Log In
Memorial Day Classic Stage Race/Omnium inc the Legendary Mt Hamilton RR • May 28 2017
Partly Cloudy, 65 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Thompson SquadraSF p/b Terun
2 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Zachary Gottesman NCCF/ Team Specialized Juniors
4 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Christian Lam SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Justin Thompson
6 Taylor Kring NCCF/ Team Specialized Juniors
7 Adam Naguib Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Drew Kogon Velo Club LaGrange
9 Blaise Hamel SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Justin Thompson
10 Eric Bryan La Grange Development U21
11 Colin Patterson SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Justin Thompson
12 Christopher Craig Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
13 Ethan Frankel La Grange Development U21
14 Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2
15 Jake Taylor University of California-Davis
16 Justin Poulson SJBC
17 Naveen Molloy LOW// Factory Racing
18 Scott Cohen Davis Bike Club Elite Team
19 Arnaud Borner Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Ben Cook Team Swift
DNF Neil Leonard Dolce Vita Freewheel p/b SL2
Finishers: Cat 2: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Hollinger Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Richard Graetz Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 William Raus S2C/BOSCH pb Pearl Izumi
4 James Evans Stanford University
5 Richie Vos SunPower Racing
6 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
7 Daniel Cobley Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
8 Sam Quinby Davis Bike Club Elite Team
9 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Dillon Hollinger
10 Tofor Lewis Giant Co-Factory Off-Road Team
11 Morgan Cole SunPower Racing Teammate Top 5: Richie Vos
12 Luke Lamperti Team Swift
13 Gary Warner
14 Jared Scott Boulder Junior Cycling
15 Juan Duarte
16 Eric Bruins Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
17 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
18 Hunter Wilson GS Andiamo - Redlands Legends
19 Daniel Hoeppner A Bloc Racing
20 Sholom Jaeger Bicycle.net Racing Team
21 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Dillon Hollinger
22 Isaiah Chass Team Swift
23 Hayden Mackay CA Technologies Racing
24 Gianni Lamperti Team Swift
25 Cameron Hawk Limitless Cycling
26 Alexander Winter JAKROO presented by Chrome Industri
27 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
28 Nicholas Besse UCSB Cycling
29 Creighton Gruber Team Swift
30 Eric Castillo NCCF/ Team Specialized Juniors
31 Matthew Traceycook Bear Development Team
32 Douglas Schaller A Bloc Racing
33 Matthew Swartwout Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
34 Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Richard Graetz
35 Kieth Strong Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
36 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Eric Welsh SunPower Racing Teammate Top 5: Richie Vos
DNF Jonathan Gunning
DNF Michael Machado
Finishers: Cat 3: 38   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fredy Rustrian
2 Aidan Mcneil NCCF/ Team Specialized Juniors
3 Ingmar Jungnickel
4 Cole Weber
5 Thomas Kensok
6 Brian Oconnor
7 Eddy Bach
8 Eric Dasmalchi
9 Fraser Burch Tieni Duro Junior Cycling Team
10 Chase King Team Swift
11 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
12 Matthew Santillan CBRE Racing
13 Paul Chomsky
14 Joel Christenson
15 Jonas Crean Team Swift
16 James Thorpe
17 Cam Juarez RAPHA CYCLING CLUB
18 Dominic Hollingdale Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
19 Michael Duffy
20 Jacob Jordan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
21 Sean Martin LOW//Factory Racing
DNF Andrew Mathiesen Team Swift
Finishers: Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Piccoli Pacific Premier Bank Cycling Team
2 Sam Andersonmoxley Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Gavin Murray Storck-CCN
4 Jonathan Baker Chico Cycling Team
5 Anthony Fitch Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Win: James Piccoli
6 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Mario Zamora Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Win: James Piccoli
8 Erick Sobey Centric Racing p/b Catella
9 Brandon Baker Stinner Black Sheep Men's Racing
10 Jules Gilliam NCCF Team Specialized Racing
11 Leo Yip Storck-CCN Teammate Top 5: Gavin Murray
12 Joseph Garey Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Win: James Piccoli
13 Sean Mcelroy NCCF/ Team Specialized Juniors
14 Steven *davis Centric Racing p/b Catella
15 Rex Roberts Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Win: James Piccoli
16 Samuel Boardman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
17 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team Teammate Win: James Piccoli
DNF Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel p/b SL2
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble Olympic Club
2 Todd Markelz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Will Riffelmacher Olympic Club Teammate Win: Chris Coble
4 Stefano Profumo KaiVelo Racing
5 David Mai ThirstyBear p/b Akamai
6 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai
