Log In
RED KITE CHAMPIONSHIP WEEKEND-2017 RED KITE AND NCNCA MASTERS/JUNIORS • Sep 3 2017
Clear, 94 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
2 Jules Gouwens
3 Ethan Garcia
4 Richard Jones
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adin Jose Velo Reno P/B Western Lithium
2 Euan Houston ChristianCycling-Hammer Nutrition
3 Artun Duransoy NCVC/UnitedHealthcare
4 Cooper S downing SJBC
5 Lucas Dawson Rio Strada Racing
6 Toby Bodden Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Kawika Tu
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Kellogg Team Roseville Cyclery
2 Javier Acosta JAKROO presented by Chrome Industri
3 Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
4 Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Racing Team
5 Nathan Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Andy Durano JAKROO pb Chrome Industries
7 Allen Herrera JAKROO presented by Chrome Industri Teammate Top 5: Javier Acosta
8 Cameron Stewart Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Alex Akins
9 Andrew Esler JAKROO presented by Chrome Industri Teammate Top 5: Javier Acosta
10 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Milo Baker Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Kevin Herrera JAKROO presented by Chrome Industri Teammate Top 5: Javier Acosta
13 Jason Yang Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
14 Brandon Rapp SJBC
DNF Christian Taylor
DNF Dylan Gong
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Cameron Hawk Limitless Cycling
3 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Orion Pohl Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Hans Poulsen
5 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Hans Poulsen
6 Alex Wang JAKROO pb Chrome Industries
7 Joel Hammond Chico Cycling Team
8 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Hans Poulsen
9 Louis Durano JAKROO pb Chrome Industries
10 Dante Lobue Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
11 Anthony Beron
12 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Hans Poulsen
13 Christopher Bonilla JAKROO presented by Chrome Industri
14 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Hans Poulsen
DNF Thomas Laskarzewski
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Massimo Morson Whole Athlete p/b DNA
2 Rydo Watson Michael David Winery Cycling Team
3 Maxwell Doyle
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble Olympic Club
2 David Grundman SquadraSF p/b Terun
3 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
4 Jake Hensley AUDI RENO-TAHOE
5 Josh Rennie
6 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
7 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
8 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
9 Fergus Tanaka AMain Cycling Team
DNF David Mai ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
DNF Seth Mcdonough Chico Corsa Cycling Club
DNF Curt Mills Data Driven Athlete Racing
DNF Joseph Holt AMain Cycling Team
DNF Philip Barros Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Benjamin Dodge
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
3 Brian Zimny Peet's Coffee Racing
4 Mark Howard SunPower Racing
5 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing
6 Chris Espy Team Specialized/Touchstone Racing
7 Samuel Worthington City Cycle Racing
8 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
9 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai
10 Anthony Morrow S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
11 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 David Brookes Chico Cycling Team
13 John Foster Form Fitness Racing
14 Scott Cox Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Dana Williams
15 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
16 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Brian Zimny
17 Gregory Anderson Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Top 5: Jeromy Cottell
DNF Sammy Trujillo Rio Strada Racing
DNF Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Bernhard Stonas Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Rozel Tupaz CBRE Racing
DNF Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Dana Williams
DNF Erik Camacho ThirstyBear p/b Akamai
DNF Davin Abrahamian Chico Cycling Team
DNF Robert Gonzalez Rio Strada Racing
DNF Kurt Kuckein CBRE Racing
DNF Dave Keefe SunPower Racing Teammate Top 5: Mark Howard
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge Peet's Coffee Racing
2 Shaun Bagley CoreTechs Cycling TwT
3 Ruben Meza S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
4 Jason Schmidt Funsport Bikes Cycling Team
5 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE
6 Ryan Wong SJBC
7 Thuy Nguyen SunPower Racing
8 Lucas Paz KaiVelo Racing
9 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
11 Michael Charleton Red Peloton
12 Raymond Rodriguez
13 Sean Smith CA Technologies Racing
14 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
15 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing
17 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team
18 Ernest Sanchez S2C/BOSCH pb Pearl Izumi Teammate Top 5: Ruben Meza
19 Long Nguyen CBRE Racing
20 Stephen Janke Sac Valley Racing
21 Kevin Davidson CA Technologies Racing
22 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dean Laberge
23 Julio Guevara S2C/Bosch pb Pearl Izumi Teammate Top 5: Ruben Meza
24 James Robbins S2C/BOSCH pb Pearl Izumi Teammate Top 5: Ruben Meza
25 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: Jason Schmidt
26 Troy Porter Palmer Cycling
27 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
28 Robin Vanvalkenburgh Sac Valley Racing
29 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai
30 Bill Laddish KaiVelo Racing
31 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dean Laberge
32 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai
33 Dennis Hopp SJBC
34 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
35 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
36 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Shaun Bagley
37 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
38 Dan Tedford ThirstyBear p/b Akamai
DNF Allen Jackson Bahati Foundation
39 Hayden Mackay CA Technologies Racing
DNF Jason Snovel Sac Valley Racing
DNF Brenon Daly ThirstyBear p/b Akamai
