Log In
RED KITE OMNIUM EVENT #9 - RED KITE CRITERIUM (JULY) • Jul 10 2016
Clear, 72 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Benedict Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Jack Rexer SJBC
3 Robert Terra Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Robert Lander AMain Cycling Team
5 Christopher Beall LOW//Factory Racing
6 Pedro Campos Monster Media/Spy Racing p/b Fight
7 Justin Poulson SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
8 Chris Bosco Velo Reno P/B Western Lithium
9 Ryan Oakes AMain Cycling Team Teammate Top 5: Robert Lander
10 Aaron Mcdevitt SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
11 Tyler Marchesano LOW//Factory Racing Teammate Top 5: Christopher Beall
12 Richard Graetz SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
13 Theo Goguely Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Terra
14 Sean Henderson LangeTwins Winery Racing Team
15 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun
16 Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun
17 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
18 Matthew Axford Rio Strada Racing
19 Wesley Miyamura Rio Strada Racing
20 Dan Kappes C510
21 Alexander Yermolovich SJBC Teammate Top 5: Jack Rexer
22 Stuart Watson CBRE Racing
23 Chris Esparza Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Sam Benedict
24 Steven Tortorelli Dolce Vita Freewheel
25 Mark Howard SunPower Racing
26 Sergei Badeka CoreTechs Cycling Team
27 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
28 Robert Amatelli Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Terra
29 John Franz Sacramento Golden Wheelmen
30 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
31 Peter Smith Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Terra
32 Jaffa Prince CoreTechs Elite
33 Fergus Tanaka AMain Cycling Team Teammate Top 5: Robert Lander
34 David Brookes HPC
DNF Jeromy Lee Limitless Cycling powered by GoodyF
DNF Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Robert Terra
DNF Glenn Wallin Velo Reno P/B Western Lithium
DNF Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Joseph Holt Chico Masters Cycling Team
Finishers: Cat 2: 25   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
2 Peter Smith Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 John Franz Sacramento Golden Wheelmen
4 Daniel Hoeppner A Bloc Racing
5 Dennis Kwon TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike
6 Sergei Volkov
7 Joshua Mcdonald Craft Factory Cycling Team
8 Theo Goguely Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Peter Smith
9 Justin Poulson SJBC
10 Douglas Schaller JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
11 Stuart Watson CBRE Racing
12 James Grady SquadraSF p/b Terun
13 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC
14 Wesley Miyamura Rio Strada Racing
15 Matthew Axford Rio Strada Racing
16 Yuriy Platoshyn SJBC
17 Travis Mceuen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Peter Smith
18 Frank Wyer
19 Reece Macdonald Peninsula Velo Cycling Club
20 Henry May A Bloc Racing Teammate Top 5: Daniel Hoeppner
21 Tomas Mitre Team Swift
22 Juan Lopez Squadra SF
23 Giles Douglas SJBC
24 Glenn Wallin Velo Reno P/B Western Lithium
25 Alex Jonas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Peter Smith
26 Deniz Warraich A Bloc Racing Teammate Top 5: Daniel Hoeppner
27 Jeromy Lee Limitless Cycling powered by GoodyF
28 Alexander Yermolovich SJBC
DNF Charles Ho
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Keane
2 Zane Jensen
3 Kenneth Tsuda Audi
4 Daniel Hoeppner A Bloc Racing
5 Sergei Volkov
6 Reece Macdonald Peninsula Velo Cycling Club
7 Alex Jonas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Samuel Price Davis Bike Club
9 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC
10 Alex Obero SJBC
11 Henry May A Bloc Racing Teammate Top 5: Daniel Hoeppner
12 Santiago Campos SWIFT RACING
13 Michael Wu California Polytechnic-San Luis Obi
14 Kurt Kuckein CBRE Racing
15 Travis Mceuen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Leo Fissel
17 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
18 Carlos Villarreal
19 Brandon Barragan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
20 Trevor Niblock Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
21 James Beaumier SJBC
22 Robert Cortes Funsport Bikes Cycling Team
23 Damon Brewer
24 Charles Ho
25 Aaron Garcia
26 Frank Wyer
Finishers: Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Jaeb
2 Nathan Brito
3 Dante Lobue Los Gatos Bicycle Racing Club
4 Levi Toney
5 Carlin Eng Stravaloha
6 Hart Timothy
7 Gaboden Steven Boodles Inc
8 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 John Wise
10 Spencer Sterling
11 Sherlock Allan
12 Eric Nelson
13 Pham Jung
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobin Ortenblad Donkey Label
2 David Grundman SquadraSF p/b Terun
3 Matt Schaupp Echelon-Storck Development Team
4 Danny Kam Monster Media Elite Masters
5 Anthony Ferretti AMain Cycling Team
6 David Mesa Red Peloton
7 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
8 Brandon Borth TEAM CLIF BAR Cycling
9 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
10 Jonathan Barbus SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
11 Sam Benedict Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
12 Robert Lander AMain Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Ferretti
13 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
14 Luciano Sponza Red Peloton
