Log In
Winters Road Race • Aug 29 2015
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremiah Backman Team City Sacramento
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling
2 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Ian Dickson
3 Colin Ellsworth Dirt dogs
4 Nolan Calapp Citibank
5 Jonathan Dye
DNF Jaden Lombard SJBC
DNF David Beauchamp
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
1 Thomas Kensok
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Thompson SunPower Racing
2 Christopher Baird Olympic Club
3 Cameron Bronstein University of California-Berkeley
4 Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
5 Blaise Hamel SunPower Racing Teammate Win: Justin Thompson
6 Dan Kappes Crocker510
7 Nathan Barnett Bear Development Team
8 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
9 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
10 Dave Keefe SunPower Racing Teammate Win: Justin Thompson
11 Hayden Mackay Cycles FANATIC
12 Leo Yip Limitless Cycling
13 Travis Retzer Data Driven Athlete Racing
14 Cooper Shanks Sports Basement
15 Jove Graham Dayka Hackett
16 Owen Mcgrath Dolce Vita Freewheel
17 Wesley Miyamura RIO STRADA RACING
18 Ben Cook Team Swift
19 Cole Davis Limitless Cycling
20 Brad Butterfield
21 Mark Howard SunPower Racing Teammate Win: Justin Thompson
22 Adam Beltz
23 Jasper Hodgson Limitless Cycling
24 Niklas Barreto SunPower Racing Teammate Win: Justin Thompson
25 Jeff Dale Revs Road Race
26 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
27 Jason Brabec ACT / Sacramento Commute Train
28 Adam Andelin Team BP/Sierra Nevada/Reliable
29 Jason Buckley Colavita Racing/ Inc.
30 Tyler Marchesano Sacramento Golden Wheelmen
31 Adam Naguib Kissena Cycling Club
32 Timmy Bauer limitless Cycling
33 Bright Jerry chipongo Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
34 Aaron Casados BRE Cycling
35 Alex Peterson C510
36 Jonathan Gunning
37 Justin Widlund FORM+DATA
38 Christopher Barker Team BP Racing/Sierra Nevada/Reliab
39 Jeremy Barnes Team BP/Sierra Nevada/Reliable
40 Justin Leong Limitless Cycling
41 Jordan Gudebski C510
42 Jon Hyatt Team BP/Sierra Nevada/Reliable
43 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
44 Paul Berger Form & Data
45 Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Kalani Hines rddf
DNF Rob Leever Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Christopher Beall SquadraSF p/b Terun
DNF Kyle Fiori Limitless Cycling
DNF Bernhard Stonas Team Fremont
DNF Joseph Sullivan SJBC
DNF Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
DNF Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada/Re
Finishers: Cat 3: 51   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Carvell SunPower Racing
2 Matt Mangen Muscle Milk / Specialized
3 Jordan Mcelroy TRUCKEE BIKE TEAM
4 Micah Lerner SquadraSF p/b Terun
5 Eric Bryan Big Orange Cycling
6 Nicholas Reed Chico Corsa
7 Tim Mabray Dayka-Hackett
8 Theo Goguely ZOCA p/b Halo Sports
9 Marco Pavan Dolce Vita Freewheel
10 Richard Graetz SJBC
11 Joe Rokes Team Fremont / FFBC p/b Chipotle
12 Simon Aeschbacher Davis Bike Club Race Team
13 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC powered by Chipot
14 Jeroen Post Davis Bike Club Race Team
15 Daniel Stark Davis Bike Club Race Team
16 Jimmy Winne
17 Jordan Byck
18 Jordan Miller Team BP/Sierra Nevada/Reliable
19 Jeromy Lee Limitless Cycling
20 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
21 Brigido Tax
22 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
23 Justin Poulson SJBC
24 Cory Narog Cushman & Wakefield Racing
25 Jeremy Murray
26 Stuart Watson Cushman & Wakefield Racing
27 Michael Landis Tri-State Velo / Amoroso Racing Tea
28 Matthew Kanter Team Roaring Mouse
29 Nick Shockey Data Driven Athlete Racing
30 Nayvin Chew Davis Bike Club Race Team
31 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
32 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
33 Josh Snider
34 Richard Nagel Team Velo Wrench
35 Harish Narayanaswamy Squadra p/b Terun
36 Tommy Perkins San Jose Bicycle Club / SJBC
37 Magnus Bush Limitless Cycling
38 Jungho Kim Ass Savers Racing
39 Matthew Santillan Cushman & Wakefield Racing
40 Adam Stansbury Folsom Bike/VW/Raley's
41 Bryant Beck
42 Taylor Kring Limitless Cycling
43 Eric Hardrath
DNF Michael Kurnik
DNF Nathan Kostiv Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Brandon Barragan Berkeley bike club
DNF Danny Yadron
DNF Eric Welsh SunPower Racing Teammate Win: Matt Carvell
DNF Anton Vynogradenko ZOCA p/b Halo Sports
Finishers: Cat 4: 47   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Demaree
