Log In
La Crosse Omnium Criterium • May 6 2018
Clear, 69 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Warrick Spence
2 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
3 Daniel Casper Donkey Label
4 Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
5 Robert Berry BELGIANWERKX
6 Andrew Webb Diablo Cycling
7 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: Carlos Casali
8 Robert White Lakes Area Physical Therapy
9 Jon Nelson Sioux City Velo
10 John robertson ? Diablo Cycling
11 Michael Woell MBRC/Flanders
12 Chad Weisgram Vision Racing p/b Sanford POWER
13 Bart Hollaren Donkey Label Teammate Top 5: Daniel Casper
14 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
15 Derek Moran Gryphon Velo Racing
16 Chad Dean Neff Cycle Service
17 Frederick Derocher Midwest Orthopedic Specialty Hospit
18 David Redinger Chilkoot Racing
19 Aaron Drevlow
20 Andrew Marolt
22 David Santos Lakes Area Physical Therapy
23 Jon Lester Diablo Cycling
23 Ryan White LAPT CC
23 Clayton Chase Lakes Area Physical Therapy
23 Matt Muyres Donkey Label Teammate Top 5: Daniel Casper
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 11   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Cyclin
2 Samuel Janisch Midwest Orthopedic Specialty Hospit
3 Nick Carter NorthStar Development Cycling
4 Tyler Curtis Spin Racing
5 Ralph Rufo Midwest Orthopedic Specialty Hospit
6 Luke Feuerhelm Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
7 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
8 Richard Grunewald LAPT CC
9 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Nick Carter
10 Eli Keyes Velocause Centraal Cycling
11 Noah Wilson Zubaz Racing
12 Nathan Pawlak Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
13 Chris Stindt Big Ring Flyers
14 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
15 Gordon Hilleque Freewheel Bike
16 Robert Deetz Loon State Cyclists
17 Alex Morton Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
18 Jack Zakrajsek Velocause Centraal Cycling
19 Jacob Glahn
20 Luke Skov
21 Kevin Sidwell Loon State Cyclists
22 Adam Vail
23 Nick Watts Loon State Cyclists
24 Anthony Hilligoss MNJRC
25 Jon Lester Diablo Cycling
26 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
27 Dylan Zakrajsek Velocause Centraal Cycling
28 Mitchell Freund Big Ring Flyers
29 Anthony Corradi Tonka Cycle pb CRAFT
30 Simon Fallai BSB Cycling
31 Jero Bean Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Dalton Collins NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Nick Carter
DNF Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DNF Jordan Konynenbelt Tonka Cycle pb CRAFT
DNF Cole Limpach Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
DNF Nicholas Morison Balance Cycling
DNF Michael Schneider Loon State Cyclists
DNF Eric Staats Brazen Dropouts
DNF Reid Olson Balance Cycling
DNF Joel Beskar Big Ring Flyers
DNF Andrew Lowe MSN PRO COACHING
DNF Samuel Vanden hogen ORA Cycling
DNF Tim Hartung Trek Midwest Team
DNF Brian Sprague Big Ring Flyers
DNF Jordan Holicky SPBRC-Grand Performance
DNF Dominic Howes
Finishers: Cat 3: 45   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
2 Cory Meza
3 Shay Wright
4 Reece Linder
5 Chris Russo Loon State Cyclists
6 Nathan Wentz
7 Markus Anderson Loon State Cyclists Teammate Top 5: Chris Russo
8 Sean Christian
9 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
10 Brad Kopp Loon State Cyclists Teammate Top 5: Chris Russo
11 Henry Hall Donkey Label
12 Jonah Hudson-erdman
13 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket
14 Steven Deckert
15 Nicholas Gomes Quantum Solutions Racing
16 Jae Walters NorthStar Development Cycling
17 Sean Mcnaughtan Lakes Area Physical Therapy
18 Benjamin Kollaja Loon State Cyclists Teammate Top 5: Chris Russo
19 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
20 Dustin Kilness pedal RACING
21 Joe Burbach
22 Nicholas Nelson Kingfield
23 Akash Lucht NorthStar Development Cycling
24 Kevin Sparks Brazen Dropouts Teammate Win: Kyle Russ
25 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Win: Kyle Russ
26 Brody Burnham Spin Devo
27 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
28 Samuel Hancock quantum solutions intelligentsia
29 Barry Voelker Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
30 Stephen Bonneau Great Dane Velo Club (GDVC)
31 Drew Bublitz
32 Colton Bailey Spin Devo
