Log In
TD Bank Mayors Cup • Sep 21 2013
Clear, 72 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 A.j. Moran Green Line Velo
2 Cole Archambault GREEN LINE VELO driven by Zipcar Teammate Win: A.j. Moran
3 David Warner Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
4 Colin Murphy
5 Gregory Dorsch Black Tie Sports/Spine
6 Jason Croteau
7 Joshua Lehmann ENGVT
8 Ian Keough-14 Bay Hill Capital /CLNoonan p/b Corn
9 Chris Pare Minuteman Road Club
10 Landen Wark-acebo MetLife - NorEast Cycling Team
11 David Maynard Cheshire Cycle Racing
12 Ian Whaley Bethel Cycle Sport Club
13 Mynor Pineda Century Road Club Assoc
14 David Hildebrand Exposition Wheelmen
15 Gary Aspnes CCB Racing
16 Matt Doremus Grinta Cycling Team
17 Jonah Meadvancort GVCC G2 Development Team
18 John Eckert
19 Johann Burrowes We Stand United (W.S.)
20 Kai Wiggins Middlebury College
21 Preston Buehrer B2C2 p/b Boloco
22 Jason Clevenger 545 Velo
23 Rene Herrera Kissena Cycling Club
24 Christopher Raymond Boston Bicycle School
25 Christopher Chong-tenn DieHard-Think Racing
26 Brendan Mccormack Hot Tubes Development Cycling Team,
27 Unknown Rider
28 Chris Worden CCB
29 Kyle Foley Central CT Cycling Club
30 Alex Carmona Grinta Cycling Team
31 Brian Coate
32 Alan Pimentel CCB
33 Dominic Caiazzo Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
34 Steve Francisco Dealer.com-EverBank
35 Tom Dudzik Slipstream-Craddock Junior Developm
36 Derek Cote Farm Team Juniors
37 Daniel Nuzzo-mueller
38 Alexander Grabau Spin Arts Cycling
39 Nick Smith Minuteman Road Club
40 Jeremy Cratty Minuteman Road Club
41 Robert Gorman
42 Joshua Saxe
43 Andrew Kuklis TeamLionofFlanders.com
44 Gregory Colby I AM Racing
45 Cameron Mccormack Hot Tubes Development Cycling Team,
46 Oscar Jimenez Ride Studio Cafe
47 Johan Gibcus Grinta Cycling Team
48 William Morris Grinta Cycling Team
49 Jason Barella Grinta Cycling Team
50 Ryan Pomajevich TeamLionofFlanders.com
51 Smith Anderson Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
52 Wait List place holder
53 Ryan Kelly MetLife - NorEast Cycling Team
54 Jake Jolly Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
55 Steven Hopengarten Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
56 Ben Liang MetLife - NorEast Cycling Team
57 Mark Theeman Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
58 Doug Kennedy Minuteman Road Club
59 Wyatt Drake Farm Team Cycling
60 Bryan Mcgill CLR
61 Kyle Smith Embrocation/Gaulzetti Cicli
62 Matt Nunnelly Ride Studio Cafe
63 Andrew Gardner MetLife - NorEast Cycling Team
64 Hughes Burridge
65 Kyle Butler Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
66 Sean Casey Green Line Velo Teammate Win: A.j. Moran
67 Harris Navelski
68 Jonathan Lowenstein Sports T.E.A.M.
69 Martin Bruton Century Road Club Assoc
70 Len Engel Minuteman Road Club
DNF Torrance Kopfer
DNF Jesse Berkowitz
DNF Alden Suokko Woodstock Bicycle Club
DNF Peter Cole
DNF Tom Reagan Sunapee Racing Team
DNF Thomson Riley NorEast Cycling
DNF Michael Cahill
DNF Bart Lipinski Corner Cycle
DNF Douglas Breault
DNF Aubrey Gordon Liberty Cycle, Inc.
DNF Keane Brennan GS CycleLife Development Cycling
DNF Scott Peradotto Grinta Cycling Team
DNF Nicholas Sousa Cycle Lodge
DNF William Smith University of Pennsylvania
DNF Daniel Mccabe Grinta Cycling Team
DNF Samuel Barker Liberty Cycle, Inc.
