Log In
Quad Cities Criterium • May 28 2012
Clear, 82 degrees, wind 19 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Clarke Panther p/b Competitive Cyclist
2 Brian Jensen TradeWind Energy Cycling Team
3 Andrew Crater Cleveland Clinic Sports Health - RG
4 Paul Martin Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Win: Andrew Clarke
5 Jeff Barnes Iowa City Cycling Club
6 Michael Heagney Vision Quest
7 Jacob Rytlewski Astella Oncology p/b ABD Cycling
8 Paul Deninger Velosport Iowa /American Equity
9 Lee Bumgarner Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Dave Stone Scarlet Fire
11 Jerome Rewerts Zealous Racing
12 Michael Bruzina Dogfish Racing Team
13 Harry Clark Racing For Riley
14 Andrew Ohlsson KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
16 Andrew Messer DRT Racing
17 Andrew Feuersthaler Team Velocause
18 Lee Venteicher Bikes To You / World of Bikes
19 Kurt Hantelmann Thrive Cycling Team
20 Jeffrey Whiteman Flatlandia Cycling Team
21 Richard Breininger
22 Benny Smith Team Velocause
23 Chris Doig Freewheel Bike
24 Chad Weisgram Mitsubishi Laser/Grand Performance
25 Jason Wulff Quantum Mesa Cycles
26 Tristan Schouten Cyclocrossracing.com
27 Marc Walter
28 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
29 Christopher Eastburn Iowa City Cycling Club Teammate Top 5: Jeff Barnes
30 Thomas Cox KCV Cycling Club
31 Brendon Hale Atlas Cycling Team
32 Steven Robinson Zealous Racing
33 Lance Ohlsson
34 Daniel Lang Peoria Bicycle Club
35 Jason Meshberg Flatlandia Cycling Team
36 Nick Hand Quantum Mesa Cycles
37 Lowell Kellogg ISCorp Cycling Team
38 Michael Weber ISCorp Cycling Team
DNF Dale Sedgwick Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Eric Finks Quantum Mesa Cycles
DNF Tracy Smith Korte Hammer Down Racing
DNF Greg Aronson Double I Cycling Experience (DICE)
DNF Scott Robinson Team Emu
DNF Jacob Koczman Heroes Foundation Cycling Club
DNF Bruce Grell DICE
DNF Brian Janssen Colavita Racing
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 18   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Reynolds Jimmy John's Racing Team
2 Nicholas Petrov Lionhearts
3 Garrett Zueger Kitchi - Mi - Kana
4 Gabriel Dobrozsi
5 Alex Ditchen
6 Gavin Moore
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
2 Spencer Petrov Lionhearts
3 Alexandor Dorschner ISCorp Cycling Team
4 Simon Jones ISCorp Cycling Team
5 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
6 Trey Hedgecock Des Moines Cycle Club
7 Jackson Mcnear Red Zone Cycling
8 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
9 Spencer Rolette South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Sean Mccarthy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Rainville Prochain Cycling
