Log In
Intelligentsia Cup Prairie State Cycling Series: Downers Grove Criterium • Jul 27 2014
Clear, 85 degrees, wind 17 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Heagney Intelligentsia Coffee
2 Cory Hickman Scarlet Fire Racing
3 Paul Mcmullen Louis Benton Racing p/b Verify Vali
4 Bob Karlow Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
5 Brian Karlow Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
6 Erik Tomlinson
7 Jeremiah Sagel Freewheel Bike
8 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
9 Howard Smith The Pony Shop
10 Michael Inglis Pro Peloton Pinarello Racing Team
11 Mike Rickey Quantum Mesa Cycles
12 Ricardo Otero Scarlet Fire Racing Teammate Top 5: Cory Hickman
13 Doug Zell Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
14 Michael Zellmann Scarlet Fire Racing Teammate Top 5: Cory Hickman
15 Lenny Clapp
16 Victor Rentas The Weather Channel
17 Thomas Frueh WAS Labs Cycling
18 Justin Bowes Scarlet Fire Racing Teammate Top 5: Cory Hickman
19 Vic Emond Team Heroes- MOB
20 Curtis Hecht The Weather Channel
21 Scott Pearson The Weather Channel
22 Andrew Anderson xXx Racing
23 Eric Finks Quantum Mesa Cycles
24 Andrew Rizzo The Weather Channel
25 John Fleckenstein Team Mack Racing Assoc. LTD
26 Ralph Schroeder Tower Racing
27 Brian Haas The Weather Channel
28 Gary Doering Team Mack Racing Assn
29 Robert Jungels ABD Cycling Club
30 Tracy Dangott xXx Racing
31 Kevin Schlueter The Weather Channel
32 Andrew Tschampa Pact- DISH Network Cycling
33 James Vehe The Weather Channel
34 Michael Macedon Vision Quest LLC
35 Andres Echeverri WDT-Allvoi International Cycling Te
36 Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 23   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neal Mcnamara Burnham Racing
2 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
3 Konrad Witt ABD Cycling Club
4 Audrius Dauderis Team UPB / ultimateprobikes.com
5 Shane Feehery South Chicago Wheelmen
6 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
7 Adam Leibman ABD Cycling Team Teammate Top 5: Konrad Witt
8 Evan Hartig KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Brian Arfmann ABD Cycling Team Teammate Top 5: Konrad Witt
10 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
11 Kyle Selph EGO p/b Sammy's Bikes
12 Oliver Evans
13 Ryan Fay xXx Racing
14 Chris Miller The Cannonball-Hub Racing Team
15 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano
16 Julian Baumgartner Burnham Racing Teammate Win: Neal Mcnamara
17 Jason Wiebe
18 Anthony Vicino xXx Racing
19 Eric Blankinship EGO p/b Sammy's Bikes
20 Ryan Romenesko
21 Chris Wiatr Team Got Wind?
22 Kris Wiatr Team Got Wind?
23 Stefano Tomasello EGO p/b Sammy's Bikes
24 Jason Cogan The Cannonball-Hub Racing Team
25 Mark Hotchkin Leadout Racing
26 William Kragie Burnham Racing Teammate Win: Neal Mcnamara
27 Jason Knight Bicycle Heaven
28 Atanas Petrov
29 Andrew Petty Hub Bicycle Company
30 Tyler Fitzgerald University of Vermont
31 Jack Thompson ABD Cycling Team Teammate Top 5: Konrad Witt
32 Jeremy Arnold Bonkers Cycling
33 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
34 Jay Dore CFT-Sinas Dramis Law
35 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team
36 Daniel Noboa University of Illinois at Urbana-Ch
37 Richard Arnopol Ravenna Capital Management
38 Joe Bippus South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Trevor Rolette
39 Jerry Witham Ft. Wayne Outfitters
40 Tim Speciale EGO p/b Sammy's Bikes
41 Tom Driver Burnham Racing Teammate Win: Neal Mcnamara
42 Andrew Zens Rhythm Racing
43 Andres Echeverri WDT-Allvoi International Cycling Te
44 William Oconnell University of Iowa
45 Edward Fritzinger Peloton Sports Group
46 Alex Nemeth
47 Aaron Delabre xXx Racing
DQ Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 2: 23   Cat 3: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scotty Miner EMC2 / Elmhurst Masters
