Log In
2018 RKO#16 - RED KITE CRITERIUM (AUGUST) • Aug 5 2018
Clear, 73 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Motschwiller Olympic Club
2 Morgan Gerlak The Olympic Club Teammate Win: Max Motschwiller
3 Cameron Hawk Oak Valley Community Bank Elite Cyc
4 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees
5 Pete Carolan Olympic Club Teammate Win: Max Motschwiller
6 Stephen Doll Ann Arbor Velo Club Inc.
7 Christopher Craig TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Ingmar Jungnickel
8 Alexi Gabuyo
9 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Ingmar Jungnickel
DNF Mark Howard SunPower Racing
DNF Benjamin Dodge SunPower Racing
DNF Vaughn Van note Kovarus / Audi San Francisco Racing
DNF Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun
DNF Ryan Meredith Plano Athletic Cycling Club/PACC
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees
2 Pete Carolan Olympic Club
3 Stephan Hofmann SJBC
4 Alexi Gabuyo
5 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Dante Lobue
6 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Kimio Bazett
8 Douglas Schaller A Bloc Racing
9 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
10 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Ryan Meredith Plano Athletic Cycling Club/PACC
13 Michael Gilson The Olympic Club Teammate Top 5: Pete Carolan
14 Benjamin Orven zamora SJBC Teammate Top 5: Stephan Hofmann
15 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 Richard Jones SJBC Teammate Top 5: Stephan Hofmann
17 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek
19 Joe Perez-rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Alex Wang JAKROO
DNF Carlos Vargas
DNF Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Tucker Elsner
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Jones SJBC
2 Joe Perez-rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC)
4 Michael Gilson The Olympic Club
5 Timmy Nguyen SJBC Teammate Win: Richard Jones
6 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Joe Perez-rogers
8 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
9 Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
10 Tucker Elsner
DNF Alex Lloyd Valley Spokesmen
DNF Thomas Laskarzewski
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Jones SJBC
2 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
3 Andrew Avedian Divine Electric Norcal
4 Kimio Bazett
5 Timmy Nguyen SJBC Teammate Win: Richard Jones
6 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition
8 Michael Gilson The Olympic Club
9 Gabriele Boncoraglio
10 Matthew Pyke SJBC Teammate Win: Richard Jones
11 Jisi Guo
12 Ben Rizzo Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
13 Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Ilya Tutski
15 Tony Perez Funsport Bikes Cycling Team
16 Sergey Melikyan SJBC Teammate Win: Richard Jones
17 Matthew Parker
18 Ashley Fontana RCCSF
19 Rob Voigt City Cycle Racing
20 Matthew Robinson
21 Thomas Laskarzewski
22 Francisco Gonzalez Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Cam Juarez
DNF Giovanni Beluesia
DNF Jed Aruejo
DNF Martin Yun
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriele Boncoraglio
2 Josh Kane
3 Giovanni Beluesia
4 Jisi Guo
5 Travis Risley
6 Nathan Yee Valley Spokesman Racing Team
7 Matthew Robinson
8 Ilya Tutski
9 Francisco Gonzalez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Tony Perez Funsport Bikes Cycling Team
11 Khalid Pal Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Dhruv Bhatt Tieni Duro Junior Cycling Team
13 Sergey Melikyan SJBC
14 Rodney Dutra
15 Matthew Parker
16 Martin Yun
17 Ashley Fontana RCCSF
18 Sevin Mack PAA Cycling
DNF Jed Aruejo
Finishers: Cat 5: 14   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Gerlak The Olympic Club
2 Chris Evans Terun Elite
3 Robert Terra
4 James Enright SquadraSF p/b Terun
5 Robert Schell Dolce Vita Freewheel p/b SL2
6 David Grundman Terun Elite
7 Max Motschwiller Olympic Club Teammate Win: Morgan Gerlak
8 Jimmy Miller Team CCR Roofing
9 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: James Enright
DNF Jacob Okamoto Donkey Label
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grundman Terun Elite
2 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 James Enright SquadraSF p/b Terun
4 Richard Reinhardt Folsom Bike
5 Troy Porter Palmer Cycling
6 Robert Schell Dolce Vita Freewheel p/b SL2
7 Jimmy Miller Team CCR Roofing
8 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Sam Benedict
9 Michael Charleton Red Peloton
10 Gregory Anderson
11 Joseph Staron Touchstone Racing
12 Guy Van natta CoreTechs Cycling TwT
13 Mark Howard SunPower Racing
14 Shaun Bagley HSR Racing p/b Birdworx
15 Andrew Nevitt Performance Techniques
16 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
17 Thuy Nguyen SunPower Racing
18 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Sam Benedict
19 Daniel Turner KaiVelo Racing
20 Mj Foley Divine Electric Norcal
21 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling Team
22 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
23 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek
24 Chris Morris R4R-Make A Wish
25 Richard Snodsmith Divine Electric Norcal
26 Samuel Worthington Divine Electric Norcal
DNF Scott Bromstead R4R-Make A Wish
DNF Benjamin Dodge SunPower Racing
DNF Chris Evans Terun Elite Teammate Win: David Grundman
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 14   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Schaller A Bloc Racing
2 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 Stephan Hofmann SJBC
4 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
5 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek
6 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
9 Kimio Bazett
