Log In
Pace Bend Road Race • Feb 22 2015
Overcast, 54 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Steavenson Bicycle Heaven / PVA
2 Grayson Keppler Cadence Cyclery
3 Kyle Walker Texas Tech University
4 Brian Firle Primal - Audi Denver
5 Evan East Masters Cycling Systems LLC.
6 Paul Dentel Watt Posse
7 Corey Meeks Shama Cycles
8 William martin ? Shred Monster
9 Micah Newell Team Undiscovered
10 James Day Shred Monster
11 Tony Steward Bike Lab
12 Robby Ketterhagen VooDoo U23
13 Edward Novak Palmer Cycling
14 Davis Dombrowski Dallas BIke Works
15 Chad Hodges DNA Racing
16 Christopher Lutz Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Benjamin Steavenson
17 John Donovan Shama Cycles
18 Adam Biwan Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 Michael Morgovnik Shred Monster
20 Bryan Marshall 787 Realty/Mobil 1 Racing
21 Nathan Trimble Dallas Racing
22 Scott Minard Bayou City Racing
23 James Dubois Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Benjamin Steavenson
24 Ryan Dupree Soundpony Triad Bank
25 Jake Lanoux Super Squadra
26 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
27 Mason Quintana 787 Reality/Mobil 1 Racing
28 Rob Sandusky Matrix/RBM
29 Alex Bumpers Volharden
30 Sean Brown Dark Horse Racing
31 Isaac Porterfield VooDoo U23
32 Paul Abel VooDoo Racing
33 Robby Nussbaum
34 John Taylor Bike World Racing
35 Tyler Cloutier Matrix/RBM
36 Jonathan Hughes 787 Reality/Mobil 1 Racing
37 Felipe Nava Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Benjamin Steavenson
38 Mark Rawlings GS Tenzing
39 Jaime Olmo Shama Cycles
40 Tyler Cutbirth 787 Reality/Mobil 1 Racing
41 Patrick Hallett 787 Reality/Mobil 1 Racing
42 Robert Biard 787 Racing
43 Gregg Ueckert Chicken and Waffles Racing
44 Johnpaul Blanton VooDoo U23
45 Abel Ibarra 787 Racing
46 Jimmy Montreuil 787 Reality/Mobil 1 Racing
47 Vince Dietsch
48 Kent Myers
49 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
50 Vitor Zucco schizzi Cadence Cyclery Teammate Top 5: Grayson Keppler
51 Ali Sobhani 787 Reality/Mobil 1 Racing
52 Jason Guzak
DNF Andrew Hays VooDoo Racing
53 Robert Discher 787 Reality/Mobil 1 Racing
DNF Jonathan Perry Bike Barn (Texas)
DNF Jordan Oroshiba Super Squadra pb AustinBikes
DNF Jaden Kifer Palmer Cycling
DNF Jason Whitson VooDoo Racing
DNF Enoc Ishida Dallas BIke Works
DNF Abdias Benjamin hernandez I Cycle/ El Rey
DNF David Angeles Matrix/RBM
DNF David Hassan GS Tenzing
DNF Jacob Schofield Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Benjamin Steavenson
DNF Aaron Wade VooDoo Racing
DNF Cj Hebert La Mancha Driveway Series Racing
DNF Brady Reed
DNF Kathryn Hunter Visit Dallas Cycling p/b Noise4Good
DNF Daniel Wisner Team LaS'port
DNF James Slauson Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Benjamin Steavenson
DNF Tak Makino Cook Ford/Bay Area Cycling
DNF Jaxson Appel Cook Ford/Bay Area Cycling
DNF Mark Baerd Elevate Elite Cycling Team
DNF Jorge Alvarez
DNF Michael Jones VooDoo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 68   Cat 3: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Sawyer Matrix Cycling Club
2 Joseph Long 4D Racing
3 Erique Williams Bicycle World of Houston
4 Joaquin Najar Team Yacht Club
5 Jason Roberts Bike World Racing
6 Hugo Scala Matrix/RBM
7 Evan Bausbacher Matrix/RBM
8 Russell Terry Dark Horse Racing
9 Travis Turner 787 Racing
10 Bryan Boydstun Dark Horse Racing
11 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
12 Michael Johnson DNA Racing
13 Curtis George Nick Lopez Tailoring Cycling Team
14 Dylan Gray Shama Cycles
15 John martin Bikesport Bayou City Racing
16 Tanner Ward University of Arkansas Cycling Team
17 Randy Lee
18 Colin Bromley PHENOM p/b AnalySys Laboratories
19 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Dave Mccarthy 787 Reality/Mobil 1 Racing
