Log In
Copperopolis Road Race • Apr 7 2012
Clear, 62 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gilbert Tarin Taleo Racing
2 Jerry Roach Fightin' Bobas
3 Eric Downing MAJOR MOTION (NorCal)
4 Richard Gelsi-medeot California Giant cycling
5 Dan Goldsmith SHO-AIR/SERT
6 Jerome Heiberger SHO-AIR/SERT
7 Robert Martinez Michael David Winery Cycling Team
8 Lance Haag IronDataThirstyBearCycling.com
9 Richard Hill Los Gatos
10 Michael Cochran East Sac Bike Shop
11 Randy Floyd victory velo racing
12 Paul Page-hanson Team Roaring Mouse
13 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas Teammate Top 5: Jerry Roach
14 Rod Rozman Body Concepts
15 Randy Millard Victory Velo Racing
16 Andy Welling Fightin' Boba
17 Russell Mccrary California Giant Cycling Teammate Top 5: Richard Gelsi-medeot
18 Charles Magnuson DAVIS BIKE CLUB RACING TEAM
19 Gregg Marioni California Giant Cycling Teammate Top 5: Richard Gelsi-medeot
20 John Kretschmann Body Concepts
21 Randy Volkmar bodt concepts
22 Laurence Hall Berkeley Bike Club
23 Marty Panos Taleo Racing Teammate Win: Gilbert Tarin
24 Alton Chambers
25 Gary Carpenter Victory Velo
26 Eric Murray Webcor/Alto Velo
27 Ron Faulk Body Concepts
28 Peter Brisbo major motion cycling club
29 Stuart Bratton LeadOutRacing.com
30 Alex Blease Chico Masters Cycling Team
31 Matt Conidaris Body Concepts
32 Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
33 Craig Dinger Davis Bike Club Race Team
34 Frank Shoemaker leadoutracing.com
35 Mckay Florence VICTORY VELO
36 Dane Grant Team Roaring Mouse
37 Stephen Mason Los Gatos Bike Racing Club
38 Benjamin Weekes Major Motion Cycling Club
39 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team
40 Steve Cooke
41 Kevin Odonnell Taleo Racing Teammate Win: Gilbert Tarin
42 Peter Aughney Taleo
43 David Bryant Body Concepts
Finishers: Cat 4: 42   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Sartor VSRT/DS Electric/Livermore Cyclery
2 Eugene Raphaelian Polli Veloce
3 Dave Maminski SJBC
4 Thomas Luttrell Divine Electric Norcal
5 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
6 Ken Shiokari Contra Costa Cycling Club
7 Jim Rademann Folsom Bike
8 Krag Rasmussen Eden Racing Team
9 Steve Rothenberg Team CCP
10 Jeffrey Patterson Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Chuck Spiteri
11 Michael Salameh
12 Will Parks SF Sport and Spine PT
13 Mark Smallwood fun sport bike
14 Felix Jaramillo STUZIO.com
15 Edward Price Team Bicycle Trip/Symantec
16 Scott Osgood Delta Velo/Michael David Winery Cyc
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mauricio Prado Allegiant Airlines/Pain MD's.com
2 Jonathan Teeter Marc pro-strava
3 Stephen Leece California Giant/Specialized
4 Maxim Jenkins Competitive Cyclist Racing Team
5 James Stemper Kenda/5-Hour Energy p/b Geargrinder
6 Tyler Brandt Team Mike's Bikes
7 Vincent Owens Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
8 Taylor Bertrand-barrett Wonderful Pistachio Pro Cycling
9 James Wingert Team Mike's Bikes
10 Nathanael Christensen michael david winery cycling team
11 Andrew Goessling Team Mike's Bikes
12 Justin Rossi Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
13 Alexander Yeh Whole Athlete-Specialized
14 Jesse Miller-smith Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
15 Ethan Sopenski SJBC
16 Daniel Katz Stage 17 Racing
17 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
18 Matt Mccourtney Whole Athlete - Specialized
19 Steve Smith Ritte Racing
20 Philip Mooney Jamis-Sutter Home
21 Chris Stastny California Giant/Specialized Teammate Top 5: Stephen Leece
22 Michael Mulvihill Fusion Sport
23 Joe Dickerson McGuire Cycling Team
24 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling
25 Michael Jasinski Wonderful Pistachio Pro Cycling
26 Alton Dunnigan Fremont Bank Cycling Team
27 Benjamin Swedberg California Giant/Specialized Teammate Top 5: Stephen Leece
28 Michael Grundmann Ritte Racing
29 Adam Carr Ekoi-Devinci
30 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes
31 David Mesa Chica Sexy
32 Kyle Torres Team Specialized Racing Juniors
33 Kirk Carlsen prooFFcycling.com
34 Donald Hahn Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
35 Aj Snovel Folsom Bike/Mercedes Benz
36 Mark Manning
37 Jason King Fremont Bank Cycling Team