2 Michael Gaines St Paul Bicycle Racing Club
3 Alec Porter Bianchi/Grand Performance
4 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
5 Josey Weik Nova Cycle Sports Foundation Inc db
6 Weston Flickinger Prochain Cycling Teammate Win: Richard Rainville
7 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
8 Joshua Holley Hawkeye Bicycle Assoc
9 Spencer Petrov Lionhearts
10 Ethan Furois County Cycles
11 Thomas Elliott Higher Gear / CJDT
12 Kevin Baumann West Michigan Coast Riders
13 Brian Gaines County Cycles
14 Ian Mcshane Red Zone Cycling
15 Ian Henriksen Melon City Bike Club Inc.
16 Joshua Kropf
DNF Sam Escherich Des Moines Cycle Club
DNF Unknown Rider
DNF Alexandor Dorschner ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Garrett Roth
DNF Unknown Rider
DNF Christopher Sodergren RACC pb GG
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team
2 Stephen Bassett Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
3 Andrew Dillman Prochain Cycling
4 Pete Davis ISCorp Cycling Team Teammate Win: Kaleb Koch
5 Lionel Rocheleau Racers Against Childhood Cancer
6 Theoren Loo ISCorp Cycling Team Teammate Win: Kaleb Koch
7 Rudyard Peterson Borah
8 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
9 Jack Mccann Prochain Cycling Teammate Top 5: Andrew Dillman
10 John Francisco
11 Andris Delins Bianchi/Grand Performance
12 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team Teammate Win: Kaleb Koch
13 Joseph Tarnowski Nova Cycle Sports Foundation Inc db
14 Logan Brueck Bianchi/Grand Performance
15 Cameron Rex Gateway Harley-Davidson
16 Matthew Kosloske ISCorp Cycling Team Teammate Win: Kaleb Koch
17 Evan Hartig Borah
18 Konrad Witt ABD Cycling Team
19 John Mosby Higher Gear Chicago Cycling Club
20 Alexander Riva Racers Against Childhood Cancer Teammate Top 5: Lionel Rocheleau
21 David Hart Bianchi/Grand Performance
22 Michael Keller South Chicago Wheelmen
23 Samuel Dobrozsi Prochain Cycling Teammate Top 5: Andrew Dillman
24 Leif Lujan Twisted Spokes Racing Team
25 Jay Major FloridaVelo
26 Nolan Mcqueen Red Zone Cycling
27 Maxwell Lewis St Paul Bicycle Racing Club
28 Joshua Kidman RDMB Junior Racing Team
29 Luke Harvitt West Michigan Coast Riders
30 Peter Behm Bianchi/Grand Performance
31 Kellen Mulford Higher Gear Chicago Cycling Club
32 Jalen Kropf
33 Tony Kaatz RACC pb GG
DNF Ari Robinson
DNF Nathan Labecki Nova Cycle Sports Foundation Inc db
DNF Noah Rahn
DNF Chase Howard Carbon Racing
DNF William Rekemeyer Racers Against Childhood Cancer Teammate Top 5: Lionel Rocheleau
DNF Perry Leysens RACC pb GG
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 17   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Eastburn Iowa City Cycling Club
2 Charles Townsend Bianchi/Grand Performance
3 Gregory Harper Melon City Bike Club Inc.
4 Kevin Wohlford Velosport Iowa /American Equity
5 Jackie Brian Boston Mountain Cyclists
6 Tom Lambert Bike Burlington
7 James Rolette South Chicago Wheelmen
8 Randy Catron DMOS Racing Team
9 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
10 David Haussler Double I Cycling Experience (DICE)
11 Paul Arsenault Gopher Wheelmen
12 Christopher Martin Iowa City Cycling Club Teammate Win: Christopher Eastburn
DNF Douglas Krone
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hunter
2 John Adamson Twisted Spokes Racing Team
3 Richard Gilmore Twisted Spokes Racing Team
4 Steven Berger Team Mack Racing
5 Chris Martin Team Mack Racing Assoc. LTD
6 Kathleen Porter Twisted Spokes Racing Team
DNF Tristan Schouten Cyclocrossracing.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Rocheleau Racers Against Childhood Cancer
2 Vance Fletcher ISCorp Cycling Team
3 Brian Ellison Chicago Cuttin Crew
4 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Perry Leysens RACC pb GG
6 Jason Wulff Quantum Mesa Cycles
7 Ben Beger Momentum Racing
8 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Alexander Martin