2 Matthew Traceycook
3 Jeremie Showa UC Davis Triathlon Team
4 Justin Demianew Rio Strada Racing
5 Ryan Yust Team Swift
6 Yatwoh Mitchell
7 Joel Moore
8 Jonathan Frost UC San Diego
9 Kurtis Westbrook Team Velo Wrench
10 James Thorpe
11 Rick Riedy
12 Chris Midkiff Chico Corsa Cycling Club
13 Parker Schuddeboom
14 Chris Piro
15 Aaron Sanders Davis Bike Club Race Team
16 Michael Duffy
17 Luke Romero UCSC Cycling Team
18 James Yi Revs Road Race
19 Steve Fung Cushman & Wakefield Racing
DNF Peter Gillespie
DNF Matthew Serna
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brennan Percy Amain.com Cycling Team
2 Sou Saechao Sacramento Golden Wheelman
3 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
4 Tim Davis ZOCA p/b Halo Sports
5 David Harwin Audi Reno-Tahoe
6 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Richard Gonsalves MuscleMilk/Specialized
9 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
10 Corey Duren Amain.com Cycling Team Teammate Win: Brennan Percy
11 John Navarro Gene-Solve
12 Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelman Teammate Top 5: Sou Saechao
13 Christopher Monestier Scotts Valley Cycle Sport
14 Antonio Miranda Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Brian Brown
15 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
16 Rich Hufford Victory Velo Racing
17 Jason A. smith Rio Strada Racing
18 Kurt Bringolf Kovarus/Wells Fargo
19 James Cochran Atlas/Other Films
20 Doug Ryan michael david winery racing team
21 Angus Murray CA Technologies
22 Mark Fleishman CyclesFANATICRacing.com
23 John Lem Kovarus/Wells Fargo Racing Team
24 Nabil Samaan Kinetic Cycles
25 Chris Cain CyclesFANATICRacing.com
26 Chris Schille ZOCA p/b Halo Sports Teammate Top 5: Tim Davis
27 Ken Todd Team BP/Sierra Nevada/Reliable
28 Kevin Odonnell Cushman Wakefield Racing
29 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
30 Lance Newey Team BP/Sierra Nevada/Reliable
31 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
32 Michael Claudio Red Peloton
33 Alexander Lopez Rio Strada Racing
34 Derek Novaes Rio Strada Racing
35 Joseph Holt Chico Masters Cycling Team
DNF Matthew Axford Rio Strada Racing
DNF Davin Abrahamian Chico Masters cycling team
DNF Adamvanminh Martin Cushman & Wakefield Racing
DNF Joshua Tipton Rio Strada Racing
DNF Ron Rouse Rio Strada Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 23   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Martin Chronos Racing p/b Easton Cycling
2 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
4 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Jonathan Baker
6 Scott Penzarella Studio Velo
7 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
8 Robert Amatelli Cykel Racing Team p/b Skratch Labs
9 Todd Dodds Owens Healthcare
10 Michael Buckley Team Specialized/Touchstone Racing
11 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dana Williams
12 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team
13 Cameron Birky R4R - Make-A-Wish
14 Moritz Steiner ThirstyBear p/b Akamai
15 Chris Evans SquadraSF p/b Terun
16 Dean Laberge Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
17 Todd Bell R4R - Make-A-Wish
18 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team
19 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
20 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
21 Thomas Newmeyer Studio Velo
22 Dan Tedford SquadraSF p/b Terun
23 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dana Williams
24 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
25 Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
26 Nick Theobald Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
27 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dana Williams
29 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dana Williams
30 Ryosei Kaneko SHO-AIR/ SERT
31 Steven Brotherton Studio Velo
32 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
33 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Masters
34 David Christenson
DNF Chris Espy Team Specialized/Touchstone Racing
DNF Kyle Glerum Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
DNF Ben Johnson Dayka-Hackett
38 Christopher Lyman Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
DNF James allen Davis bike club Davis Bike Club
DNF Gregory Anderson Team Specialized/Touchstone Masters
DNF Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone Maste
DNF Russell White VuMedi Cycling Team
DNF Brian Zimny Chronos Racing p/b Easton Cycling Teammate Win: Dan Martin
DNF Sean Brandt Studio Velo
DNF William Reuss Owens Healthcare
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