38 Cyrus Behroozi Form Fitness
39 Kris Lunning Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
40 David Benkoski Webcor/Alto Velo
41 Byron Anson Fremont Bank Cycling Team
42 Josh Lagrange Form Fitness
43 Dana Williams Team Mike's Bikes
44 Matthew Abdalah Webcor/Alto Velo
45 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
46 Nathaniel English Kenda/5-Hour Energy p/b Geargrinder Teammate Top 5: James Stemper
47 Julian Martinez Fremont Bank Cycling Team
48 Tyler Williams Team Swift
49 Spencer Collom Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
50 Eric Riggs Team Mike's Bikes
51 Frank Spiteri Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
52 Alexander Vaughan-ruiz Stage 17 Racing
53 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes
54 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team
55 John Piasta Team Mike's Bikes
56 Andrew Sjogren Stage 17 Racing
57 Joe Iannarelli Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
58 Jonathan Moskowitz Fremont Bank Cycling Team
59 Torey Philipp California Giant/Specialized Teammate Top 5: Stephen Leece
60 James Laberge Team Mikes Bikes
61 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Jonathan Teeter
62 Justin Lucke Los Gatos
63 Passeron Aurelien Wonderful Pistachio Pro Cycling
64 Joshua Carling Michael David Winery Cycling Team
65 Ian Moir Optum Pro Cycling
66 Collin Samaan Wonderful Pistachio Pro Cycling
67 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team
Finishers: Cat 1: 39   Cat 2: 25   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andres Gil Michael David Winery Cycling Team
2 Jonathan Eropkin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
3 Kevin Klein HDR Racing p/b Lombardi Sports
4 Dan Martin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
5 Paul Dyrwal IronDataThirstyBearCycling.com
6 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
7 Gregory Gambetta Folsom Bike/Mercedes Benz
8 Joshua Dapice Audi
9 Christopher Lyman Team Specialized Racing Masters
10 Brian Choi Stuzio.com
11 Daniel Bryant Folsom Bike/Mercedes Benz
12 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
13 Jason Boynton Folsom Bike/Mercedes Benz
14 Dominic Giampaolo Webcor/Alto Velo
15 Jeromy Cottell Peninsula Velo Racing
16 Michael Hernandez LangeTwins Winery p/b Great Basin I
17 Steve Francisco Team Specialized Racing Masters
18 Troy Porter Herring Gas
19 John Cavanaugh HDR Lombardi Racing Team
20 Kyle Ashton IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
21 Benjamin Albracht GNARLUBE/LANDSHARK racing
22 Sergio Iniguez Fun Sport Bikes
23 Craig Chaney Fun Sport Bikes Cycling Team
24 Scott Peifer Folsom Bike/Mercedes Benz
25 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
26 Aj Kennedy Fremont Bank Cycling Team
27 Alan Nevin IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
28 Matt Kramer Lange Twins Winer p/b Great Basin I
29 Jason Snovel Folsom Bike/Mercedes Benz
30 Michael Buckley Morgan Stanley
31 James Hardy SquadraSF
32 Gregory Spanier Taleo Racing
33 Brian Zimny Team City Sacramento
34 Ken Gallardo IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
35 Pablo Espinosa SquadraSF
36 Todd Studenicka Global Bikes Racing / Specialized
37 Jan Weissenberger GNARLUBE/LANDSHARK racing
38 Murray Swanson Peninsula Velo
39 Chris Hernikl Taleo Racing
40 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
41 Dan Tedford SquadraSF
42 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Kevin Klein
43 David Levine Taleo Racing
44 Doug Hall Michael David Winery Teammate Win: Andres Gil
45 David Albrecht LangeTwins Winery p/b Great Basin I
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 18   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Langley Team Specialized Racing masters
2 Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized
3 Jan Elsbach VOS Racing
4 David Passmore Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com
6 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/Charity of Choic
7 James Blankenship Victory Velo
8 Michael Vetterli Olympic Club
9 Dirk Himley Echelon/Charity of Choice
10 Clark Foy SJBC
11 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Donald Langley
12 Cris Williams Giant Cycling World - Jumex - Skull
