Log In
2018 RED KITE OMNIUM EVENT #10 - TRI-VALLEY CRITERIUM CLASSIC • Jun 16 2018
Clear, 67 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees
2 Simon Tuttle GOOBYDUCK
3 Emmett Smith SquadraSF p/b Terun
4 Ben Cook Team Swift
5 Jason Hammond SunPower Racing
6 Kenneth Tsuda TB143
7 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Travis Mceuen
8 Tyler Pearce Michael David Winery Cycling Team
9 Steven Tortorelli JAKROO
10 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Travis Mceuen
11 Stephen Doll Ann Arbor Velo Club Inc.
12 Joseph Holt AMain Cycling Team
13 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
14 David Michael sweet SunPower Racing Teammate Top 5: Jason Hammond
15 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
16 Ford Murphy
17 Carlos Vargas
18 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
19 Peter Smith TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Travis Mceuen
20 Theo Goguely TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Travis Mceuen
21 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Emmett Smith
22 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Racing Team
23 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Emmett Smith
24 Robert Whittier Divine Electric Norcal
DNF Dante Lobue Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Aaron Long ThirstyBear Cycling
DNF Justin Balderston TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Travis Mceuen
Finishers: Cat 2: 18   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Tsuda
2 David Michael sweet
3 Stephan Hofmann
4 Carlos Vargas
5 Daniel Regua TMB Development p/b Equator Coffes
6 John Deagon
7 Michael Logan
8 Paul Talma
9 Kimio Bazett
10 Dante Lobue
11 Kevin Salazar
12 Levi Jago
13 Richard Jones
14 Holger Steinmetzger
15 Saul Chaplin
16 Marcus Cheek
17 James Grady
18 Douglas Schaller
19 Charles Eisenhauer
20 Jovanni Stefani
21 Patrick Baldwin
22 Mikal Davis
23 Nathan Shay
DNF Richard Gabel
DNF Alexander Yermolovich
DNF Matthew Pyke
DNF Peter Coffman
DNF Justin Balderston
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Garcia TMB Development p/b Equator Coffees
2 Gregory Schebler
3 Daniela Deschamps JAKROO
4 Jovanni Stefani
5 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
6 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
7 Kevin Kiser Chico Cycling Team
8 Singe Morimoto
9 Noah Foster
10 Robb Zimmerman Bell Real Estate Cycling Teammate Top 5: Scott Sommerfeld
11 Sean Martin LOW//Factory Racing
12 Alex Bobroff Team Roaring Mouse
13 James Raybould
14 Christopher Li Lost Dog Cycling
15 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team
16 Sean O'neal
17 Francisco Gonzalez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
18 Morten Nissov SJBC
19 Matthew Robinson
20 Vignesh Shanmuganathan
21 Alex Frankel Team Swift
22 Stan Wolf
23 Janene Ostrow
24 Steven Dang Lost Dog Cycling
25 Joe Narciso CBRE Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees
2 Jovanni Stefani
3 Aaron Garcia TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Holger Steinmetzger
4 Richard Jones SJBC
5 Peter Coffman Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
6 John Deagon SquadraSF p/b Terun
7 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
8 Benjamin Orven zamora SJBC Teammate Top 5: Richard Jones
9 Charles Eisenhauer
10 Alex Bobroff Team Roaring Mouse
11 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Alex Rusoff SunPower Racing
13 David Shih SunPower Racing
14 Sean Martin LOW//Factory Racing
15 Jason Mongue SquadraSF p/b Terun
16 Christopher Li Lost Dog Cycling
17 Eric Hardrath
18 Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
19 Jeff Swan SJBC Teammate Top 5: Richard Jones
20 Singe Morimoto
21 Gregoire Denis SunPower Racing
22 Si Wong SJBC Teammate Top 5: Richard Jones
23 Jonathan Mckaskey VSRT/Livermore Cyclery
24 Paul Chomsky
25 Christopher Polis
26 Carlos Villarreal
27 Joe Perez-rogers 545 Velo
28 Timmy Nguyen SJBC Teammate Top 5: Richard Jones
DNF Michael Conser
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gilson The Olympic Club
2 Gregory Schebler
3 Alex Lloyd
4 Kevin Kiser Chico Cycling Team
5 Yumeto Shigihara Boston University
6 Marco Torres
7 James Raybould
8 Sean O'neal
9 Robb Zimmerman Bell Real Estate Cycling
10 Rodney Dutra
11 Noah Foster
12 Matthew Robinson
13 James Pham
14 Jimmy Bosco
15 Alex Frankel Team Swift
16 Austin Yau
17 Gary Thomas
18 Stan Wolf
19 Joshua Kane
20 Nathan Yee Valley Spokesman Racing Team
21 Eugene Brancoveanu
22 Brian Martinez CBRE Racing
23 Francisco Gonzalez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
24 Morten Nissov SJBC
25 Steven Dang Lost Dog Cycling
26 Joe Narciso CBRE Racing
27 Jed Aruejo
28 Vignesh Shanmuganathan
29 Mark Lundin
Finishers: Cat 5: 25   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Linder Terun Elite
2 Justin Poulson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Chris Cain Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
5 David Grundman Terun Elite Teammate Win: Jeff Linder
6 Jimmy Miller Team CCR Roofing
7 Theo Goguely TMB Development p/b Equator Coffees
8 Jeffery Edwards Ciclistas del Valle
9 Peter Smith TMB Development p/b Equator Coffees
10 Ben Cook Team Swift
11 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
12 Tyler Pearce Michael David Winery Cycling Team
DNF Steven Tortorelli JAKROO
DNF Jason Hammond SunPower Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Cain Terun Elite
2 Mark Whyman Rapha
3 Mj Foley Divine Electric Norcal
4 Jimmy Miller Team CCR Roofing
5 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Joshua Wood
8 David Grundman Terun Elite Teammate Win: Chris Cain
9 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
10 Jeffery Edwards Ciclistas del Valle
11 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
12 Robert Whittier Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Mj Foley
13 David Wierzba SJBC
14 Aaron Long ThirstyBear Cycling
15 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
16 Michael Holt Funsport Bikes Cycling Team
DNF John Foster Form Fitness Racing
DNF Rick Graves Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Mj Foley
DNF Samuel Worthington Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Mj Foley
DNF Philip Roberts Chico Cycling Team
DNF Daniel Turner KaiVelo Racing
DNF Mark Fleishman Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Mj Foley
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Wood
2 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
3 Blaine Ashley??? Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Douglas Schaller A Bloc Racing
5 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Charles Bunting Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Blaine Ashley???