10 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
11 Michael Riyanto Dolce Vita Freewheel p/b SL2
12 Nathan Shay SquadraSF p/b Terun
13 Paul Mitchell Rio Strada Racing
14 John Sullivan
15 Matthew Pyke SJBC Teammate Top 5: Stephan Hofmann
16 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA
17 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Patrick O'rourke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Mark Tucker
20 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Mark Tucker
21 Rob Voigt City Cycle Racing
22 Ben Rizzo Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Mark Tucker
23 Bruce Mcgagin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Mark Tucker
DNF Joseph Buchanan Serious Cycling
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Nichols R4R-Make A Wish
2 Samuel Worthington Divine Electric Norcal
2 Kevin Baker CA Technologies Racing
4 Ryan Wong SJBC
5 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Shaun Bagley HSR Racing p/b Birdworx
7 Michael Charleton Red Peloton
8 Joseph Staron Touchstone Racing
9 Sean Smith R4R-Make A Wish Teammate Win: Richard Nichols
10 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
11 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
12 Richard Reinhardt Folsom Bike
13 Andrew Nevitt Performance Techniques
14 Daniel Turner KaiVelo Racing
15 Dennis Hopp SJBC Teammate Top 5: Ryan Wong
16 Guy Van natta CoreTechs Cycling TwT
17 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
18 Robert Sperling
19 Kevin Davidson CA Technologies Racing Teammate Top 5: Kevin Baker
20 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
21 Jason Smith Fusion Sport USA
22 Mj Foley Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Samuel Worthington
23 Aaron Long ThirstyBear Cycling
24 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
25 Troy Porter Palmer Cycling
26 Chris Morris R4R-Make A Wish Teammate Win: Richard Nichols
27 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
28 Stephen Langone Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Samuel Worthington
29 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling Team
30 Scott Bromstead R4R-Make A Wish Teammate Win: Richard Nichols
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 17   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Michael Desa Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
4 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
5 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Jeff Dale
6 Richard Asturias CA Technologies Racing
7 David Nicholas Fulton Racing
8 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
9 Paul Mitchell Rio Strada Racing
10 Shon Grabbe CoreTechs Cycling TwT
11 Craig Auzenne CBRE Racing
12 Ben French Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Jeff Dale
13 John Sullivan
14 Juan Ortiz
15 Paul Randall Contra Costa Cycling Club
16 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
17 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
18 Patrick O'rourke Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Jeff Dale
19 Bruce Mcgagin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Jeff Dale
DNF Rob Voigt City Cycle Racing
DNF Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Thomas Dillon
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Trethric Team Hammer Nutrition
2 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
3 Richard Jones CA Technologies Racing
4 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
5 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
6 Dave Maminski Performance Techniques
7 Rui Ponte DC Velo Limited
8 Brian Fessenden
9 James Allen Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Jeffrey Kato
10 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Jeffrey Kato
11 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
2 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
3 Dave Maminski Performance Techniques
4 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
5 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 James Allen Clean Power Cycling pb TESLA
7 Robert Napieralski Body Concepts
8 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Jim Sullivan
9 Kevin Farrauto SJBC
10 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Jim Sullivan
11 Rodney Jewett
12 Mark Lundin
DNF Jess Raphael Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Jim Sullivan
DNF Joseph Buchanan Serious Cycling
DNF Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Jungnickel SJBC
2 Desiree Varela SunPower Racing
3 Gabrielle Zacks Ann Arbor Velo Club Inc.
4 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
5 Karena Shannon SJBC Teammate Win: Kate Jungnickel
6 Christina Davis SJBC Teammate Win: Kate Jungnickel
7 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team
8 Johanna Fogolin SJBC Teammate Win: Kate Jungnickel
9 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Laura Moser JLVelo Cycling Team
DNF Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Rainbolt JLVelo Cycling Team
2 Brianna Stubbs RAZZLE DAZZLE
3 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Maya Fors
5 Diana Hellman SJBC
6 Janene Ostrow
7 Elizabeth Kravtchenko
8 Holly Barnhart SunPower Racing
9 Amy Jo johnson RAZZLE DAZZLE Teammate Top 5: Brianna Stubbs
10 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
11 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling
12 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing
13 Margot Daly SheSpoke Racing
DNF Andrea Tyson SJBC Teammate Top 5: Diana Hellman
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team
2 Laurie Furman SJBC
3 Andrea Atkins CA Technologies Racing
4 Monica Holt Team Detached
5 Heidi Alexander SJBC
DNF Rikke Preisler Team Detached
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3