13 Hans Gouwens IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Alex Osborne
14 Kerry Stockwell Rio Strada
15 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
16 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team
17 Dan Palmer IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Alex Osborne
18 Michael O'rourke SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
19 Kieran Sherlock VOS Racing Teammate Top 5: Jan Elsbach
20 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Donald Langley
21 Dean Knudsen Don Chapin Monterey Bay Racing Team
22 Chris Courtney SJBC
23 David Jones Kovarus/Wells Fargo Racing
24 Maurice Klein IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Alex Osborne
25 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT
26 Justin Eatinger Audi
27 Erik Salander Peninsula Velo Racing
28 Nabil Samaan Kinetics gbi
29 Ken Sato Team Bicycle Trip/Symantec
30 Scott Leahy SJBC
31 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
32 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling Team
33 Max Thompson IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Alex Osborne
34 Curtis Eastin Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
35 Mike Nissen Taleo Racing
36 Michael Fine Kovarus / Wells Fargo Racing Team
37 Bill Brier Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
38 Arthur Jones IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Alex Osborne
39 John Blasquez Castro Valley Cyclery/Northgate/Pan
40 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
41 Daryl Spano SJBC
42 Paul Sumner Divine Electric NorCal
43 John Fairbanks Morgan Stanley
44 Scot Mclean IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Alex Osborne
45 Ken Hill Davis Bike Club Race Team
46 Ron Hansen Kovarus - Wells Fargo Racing Team
47 Jeffrey Griffo Truckee Bike Team
48 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
49 Stephen Mccaw Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
50 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
51 Michael Vella Webcor / Alto Velo
52 Jihn Kammel Peninsula Velo Racing
53 Dan Shore Fun Sport Bikes cycling team
54 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
55 Markham Connolly Evergreen
56 Eric Saltzman SJBC
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 23   Cat 3: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club BBC
3 Gregory Hillson Above Category Racing
4 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm
5 Kevin Leong freewheel-BRITEsport
6 Adrien Costa Slipstream-Craddock Junior Developm
7 Ned Britten Davis Bike Club
8 Grant Cutler Metromint Cycling
9 Daniel Cobley big orange
10 David Bangor Chica Sexy
11 David Baumgardner Yokohl Ranch/Sierra Bicycle Werks
12 Red Felix
13 Matt Mckinzie Team Mike's Bikes
14 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
15 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: K Benjamin knipe
16 Ricardo Moran Metromint Cycling
17 Mat Gordon Fusion Sport
18 Aaron Rindy
19 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Erik Nelson
20 Cody Kaiser California Giant Berry Farms/Specia
21 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling
22 Thomas Gross Dolce Vita Cycling
23 Michael Miller Metromint
24 Max Foorman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Erik Nelson
25 Scott Witthoff Fusion Sport
26 Joshua Webb Momentum Racing LLC
27 Bob Ehardt Stuzio.com
28 Brandon Borth Michael David Winery
29 David Rossow Webcor/Alto Velo
30 Marc Peter foose Fusion sport
31 Nick Baird Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
32 Bill Quach Berkeley Bike Club (BBC)
33 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: K Benjamin knipe
34 Jeff Dillon LeadOut Racing
35 Kevin White Chica Sexy
36 Robb Wolf LangeTwins Winery p/b Great Basin I
37 Jared Hudson SquadraSF
38 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Erik Nelson
39 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling Team
40 Kenneth Mejica Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Erik Nelson
41 Luciano Sponza Davis Bike Club Race Team
42 Branton Curt SJBC
43 Tim Aiken SJBC
44 Chris Becker Taleo Racing
45 Scott Cox Taleo Racing
46 Kenneth Gonzales Team Swift
47 Christopher Bosch
48 Jonathan Christensen Team Specialized Racing Juniors