21 Joseph Zabreznik 787 Racing
22 Bari Mayer 787 Racing
23 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
24 Nathan Lesniewski FRESH Racing
25 Alex Joseph Cook Ford/Bay Area Cycling
26 Frederick Wild DNA Racing
27 Edward Villarreal Team ALS
28 Jeffrey Skipper VooDoo Racing
29 John Yoder swcc
30 Todd Thomas Matrix Cycling Club Teammate Win: Maxwell Sawyer
31 Colby Logback Team Party Time
32 Jacob Wood Bicycles Plus Racing
33 Andrew Jones Dallas BIke Works
34 Oktay Demirdal ROL Wheels
35 Amilkar Ajinsurek
36 Bryan Fissel Tom's Bicycles
37 Christopher Sims Cook Ford/Bay Area Cycling
38 Jose Hernandez BNW CYCLING TEAM
39 Adam Mccullough Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
40 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling
41 Jason Brandt Tom's Bicycles
42 Jeffrey Noon Dallas BIke Works
43 Aaron Nelson Bicycle Heaven / PVA
44 Kyle Swanson Dallas Racing
45 Henk Noordermeer Northwest Cycling Club
DNF Zack Gonzales
46 James Becker Thump Cycling p/b Turin
DNF Patrick Mcgrath Joes Pro Bikes
DNF Lance Mooney Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
DNF Beau Lee DNA Racing
DNF Doug Foxworth Mark It Zero
DNF Alex Vogt PHENOM p/b AnalySys Laboratories
DNF Blake Schrader Squadra Di Servitori
DNF Scott Dill
DNF Clayton Mcgrath Joe's Pro Bikes
DNF Isaac Goodwin The November Bicycles Road Trip
DNF Jurgen Gruber VooDoo Racing
DNF Jesus Chaparro Dallas BIke Works
DNF Andrew Farmer DNA Racing
DNF Jake Contos Sport Systems Mountaintop Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 58   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Brannan Team Elevate Racing
2 Jon Hunter GS Tenzing
3 Alexander Fleming Bike Barn Texas
4 Paul Papin Bike Lab
5 Ryan Frederickson Shama Cycles
6 Kellen Winslow ii
7 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
8 Justice Hudson UT Dallas Cycling
9 Preston Glace 787 Racing
10 Benjamin Sanders
11 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
12 Christopher Hanson VooDoo Racing
13 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA
14 Michael Hinds
15 Nicholas Minnery Southern Elite
16 Fred Vincent Mad Duck Racing
17 Luke Gentry
18 Joshua Hines
19 Juan Alcaz US Military Cycling Team
20 Stuart Gardner
21 Kris Bates VooDoo Racing
22 Nicolas Hima Bike World Racing
23 Bryce Billing Violet Crown
24 Robert Mcdonald 787 Racing
25 Matthew Merritt
26 Andrew Horvath VooDoo Racing
27 Ali Hamze The University of Texas at Austin
28 Matthew Medlock Team Soler's Sports/Lifetime
29 Scott Gumina
30 Bradyn Smith Matrix/RBM
31 Paul Perrone
32 Israel Velasquez Dallas BIke Works
33 Hugo Scala Matrix/RBM
34 Luke Fleming Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
35 Juan Gil Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
36 Chris Toriggino Athlete Architecture
37 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
38 Tobias Fiedler
39 Gabriel Porterfield DARK HORSE RACING
40 Don Notgrass Bicycle Heaven / PVA
41 Carlos Torres R & M
42 Mark Weir GS Tenzing Teammate Top 5: Jon Hunter
43 Jeffrey Phillips Raising Cane's Racing
44 Steven Mongielo Campus WheelWorks
45 Blake Cutherell PHENOM p/b AnalySys Laboratories
46 Gary Deserrano Cadence Cyclery
47 Jose Chan
48 Hunter Hinton Dark Horse Racing
49 Jeremy Roussel
50 Chuck Terrell Texas Pro Health Racing
51 John Fermo Ham Cycles
52 Tim Jones
53 Brandon Mckinney Violet Crown
54 Jonathan Spangle Shama Cycles Teammate Top 5: Ryan Frederickson
55 Angel Leal Bicycle Heaven / PVA
56 Frode Efteland
57 Jose Aguilar J T Cycling
58 Jinnings Burruss Bike Lab Teammate Top 5: Paul Papin
DNF Adir Doliner VooDoo Racing
DNF Shane Pavonetti PHENOM p/b AnalySys Laboratories
DNF Courtney Britt
DNF Jeremy Schwab Shama Cycles Teammate Top 5: Ryan Frederickson