7 Bill Laddish KaiVelo Racing Teammate Top 5: Stefano Profumo
DNF Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Booth Fulton Racing
2 James Barkow
3 Alex Braunstein Dolce Vita Freewheel p/b SL2
4 Matthew Klene Dolce Vita Freewheel p/b SL2
5 Richard Gonsalves Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Simon Hill Ritte Van Vlaanderen
7 Joseph Sullivan SJBC
8 Jon Meals Team Oakland Cycling
9 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 John Navarro Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
11 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Dan Rugani CBRE Racing
15 Nick Stiritz Studio Velo
16 Krisztian Markella Michael David Winery Cycling Team
17 Kurt Brown Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Alex Braunstein
18 Sean Brandt Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Alex Braunstein
19 Matthew Carlson Chico Cycling Team
20 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun
21 Ami Assayag
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
2 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing
3 Mike Castaldo Chico Cycling Team
4 Cameron Birky R4R-Make A Wish
5 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
6 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Jordan Gudebski C510
8 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
9 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT
10 Rick Lawton R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Cameron Birky
11 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Purequosa
DNF Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
DNF Dan Martin Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Jason boynton Folsom bike/vw/raley's
DNF Keith Whitwell SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lanier Benkard Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Brian Rouse Victory Velo Racing
3 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing
4 George Tomasich Two Hubs Cycling Team
5 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Lanier Benkard
6 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA
8 Angus Murray
9 Chris Demattei Victory Velo Racing Teammate Top 5: Brian Rouse
10 Jim Forester City Cycle Racing
11 Dave Anthony JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
12 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
13 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA
14 Iain Russell Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Lanier Benkard
15 Gary Grim CBRE Racing
16 Jason Mongue
17 Matt Wocasek Spokesman Bicycles
18 Kevin Vanderende CA Technologies Racing
19 Noel Miller Clean Power Cycling pb TESLA
20 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
21 Scott La perle CBRE Racing
22 Alon Golan CoreTechs Cycling Team
23 Jeffrey Bell CBRE Racing
24 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun
25 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
26 John Hawkins ChristianCycling-Hammer Nutrition
27 Russ Erickson CBRE Racing
28 Ben French Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
29 Loic St gal de pons Velo Club La Grange +21
DNF Christopher Metz CA Technologies Racing
DNF Jason Orozco
DNF Rolland Jurgens CA Technologies Racing
DNF Ross Tinline Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Lanier Benkard
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai
2 James allen Davis bike club Davis Bike Club Race Team
3 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Hans Gouwens
4 Quentin Sims Hammer/53x11
5 Matthew Trethric Hammer/53x11
6 Jon Ornstil Hammer/53x11
7 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: James allen Davis bike club
8 Robert anderson Team specialized racing masters NCCF/ Team Specialized Masters
9 William Sans Plus 3
10 Gilbert Tarin CA Technologies Racing
11 Ryosei Kaneko ol'Republic/SERT
12 Tanya Fredricks ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Hans Gouwens
13 Rex Moar CBRE Racing
14 David Voris Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
15 West Kurihara Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
16 Bob Brandt SJBC
17 Owen Thomas Fig Mtn Brew Racing
18 Harold Reimer SunPower Racing
DNF Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
DNF George Smith Active Medical Group of Northern Ca
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Culkin 3T/Q+M
2 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Eleanor Velez
4 Valina Sintal RAZZLE DAZZLE
5 Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Frances Doherty Team Roaring Mouse
7 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE Teammate Top 5: Valina Sintal
8 Elena Joroski SJBC
9 Johanna Fogolin SJBC
10 Shelby Tramel RAZZLE DAZZLE Teammate Top 5: Valina Sintal
11 Joie Franco RAZZLE DAZZLE Teammate Top 5: Valina Sintal
12 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Diana Cedeno
13 Michelle Nightengale CA Technologies Racing
Finishers: Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elle Anderson Elle Anderson Racing
2 Illi Gardner Folsom Bike
3 Lisa Hulse Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Melanie *wong Folsom Bike
5 Megan Ruble Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Amity Gregg
7 Sawyer Taylor Team Swift
8 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1