49 Curtis Hong SJBC
50 Josef Nygaard Team Swift
51 John Echeveste Platinum Performance
52 Ethan Kutzscher Kovarus-Wells Fargo Racing
53 Cody Greer Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
54 Eliot Logan Metromint Cycling
55 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors
56 John Becker Team Mike's Bikes
57 Will Rose Chica Sexy
58 Andreas Schulten Stuzio
59 Christopher Grantham Ritte Racing
60 Stathis Sakellariadis big orange cycling
61 Jay Newton Victory Velo Racing
62 Ryan Moore City Cycle of San Francisco
63 Denin Sahovic Squadra SF
64 Ian Leibert Mikes Bikes Operations
Finishers: Cat 3: 63   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kesler Jared Folsombike/Mercedes
2 Jonathan Krier-tran third pillar racing
3 Daniel Green Chico Corsa Cycling Club
4 Christopher Rhodes Team Roaring Mouse
5 Alfredo Gallegos Platinum Performance Racing Team
6 Ben Egger Tri Valley Velo
7 Jason Brasel Davis Bike Club Race Team
8 John Elliott Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Christopher Rhodes
9 Liam Stewart Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Christopher Rhodes
10 Ryan Clarke Team Swift
11 Eric Brickler leadoutracing.com
12 Aaron Dalrymple Big Orange/Cynergy Cycles
13 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
14 Taylor Cody Team Mikes Bikes
15 Stewart Thompson Southern Sierra Cyclists
16 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
17 Matt Nawrocki North American Velo
18 Nathan Carpenter Berkeley Bicycle Club (BBC)
19 Garth Jackson Alta Alpina Cycling Club
20 Steven Sperling
21 Clint Williams Chocolate Fish Coffee Roasters p/b
22 Isaias Job Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Christopher Rhodes
23 Griffin Wigert Team Swift
24 Mario Figueroa Berkeley Bicycle Club
25 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
26 Chris Gaitos team fremont/ ffbc powered by chipo
27 Nicholas Hack Berkeley Bicycle Club (BBC)
28 Brandon Iles
29 Jared Prince N/A
30 Blair Peterson Above Category Racing
31 Dillon Charlton Above Category
32 Adam Stansbury Folsom Bike
33 Daniel Williams Fuji-Oval Racing
34 Brian Collet
35 Salifu Mohammed North America Velo (NAV)
36 Eric Chi Webcor / Alto Velo
37 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Juniors
38 Lance Mcpeak Victory Velo Racing
39 Scot Wigert Team Bici Sport
40 Nathaniel Powell
41 Joseph Parks Tri Valley Velo
42 Ryan Brooks Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
43 Deniz Warraich Tri Valley Velo
44 Heath West
45 Andrew Phung Dolce Vita Cycling
46 Nathaniel Leeds Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Christopher Rhodes
47 James Torrence Eden Bicycles Racing Team
48 Thomas Duncan Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
49 Russ Forthuber Taleo Racing
50 Matthew Cox Tri Valley Velo
51 Keegan Bruemmer LangeTwins Winery & Vineyards p/b G
52 Oliver Carbonell CRCA / Dave Jordan Coaching
53 Jesse Berkowitz Berkeley Bicycle Club BBC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Hoffart Rio Strada
2 Steve Shores Berkeley Bicycle Club (BBC)
3 Josh Ferenc Dolce Vita Cycling
4 Barton Andrew Victory Velo Racing
5 Michael Simos Third Pillar
6 Lanier Benkard Peninsula Velo Racing
7 Cesar Guillen Evergreen Racing
8 Sean Brandt Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Josh Ferenc
9 Patrick Hampton ArtsCyclery.com / Wild Horse Wines
10 Alex Chiappetta Berkeley Bike Club (BBC)
11 Rob Leever Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Joseph Mendes Taleo Racing
13 Ronnie Leavitt Rio Strada Racing Teammate Win: Vincent Hoffart
14 Sean Beck Fun Sport Bikes Cycling Team
15 Paul Berger Topsport
16 Storrs Hoen PenVelo
17 Jeff Braunstein Red Peloton
18 Phill Mai
19 Trevor Oldershaw Berkeley Bike Club (BBC)
20 Scott Sommerfeld Fun Sport Bikes Cycling Team
21 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
22 Eric Struble SHOW-AIR/SERT
23 John Anner Berkeley Bike Club (BBC)
24 Jamy Bacchus Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Steve Shores
25 David Skeehan Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Steve Shores
26 Bob Fetherston Unattached
27 Jim Elam
28 Osvaldo Tomatis Berkeley bicycle club (BBC) Teammate Top 5: Steve Shores
29 Tony Lopes Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Steve Shores