DNF Jose Baker Ham Cycles
DNF Ryan Bailey Texas Tech University
DNF John powell Voodoo racing VooDoo Racing
DNF Robert Heatley HD Cycling
DNF Zeke silva ? Bicycle Heaven / PVA
DNF Dean Deville Team Endorphins
DNF Alejandro Ramirez
DNF Daniel Corey Bike Barn Texas Teammate Top 5: Alexander Fleming
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 60   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Fivecoat Bat City Cycling
2 Michael Krutak
3 Jake Haddox Raising Cane's Racing
4 Loren Graham
5 Geoffrey Bent Bayou City Racing
6 Matthew Crawford
7 Ken Ervin Team Cycle Progression
8 Eric Pearson Ham Cycles
9 Dan Li
10 Ray Frias Bicycle Sport Shop Road Team
11 John Collins Matrix Cycling Club
12 Michael Pendleton Ham Cycles
13 Myles Elbel PHENOM p/b AnalySys Laboratories
14 Carter Baker
15 Johnny Miranda swcc
16 Lucien Fuertes Bat City Cycling Teammate Win: Spencer Fivecoat
17 Eric Alvarado Texas Tech University
18 Chris Kaiser PHENOM p/b AnalySys Laboratories
19 Ademir Vazquez
20 Jonathan Rekieta Ham Cycles
21 Christopher Saldana HAM Cycles
22 Chaz Mack Team West End Bikes
23 Paul Whipp
24 Vito Pascolla
25 Bobby Snyder Bike Lab
26 Ian San jose
27 Patrick Brosnan
28 Joseph Emmons
29 Matthew Vandoren
30 Waqid Janjua swcc
31 Ted Odowd
32 Omar Torres SRC
33 Patrick Linton
34 Zach Hostetler Baylor University
35 Andrew Martin
36 Corey Walo PHENOM p/b AnalySys Laboratories
37 Corey Bounds PHENOM p/b AnalySys Laboratories
38 Michael Hopkins
39 Edward Rodriguez
40 Logan Vanway Raising Cane's Racing Teammate Top 5: Jake Haddox
41 Travis Stueber
42 Grant Coultas
43 Jason Wright Bicycle Sport Shop Road Team
44 Shane Williford Steamboat Cycling
45 Jeremy Howard
46 Andy Mcclintic University of Texas Cycling
47 Alberto Sosa
48 Scott Brunger
49 Jose munoz Pedalheads laredo Twin City Cyclery Racing Team
50 Robert Ludwick Paralyzed Veterans Racing
DNF Justice Hudson UT Dallas Cycling
DNF Tim Simpson Steamboat Cycling
52 Jim Hungerford Bicycle Sport Shop Road Team
DNF Brian Creasy Bicycle Sport Shop Club
DNF Jethromichael Morris Handlebar Cyclery
DNF Michael Bailey The University of Texas at Austin
DNF Eric Parks
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Husted Team ROL Wheels
2 Aaron hagler T3multisports elite junior cycling 787 Racing
3 Paul Porterfield DARK HORSE RACING
4 Max Browne Northwest Cycling Club
5 Andrew Anderson Bicycle Sport Shop Road Team
6 Elijah Goldreyer Boneshaker Project
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paulo Hernandez Rol Wheels
2 Luke Neafus Transitions LifeCare p/b InSync Rx
3 Austin Laine Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Schwab Shama Cycles
2 Ken hubacher ? Violet Crown Sports Assoc
3 Juan Rodriguez Bike Barn Texas
4 Jonathan Pattie Waterloo Racing
5 Owen Lee Dallas BIke Works
6 Andrew Struck Steiner Ranch Cycling
7 Tom Lawrence Bat City Cycling
8 Mark Brandt Dallas BIke Works Teammate Top 5: Owen Lee
9 Thomas Traxler J.T. Cycling
10 Rod Colletti Cook Ford/Bay Area Cycling
11 Steve Cumings Steiner Ranch Cycling
12 Pascal Roberts Northwest Cycling Club
13 Dean Haraguchi Waterloo Racing Teammate Top 5: Jonathan Pattie
14 Hicham Badawi
15 Justin Crandall Steiner Ranch Cycling
16 Jim Chomko VooDoo Racing
17 Greg Gibbs Team Cambridge Cycling
18 Russell Carawan Bat City Cycling
19 Jeff Paulsen Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
20 Grant Woolf Bat City Cycling
21 Chad geisler Austin nationals cycling Waterloo Racing Teammate Top 5: Jonathan Pattie
22 David Roberts Northwest Cycling Club
23 Tobias Fiedler
24 Barry Conlon Bat City Cycling
25 John Nadolski Steiner Ranch Cycling
26 Kevin Franklin Bike Barn Texas Teammate Top 5: Juan Rodriguez
27 Greg Shotts Woodlands Cycling Club Race Team
28 Stuart Sullivan Steiner Ranch Cycling