Finishers: Cat 2: 34   Cat 3: 46   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Mccormack
2 Mark Warno AVC/Team Hagerstown-Washington Co
3 Ronald Bourgoin
4 Mark Mccormack Sports T.E.A.M.
5 Tobi Schultze Sports T.E.A.M.
6 Kyle Gates Boston Bicycle School
7 Matthew Kressy Boston Bicycle School
8 Aubrey Gordon Liberty Cycle, Inc.
9 Peter Fickinger Chester County Velo
10 Paul Curley Spin Arts Cycling
11 J. alain Ferry
12 Stephen Badger Bethel Cycle Sport Club
13 Paul Richard CCB
14 David Hildebrand Exposition Wheelmen
15 Bruce Pierce bikebarnracing.com
16 Vincent Bolt Spin Arts Cycling
17 Willie Payton DRV/RCS/DRISCOLL
18 Jeff Eisenberg Fusion Sport USA
19 Guillermo Herrera Portland Velo Club/Cyclemania
20 David Margolin Colavita Racing, Inc.
21 Bill Muzzio Bethel Cycle Sport Club
22 Robert Campbell Cycle Lodge
23 Kurt Begemann GPM Sport
24 Eugene Petrella Clinton Cycling Club
25 Mark Caron Momentum Barracuda Cycling
26 Bart Lipinski Corner Cycle
27 Steve Stockwell Sunapee Racing Team
28 Tyler Munroe CCB
29 John Rachfal Team Shaklee TTIII
30 Joseph Lynch Portland Velo Club/Cyclemania
31 Jason "jj" Hancock Cyclonauts Racers
32 Gerald Harris
33 Mark Stotz
34 Christofer Dehahn Brauer - Mick Management
35 Mark Gunsalus Team FUJI/Clif Bar
36 Bruce Diehl Sunapee Racing Team
37 Greg Montello Boston Bicycle School
38 James Nash CCB
39 Brian Murphy Peak Racing/Gear Works Cyclery
40 Jeffrey Dixon Base 36
41 Ron Jacobs Wheelworks Racing
42 Jim Peters NBX/Narragansett Beer/Apex
43 Adrian Carter Triangle Velo
44 Bill Shattuck Corner Cycle Cycling Club
45 Michael Elmore Green Mountain Bicycle Club
46 Tom Officer Cycle Fitness Cycling Club
47 Jario Querubin
48 Young-kershaw Duane
49 Adam Sternfield Boston Bicycle School
50 Wilsonr Martinezpolanco Bikes Not Bombs/Circle A Cycles
51 John Liston OA/CycleMania
52 Christopher Chong-tenn DieHard-Think Racing
53 Thomas Francis Wheelworks Racing
54 Robert Bisson Spin Arts Cycling
55 Sean Williams
56 Lorenzo Brown Major Taylor Iron Racing Racing Tea
57 Michael Norton Cyclonauts Racers
58 Jonathan Lowenstein Sports T.E.A.M. Teammate Top 5: Mark Mccormack
59 Patrick Ruane
60 Matthew Emeott Bethel Cycle Sport Club
61 Timothy Shea Blue Steel Cyclery
62 Jerry Jacobs 545 Velo
63 Gary Aspnes CCB Racing
64 George Theall OA/CycleMania
65 David Andersen Boston Road Club
66 Carl Hitchcock Portland Velo Club/Cyclemania
67 Eric Pearce Arc En Ciel Racing Team
68 Christopher Komar
69 John Moynagh Century Road Club Assoc
70 Martin Bruton Century Road Club Assoc
71 Charles Dopfel 545 Velo
72 Charles Dow Boston Road Club, Inc.
73 Bruce Weinberg CCB Racing
DNF Tom Luther NorEast Cycling
DNF Kenneth Reilly Tarmac Cycling
DNF Len Engel Minuteman Road Club
DNF Ted Shanstrom Arc-En-Ciel Racing Team
DNF Peter Pereira
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 33   Cat 3: 32   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Keough UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli
2 Shane Kline UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha
3 Jacob Keough UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Luke Keough
4 Kenneth Hanson UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
5 Euris Vidal Foundation
6 Rafael Meran Foundation
7 Isaac Howe UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha Teammate Top 5: Shane Kline