30 Brian West Team Oakland
31 Aaron Holby Berkeley Bike Club (BBC)
32 Robert Bell Fun Sport Bikes
33 Michael Heywood R4R-Make A Wish
34 Gregg Lehman Fuji-Oval Racing
35 Michael Coppolino Unattached
36 Kevin Denison Team Denison
Finishers: Cat 4: 35   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Kelly Evergreen Shasta Power
2 Aron Yevuta Victory Velo Racing
3 Dan Garcia Victory Velo Racing
4 Spencer Ingels
5 Jeremy Commeret Southern Sierra Cyclists
6 David Kirkbride Team Roaring Mouse
7 Scott Eberhardt
8 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Club
9 Dylan Buffington
10 James Norton Tam Bikes
11 Tom Ferreira EDEN BICYCLES RACING CLUB
12 Robert Lander Team City Sacramento
13 Christopher Bond
14 Clinton Hamilton Victory Velo
15 Benjamin Orven zamora Family
16 Tylor Giger VOS Cycling
17 Dean Pocni
18 Alex Korchak Team City Sacramento
19 Dustin Denton
20 Trevor Johnston Rio Strada Racing
21 Bernard Orencia
22 Igor Dementiev Sacramento Golden Wheelmen (SGW)
23 Patrick Ferringer Team CVC-Northgate
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Pritchett SHO-AIR/SERT
2 Daniel Castellani Fun Sport Bikes Cycling Team
3 Eric Lin
4 Richard Bolt Iron Data Thirsty Bear
5 Justin Hintz Team Mad Cat
6 Troy Soares Victory Velo
7 Lance Medeiros FSB Teammate Top 5: Daniel Castellani
8 Zol Whitman folsom bike / mercedes benz
9 Kevin Parks Berkeley Bicycle Club (BBC)
10 Geoff Beard Taleo Racing
11 James Mardakis Fun Sport Bike Cycling Team
12 David Hansen Kryki Sports/Audi
13 Sargon Nona Fun Sport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Castellani
14 Matthew Hargrove West Sacramento Cycling Club
15 Eric Lagier
16 Rich Hufford Victory Velo Racing
17 Cisco Moran Team Roaring Mouse
18 Ron Shevock Folsom Bike/Mercedes Benz
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryosei Kaneko
2 Mark Beckstead SSSC
3 John Metzger Folsom Bike/Mercedes-Benz
4 Mike Smith
5 David Almquist Team City Sacramento
6 David Fisch Tri Valley Velo
7 Pete Schoenenberger Fun Sport Bikes Cycling Team
8 Mark Poole Bicycle Planet
9 Dana Hargrove VSRT
10 Rdarren Rojo Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Erbin Burgonio Tracy Riders ICS
12 Russell Cameron SHO-AIR/SERT
13 Edward Cruz xtreme outfitters
14 Thomas Wood Xtreme Outfitters
15 Chris Tilton Team Roaring Mouse
16 Barry Elting Golden Chain
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Frankie Reid Peninsula Cycling Club/Bike Palace
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Leong SJBC
2 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Club
3 Duncan Reid peninsulacycling club/bike palace
4 Rupert Cox SJBC Teammate Win: Justin Leong
5 Kyle Fiori Davis Bike Club Jr Race Team
6 Zachariah Mcclendon Team Swift
7 Florian Costa SJBC Teammate Win: Justin Leong
8 Cameron King
9 Ethan Frankel Team Swift
10 Matthew Dailey Davis Bike Club Race Team
11 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Lucas Team Swift
2 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
3 Stanley Goto Team Swift Teammate Win: Tommy Lucas
4 Trevor Ellsworth Audi Cyling
5 Barry Wood Cycletherapy – Skeleton Crew Moun
6 Reid Smith Tieni Duro
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robbie Farrens Tieni Duro
2 Tobin Ortenblad Ritte Elite U23 Development Team
3 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
4 Spence Peterson Ritte Elite Development Team
5 Alistair Eeckman Hammer Nutrition/CMG Racing Team
6 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors
7 Andrew Biscardi SJBC
8 Alex Howard Ritte Elite Development Team presen
9 Reese Levine Tieni Duro Teammate Win: Robbie Farrens
10 Matt Schaupp Ritte Elite U23 Development Team Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
11 Adam Ocamb Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Henry Nelson Tieni Duro Teammate Win: Robbie Farrens
13 Bryan Duke Ritte Elite U23 Development Team Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
14 Tyler Terhune SJBC
15 Raul Arias j.r. SJBC
16 Julian Eisen SHO-AIR/SERT
17 Remy Cantoadams Team Swift
18 Camilo Vilaseca Tieni Duro Teammate Win: Robbie Farrens
19 Maxwell Fogarty Tieni Duro Teammate Win: Robbie Farrens
20 Samuel Cerruti
21 Charlie Kimball Tieni Duro Teammate Win: Robbie Farrens