9 Joshua Kush Team Nebo Ridge
10 Blaine Benson
11 Tristan Petsch-horvath Colavita Racing
12 Scott Robinson Team Emu
13 Tony Damhoff
14 Josh Johnson Gateway Harley-Davidson
15 Andrew Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Alexander Martin
16 Eric Finks Quantum Mesa Cycles
17 Jay Major FloridaVelo
18 Ryan Fay xXx Racing
19 Derek Virta Speedfix Racing p/b Zubaz
20 Bruce Grell DICE
21 Tim Racette KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Alexander Martin
22 Joseph Tarnowski Nova Cycle Sports Foundation Inc db
23 Steve Reynolds Jimmy John's Racing Team
24 Theoren Loo ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Vance Fletcher
25 Evan Hartig Borah
26 Gavin Huseboe Colorbiotics
27 Nick Hand Quantum Mesa Cycles
28 Michael Keller South Chicago Wheelmen
29 Konrad Witt ABD Cycling Team
30 Robert Gutzwiller e2 Cycling Team
31 Tony Kaatz RACC pb GG Teammate Top 5: Perry Leysens
32 Michael Thomsen American Equity Racng Team
33 William Rekemeyer Racers Against Childhood Cancer Teammate Win: Lionel Rocheleau
34 Eric Helm
35 Nathan Hicks Zealous Racing
36 Doug Klahsen Zealous Racing
37 Brad Bach Rasmussen Bike Shop
38 Matthew Kosloske ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Vance Fletcher
39 Kale Halder Rasmussen Bike Shop
40 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
41 Michael Wilkie ABD Cycling Team
42 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
DNF Ryan Gorman Bianchi/Grand Performance
DNF Alexander Riva Racers Against Childhood Cancer Teammate Win: Lionel Rocheleau
DNF Hunter Davis Team TATI
DNF Peter Olejniczak Bianchi/Grand Performance
DNF Lincoln Eppard Rasmussen Bike Shop
DNF Kevin Wohlford Velosport Iowa /American Equity
DNF Jeremiah Gantzer Double I Cycling Experience (DICE)
DNF Jesse Leonard DICE
Finishers: Cat 3: 47   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Krosbakken Great Plains Cycling Club
2 Bryce Nuiver
3 Audrius Dauderis
4 David Pratt Team Bicycle Heaven
5 Alec Porter Bianchi/Grand Performance
6 Jared Sheppard
7 Alex Corrion CFT Cycling Team
8 Lincoln Eppard Rasmussen Bike Shop
9 Alex Beutel RACC pb GG
10 Steve Driscoll Team Mack Racing
11 Christopher Osborne Team Extreme
12 Logan Brueck Bianchi/Grand Performance Teammate Top 5: Alec Porter
13 Brenden Hardy
14 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
15 Peter Behm Bianchi/Grand Performance Teammate Top 5: Alec Porter
16 Luke Harvitt West Michigan Coast Riders
17 Josey Weik Nova Cycle Sports Foundation Inc db
18 Mitch Nordahl Minnesota Junior Cycling, Inc.
19 Joe Petersen Scheels Grey Dog
20 Kevin Murray Elkhorn Valley Cycling powrd by Mo
21 David Hart Bianchi/Grand Performance Teammate Top 5: Alec Porter
22 Joe Nichols American Equity Racng Team
23 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
24 Josh Weis Colavita Racing
25 Andrew Reynolds Central Iowa Cycling Club
26 Kevin Patterson DMOS Racing Team
27 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
28 Paul Gregory CFT Cycling Team
29 Artur Golebiewski Des Moines Cycle Club
30 Shannon Moore MERRILL LYNCH CYCLING
31 Joshua Corcoran
32 Alex Mcwhorter Twin Peaks Cycling,Inc
33 Zack Stone
34 Brian Gaines County Cycles
35 Nicholas Pacchioli DICE
36 Maxwell Lewis St Paul Bicycle Racing Club
37 Scott Baumann Rapid Wheelmen
38 Kevin Baumann West Michigan Coast Riders
39 Ian Henriksen Melon City Bike Club Inc.
DNF Adam Keck Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Nick Callison DMOS Racing Team
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 J P brocket Ethos Racing
2 Vaidas Barcys
3 Audrius Dauderis
4 Matthew Boggs Proctor Cycling Team
5 Kevin Murray Elkhorn Valley Cycling powrd by Mo
6 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
7 Lee Current Jimmy John's Racing Team
8 James Rolette South Chicago Wheelmen
9 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
10 Joe Nichols American Equity Racng Team