2 Vaidas Barcys Tower Racing
3 Eric Goodwin Burnham Racing
4 David hudson ? xXx Racing
5 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
6 Chris Gola WDT-Allvoi International Cycling Te
7 Edward Ekstrom Tower Racing Teammate Top 5: Vaidas Barcys
8 W. Andres romero Bonkers Cycling
9 Ken Krebs Intent
10 Daniel Cleiman Sixcycle-RK&O
11 Tracy Dangott xXx Racing Teammate Top 5: David hudson ?
12 Robert Bleck Colavita Racing
13 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
14 Jose Barraza Team Barraza
15 Dave Lenting Leadout Racing
16 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te Teammate Top 5: Grzegorz Monko
17 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
18 Stanley Trzeciak Plus 3
19 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters Teammate Win: Scotty Miner
21 David Schrauth The Pony Shop
22 Arron Hampton EGO p/b Sammy's Bikes
23 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
24 Robert Gauss LAPT CC
25 Edwin Bagley Rhythm Racing
26 Peter Monko Spidermonkey Cycling
27 Andre Odendaal Bonkers Cycling
28 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
29 Richard Lenski PSIMET Racing
30 Marc O'shea
31 Gregory Nash Project 5 Racing
32 Thomas Rodriguez Vision Quest LLC
33 Mark Harris Northbrook Garner Bicycle Club
34 Kurt Bentsen PSIMET Racing
35 Curtis Eldridge Beverly Bike/VeePak
36 Brian Kulak EGO p/b Sammy's Bikes
37 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
38 Shawn Delk Burnham Racing Teammate Top 5: Eric Goodwin
39 Anthony Cacchillo Tower Racing Teammate Top 5: Vaidas Barcys
40 Anthony Meadors EMC2 / Elmhurst Masters Teammate Win: Scotty Miner
41 Gary Rulo ABD Cycling Team
42 Chris Henning
43 Nick Diedrich Team UPB / ultimateprobikes.com
44 Brant Hendler West Michigan Coast Riders
45 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
46 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
47 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te Teammate Top 5: Grzegorz Monko
48 John Orleans Half Acre Cycling
49 Michael Junius Tower Racing Teammate Top 5: Vaidas Barcys
50 Ben Demong ABD Cycling Team
51 Brion Goudreau Cadence Cyclery
52 Rich Whitman Cycle-Smart, Inc.
53 John Deifel Project 5 Racing
54 Jason Mindeman Burnham Racing Teammate Top 5: Eric Goodwin
55 William Frieske Beverly Bike/VeePak
56 Terry O'grady Tower Racing Teammate Top 5: Vaidas Barcys
Finishers: Cat 3: 43   Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Phuah Century Road Club Assoc
2 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
3 Michael Baldus xXx Racing
4 Jim Polizos Rhythm Racing
5 John Weatherford Brazen Dropouts
6 Dan Cleveland Team Bicycle Heaven
7 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
8 Thomas Torbik
9 Kevin Baumann West Michigan Coast Riders
10 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
11 Jonathan Ortony Half Acre Cycling
12 Justin Lebb Rhythm Racing Teammate Top 5: Jim Polizos
13 Brian Kwak
14 Thomas Ferguson EMC2 / Elmhurst Masters
15 Joey Scott Burnham Racing
16 Thomas Frederick Team TRU
17 Rick Schopp INTENT
18 Brian Malarski Omnium Racing
19 Guiober Cuevas Team Bicycle Heaven
20 Peter Kamar
21 Daniel Stefiuk
22 Zernyu Chou Bonkers Cycling
23 Mason Switzer ISCorp Cycling/NCSF
24 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
25 Nicholas Hartman Indiana University-Bloomington
26 Nicholas Untch Purdue University
27 Albeiro Pineda
28 Rob Jacobsen South Chicago Wheelmen
29 Jerzy Trzeciak
30 Ari Epstein Colavita Racing
31 Jose Carrillo
32 John Stallings
33 Nick Pomella PSIMET Racing
34 Freddy Bernabe
35 Sean Seamon
36 Gary Kula ABD Cycling Team
37 Nathan Perkins West Michigan Coast Riders
38 Nicholas Kohout
39 Jason Addante Flatlandia Cycling Team
40 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
41 James Barclay xXx Racing Teammate Top 5: Michael Baldus
42 Cameron Robinson
43 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
44 Daryus Patel xXx Racing Teammate Top 5: Michael Baldus
45 Kennen Hootman EMC2 / Elmhurst Masters
Finishers: Cat 4: 42   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Will Tower Racing
2 Jim Russell
3 Mark Pavlovcik
4 Todd Pogreba EMC2 / Elmhurst Masters
5 Edward Gross
6 James Griff
7 Othman Alfreyan Northern Illinois University
8 Bryan Scheel
9 Andy Heuser Bicycle Heaven
10 Trek Malarski Omnium Racing
11 Mike Bacino
12 Benjamin Devine
13 Gabriel Kroll
14 Eric Stuck
15 Ed Weigel Jus d'Orange
16 Eric Hogenboom
17 Benjamin Conley
18 Sergey Kliebanow
19 Kevin Brown
20 Daniel Kurowski EMC2 / Elmhurst Masters Teammate Top 5: Todd Pogreba
21 Jeremy Hensler
22 Gerald Kwiatkowski
23 Wojciech Kosela
24 Michael Milani
25 Ryan Buckson
26 Ken Gafner Wheel Fast Racing
27 Anthony Cambio Northbrook Garner Bicycle Club
28 Tiber Scheer xXx Racing
29 John Sendzimer
30 Jesse Sisk
31 Alec Larocha
32 Lawrence Kruk
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Hartley Athlete Octane Cycling