DNF Denin Sahovic Squadra SF p/b Terun
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 20   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giles Douglas SJBC
2 David Page Audi Cycling Reno
3 Troy Deibert Paco's bike and ski
4 Mate Adamkovics Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
6 Nick Stiritz
7 Alon Golan CoreTechs Cycling Team
8 Michael Coughlan Dolce Vita/FreeWheel
9 Donald Dumaine Revs Road Race
10 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Chris Barentsen VSRT TOYOTA SCION
12 Jason Orozco Revs Road Race
13 Christian Mauri ZOCA p/b Halo Sports
14 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
15 Marco Costantino Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 Alex Poloziouk
17 Bill Simmons Kovarus/Wells Fargo Racing
18 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Huaitse Tung Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Rob Ballan Audi Reno-Tahoe Cycling
21 Patrick Wallace Kovarus/Wells Fargo
22 Matt Marks Victory Velo Racing
23 Craig Auzenne Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Long Nguyen
24 Benjamin Woodside Revs Road Race
25 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
26 Len Baker Revs Road Race
27 Omir Torres Revs Road Race
28 Robert Zirkle C510
29 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycles
30 Douglas Baker Squadra SF p/b Terun
31 Luis Jevons ZOCA p/b Halo Sports
32 Tim Bright Velo Reno p/b Lithium
33 Scott Gelbke Rio Strada Racing
34 Dan Brown Victory Velo Racing
35 Kurt Kuckein Cushman Wakefield
36 Selim Elhadj Valley Spokesmen/VSRT/Livermore Toy
37 Michael Tauber Pen Velo Racing/Summit Bicycles
38 Daniel Tkach Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Long Nguyen
39 Greg Mccormac Kovaras/Wells Fargo
40 Kevin Keady Folsom Bike/VW/Raley's
41 Minh Nguyen Kovarus/Wells Fargo Team
42 David Mehl Folsom Bike/VW/Raley's
43 Jason Roth Revs Road Race
44 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
45 Patrick Dyer Mike's Velo City-Winters/ CA
DNF Allen Brumm SunPower Racing
DNF Tony Brida Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Rolland Jurgens CA Technologies Racing
DNF Chad Richards Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Greg Myers Victory Velo Racing
Finishers: Cat 4: 49   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Fields Sacramento Golden Wheelmen
2 David George Kinetic Cycles
3 Francois Cazalot Audi Reno Tahoe Cycling
4 Paul Hainsworth Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Nick Eslinger
6 Kyle Schild Sacramento Golden Wheelmen Teammate Win: Gregory Fields
7 Rex Moar
8 Robin Roberts cushman&wakefield
9 Cale Bonds Fairfield Peloton
10 Jess Nierenberg
11 David Strong
12 Craig Manning Team Planet X USA
13 Ken Shimojima SunPower Racing
14 Harry Duncan Team City Racing
15 Clay Johnson Chico Masters Cycling Team
16 Martin Wegenstein Los Gatos Bicycle Racing Club
17 Nicolas Kuehn Berkeley Bike Club
18 Roupen Nahabedian Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Michael Prue Rio Strada Racing
20 Lloyd Levine
21 Patrick Konzen Chico Masters Cycling Team
22 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
23 Gregory Hunter
24 Tien Purser Rio Strada Racing
25 David Temblador Rio Strada Racing
26 Russ Erickson Cushman & Wakefield Racing
27 Jeff Tuck
28 Barry Perkins
DNF Tom Kopshever Unattached
DNF Joshua Palmer Sacramento Golden Wheelmen Teammate Win: Gregory Fields
Finishers: Cat 5: 28   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
2 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
3 Kerry Stockwell Team BP/Sierra Neveda/Reliable
4 Dan Shore Hammer/53x11
5 John Fairbanks Chronos Racing p/b Easton Cycling
6 Chris Ott Chronos Racing p/b Easton Cycling
7 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
8 Quentin Sims One Way Cycling
9 Holger Steinbach ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
10 Jay Newton Victory Velo Racing
11 Josef Lemire ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
12 John Coletta Rocky Mountain Cancer Centers
13 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's
14 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable
15 Philip Malaspina SJBC
16 Andrew Robertson Dayka-Hackett
17 David Passmore Team Specialized/Touchstone Masters
18 John Marengo Team City Racing
19 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling
20 Nick Steel Serious Cycling
21 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
22 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
23 Leslie Oglesby Chris Burnham Coaching
24 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