11 Henry Diggelmann
12 Steve Driscoll Team Mack Racing
13 Anthony Branch Goosetown Racing Club
14 Michael Wakeley Team Kenda presented by Geargrinder
15 Karl Jahns American Equity Racng Team
16 Kevin Quijas Velosport Iowa /American Equity
17 Todd Toom Jimmy John's Racing Team
18 Steven Berger Team Mack Racing
19 John Weiler Des Moines Cycle Club
20 Kevin Kuhns Peoria Bicycle Club
21 Chris Martin Team Mack Racing Assoc. LTD
22 Brian Alatalo Iowa City Cycling Club
23 Matthew Kidman DMOS Racing Team
24 Christopher Johnson
25 Jason Lynch Bicycle Heaven
DNF Travis Mcguire Flatlandia Cycling Team
DNF Kevin Patterson DMOS Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenden Hardy
2 Alex Beutel RACC pb GG
3 Kyle Shatzer Carnegie Mellon University
4 Michael Weis Proctor Cycling Team
5 Christopher Osborne Team Extreme
6 Spencer Graves Peoria Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Mears
2 Christopher Johnson
3 John Mosby Higher Gear Chicago Cycling Club
4 Andris Delins Bianchi/Grand Performance
5 Michael Weis Proctor Cycling Team
6 Ethan Furois County Cycles
7 Alexander Hershey
8 Kevin Quijas Velosport Iowa /American Equity
9 Jacob Nolte Iowa State University
10 Nicolas Sandoval Team Wheel & Sprocket
11 Kevin Kuhns Peoria Bicycle Club
12 Thomas Elliott Higher Gear / CJDT
13 Bryan Froehlicher Village-Verdigris Cycling
14 Bruce Porter Bianchi/Grand Performance Teammate Top 5: Andris Delins
15 Karl Jahns American Equity Racng Team
16 Daniel Adams
17 Jason Lynch Bicycle Heaven
18 Travis Mcguire Flatlandia Cycling Team
19 Nathan Johnson Scheels Grey Dog
20 Trey Hedgecock Des Moines Cycle Club
21 Nelson Bates
22 John Weiler Des Moines Cycle Club
23 Spencer Graves Peoria Bicycle Club
24 Brian Alatalo Iowa City Cycling Club
25 Joey Scott
26 James Bargren
27 Kellen Mulford Higher Gear Chicago Cycling Club Teammate Top 5: John Mosby
28 Brian Cox
29 Noah Rahn
30 Joshua Awe DICE
31 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
32 Jeremiah Johnson
33 Douglas Krone
34 Matt Pacha
35 David Gatheright
DNF Kevin Benes
DNF Christopher Ridder Velo Syndikat Racing Club
DNF John Wildharber
DNF Ryan Wisnousky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 27   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Burdzilauskas Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
2 Luca Damiani
3 Ryan Aitcheson
4 Daniel Holt Team Type 1- Development
5 Oscar Clark Team United Healthcare Georgia/The
6 Ryan Sullivan Team United Healthcare Georgia/The
7 Ryan Knapp Panther p/b Competitive Cyclist
8 Andre Vandenberg Astella Oncology p/b ABD Cycling
9 Erik Meier Team Wheel & Sprocket
10 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
11 James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health - RG
12 Jacob Rytlewski Astella Oncology p/b ABD Cycling
13 Matthew Brandt Gateway Harley-Davidson
14 Brandon Feehery Astella Oncology p/b ABD Cycling
15 Robert White RACC pb GG
16 Jeff Bradley Velosport Iowa /American Equity
17 Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC)
18 Michael Woell Freewheel Bike
19 Zach Bergh Astella Oncology p/b ABD Cycling
20 Marco Aledia Cleveland Clinic Sports Health - RG
21 Andrew Otte Bissell-ABG-NUVO
22 Jonathan Card
23 Jonathan Atwell Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Oscar Clark
24 Doug Fagan Racing For Riley
25 Erik Loberg Great Dane Velo Club
26 David Reyes Bloomington Cycle Racing Team
27 Christopher Curran Sammy's Bike
28 Chad Hartley RACC pb GG
29 William Zellmer Gateway Harley-Davidson
30 Anthony Olson Bianchi/Grand Performance
31 Alex Wieseler Bissell-ABG-NUVO
32 Christopher Chartier KCV Cycling Club
33 Robert Stumpf Panther p/b Competitive Cyclist
34 Nicholas Vetter Mitsubishi Laser/Grand Performance
35 Sam Stone Lakes Area Physical Therapy
36 Nicholas Ramirez Enzo's-PSIMET
37 Steven Robinson Zealous Racing
38 Michael Wilcox FFKR Architects Racing