29 David Callahan Bat City Cycling
30 Thomas Lea Steiner Ranch Cycling
31 George Dias US Military Cycling Team
32 Nery Hernandez
33 Brian Phillips FRESH Racing
34 Doug Baysinger Shama Cycles Teammate Win: Jeremy Schwab
35 David Savage
36 Jarod Petty Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
37 Jeffrey Chapman
38 Drew Yoder swcc
39 Chris Caton Bat City Cycling
40 Ben Ploetz Bat City Cycling
41 Vincent Marotte Bat City Cycling
42 Eric Watson Bat City Cycling
43 Donald Gwartney
44 Terry King Waterloo Racing Teammate Top 5: Jonathan Pattie
45 Elijah Slate
46 Rusty Brooks Violet Crown Teammate Top 5: Ken hubacher ?
47 Robert Heatley HD Cycling
48 Shawn O'keefe
49 Eric Oneal Northwest Cycling Club
50 Tom Zizka Bike Barn Texas Teammate Top 5: Juan Rodriguez
51 Patrick Stevenson Steamboat Cycling
52 James Ortego Southern Elite/Sun & Ski Sports
53 Michael Crabtree Northwest Cycling Club
54 Dustin Dinh
55 Alexander Corra
56 Mike Hutton Northwest Cycling Club
DNF Doug Martin Bat City Cycling
57 John Kirtley
DNF Eric Olson Dallas BIke Works Teammate Top 5: Owen Lee
DNF Craig Jones Steamboat Cycling
DNF Stephen Spess Bat City Cycling
DNF David Hager Joes Pro Bikes
DNF Michael Atzert Northwest Cycling Club
DNF David Pratt Team Novo Nordisk Elite
DNF Art Anderson 787 Racing
DNF Wally Wilkins Northwest Cycling Club
DNF Dennis Moroney Bike Barn Texas Teammate Top 5: Juan Rodriguez
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 22   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Murazak Crest/RBM Racing
2 Robert Eason Bat City Cycling
3 Daniel Piercy Violet Crown
4 John Ashe DNA Cycling p/b Austinbikes
5 Alex Vasquez Texas Pro Health Racing
6 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
7 David Almanzan
8 Todd Mitchell Cook Ford/Bay Area Cycling
9 Brian Niederhaus Bat City Cycling Teammate Top 5: Robert Eason
10 Jeff Park Squadra Di Servitori
11 Brent Moulder Crest/RBM Racing Teammate Win: John Murazak
12 Alex Rodriguez Waterloo Racing
13 Christian Gunther
14 Mick Mcdonald Cook Ford/Bay Area Cycling
15 Ian Moore Cadence Cyclery
16 Andrew Beres Chicken and Waffles Racing
17 Ryan Boudreaux Palmer Cycling
18 Oktay Demirdal ROL Wheels
19 Brian Hoard DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: John Ashe
20 Jeromie Payne Bat City Cycling Teammate Top 5: Robert Eason
21 John Korioth Driveway Series Racing
22 David Richardson La Mancha Driveway Series Racing
23 Enrique Varela 787 Racing
24 Scott Boykin Texas Pro Health Racing Teammate Top 5: Alex Vasquez
25 Andrew smith Southwest cyclesport / dimensional Southwest CycleSport/Dimensional
26 Kevin Brubaker Rockstar Games
27 Jason Bentley Bat City Cycling Teammate Top 5: Robert Eason
28 Stephen Borski Watt Posse
29 Douglas Ray Crest/RBM Racing Teammate Win: John Murazak
30 Jeff Grant Shama Cycles
31 Robert Wray DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: John Ashe
32 Robert Baatz Crest/RBM Cycling
33 Matt Moore DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: John Ashe
34 Kevin Cawley NINOX Racing Team
35 Russell Metoyer Velossimo Racing
36 Kevin Schaefer DNA Cycling p/b Austinbikes Teammate Top 5: John Ashe
37 Barry Lee Team NINOX
38 Jon Lewis Texas Pro Health Racing Teammate Top 5: Alex Vasquez
39 Marcus Kuliska Team Share the Road
40 Danny Finlan Crest/RBM Racing Teammate Win: John Murazak
DNF Brent Napier FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
41 Mark Barnett swcc
DNF Robert Mcghee Bat City Cycling Teammate Top 5: Robert Eason
DNF Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
DNF Carlos Ortiz
DNF Brad Hess Crest/RBM Racing Teammate Win: John Murazak
DNF Greg Mead FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
DNF Michael Gacki Bicycles Plus Racing
