Log In
The Tour of St. Louis presented by Urban Chestnut Brewery - Crit • Mar 24 2019
Partly Cloudy, 57 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Coleman Phoenix Fitness and Training
2 Jeffrey Johnson INTENT
3 Tim Smith The Cannonball-Hub Racing Team
4 Hassan Najfi INTENT Race Team
5 Jonathan Hanahan The Cannonball-Hub Racing Team
6 Luke Feuerhelm
7 Mark Pavlovcik ABD Cycling Team
8 Kevin Collins
9 Matthew Hynes Pastaria - Big Shark Racing Team
10 Jafet Torres Team Veloz
11 Hayden Fox Andrie Junior Development Team
12 William Zoughaib Quantum Racing Development presente
13 Shay Wright
14 Kurt Druffel Waukesha Animal Hospital Cycling
15 Jack Thornburg Bonkers Cycling
16 Zachary Tucker
17 Matt Ampleman Yale University
18 Lanier Ash
19 Brian Grace Big Tree Cycling
20 Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b nine13sports
21 Nicholas Gomes Quantum Racing Development presente
22 Wayne Sletten xXx Racing
23 Ethan Wilson PSIMET Racing
24 Jp Slosar The Cyclery Racing Team
25 Luke Skov
26 Bryan Barts The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Top 5: Tim Smith
27 Devin Handler Pastaria - Big Shark Racing Team
28 Zachary Slavens Team Veloz
29 Cayden Whitehill
30 Carlos Bernabe Team Veloz
31 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Will Coleman
32 Damien Garrels Pastaria - Big Shark Racing
33 James Reed
34 Chris Miller The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Top 5: Tim Smith
35 Jason Cogan
36 Samuel Hancock Quantum Racing Development presente
37 Matt O'connor Maplewood Bicycle St. Louis
DNF James Klages Pastaria - Big Shark
Finishers: Cat 3: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Wyrick Phoenix Fitness and Training
2 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
3 Patrick Dunn Team Heroes
4 Brody Burnham NorthStar Development
5 Dane Jackson
6 Kyle Farmer Pastaria - Big Shark Racing Team
7 Hayden Zenor Quantum Racing Development presente
8 Brian Gainer
9 Thomas Palazzolo The Cyclery Racing Team
10 Atticus Jones The Cannonball-Hub Racing Team
11 Marvin Maya
12 Tom Frisella Maplewood Bicycle St. Louis
13 Asa Child Dogfish/Team Noah
14 Joe Scherrer Pastaria - Big Shark Racing Team
15 Matt Miller Bike Surgeon Cycling built by The K
16 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Nathan Wyrick
17 Jared Dickerson Bike Surgeon Cycling built by The K
18 Christian Schoonover University of Missouri-Columbia
19 Andi Zekthi
20 Brandon Lee
21 Michael Yost Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Nathan Wyrick
22 Stephen Finch
23 Patrick Woodling
24 Brad Attebury Schellers Evansville Racing Team
25 Brian Marsoun
26 David Rosen The Cannonball-Hub Racing Team
27 Steven Burkett The Cannonball-Hub Racing Team
28 Luther Gulseth
29 Jeremy Ruegg
30 Todd Pulvirenti The Cyclery Racing Team
31 Tyler Greenwaldt
32 Daniel Burton Bike Surgeon Cycling built by The K
33 John Helvey
34 Kevin Huang Team Veloz
35 Jeremy Roberts SBR Quantum Racing
36 Andrew Dettmer SBC Cycling
37 Charles Givens SBC Cycling
38 Rodolfo Villalvir
39 Robert Kusterer Pastaria - Big Shark Racing Team
DNF Brian Shelton Rise Above Cycling
Finishers: Cat 4: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Leake
2 Jeff Decker
3 Tyler Bartley
4 David Marlow Pastaria Big Shark
5 Kevin Horner
6 Matthew Mitchell Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
7 Ryan Cox Bloomington Cycle Racing Team
8 Michael Deal The Cannonball-Hub Racing Team
9 Derrick Boyd SLF Motion
10 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor
11 Andi Zekthi
12 Dustin Weida Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
13 Nick Niemeyer
14 Austin Kelley
15 Nicholas Trusso
16 Drew Wieland
17 Julian Mejia
18 Jeremy Davis
19 Brian Kukla
20 Nathan Zollman Harvest Racing-Trek
21 Matt Miller Bike Surgeon Cycling built by The K
22 Aaron Chisum
23 Michael Morales
24 Karl Repay Trek-Verge Racing
25 Sean Sowell
26 Timothy Phillips US Military Endurance Sports
27 Patrick Woodling
28 Simon May
29 Stuart Johnson Springfield Brewing Company
30 Bradley Iberg
31 John Tharp
32 Charles Givens SBC Cycling
33 Ryan Hanahan
34 Curtis Baldwin Bloomington Cycle Racing Team
35 Brian Lucero Team Veloz
36 Thomas Krausz
37 Nicolas Mutis Velo Force
38 Scott Joyce Bloomington Cycle and Fitness
39 John Helvey
40 Anthony Repay Trek-Verge Racing
41 Duc Ngo
42 Alexander Whitrock Bike Surgeon Cycling built by The K
43 Joe Slavich
44 David Osipov
45 William Harris Bike Surgeon Cycling built by The K
46 Michael Kemmis
47 Rodolfo Villalvir
48 Charles Smith
49 Damien Johnson
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 28   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert White ABD Cycling Team
2 Joshua Carter NGCA Elite p/b Tyler Perry Studios
3 Mark Murawski Gateway Cycling Club
4 David Koonce Texas Roadhouse Cycling Team
5 Keith Guilford The Cyclery Racing Team