15 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai
16 Erik Camacho SJBC
17 John Gregorio TRU/TRACE3 Racing pb Fullerton Bike
18 Joseph Holt Chico Masters Cycling Team
19 Aaron Mcdevitt SJBC
20 Erik Muir
21 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
22 Chris Bosco Velo Reno P/B Western Lithium
23 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
24 David Brookes HPC
25 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
26 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
27 Ryan Oakes AMain Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Ferretti
28 Christopher Beall LOW//Factory Racing
29 Steven Tortorelli Dolce Vita Freewheel
30 Fergus Tanaka AMain Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Ferretti
DNF Timothy Lang LOW//Factory Racing
DNF Connor Spencer Red Peloton
DNF Jack Rexer SJBC
DNF Robert Terra Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
DNF Jaffa Prince CoreTechs Elite
DNF Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Tyler Marchesano LOW//Factory Racing
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
2 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
3 Dean Laberge Peet's Coffee Racing
4 Shaun Bagley CoreTechs Cycling Team
5 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
6 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
7 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dean Laberge
10 Mark Howard SunPower Racing
11 Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
12 Neil Bartley ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jan Weissenberger
13 Dennis Baker Michael David Winery Cycling Team
14 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
15 Samuel Worthington Team STAND/City Cycle
16 Erik Camacho SJBC
17 Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
18 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
19 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team
20 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
21 Mj Foley Team STAND/City Cycle
22 Jeffery Edwards
23 Toby Long SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
24 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dean Laberge
25 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team
26 Daniel Vigil Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
27 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jan Weissenberger
28 Corey Scobie ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jan Weissenberger
29 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jan Weissenberger
30 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jan Weissenberger
31 Robert Amatelli Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
32 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
33 Erick Pierce ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jan Weissenberger
34 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dean Laberge
35 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
36 Ed Moon CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
37 Richard Della maggiore Morgan Stanley Cycling Team
38 Peter Nicholson
39 Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
40 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Stage2
41 Daniel Smith Morgan Stanley Cycling Team
42 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Francisco Padilla
43 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dean Laberge
44 Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dean Laberge
DNF Gregory Coburn Monster Media Elite Masters
DNF Shin Umeda SunPower Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 28   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Monestier Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
3 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
4 Daniel Vigil Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
5 Michael Boehme Colavita Racing
6 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Christopher Monestier
7 James Beaumier SJBC
8 Jason Fritz SJBC
9 Alex Jonas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Daniel Vigil
10 John Coletta Peet's Coffee Racing
11 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing
12 Juan Lopez Squadra SF
13 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team
14 Trevor Niblock Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Daniel Vigil
15 Giles Douglas SJBC
16 Marco Costantino Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Deniz Warraich A Bloc Racing
18 Cameron Mclaughlin SJBC
19 Alex Obero SJBC
20 Richard Gonsalves Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Christopher Monestier
21 Rob Leever Sierra Nevada/Reliable Racing
22 Roderick Gilchrist SJBC
23 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
24 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Daniel Vigil
25 Robert Shirley Bell Real Estate Cycling Teammate Top 5: Scott Sommerfeld
26 Simon Hill Ritte Van Vlaanderen
27 Oscar Nunez Craft Factory Cycling Team
28 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Mitch Boehs Bell Real Estate
DNF Sean Williams East Bay Velo Club
DNF Stephen Langone Craft Factory Cycling Team
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
2 Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
3 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
4 Chris Ott Peet's Coffee Racing
5 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
6 Shaun Bagley CoreTechs Cycling Team
7 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
8 Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