8 Marco Zanotti
9 Gavriel Epstein Champion System p/b Stan's NoTubes*
10 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coaching
11 ? Edward UCI PT: Cannondale Pro Cycling*
12 Lisban Quintero dope We Stand United (W.S.)
13 Eric Workowski Team Alliance Environmental
14 Neil Bezdek UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha Teammate Top 5: Shane Kline
15 Alejandro Guzman Foundation Teammate Top 5: Euris Vidal
16 Alder Martz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
17 Andrew Mccullough Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
18 Ansel Dickey KMS/Start House Cycling Team
19 Adam Carr UCI CT: Équipe EKOÏ.com/gaspesie
20 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha Teammate Top 5: Shane Kline
21 Garrett Olsen Battley Harley-Davidson
22 Sam Rosenholtz Green Line Velo
23 Karl Menzies UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Luke Keough
24 Alex Cox CCB Racing
25 Brett Kielick Breakawaybikes.com p.b. Vie 13
26 Benjamin Zawacki UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
27 Benjamin Wolfe UCI CT: Jelly Belly Cycling
28 Thomas Wrona UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
29 Jesse Keough Foundation Teammate Top 5: Euris Vidal
30 John Badessa Arc En Ciel Racing Team
31 Bobby Bailey Dealer.com-EverBank
32 Stalin Quiterio cuello
33 Tim Mitchell CCB Racing
34 Mark Mccormack Sports T.E.A.M.
35 Guillaume Boivin
36 Barry Miller Firefighters Racing UCI Elite
37 Eric Tremble Dealer.com-EverBank
38 David Casale Tri State Velo
39 Glenn Ferreira Team Metra / Cycles 54
40 Thomas Barnett Team Metra / Cycles 54
41 Michael Margarite Stan's NoTubes P/b Proferrin
42 William Goodfellow dope
43 Andy Baker UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
44 Jean-michel Lachance
45 Etienne Samson
46 Nicholas Keough Foundation Teammate Top 5: Euris Vidal
47 Zach Koop Blue Ribbon-Translations.com
48 Jake Hollenbach Dealer.com-EverBank
49 John Harris Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
50 Sean Mccarthy Champion System p/b Stan's NoTubes*
51 Paul Lynch BMC Development Team
52 Kevin Wolfson Boston Bicycle School
53 Juan Pineda dope GS Gotham
54 Clay Murfet UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha Teammate Top 5: Shane Kline
55 Jermaine Burrowes We Stand United (W.S.)
56 Adrian Hegyvary UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Luke Keough
57 Michael Chauner UCI CT: EQUIPE GARNEAU - QUÉBECOR
58 Carlos Alzate escobar UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Luke Keough
59 Peter Custer Bayside Velo/Bike Doctor
60 Jackie Simes UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha Teammate Top 5: Shane Kline
61 Bobby Lea UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha Teammate Top 5: Shane Kline
DNF Eric Tremble Dealer.com-EverBank
DNF Anthony Taylor Dave Jordan Racing
DNF John Sakalowsky Wesleyan University
DNF Eric Workowski Team Alliance Environmental
DNF Benjamin Wolfe UCI CT: Jelly Belly Cycling
DNF Euris Vidal Foundation Teammate Top 5: Euris Vidal
DNF Oscar Pineda GS Gotham
DNF Patrick Kos
DNF Harrison Harb Sunapee Racing Team
DNF Robin Carpenter UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
DNF Frank Mccormack UCI CT: Bontrager LIVESTRONG Team
DNF Roselvert Marte quezada G.S. Mengoni U.S.A.
DNF Anthony Lowe We Stand United (W.S.)