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 22   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Staron Team Specialized/Touchstone Racing
2 Yutch Cowhie Michael David Winery Cycling Team
3 John Fairbanks Rio Strada Racing
4 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai
5 Richard Nichols R4R-Make A Wish
6 David Holland Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
7 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
8 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
9 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT
10 David Avila SAFEWAY Cycling
11 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
12 Rick Morgan CoreTechs Cycling TwT
13 Ed Moon Chico Cycling Team
14 Dennis Baker Michael David Winery Cycling Team Teammate Top 5: Yutch Cowhie
15 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
16 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
17 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
18 Dennis King Central Coast Tire CCT
19 Christopher Kemp Rio Strada Racing Teammate Top 5: John Fairbanks
20 Michael Boehme Colavita Racing
21 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Tom Lyons
22 Michael Saba CA Technologies Racing
23 Rick Lawton R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Richard Nichols
24 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
25 Richard Asturias CA Technologies Racing
26 Gardner Desroberts S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
27 Nicholas Carlevato ChristianCycling-Hammer Nutrition
28 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley Cycling Team
29 Anrew Nuckles Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
30 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
31 Robert Doudell Rio Strada Racing Teammate Top 5: John Fairbanks
32 Chris Dawson Rio Strada Racing Teammate Top 5: John Fairbanks
33 Adamvanminh Martin Clean Power Cycling pb TESLA
34 John Fritz Michael David Winery Cycling Team Teammate Top 5: Yutch Cowhie
35 Robert Helton
36 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
37 Daniel Turner KaiVelo Racing
DNF Michael Penta Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
DNF Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 17   Cat 3: 16   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan NCCF/ Team Specialized Masters
2 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
3 Bill Brissman Peninsula Velo Cycling Club
4 Dan Shore Hammer/53x11
5 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
6 Donald Langley Morgan Stanley Cycling Team
7 Rob Maheu SJBC
8 Chris Morris R4R-Make A Wish
9 Dean Abt Team Oakland Cycling
10 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
11 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
12 Carlos Casillas GS Andiamo - Redlands Legends
13 Mark Robertson CA Technologies Racing
14 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
15 Pete Schoenenberger Funsport Bikes Cycling Team
16 Ryosei Kaneko ol'Republic/SERT
17 Jim Sullivan Davis Bike Club
18 Richard Jones CA Technologies Racing
19 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Michael O'rourke
20 Joseph Foster ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jerome Nadel
21 Matthew Trethric Hammer/53x11 Teammate Top 5: Dan Shore
22 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jerome Nadel
23 Dave Maminski Morgan Stanley Cycling Team
24 David Tu CoreTechs Cycling Team
25 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Bike R
26 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
27 Alan Roberts ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jerome Nadel
28 Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Michael O'rourke
29 Sean Williams East Bay Velo Club
30 Lance Haag ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jerome Nadel
31 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 16   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 David Corthell AUDI RENO-TAHOE
3 Douglas Gonda 3 Ft. - It's The Law
4 Greg Bollella Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
6 L Allen shaw Clean Power Cycling pb TESLA
7 Robin Mckinney Victory Velo Racing
8 Rodney Jewett
9 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Grijalva Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club
3 Glenn Fetsch Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Petrakis SunPower Racing
2 Ernest Gallardo sr
3 Richard Shields Hammer Nutrition
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Freeman Hammer Nutrition
2 Jon Boas CA Technologies Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shantelle Tupaz JAKROO presented by Chrome Industri
2 Taleah Abolt
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Minjares SJBC
2 Hanna Catalano Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Molly Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Matheu JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Charlotte Hart Monster Media Elite Women
3 Tiina Aardemae JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
4 Holly Gabel R5 Ciclismo
5 Meredith Stowe christie ThirstyBear p/b Akamai
6 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Shelagh Fritz ThirstyBear p/b Akamai
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachelle Ortega JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Rita Szeto Team Oakland Cycling
3 Andrea Atkins CA Technologies Racing
4 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Rachelle Ortega
5 Nancy Fairbanks Breakaway Women's Racing p/b Kineti
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurie Furman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Jeana Rose SunPower Racing
3 Elena Joroski SJBC
4 Beverly Chaney SJBC
5 Christina Davis SJBC
6 Leila Cavanaugh ThirstyBear p/b Akamai
7 Holly Roberts JAKROO presented by Chrome Industri
8 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai
9 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
2 Kathy Mcleod Mellow Motors
3 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Michele Heaton
5 Jessie Hickel CA Technologies Racing
6 Ann Stuart JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Michelle Nightengale CA Technologies Racing Teammate Top 5: Jessie Hickel
8 Heidi Alexander SJBC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty SJBC
2 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Sara Stearns
3 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 3: 3