33 James Berg Midtown Cycling
34 Adam Koenig Diablo Cycling
DNF Matt Denis Ames Velo
DNF Logan Hoggatt
DNF John Klem
DNF Ethan Peterson NorthStar Development Cycling
DNF Tyler Greenwaldt
DNF Jack Brandvold Donkey Label
DNF Ryan Jones
Finishers: Cat 4: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Olsen
2 Brian Burns Big Ring Flyers
3 Chris Iverson Big Ring Flyers
4 Jamani Bergh Brazen Dropouts
5 Vince Susa
6 Jordan Roby
7 Kyle Everetts
8 Scott Cichosz
9 Joe Gajewski
10 Ethan Armbruster Kingfield
11 Brian Headlee Big Ring Flyers Teammate Top 5: Brian Burns
12 Robert Stieber
13 John Bessey Diablo Cycling
14 Tanner Olek Big Ring Flyers Teammate Top 5: Brian Burns
15 Lee Zettler
16 Jake Spaude University of Wisconsin - Stevens P
17 Alex Bourgeault NorthStar Development Cycling
18 Corey Burton Big Ring Flyers Teammate Top 5: Brian Burns
19 David Nest Big Ring Flyers Teammate Top 5: Brian Burns
20 Logan Moore Diablo Cycling
21 Jacob Blumer
22 Patrick Ellis
23 Anthony Hoak
24 Kyle Kargel
25 Andrew Ernst LAPT CC
26 David Oachs
27 Ben Macioszek
28 Kyle Pierson University of Wisconsin-Platteville
29 Eric Prilipp
30 Emiel Pastijn Velocause Centraal Cycling
31 Brad Geers
32 Jesse Steinhoff
33 Sam Drangeid University of Wisconsin - Stevens P
34 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
35 Mark Metzler
36 Drake Harrington NorthStar Development Cycling
DNF Phillip Sime US Military Endurance Sports
DNF Elias Macias Hollander Benelux Racing
DNF Adam Mesman Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 5: 34   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Heinlein iii Borah Factory Racing
2 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels
3 Eric Hill Project Echelon Racing
4 Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
5 Levon Kalemkiarian Donkey Label
6 Chris Anderson Borah Factory Racing Teammate Win: John Heinlein iii
7 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Top 5: Macen Vanallen
8 Jim Maddock xXx Racing
9 Alec Porter SPBRC-Grand Performance
10 Benjamin Anderson University of Iowa Heart and Vascul
11 Erik Rogelstad Loon State Cyclists
12 Joe Goettl Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Top 5: Macen Vanallen
13 Chad Weisgram Vision Racing p/b Sanford POWER
14 Henry Lutz Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac
15 Michael Morehead Loon State Cyclists
16 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: Jadon Jaeger
17 Matt Muyres Donkey Label Teammate Top 5: Levon Kalemkiarian
18 Nicholas Kimpton MBRC/Flanders
19 Brandon Krawczyk Borah Factory Racing Teammate Win: John Heinlein iii
20 Bart Hollaren Donkey Label Teammate Top 5: Levon Kalemkiarian
21 Thomas Olek Big Ring Flyers
22 Michael Woell MBRC/Flanders
23 Adam Ventling Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Top 5: Macen Vanallen
24 Chris Stevens Big Ring Flyers
25 Stephen Wagstaff Project Echelon Racing Teammate Top 5: Eric Hill
26 Andy Keogh Donkey Label Teammate Top 5: Levon Kalemkiarian
27 Erik Loberg MBRC/Flanders
28 Leif Byrge-liebig
DNF Randy Reichardt Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Top 5: Macen Vanallen
DNF Peter Oien
DNF Chris Wiatr Team Bicycle Heaven
DNF Kevin Limpach Nebraska Medicine Cycling Team
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorenson
2 Tom Puzak
3 Chris Russo Loon State Cyclists
4 Jacob Beissel Balance Cycling
5 Ryan Jones
6 Jason Bernstein NorthStar Mentors
7 Ryan Lipski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Jared Chelf
9 Mike Ivancic KCBC Racing
10 Nelsen Wahlstrom
11 Jeff Breit
12 Michael Slavics ChristianCycling Twin Cities
13 John Lutz Midwest Orthopedic Specialty Hospit
14 Jason Bentley Brazen Dropouts Cycling Team
15 Christopher Hubbuch Brone's Bike Shop
16 Attila Kovacs
17 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
18 Jesse Young
19 Kris Endicott
20 Timothy Reinhardt BSB Cycling
21 Mark Mehler BSB Cycling
22 Jay Johannsen PSIMET Racing
23 Jp Sedita Team ADHD America
24 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
25 Kenneth Bayliss Midtown Cycling
26 Erik Pueschner
DNF John Coyle Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Andrew Hudacek SPBRC-Grand Performance
DNF James Berg Midtown Cycling
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Donkey Label
2 John Riley Trek Midwest Team
3 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
4 Brad Wessman Borah Factory Racing