9 Richard Nichols Kovarus/Wells Fargo Racing Team
10 Dennis Baker Michael David Winery Cycling Team
11 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT
12 Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
13 Chris Callahan R4R-Make A Wish
14 Dean Laberge Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Chris Ott
15 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
16 Nicholas Carlevato JAKROO
17 Jeffrey Kato CBRE Racing
18 Tanya Grossman Los Gatos
19 Gregory Coburn Monster Media Elite Masters
20 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling TwT
21 Eric Saltzman R4R-Make A Wish
22 Ed Moon CyclesFANATICRacing.com
23 Richard Della maggiore Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
24 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
25 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Chris Ott
26 Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Chris Ott
27 Daniel Smith Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
28 Peter Nicholson
DNF Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
DNF John Simmons Team City Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
2 Sean Williams East Bay Velo Club
3 Jason Fritz SJBC
4 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
5 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team
6 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing
7 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 Stephen Langone Craft Factory Cycling Team
9 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
10 Cameron Mclaughlin SJBC Teammate Top 5: Jason Fritz
11 Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
12 Jeffrey Kato CBRE Racing
13 Michael Boehme Colavita Racing
14 Michael Rodriquez Funsport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: James Ruffin
15 Michael Wilkins Funsport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: James Ruffin
16 John Coletta Peet's Coffee Racing
17 Derek Novaes Rio Strada Racing
18 Michael Miu Team Fremont/FFBC
19 Mark Bachman
20 Michael Deen Funsport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: James Ruffin
21 Nicholas Carlevato JAKROO
22 Todd Peterson Body Concepts
23 John Simmons Team City Racing
24 Oscar Nunez Craft Factory Cycling Team
25 Juan Ortiz
26 Robert Shirley Bell Real Estate Cycling Teammate Top 5: Scott Sommerfeld
27 Rob Leever Sierra Nevada/Reliable Racing
28 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing
29 Michael Loftesnes CBRE Racing
30 Anna Stewart Funsport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: James Ruffin
31 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT
32 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles
33 Nathaniel Mckitterick Pen Velo Racing/Summit Bicycles
34 Robert Bell Bell Real Estate Cycling Teammate Top 5: Scott Sommerfeld
35 Sean Lollar Body Concepts
36 Michael Saba CA Technologies Racing
37 Ernie Riley CBRE Racing
DNF Max Hudson ZOCA p/b Halo Sports
DNF Craig Auzenne CBRE Racing
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
2 Tim Davis SJBC
3 Dean Abt Team Oakland Cycling
4 Joseph Foster R4R-Make A Wish
5 Ted Kicey Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
8 Dave Maminski Morgan Stanley Cycling Team Teammate Win: Stanley Terusaki
9 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Stage2
10 Richard Jones CA Technologies Racing
11 Steven Olechny CA Technologies Racing
12 David Puglia CoreTechs Cycling Team
13 Shin Umeda SunPower Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Trethric
2 Richard Jones CA Technologies Racing
3 Timothy O'hara Team Fremont/FFBC
4 Dave Maminski Morgan Stanley Cycling Team
5 J Clifford Sierra Nevada/Reliable Racing
6 L Allen shaw Funsport Bikes Cycling Team
7 Jim Sullivan Davis Bike Club
8 Robert Napieralski 3 Ft. - It's The Law
9 Daniel Tkach CBRE Racing
10 Roderick Gilchrist SJBC
11 Don Grijalva SJBC
12 Doug Matsumoto
13 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Stage2
14 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
15 Rodney Jewett Peninsula Velo Cycling Club
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Stephanie Morris Bell Real Estate Cycling
3 Alexis Dezubiria JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Allie Bollella
4 Vanessa Cairns JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Allie Bollella
5 Trixie Bradley Team Roseville Cyclery
6 Anna Stewart Funsport Bikes Cycling Team
7 Diana Hellman SJBC
8 Rachel Critelli Dolce Vita Freewheel
9 Jill Stone SJBC
10 Donna Keith Team TIBCO II
11 Christina Davis SJBC
12 Shelby Tramel
13 Lilli Safley Ciclistas del Valle
14 Juliette Torres Form+Data p/b Modesto Subaru
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Matheu JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Mary Ellen ash JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
3 Tanya Grossman Los Gatos
4 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
5 Jeanette Haggas RAZZLE DAZZLE
6 Stephanie Morris Bell Real Estate Cycling
7 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Emily Matheu
8 Holly Roberts JAKROO
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Laurie Furman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Kerry Stivaletti
3 Sumer Avila Los Gatos
4 Andrea Atkins CA Technologies Racing
5 Vanessa Cairns JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Kerry Stivaletti
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Alexander SJBC
2 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Sara Stearns Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 3