DNF Erik Post Rockstar Games
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 18   Cat 3: 22   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Inglis NINOX Racing Team
2 Troy Kimball DNA Cycling p/b Austinbikes
3 Scott Yates VooDoo Racing
4 John King Cook Ford/Bay Area Cycling
5 Michael Hall Joe's Pro Bikes
6 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
7 Ken Rees Team Elevate Racing
8 Geoffrey Maguire VooDoo Racing Teammate Top 5: Scott Yates
9 Robert Mercado Bicycle Heaven / PVA
10 David parker Bicycle-heaven Bicycle Heaven / PVA
11 Stefan Hardie Waterloo Racing
12 Kevin Barton Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Michael Hall
13 Doug Allen A Bloc
14 Doug Foxworth Mark It Zero
15 Scott Giancola McKinney Velo Club
16 Sam Eells Violet Crown
17 Eddie Cadena Road
18 James Slauson Bicycle Heaven / PVA
19 Philip Johnson Bicycle Heaven / PVA
20 Anthony Marlar Team Elevate Racing
21 Wayne Dunlap Southwest CycleSport / Dimensional
22 Bradley Houston Violet Crown
23 Jason Newman A Bloc
24 Dave Hargis ROL Wheels
DNF Jeffry Fene McKinney Velo Club
25 Joe Carreon
DNF Gregory keshishian ? Violet Crown
DNF Kerry Emmott
DNF Charlie Waskey Colonel's /Fred's Texas
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix
2 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
3 George Heagerty Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
4 David Harber Tulsa Wheelmen
5 Paul Findell Waterloo Racing
6 Charlie Johnson swcc
7 Frank Kurzawa Violet Crown
8 Rickey Wilson Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
9 Tony Watts
10 Phil Durham Team Elevate Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alberto Covarrubias Elevate Elite Cycling
2 Alejandro Padilla Team Arapahoe Resources
3 Grant Koontz Super Squadra pb AustinBikes
4 Julio Padilla Team Arapahoe Resources
5 Heath Blackgrove Elevate Elite Cycling Team
6 Ryan Wohlrabe Bicycle Heaven / PVA
7 David Salomon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
8 Mat Stephens Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Heath Blackgrove
9 Kevin Girkins ELBOWZ Racing
10 Justin Stanley ELBOWZ Racing
11 Kyle anderson Park place dealerships Dark Horse Racing
12 Stefan Rothe ELBOWZ Racing
13 Gavin Mannion UCI CT: Jelly Belly Cycling
14 Carson Lange Gateway Harley-Davidson Trek U23 De
15 Nick Torraca Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Heath Blackgrove
16 Stephan Hirsch BISSELL-ABG-GIANT
17 Jacob White Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Alejandro Padilla
18 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
19 Mitchell Sides Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Heath Blackgrove
20 ? Bret Chicken and Waffles Racing
21 Zack Allison Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Heath Blackgrove
22 Jake Boone PARK PLACE DEALERSHIPS
23 Colin Strickland ELBOWZ Racing
24 Evan Bybee Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Alejandro Padilla
25 Paul Carty 787 Reality/Mobil 1 Racing
26 Devin Carroll Super Squadra
27 Tice Porterfield VooDoo U23
28 Andrew Hammond Palmer Cycling
29 Logan Hutchings Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Heath Blackgrove
30 Jimmy Miller Mellow Johnny's Cycling Team
31 Josh Oxendine PHENOM p/b AnalySys Laboratories
32 Brendan Sharpe 787 Reality/Mobil 1 Racing
33 Jack Funk Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Alejandro Padilla
34 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Heath Blackgrove
35 Michael Pincus Super Squadra
36 Beau Edwards Bicycle Heaven / PVA
37 Colt Trant Matrix/RBM
38 Geoff Godsey Chicken and Waffles Racing
39 Phil Wikoff Super Squadra
40 John Ryan Matrix/RBM
41 Matthew Gosling Team Party Time
DNF Corey Ray Cadence Cyclery
DNF Andrew Gonzales Chicken and Waffles Racing