22 Gabe Multer Ritte Elite Development Team Teammate Top 5: Spence Peterson
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley Smith Barney/Special
2 Mark Caldwell Morgan Stanley/Specialized
3 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters
4 Josef Lemire Sho-Air/SERT
5 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Norman Kreiss Morgan Stanley
7 Dan Scrivner SixFifty Racing
8 Craig Larsen Monta Vista Velo
9 Marc Hamlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Kevin Willitts
10 Craig Snider Taleo Racing
11 Robert Montague Bicycle Trip/Symantec
12 James Morgan East Bay Velo Club
13 George Smith WEBCOR/ALTO VELO
14 Roy Hoglund Webcore Alto Velo
15 James Langley Bike Trip/Symantec
16 Kevin Keenan Webcor/Alto Velo
17 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
18 Ron Lebard Victory Velo Racing
19 Jonathan Sek SJBC
20 Michael Lynch Fun Sport Bikes Cycling Team
21 Paul Mckenzie Marc Pro - Strava
22 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team
23 Larry Wolff Team Hammer Nutrition
24 Thomas Kellner Davis Bike Club Race Team
25 John Slavonic SHO-AIR/SERT Teammate Top 5: Josef Lemire
26 Alex Jitloff Paco's/Truckee Bike Club
27 Richard Humphreys Alto Velo
28 Douglas Bauer Six Fifty Racing
29 John Chappell Victory Velo Racing
30 Roger Von rotz Fun Sports Bike Cycling Team
31 Bill Vaughan Victory Velo Racing
32 Glenn Mattsson Fightin' Bobas
33 John Schaupp Team Bicycle Trip/Symantec
34 Leland Gee Fightin' Bobas
35 Gordon Martine vos racing
36 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
37 Kevin Susco WEBCOR/Alto Velo
38 John Richardson Webcor/Alto Velo
39 Bob Loux Topsport
40 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Kevin Willitts
41 L Allen shaw Golden Chain Cyclist GCC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 16   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Werner SportVelo Racing
2 Devon Gorry NOW and Novartis for MS
3 Elizabeth Newell NOW and Novartis for MS
4 Amber Gaffney SC VELO/Empower Coaching
5 Heather Pryor Stevens Bikes p/b Pactimo
6 Olivia Dillon NOW & Novartis for MS
7 Molly Van houweling Metromint Cycling
8 Anna Barensfeld Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
9 Marley Smith Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Top 5: Heather Pryor
10 Susannah Breen Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Top 5: Heather Pryor
11 Amanda Seigle metromint cycling
12 Ellen Sherrill Metromint Cycling
13 Fiona Strouts Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Top 5: Heather Pryor
14 Heather Lipana Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Top 5: Heather Pryor
15 Lucia Mokres Los Gatos
16 Loren Rowney specialized lululemon
17 Josephine Morgan Touchstone Climbing
18 Ruth Winder Vanderkitten-Focus
19 Maura Kinsella Vanderkitten-Focus
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leila Cavanaugh IronDataThirstyBearCycling.com
2 Sofia Marin Pacific Crush Racing
3 Jennifer Kalich Los Gatos
4 Sabrina David Metromint Cycling
5 Monica Harris Pacific Crush Racing
6 Lindsay Mcalpine Metromint Cycling
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Lamb Helen's/Cannondale
2 Robin Soares Victory Velo
3 Margaret Lowe
4 Lauren Liden Delta Velo/Michael David Winery3347
5 Megan Modenos Taleo Racing
6 Jill Fox Rio Strada Racing
7 Asa Salas Leadoutracing.com
8 Jennifer Wong IronData Thirsty Bear Cycling
9 Madeline Finch Rio Strada Racing
10 Heather Johnson Early Bird Women's Developmental Cy
11 Carla Cosentino Red Peloton
12 Kaelin Westbrook Colavita / Outback Steakhouse Las V
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Davis Bike Club Race Team
2 Lauren Wolfe SJBC
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SJBC
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Abraham Team Swift
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Winder HDR p/b Lombardi's Sports
2 Rebecca Hill Los Gatos
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty Velo Bella Specialized
2 Elizabeth Benishin Velo Bella - Specialized Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
3 Sue Lovecchio Velo Bella Teammate Win: Camille Deluca-flaherty
4 Lesley Jensen One Team Racing
5 Lauraleen Fenech los gatos
6 Cindy Mike Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1