8 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Rich Dellamaggiore
10 Ernest Sanchez S2C/BOSCH pb JL Velo
11 Kimio Bazett
12 Benjamin Woodside Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
13 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
14 Stephan Hofmann SJBC
15 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees
16 Cole Rasmussen Red Peloton
17 Michael Conser
18 Martin Wilkes Main Street Elite p/b Main Street B
19 Nathan Shay SquadraSF p/b Terun
20 David Shih SunPower Racing
21 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Andrew Chew
22 Nick Dellamaggiore Funsport Bikes Cycling Team
23 Giles Douglas SJBC
24 Sean Martin LOW//Factory Racing
25 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
26 Jeff Swan SJBC
27 Anthony Velebil SquadraSF p/b Terun
28 Amin Tamariz SunPower Racing
29 Gregoire Denis SunPower Racing
30 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
31 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
32 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Carlos Villarreal
DNF Matthew Pyke SJBC
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mj Foley Divine Electric Norcal
2 Dennis Hopp SJBC
3 Mark Whyman Rapha
4 Sean Smith R4R-Make A Wish
5 Philip Roberts Chico Cycling Team
6 David Avila SAFEWAY Cycling
7 Aaron Long ThirstyBear Cycling
8 Rick Graves Divine Electric Norcal Teammate Win: Mj Foley
9 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
10 Nick Steel Serious Cycling
11 Scott Bromstead R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
12 Jason Cruser R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
13 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
14 Giles Douglas SJBC Teammate Top 5: Dennis Hopp
15 Daniel Turner KaiVelo Racing
16 Michael Holt Funsport Bikes Cycling Team
17 David Wierzba SJBC Teammate Top 5: Dennis Hopp
18 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
19 Dennis King Central Coast Tire CCT
20 Kevin Davidson CA Technologies Racing
21 Darryl Smith R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
22 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
23 Samuel Worthington Divine Electric Norcal Teammate Win: Mj Foley
24 Ed Moon CA Technologies Racing
25 Chris Morris R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
26 Kevin Baker CA Technologies Racing
27 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Nick Dellamaggiore Funsport Bikes Cycling Team
DNF Richard Della maggiore Funsport Bikes Cycling Team
DNF Richard Nichols R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
DNF Mark Fleishman Divine Electric Norcal Teammate Win: Mj Foley
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 17   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Steel Serious Cycling
2 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
4 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
5 Ernest Sanchez S2C/BOSCH pb JL Velo
6 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
8 Benjamin Woodside Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Robb Herrick
9 Anthony Velebil SquadraSF p/b Terun
10 Michael Conser
11 Giles Douglas SJBC
12 Michael Desa San Jose Bicycle Club
13 Ray Abolt Chico Cycling Team
14 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
15 Juan Ortiz
16 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
17 Selim Elhadj VSRT/Livermore Cyclery
18 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
19 Michael Saba CA Technologies Racing
20 John Sullivan
21 Martin Wilkes Main Street Elite p/b Main Street B
22 Ronald Johnson Rio Strada Racing
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
2 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
3 Richard Jones CA Technologies Racing
4 David Puglia CoreTechs Cycling Team
5 J Clifford CA Technologies Racing
6 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Jeffrey Kato
7 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Jeffrey Kato
DNF Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Napieralski Body Concepts
2 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
3 James Allen Clean Power Cycling pb TESLA
4 Bob Gorman CA Technologies Racing
5 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
6 Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA
7 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Allen
8 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Allen
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniela Deschamps JAKROO
2 Jeana Rose
3 Haley Nielsen SheSpoke Racing
4 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
5 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
6 Karena Shannon SJBC
7 Nia Ransom SheSpoke Racing Teammate Top 5: Haley Nielsen
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Volok SheSpoke Racing
2 Maya Fors SJBC
3 Madeline Frechette SheSpoke Racing Teammate Win: Veronica Volok
4 Courtney Nelson
5 Claire Hofbauer
6 Janene Ostrow
7 Shuo Deng
8 Laura Van den bosch SheSpoke Racing Teammate Win: Veronica Volok
9 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurie Furman SJBC
Finishers: Cat 1: 1