25 Michael Fee R4R - Make A Wish Teammate Win: Bryan Hoadley
26 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
27 Jeff Mitchell Team BP/Sierra Nevada/Reliable
28 Scott Derdenger Divine Electric Nor Cal
29 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
30 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
31 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
32 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
33 Ron Meskis Michael David Winery Cycling Team
DNF Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
DNF Greg Davis CoreTechs Cycling Team-TwT
DNF Curtis Eastin Dayka-Hackett
DNF Thomas Coulter Morgan Stanley / Specialized Cyclin
DNF Rann Valdez R4R- Make a Wish Teammate Win: Bryan Hoadley
DNF Chris Callahan R4R - Make A Wish Teammate Win: Bryan Hoadley
DNF Michael Cochran East Sac Bike Shop
DNF Randy Farrens Rio Strada Racing
DNF Michael O'rourke Chronos Racing pb/Easton Cycling Teammate Top 5: John Fairbanks
DNF Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems
DNF Phil Tercero SJBC
DNF Bryan Case
DNF Bubba Melcher
DNF Shane Kinney Body Concepts
DNF Roger Martin R4R - Make A Wish Teammate Win: Bryan Hoadley
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 25   Cat 3: 18   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Stofan Team BP/Sierra Nevada/Reliable
2 Ron Faulk Body Concepts
3 Marty Panos CA Technologies Racing
4 Neil Leary Cushman & Wakefield Racing
5 Robert Easley ZOCA p/b Halo Sports
6 Mark Massey Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Rdarren Rojo Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Win: Ron Stofan
8 Tom Campeau Folsom Bike
9 Randy Volkmar Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
10 Calvin Erdman Team City Racing
11 Adam Pressman Owens Healthcare
12 Chris Demattei Victory Velo Racing
13 Patrick Norville Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Win: Ron Stofan
14 Matthew Trethric Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
15 Robin Mckinney Victory Velo Racing
16 David Bertram
17 Dean Klotz Leadout Racing
18 Peter Brisbo CA Technologies Racing Teammate Top 5: Marty Panos
19 Randy Floyd Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
20 Paul Pacheco CA Technologies Racing Teammate Top 5: Marty Panos
21 Jeffrey Kato Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
22 Charles Magnuson Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
23 Albert Lehman Delta Velo/Michael David Winery
24 Neil Rapmund Kovarus /Wells Fargo Racing
25 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club
26 Jim Sharp Davis Bike Club Race Team
27 Ben Swiggett Berkeley Bike Club (BBC)
28 Anthony Low Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
29 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
30 Patrick Peters Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
31 Serge Plasschaert Christian Cycling-Hammer Nutrition
32 Thomas wood ? Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
33 Glen Kinion Cushman and Wakefield Racing
34 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
35 John Simmons Team City Racing
36 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
37 Jeffrey Bell Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
38 Michael Andalora Spokesman Bicycles
39 Peter Aughney Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
40 Michael O'dell Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
DNF Jim Forester Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Neil Leary
DNF David Bryant Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
DNF Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
DNF Bill Vaughan Victory Velo Racing
DNF Will Parks Body Concepts Teammate Top 5: Ron Faulk
Finishers: Cat 4: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Rodrigues
2 William Myers Herbalife p/b MarcPro-Strava
3 Jason Saltzman Bear Development Team
4 Walton Brush Irt pro cycling
5 Keisuke Aso Kinan Cycling Team
6 Evan Huffman
7 Sean Bennett HB-U23
8 Jason Gandzjuk VuMedi Cycling Team
9 Robert Pearce Big Orange Cycling
10 Torey Philipp California Giant / Specialized
11 Maxim Jenkins Astellas Cycling Team
12 Kevin Gottlieb
13 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
14 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
15 Jacob Albrecht California Giant / Specialized
16 Robert Pasco Airgas SAFEWAY Cycling
17 Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
18 James Laberge Champion System - Stan's NoTubes
19 Aaron Patterson SquadraSF p/b Terun
20 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
21 Gavin Murray
22 Elliot Hawkes Metromint Cycling p/b The Freewheel
23 Chaz Turmon INTEGRITY RACING