39 Chad Weisgram Mitsubishi Laser/Grand Performance
40 Adam Gorski Freewheel Bike
41 Adam York Cleveland Clinic Sports Health Cycl
42 Nicolas Frey BOO Bicycles
43 Jeffrey Pendlebury Cleveland Clinic Sports Health - RG
44 Billy Jones ISCorp Cycling Team
45 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
46 Peter Strittmatter xXx Racing
47 Clayton Chase RACC pb GG
48 Andrew Ulvestad Rhythm Racing
49 Chris Moore Burnham Racing
50 Richard Stuart Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
51 Ben Damhoff Panther p/b Competitive Cyclist
52 Paul Martin Panther p/b Competitive Cyclist
53 David Carpenter Rasmussen Bike Shop
54 Dallas Fowler Lakes Area Physical Therapy
55 Ruud Cremers
56 Alan Antonuk Team Priority Health
57 Craig Streit Carlos OBriens Racing pb Tribe
58 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
59 Bryce Mead
60 Brad Schaeffer Bissell-ABG-NUVO
61 Branden Russell Team Type 1- Development Teammate Top 5: Daniel Holt
62 Mac Brennan Bissell-ABG-NUVO
63 Gabriel Moss masaquiza Panther p/b Competitive Cyclist
64 Alexander Meyer Bianchi/Grand Performance
65 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
66 Aj Turner Bikes To You / World of Bikes
67 Jason Swiatlowski Bissell-ABG-NUVO
68 Daniel Lam Bissell-ABG-NUVO
69 Alex Grman
70 Thomas Cox KCV Cycling Club
71 Michael Heagney Vision Quest
72 Chris Doig Freewheel Bike
73 Kip Spaude Nova Cycle Sports Foundation Inc db
74 Matt Gorter
75 Alex Vanias Bissell-ABG-NUVO
76 Brian Rach ISCorp Cycling Team
77 Bryan Mcvey Astella Oncology p/b ABD Cycling
78 Ross White RACC pb GG
79 Pat Lemieux Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Chad Burdzilauskas
80 Shane Feehery South Chicago Wheelmen
81 Andrew Crater Cleveland Clinic Sports Health - RG
82 Kelby Shaw RACC pb GG
83 William Greenwood Bikes To You / World of Bikes
84 Lucas Guyton American Equity Racng Team
85 Kaleb Koch ISCorp Cycling Team
86 Adam Kaye Astella Oncology p/b ABD Cycling
87 Matthew Zimmer American Equity Racng Team
88 Brent Emery LifeCyclists
89 Derek Cassaday Bikes To You / World of Bikes
90 William Pankonin xXx Racing
91 Brody Pasciullo
92 Lee Bumgarner Team Mack Racing Assoc. LTD
93 Cameron Rex Gateway Harley-Davidson
94 Kevin Severs American Equity Racng Team
95 Daniel Lang Peoria Bicycle Club
96 Joey Iuliano Astella Oncology p/b ABD Cycling
107 Richard Breininger
108 Pete Davis ISCorp Cycling Team
109 Jordan Cullen Slipstream-Craddock Junior Developm
110 Antonio Valenti RACC pb GG
111 Dan Teaters RACC pb GG
112 Dylan Knutson St Paul Bicycle Racing Club
113 Jeremy Grimm Cleveland Clinic Sports Health Cycl
114 Christopher Lynch RACC pb GG
115 Rudyard Peterson Borah
116 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Chad Burdzilauskas
117 Matt Bole MERRILL LYNCH CYCLING
118 Timothy Campbell ISCorp Cycling Team
119 Christopher Chase RACC pb GG
120 Dale Sedgwick Mitsubishi Laser/Grand Performance
121 Joshua Gillingham
122 James Vandeven Dogfish Racing Team
123 David Zimmermann Freewheel Bike
124 John Tomlinson ISCorp Cycling Team
125 Brian Jensen TradeWind Energy Cycling Team
126 Steve Scholzen Nova Cycle Sports Foundation Inc db
127 Zach Reed Dogfish Racing Team
128 Artiom Kraitor
129 Andrew Clarke Panther p/b Competitive Cyclist
130 Marc Walter
131 Maurice Hessel Metro East Cycling
132 Jerome Rewerts Zealous Racing
133 John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Chad Burdzilauskas
DNF Chris Uberti Panther p/b Competitive Cyclist
DNF Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
DNF Scott Rosenfield Nova Cycle Sports Foundation Inc db
DNF Harry Clark Racing For Riley
DNF Andrew Buntz Bikes To You / World of Bikes
DNF Joshua Carter Dogfish Racing Team
DNF Brian Janssen Colavita Racing
DNF Gregory Strock Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Chad Burdzilauskas
DNF Weston Luzadder Bissell-ABG-NUVO
DNF Alan Ziolkowski Colavita Racing, Inc.