Finishers: Cat 1: 53   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Mumford Dave Jordan Racing
2 Tracey Cameron Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
3 Renee Engelhardt Radical Media
4 Valerie Hopkins Stage 1 / fusionTHINK
5 Cody Harris
6 Katherine Snell NEBC p/b Cycle Loft
7 Nicole Pisani Portland Velo Club/Cyclemania
8 Elizabeth Bryson NEBC p/b Cycle Loft
9 Deirdre Smith
10 Sara Yancovitz Stan's NoTubes p/b enduranceWERX Teammate Top 5: Tracey Cameron
11 Julia Simon Houlihan Lokey
12 Lauren Leclaire pedalpowertraining.com
13 Margaret Moore Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
14 Jennifer Mccarthy
15 Celia Riechel
16 Jessie Duppler Trek Portsmouth
17 Paige Williams Farm Team Elite Women's Cycling Tea
18 Stefanie Sydlik Massachusetts Institute of Technolo
19 Natasja Brooijmans
20 Kate Leppanen QuadCycles
21 Natalie Ferjulian Riverside Racing
22 ? N/a
23 Marissa Acosta NEBC p/b Cycle Loft
24 Julie Tracy
25 Melissa Tallent Bayside Velo/Bike Doctor
26 Lydia Hausle
27 Lisa Berger Northeast Bicycle Club (NEBC)
28 Donna Frankel
29 Angelea Preston Maine Cycling Club
30 Cindy Brennan
31 Christine Fort Pedal Power Team-MA
32 Leah Pappas-barnes
33 Dana Kotler xXx Racing
34 Jennifer Runo Pedal Power Team-MA
35 Audrey Raboin Boston Road Club
36 Jacqueline Pasek-allen University of Massachusetts Amherst
37 Deirdre Enos
38 Sara Melikian NEBC p/b Cycle Loft
DNF Dana Prey Pedal Power Team-MA
DNF Julie Mckenzie Lakeland Endurance Company LLC/Heal
DNF Heather Lawton
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Allar CARE4CYCLING powered by Solomon*
2 Laura Van gilder Mellow Mushroom Racing
3 Samantha Schneider UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top*
4 Amy Cutler FCS|Cycling: p/b Zngine Mr. Restore
5 Jennifer Purcell Colavita/Fine Cooking*
6 Joanie Caron Primal Pro Women p/b BH*
7 Morgan Patton Team Novo Nordisk
8 Colleen Gulick Team Kenda p/b RACC*
9 Lenore Pipes CARE4CYCLING powered by Solomon* Teammate Win: Erica Allar
10 Kate Veronneau Fearless Femme p/b Pure Energy Cycl
11 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team*
12 Cecilia Davis-hayes Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
13 Jamie Gilgen
14 Kathryne Carr SkiNourishment p/b Paceline Project
15 Kimberly Zubris Peanut Butter & Co Human Zoom
16 Deborah Leedalebrown Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
17 Kristen Meshberg Spidermonkey Cycling
18 Amy Mcguire FCS|Cycling: p/b Zngine Mr. Restore Teammate Top 5: Amy Cutler
19 Laura Summers Greater Hartford Cycling Club
20 Ann Koehler Modry/Evergreen Partners
21 Meredith Moran Rockstar Games/Signature Cycles
22 Sara Tussey Hincapie Cycling
23 Erica Adelberg Radical Media
24 Emily Underwood Rockstar Games/Signature Cycles
25 Mary Zider Colavita-Fine Cooking Teammate Top 5: Jennifer Purcell
26 Meredith Ehn Farm Team Elite Women's Cycling Tea
27 Lenora Felker HK2- Healthy Kids Happy Kids
28 Jacqueline Parker Radical Media
29 Amy Miner Dealer.com-EverBank
30 Skylar Schneider Team TIBCO II
31 Suzie Brown
32 Nancy Labbe-giguere Minuteman Road Club
33 Elizabeth Mcdonough Arc En Ciel Racing Team
34 Laura Lee vo Radical Media
35 Lindsay Bayer Colavita-Fine Cooking Teammate Top 5: Jennifer Purcell
36 Whitney Allison Colavita-Fine Cooking Teammate Top 5: Jennifer Purcell
37 Julianne Tauscher Pedal Power Team-MA
38 Carol-lynn Mills Houlihan Lokey
DNF Amanda Braverman Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
DNF Nicole Freedman
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 16   Cat 3: 2   Cat ?: 3