24 Eric Gibbons Metromint Cycling p/b The Freewheel
25 Robert Schell CoreTechs Elite Cycling Team
26 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
27 Gregory White VuMedi Cycling Team
28 Luciano Sponza Red Peloton
29 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
30 Gregory Hillson Bar Fly
31 Mario Humberto VuMedi Cycling Team
32 Jonathan Sandoval VuMedi Cycling Team
33 Timothy Rugg
34 Owen Gillott HAGENS BERMAN
35 Ariel Herrmann Herbalife p/b MarcPro-Strava Teammate Top 5: William Myers
36 Erik Muir Bear Development Team Teammate Top 5: Jason Saltzman
37 Travis Keeney
38 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
39 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
DNF Nathan Freed Herbalife p/b Marc Pro - Strava Teammate Top 5: William Myers
DNF Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b MarcPro-Strava Teammate Top 5: William Myers
DNF Darin Morgan CoreTechs Elite Cycling Team
DNF Matt Chatlaong Herbalife p/b MarcPro-Strava Teammate Top 5: William Myers
DNF Chris Bosco Velo Reno
DNF Stephen Cabebe VuMedi Cycling Team
DNF Joshua Carling Herbalife p/b MarcPro-Strava Teammate Top 5: William Myers
DNF Zeke Mostov California Giant / Specialized
DNF Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
DNF Jonathan Penaloza Davis Bike Club
DNF Sean Allen SquadraSF p/b Terun
DNF Justin Traud VuMedi Cycling Team
DNF Ryan Oakes Amain.com Cycling Team
DNF Cameron Piper Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Connor Spencer CoreTechs Elite Cycling Team
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 16   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
2 Liz Otto hamel Stanford University
3 Sumer Avila Los Gatos Bicyle Racing Club
4 Sara Liebert Early Bird Women's Cycling Team
5 Cierra Hancock Chico Masters
6 Sarabeth Maciey Davis Bike Club
7 Brianna Baird Roaring Mouse Cycles
8 Cheryl Claes INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
9 Diana Cedeno Metromint Cycling p/b The Freewheel
10 Zahra Gill Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
11 Nitzel Hagan Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Gale Derosa Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Kathryn Hicks Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Meredith Stowe christie ThirstyBear p/b Akamai
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Kuper
2 Elisabeth Johnson Metromint Cycling p/b The Freewheel
3 Makenzie Delaughder Davis Bike Club Race Team
4 Barlow Lindsay Alto Velo
5 Jill Huyette Metromint Cycling p/b The Freewheel
6 Megan Brinkmeyer Team City Racing
7 Meghan Gilroy Rio Strada Racing
8 Casey Myers
9 Claudia Campazzo Team TIBCO-SVB II
10 Emily Weiss Team Velo Wrench
11 Anelle Little UC Berkeley
12 Jessica Parteno Early Bird Women's Racing
13 Trish Pablo
14 Haley Myers
15 Amber Pearson Rio Strada Racing
16 Amanda Winne
17 Kim Costa Dayka-Hackett
18 Trixie Bradley Team Roseville Cyclery
19 April Willoughby Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Elisabeth Johnson
20 Rebecca Benasa Rio Strada Racing
21 Jennifer Marchini Rio Strada Racing
DNF Nancy Fairbanks Rio Strada Racing
DNF Lindsay Howard Alto Velo Teammate Top 5: Barlow Lindsay
DNF Nia Ransom Sports basement
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Drumm Red Peloton
2 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Jane Robertson Metromint Cycling p/b The Freewheel
4 Nina Strika Red Peloton Teammate Win: Kristin Drumm
5 Rikke Preisler Metromint Cycling p/b The Freewheel
6 Laurie Furman Metromint Cycling p/b The Freewheel
7 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Shelagh Fritz
8 Kathy Bertram Rio Strada Racing
9 Heidi Fraser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
11 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing
12 Kerry Stivaletti Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Jane Robertson
13 Jennifer Barlow Team Precision
14 Charlotte Hart ZOCA-Colnago p/b Novatec
DNF Crystal Reber Victory Velo Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes
2 Bethany Allen ZOCA-Colnago p/b Novatec
3 Diane Moug Folsom Bike/Trek
4 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Aliya Traficante
7 Danielle Haulman Team Folsom/Trek
8 Christina Bonnington Metromint Cycling p/b The Freewheel
9 Joanna Bechtel Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Marissa Axell Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Tiina Aardemae Metromint Cycling p/b The Freewheel
DNF Sara Clafferty Team TIBCO-SVB
DNF Sara Bird Pinnacle Training Systems
DNF Libby Painter PAA/ Empire Bikes
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6