2 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team
3 Camilo Ulloa dope
4 Peter Olejniczak Mitsubishi Laser/Grand Performance
5 James Williamson
6 Robert Sroka Netherland Rubber
7 Brad Neagos BISSELL-ABG-GIANT
8 Jeremy Durrin UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
9 David Reyes Stan's NoTubes P/b Proferrin
10 Michael Chauner UCI CT: Champion System - Stans NoT
11 Armando Cordenas
12 Ryan Aitcheson
13 Bill Mulligan Great Dane Velo Club
14 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance Teammate Top 5: Peter Olejniczak
15 Grayson Napier
16 Brian Ellison Mitsubishi Laser/Grand Performance Teammate Top 5: Peter Olejniczak
17 Jack Mccann Netherland Rubber
18 Tim Savre Mitsubishi Laser/Grand Performance Teammate Top 5: Peter Olejniczak
19 Chris St. peter xXx Racing
20 Sean Metz EGO p/b Sammy's Bikes
21 Scott Mcclary First Internet Bank Cycling Team
22 Marco Aledia Athlete Octane Cycling Teammate Win: Chad Hartley
23 Martin Vecchio Netherland Rubber
24 Dakota Mcdivitt
25 Ryan O'boyle xXx Racing
26 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes
27 Scott Ogilvie Dogfish Racing Team
28 Jeffrey Bannink Type One United
29 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes
30 Richard Arnopol Ravenna Capital Management
31 Clayton Chase Athlete Octane Cycling Teammate Win: Chad Hartley
32 Thacker Reeves UCI CT: Chipotle Development Team
33 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser/Grand Performance Teammate Top 5: Peter Olejniczak
34 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite
35 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
36 Connor Brown Team Winded Development
37 Jonathan Toftoy Revolution Cycle/Twin Six
38 Scott Thomas
39 Joshua Carter Qdoba p/b Bushwhacker
40 Nick Torrance BISSELL-ABG-GIANT
41 Devin Clark Athlete Octane Cycling Teammate Win: Chad Hartley
42 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT
43 Shane Feehery South Chicago Wheelmen
44 Tim Chapman
45 James Canny
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 12   Cat 3: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angie Sanabria
2 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
3 Christine Thornburg PSIMET Racing
4 Diana Palacios
5 Courtney Bach ThinkFinance Racing
6 Angela Rochester Pact- DISH Network Cycling
7 Angie Gonzalez
8 Meghan Schloat CityMD Racing
9 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
10 Lori Huffman REAL WOMEN TRI
11 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Kari Sederburg CFT-Sinas Dramis Law
13 Dana Pavisich BFF Racing
14 Kara D'evelyn Illinois Institute of Technology
15 Carrie Smith BFF Racing
16 Andrea Devine Half Acre Cycling
17 Katie Isermann PSIMET Racing Teammate Top 5: Christine Thornburg
18 Joan Hanscom PSIMET Racing Teammate Top 5: Christine Thornburg
19 Ramona Kuna Alberto's Sport
20 Jennifer Groen Half Acre Cycling
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Walter
2 Dana Pavisich BFF Racing
3 Kim Phistry BFF Racing
4 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
5 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
6 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
7 Ramona Kuna Alberto's Sport
8 Kolleen Mcnalis
9 Sara Browning Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Michelle Moore
10 Mary Ann Sedor Intent
11 Jennifer Munley
12 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
13 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
14 Amber Ritter BFF Racing Teammate Top 5: Dana Pavisich
15 Susana Ifigenia
16 Amy Melling BFF Racing Teammate Top 5: Dana Pavisich
17 Phyllis Kastle
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Patton Team Novo Nordisk
2 Irena Ossola Cloud Racing p/b Ride2Recovery
3 Lexie Millard ISCorp Cycling/NCSF
4 Skylar Schneider UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
5 Samantha Schneider UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
6 Tina Pic Fearless Femme p/b Pure Energy Cycl
7 Lauretta Hanson
8 Yeny Colmenares
9 Yussely Mendevil soto
10 Nicole Mertz ISCorp Cycling/NCSF Teammate Top 5: Lexie Millard
11 Gabby Durrin
12 Diana Penuela
13 Erica Zaveta FCS|Zngine p/b Mr. Restore
14 Ana Fagua
15 Monica Mendez
16 Rocio Parrado
17 Jeannie Kuhajek
18 Amanda Schaap Speed Merchants
19 Jannette Rho Les Petites Victoires
20 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coaching C
21 Gwen Inglis Groove Subaru Excel Sports
22 Andreina Rivera
23 Bailey Semian Team TIBCO II
24 Michelle Montoya Bicycles Outback Racing/LifeVantage
25 Jennifer Nordhem Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
26 Sara Yancovitz Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
27 Diedre Ribbens CAWES p/b Specialized
28 Cathy Frampton PSIMET Racing
29 Genevieve Krahn
30 Ellen Ryan xXx Racing
31 Page Robertson Team TIBCO II
32 Natalia Franco
33 Rebecca Chan CAWES p/b Specialized
34 Kira Maicke PCP Race Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9