40 Kirk Albers First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
41 Sam Fritz Above and Beyond Cancer p/b Scheels
42 Richard Arnopol Project Echelon Racing
43 Spencer Downing Gateway Harley-Davidson Trek Develo
44 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels
45 Hamish Beadle Team Novo Nordisk
46 Brent Williams Diablo Cycling
47 Brian west Cycle city racing Above and Beyond Cancer p/b Scheels
48 Warrick Spence PSIMET Racing
49 Ian Mcshane
50 Lucas Mariutti
51 Tyler Curtis Spin Racing
52 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Scheels
53 Zack Jensen
54 Eli House Indiana/Kentucky Cycling Associatio
55 Samuel Kieffer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Jake Magee
56 Bob Goedbloed Team Novo Nordisk Development
57 Hugh Gill
58 Jake Buescher xXx Racing
59 Andy Heuser Team Bicycle Heaven
60 Trey Hedgecock Above and Beyond Cancer p/b Scheels
61 Simon Jones Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Jake Magee
62 John Becker *
63 Kevin Tempel Team Rio Grande
64 Geoffrey Albert INTENT Race Team
65 Jeremiah Stoller
66 Andy Keogh Donkey Label
67 Bart Hollaren Donkey Label
68 Juan Pablo Team Novo Nordisk Development
69 Jack R tanner
DNF Robert Frangi Dash Racing
DNF Wesley Phipson Project Echelon Racing
DNF Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Jake Magee
DNF Marco Aledia Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Jake Magee
DNF Patrick Jungenblut Bike Team Gutersloh
DNF Dmitry Ponkratov Team Novo Nordisk Development
DNF Sean Mccarthy ABD Cycling Team
DNF Jesse Siemen Pastaria - Big Shark Racing Team
DNF Evan Hartig Project Echelon Racing
DNF Jason Chatham I Am Racing
DNF Michael Keller
DNF Justin Bird quantum solutions intelligentsia
DNF Jim Maddock xXx Racing
DNF Colby Lange Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Jake Magee
DNF Chris Uberti First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
DNF Hogan Sills
DNF Zack Morris
DNF Shane Feehery
DNF Paul Hartner
Finishers: Cat 1: 58   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maeghan Easler
2 Carmen Davidson Andrie Junior Development Team
3 Summer Gilbert Andrie Junior Development Team
4 Caitlyn Roy Team Manitoba
5 Ali Parsons
6 Francesca Stubbins Pastaria - Big Shark Racing Team
7 Lily Ensign NorthStar Development Cycling
8 Rebecca Man Team Manitoba Teammate Top 5: Caitlyn Roy
9 Eleanor Thermansen
10 Eleanor Dyas Women's Racing Project
11 Molly Benton Elektra Racing
12 Jennifer Mettler NorthStar Development Cycling
13 Jessica Meyer
14 Kathryn Goffin
15 Marianne Melling
16 Mary Randall
17 Alicia Prusinski
18 Lorraine McCarthy
19 Erin Ayala
20 Kate Seiler Sho-Air TWENTY20 Development
21 Josephine Ramirez NorthStar Development Cycling
22 Rosalyn Willey
23 Alexa Stierwalt ProChain Junior Development
24 Caroline Gagne
25 Allison Mccurry
26 Lauren Weigel Spin Devo
27 Melissa Gomes
28 Erika Peterson NorthStar Development Cycling
29 Ragan Weigel Spin Devo
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Sproule-devlin Team Manitoba
2 Alexx Heald-alejo
3 Sarah Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
4 Jillian Omalley
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Grassi ProChain Junior Development
2 Danielle Hurt Central Junior Cycling Devo
3 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
4 Olivia Schissel Spin Devo
5 Amelia Collins Spin Devo
DNF Sarah Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashtyn Limpach Nebraska Medicine Cycling
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Gomes
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Delaney Letzel The Pony Shop
2 Caelyn Bailey Spin Devo
3 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Clark
2 Faith Montreuil Gray Goat - Bullseye Total Media
3 Ashley Weaver Papa John's Racing p/b TREK
4 Carlyn Jackson Orion Racing p/b Borah Teamwear
5 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul
6 Emma Lujan Glotman Simpson Racing
7 Rachel Plessing
8 Jeannie Kuhajek PSIMET Whisper
9 Cassidy Hickey
10 Amy Mcclintock Pastaria - Big Shark Racing Team
11 Mary Penta WRP
12 Adelaide Tillinghast
13 Kelsey Devereaux WRP
14 Jennifer Rife Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
15 Gwen Inglis
16 Sarah Huang
17 Holly Mathews
18 Alexi Costa Heatwave CC
19 Gabrielle Russell Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
20 Carol Seipp Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
21 Allison Schroeder
22 Cedella Janczak
23 Madeleine Dupuis Team Manitoba
24 Katie Isermann PSIMET Racing
25 Jannette Rho
26 Eleanor Dyas Women's Racing Project
27 Tabitha Sherwood
28 Jodie Prestine
29 Allison Crow Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
30 Stacy Bragg Pastaria - Big Shark Racing Team
31 Anya Malarski
32 Lorraine McCarthy
DNF Ali Parsons
DNF Maria Larkin
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 3