5 Tom Gunderson Chilkoot Velo
6 Jeffrey Evanson
7 Mark Halvorson Borah Factory Racing Teammate Top 5: Brad Wessman
8 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
9 Kent Mcdaniel
10 Mike Stensrud
11 David Olejniczak
12 Gregory Goblirsch
13 Stuart Benson Chilkoot Racing
14 William Kuster
15 Jason Engle
16 Joe Treleven
17 Thomas Bendson Borah Factory Racing Teammate Top 5: Brad Wessman
18 Eric Castren Chilkoot Racing
19 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
20 James Whittaker GP Velotek
21 John Dunn
22 Barney Sheafor Trek Midwest Team Teammate Top 5: John Riley
23 James Goblirsch
DNF Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brody Burnham Spin Devo
2 Jack Carter NorthStar Development Cycling
3 Henrique Lowe Velocause Centraal Cycling
4 Scott Wass NorthStar Development Cycling
5 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
6 Vincent Ramirez NorthStar Development Cycling
7 Hamilton Reinbold Team ADHD America
8 Koen Prenzlow NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Jack Carter
9 Ben Kowalczyk Velocause Centraal Cycling Teammate Top 5: Henrique Lowe
10 Dominic Barkeim NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Jack Carter
11 Taylor Roberts
12 Henry West Kenosha Kutters
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Flinton Team Wisconsin
2 Ian Tweedie Velocause Centraal Cycling
3 Yassine Nadir NorthStar Development Cycling
4 Owen West Kenosha Kutters
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamani Bergh Brazen Dropouts
2 Emiel Pastijn Velocause Centraal Cycling
3 Byrne Dobrient Brazen Dropouts Teammate Win: Jamani Bergh
4 Anthony Mika MNJRC
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Church Spin Devo
2 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling
3 Brody Page
4 William Schissel Spin Devo Teammate Win: Nolan Church
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Becky Phelps Kingfield
2 Lily Ensign
3 Eleanor Thermansen Kingfield Teammate Win: Becky Phelps
4 Victoria Servetas University of Minnesota Cycling - T
5 Caroline Gagne Birchwood/GIS
6 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
7 Jill Beskar
8 Lauren Weigel Spin Devo
9 Erika Peterson NorthStar Development Cycling
10 Jennifer Mettler NorthStar Development Cycling
11 Emy Everhart Synergy
12 Sally Lester Diablo Cycling
13 Melissa Gomes Quantum Solutions Racing
14 Sherry Berde townsend NorthStar Development Cycling
15 Ragan Weigel Spin Devo
16 Kerrie Bernstein
17 Loralee Zywiec Big Ring Flyers
18 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
19 Avery Goebel Central Junior Cycling Devo
DNF Veronica Hudacek SPBRC-Grand Performance
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Karagianis THE METEOR // INTELLIGENTSIA
2 Nicole Mertz Velo Classic p/b Stan's NoTubes
3 Carlyn Jackson Orion Racing p/b Borah Teamwear
4 Jeannie Kuhajek PSIMET Whisper
5 Christin Stuschka Orion Racing p/b Borah Teamwear
6 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul
7 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
8 Molly Clark
9 Summer Gilbert
10 Anya Malarski Zubaz Racing
11 Jessica Wangsness The Fix Studio
12 Jodie Prestine Velo Femmes Racing
13 Kathryn Goffin Iowa City Cycling Club
14 Gabrielle Russell Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
15 Suzie Goebel Two Wheeler/Specialized
16 Marianne Melling GP Velotek
17 Bonnie Donzella THC
18 Cheryl Barker Girl Fiend Cycling Team
19 Carol Seipp Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
20 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
21 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
22 Anna Affias
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
2 Danielle Hurt Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Lilly Ferguson
3 Avery Goebel Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Lilly Ferguson
4 Lucy Foss Kenosha Kutters
5 Olivia Schissel Spin Devo
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lester Diablo Cycling
2 Ashtyn Limpach Nebraska Medicine Cycling Team
3 Kensa Koeppen Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johanna Craig Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Weigel Spin Devo
2 Ragan Weigel Spin Devo Teammate Win: Lauren Weigel
3 Caelyn Bailey Spin Devo Teammate Win: Lauren Weigel
4 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo
5 Macy Lester Diablo Cycling
Finishers: Cat 4: 5