DNF Ricky Randall Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Alejandro Padilla
DNF Jason Davis Chicken and Waffles Racing
DNF Ben Spies ELBOWZ Racing
DNF Carlo Villarreal Volharden
DNF Tyler stewart Dallas bike works
DNF Andrew Armstrong Matrix/RBM
DNF Christopher Powers Matrix Cycling Club
DNF Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
DNF John Leach 787 Racing
DNF Thacker Reeves Team Arapahoe Resources Teammate Top 5: Alejandro Padilla
DNF Jed Rogers La Mancha Driveway Series Racing
DNF Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
DNF Michael sheehan Elbowz racing ELBOWZ Racing
DNF Colton Jarisch Elevate Elite Cycling Team Teammate Top 5: Heath Blackgrove
DNF Bill Ash QCW Breakawaybikes.com p.b. Felt Bi
DNF Brant Speed La Mancha Driveway Series Racing
DNF Hector Hugo rangel Nick Lopez Tailoring Cycling Team
DNF John Trujillo
DNF Michael Dawdy ELBOWZ Racing
DNF Luis Galaviz Fayetteville Wheelmen
DNF Dille Ian Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Grant Koontz
Finishers: Cat 1: 54   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leigh Ganzar
2 Darci Scott
3 Katy Brown
4 Estefy Gonzalez
5 Amber smolik Shama cycles
6 Rebecca Cohen
7 Megan Sands
8 Clare Gardner
9 Fiona Dougherty
10 Valerie Hyrman
11 Jeana Midgette
12 Cinthia Pedraza
13 Katrine Waterman
14 Jessica Hillin
15 Bailee Begnoche
16 Haley Weaver
17 Shannon Stauffer
18 Zuzana Baranova
19 Hillary Hayden
20 Angie Toriggino
21 Liz Lee
22 Angela Man
23 Ulrika Doederlein
24 Rebecca Forsyth
25 Leslie Ethridge
26 Chelsea Reedy
27 Roxana Kouros
28 Sheree Benavides
29 Courtney Scott
30 Stefanie Willis
31 Sri Johnson
32 Katherine Pierce
33 Laura Jane stephens
34 Eydie Walker
DNF Elizabeth Gardner Inc.
DNF Emily Beaudoin
DNF Annie Dupre
DNF Cynthia Stobaugh
DNF Lori Francis
DNF Caroline Gaynor
Finishers: Cat 4: 36   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Wilkins Kids club at bicycle world
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Floyd River City Market Racing p/b Bike L
2 Michelle Lewis sirianni gacki Matrix/RBM
3 Lisa Stone BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
4 Kathy Garrett swcc
DNF Kathy Weldon Cadence Cyclery
DNF Kim Murphy FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Kathryn Hunter Visit Dallas Cycling p/b Noise4Good
3 Christina Smith Pepper Palace Pro Cycling
4 Sara Yancovitz Stan's NoTubes p/b Velo Classic Cyc
5 Skylar Schneider ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Samantha Schneider
6 Nicolle Bruderer ISCorp p/b Smart Choice MRI
7 Samantha Runnels ATC Racing
8 Gwen Inglis Stages Cycling
9 Katie Kantzes ATC Racing
10 Yussely Mendevil soto ISCorp p/b Smart Choice MRI
11 Amy Campbell Bat City Cycling
12 Payton Maness Mad Duck Racing
13 Mina Pizzini ATC Racing
14 Hannah Ross Wichita Falls Bicycling Club
15 Karla Gendler Team Cycle Progression
16 Allison Atkinson ATC Racing
17 Andrea Fox Bat City Cycling
18 Jenny Park River City Market Racing
19 Flora Yan Dallas Racing
20 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
21 Ashley Weaver PARK PLACE DEALERSHIPS
22 Melissa Monosoff FCS|Cycling: p/b Visit Dallas Cycli
23 Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
24 Tracy Jones Bayou City Racing
25 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
26 Crystal Horn BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
27 Christie Tracy ATC Racing
DNF Kirsten Fee River City Market Racing p/b Bike L
DNF Rheannon Cunningham River City Market Racing p/b Bike L
DNF Pamela Ferguson BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
DNF Melissa Ruthven ATC Racing
DNF Leila Kasprzyk River City Market Racing p/b Bike L
DNF Celina Richardson River City Market Racing p/b Bike L
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 3