DNF Liam Donoghue xXx Racing
Finishers: Cat 1: 63   Cat 2: 60   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kacie Rewerts Team Emu
2 Kelby Rewerts Team Emu Teammate Win: Kacie Rewerts
3 Kathleen Rolette South Chicago Wheelmen
4 Karina Zimmer
5 Hayley Jensen Proctor Cycling Team
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski County Cycles
2 Emilia Field Nova Cycle Sports Foundation Inc db
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Loo ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Reker ISCorp Cycling Team
2 Terra James Angie's Kettle Corn/Angry Catfish B
3 Katie Spittlehouse
4 Emilie Flanigan Midwest Cycling Community STL
5 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
6 Cathy Frampton Project 5 Racing
7 Corrie Osborne Team Extreme
8 Zoe Reeves Einstein Racing
9 Marne Smiley
10 Jennifer Rife Birchwood/GIS
11 Lindsey Durst ISCorp Cycling Team Teammate Win: Zoe Reker
12 Ashley Jensen ISCorp Cycling Team Teammate Win: Zoe Reker
13 Leah Sanda PSIMET Racing
14 Jeannie Kuhajek PSIMET Racing
15 Emma Bast Speedfix Racing p/b Zubaz
16 Karen Brocket Ethos Racing
17 Nicolette Reker Bianchi/Grand Performance
18 Katie Isermann Enzo's-PSIMET
19 Corey Coogan cisek
20 Kelli Richter PSIMET Racing
21 Melissa Moeller
22 Heather Porter St Paul Bicycle Racing Club
23 Jamie Valencheck Midwest Cycling Community STL Teammate Top 5: Emilie Flanigan
24 Karen Stierler Iowa City Cycling Club
25 Sherry Berde townsend County Cycles
26 Hayley Giddens
27 Andrea Pether ISCorp Cycling Team Teammate Win: Zoe Reker
28 Sandy David
29 Elise Kikis Alberto's Sport
DNF Krystal Mcnutt Team Kenda presented by Geargrinder
DNF Sarah Huang Exergy TWENTY12
DNF Kimberly Gialdini PSIMET Racing
DNF Aubree Dock Midwest Cycling Community KC
Finishers: Cat 2: 16   Cat 3: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Meier Baraboo Sharks
2 Sue Wellinghoff xXx Racing
3 Bethany Sodergren Baraboo Sharks Teammate Win: Victoria Meier
4 Anya Malarski County Cycles
5 Nicole Fiala American Equity Racng Team
6 Emily Bramel St Paul Bicycle Racing Club
7 Mackenzie Green Queen City Wheels
8 Sheri Robinson Zealous Racing
9 Niki Nation Proctor Cycling Team
10 Rachael Jensen RACC pb GG
11 Rachel Dobrozsi Lionhearts
12 Emilia Field Nova Cycle Sports Foundation Inc db
13 Dana Loo ISCorp Cycling Team
14 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNF Jamie Isherwood Bikes To You / World of Bikes
DNF Becky Johnson
DNF Ramona Kuna Alberto's Sport
DNF Deb Wood American Equity Racng Team Teammate Top 5: Nicole Fiala
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Prinner ABD Cycling Club
2 Debbie Milne Absolute Racing Team
3 Hayley Giddens
4 Kristen Meshberg Spidermonkey Cycling
5 Katie Spittlehouse
6 Briana Kovac Racing For Riley
7 Terra James Angie's Kettle Corn/Angry Catfish B
8 Emma Bast Speedfix Racing p/b Zubaz
9 Zoe Reker ISCorp Cycling Team
10 Jeannie Kuhajek PSIMET Racing
11 Elizabeth Lauer Team Kenda presented by Geargrinder
12 Zoe Reeves Einstein Racing
13 Anne Meyer Mercy-Specialized
14 Jennifer Rife Birchwood/GIS
15 Sarah Huang Exergy TWENTY12
16 Corrie Osborne Team Extreme
17 Nicole Mertz
18 Sarah Rice Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Kristen Meshberg
19 Kelli Richter PSIMET Racing
20 Lindsey Durst ISCorp Cycling Team
21 Marne Smiley
22 Melissa Moeller
23 Kimberly Gialdini PSIMET Racing
24 Katie Isermann Enzo's-PSIMET
DNF Nicolette Reker Bianchi/Grand Performance
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 8   Cat ?: 2