6 Rick Schopp INTENT
7 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
8 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
9 Norman Zellers
10 Andrew Anderson Polish & Slavic FCU International C
11 Brian Koscielski Dogfish/Team Noah
12 Brian Thieme Maplewood Bicycle St. Louis
13 Mike Bobelak
14 Dennis Koscielski Dogfish/Team Noah
15 T David cummings Gateway Cycling Club Teammate Top 5: Mark Murawski
16 Michael Deal The Cannonball-Hub Racing Team
17 Chris Hulse
18 Peder Hulse Dogfish/Team Noah
19 Patrick Finley Momentum Racing LLC - MO
20 Brian Wingbermuehle Dogfish/Team Noah
21 Damien Garrels Pastaria - Big Shark Racing
22 Christian Verry Gateway Cycling
23 Brian Barks
24 Ryan White
25 Christopher Martel Gateway Cycling Club Teammate Top 5: Mark Murawski
26 Michael Kutz Dogfish/Team Noah
27 Daniel Burton Bike Surgeon Cycling built by The K
28 Clayton Chase ABD Cycling Team Teammate Win: Robert  White
29 Jonathan Bell
30 Bradley Wright SBC Cycling
31 Theodore Araneta Pastaria - Big Shark Racing Team
32 Jason Bernstein Zealous Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
2 Darin Marlow Pastaria - Big Shark Racing Team
3 Steven Burkett The Cannonball-Hub Racing Team
4 Bernd Faust
5 Geoff Heitke BSB Cycling
6 Marc Monjauze
7 David Matheny Schellers Evansville Racing Team
8 Edwin Green Team Nebo Ridge
9 Barry Bean
10 Lenny Jones The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Top 5: Steven Burkett
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Rotherham Marian University
2 Imraan Gasant Marian University Teammate Win: Thomas Rotherham
3 Cole Mcdicken Marian University Teammate Win: Thomas Rotherham
4 Conrad Keglowitsch Marian University Teammate Win: Thomas Rotherham
5 Nathaniel Ganger Marian University Teammate Win: Thomas Rotherham
6 Daniel Cherenson Washington University in St Louis
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Gonzalez Marian University
2 Matthew Harrison Marian University Teammate Win: Juan Gonzalez
3 Joshua Elz Lindenwood University
4 Calhan Norman Lindenwood University
5 Alexander Dickerman University of Missouri-Columbia
6 Daniel Nesbitt Marian University Teammate Win: Juan Gonzalez
7 Joe Schnapp Lindenwood University Teammate Top 5: Joshua Elz
8 Ricardo Ramirez Marian University Teammate Win: Juan Gonzalez
9 Hans Ajieren Purdue University
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chandler Ballard pepper Marian University
2 Jonathan Bauer Purdue University
3 Maxim Lunin University of Illinois at Urbana-Ch
4 Juan Carlos gonzalez navarro Marian University Teammate Win: Chandler Ballard pepper
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Zenor Quantum Racing Development presente
2 Julian Mejia
3 Rowan Child Velo Childeric
4 Nolan Church Spin Development Race Team
5 Cooper Bernstein Spin Devo
6 Brock Hessenius Central Junior Cycling Devo
7 Matthew Hancock Quantum Racing Development presente Teammate Win: Hayden Zenor
8 Dante Thompson
9 Caleb Weiland Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Voytek Glinkowski
2 Daniel Stutts Velo Force
3 Chuck Pass Velo Force
4 Thomas Hawley Schellers Evansville Racing Team
5 Dennis Lilly Velo Force
DNF Joe Switzer
DNF Michael Kurtz
DNF Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Abt xXx Racing
2 James Gillum Texas Roadhouse Cycling Team
3 Hunter East Kentucky Flyers Cycling Inc
4 Chris Harre Pastaria - Big Shark Racing Team
5 Tracy Smith
6 Brendon Hale Jimmy Jack's
7 Mike Rickey Intelligentsia Coffee
8 William Franzen
9 Patrick Gribbon Gateway Cycling Club
10 Guillermo Garsed Dogfish/Team Noah
11 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: James Gillum
12 Gregory Olsen
13 Andy Hunsaker Gateway Cycling Club
14 Scott Shaw The Cyclery Racing Team
15 Dan Young Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Chris Harre
16 Dennis Lilly Velo Force
17 Pierre Dimaggio
18 David Matheny Schellers Evansville Racing Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Gomes Lindenwood University
2 Cameron Riches Marian University
3 Hayden Strong Marian University
4 Cade Bickmore Marian University
5 Tyler Curtis Lindenwood University Teammate Win: Austin Gomes
6 Ean Pugh Marian University
7 Eli House Marian University Teammate Top 5: Cameron Riches
8 Ian Mcshane Marian University Teammate Top 5: Cameron Riches
9 Brad Green Marian University Teammate Top 5: Cameron Riches
10 Bryan Burpee Marian University Teammate Top 5: Cameron Riches
11 Hugo Scala Marian University Teammate Top 5: Cameron Riches
12 Justin Bird Lindenwood University Teammate Win: Austin Gomes
13 Justin Butsavage MARIAN UNIVERSITY CYCLING Teammate Top 5: Cameron Riches
14 Lucas Kalbfell Lindenwood University Teammate Win: Austin Gomes
15 Konrad Witt Lindenwood University Teammate Win: Austin Gomes
16 Nathaniel Schoonover Lindenwood University Teammate Win: Austin Gomes
17 Hugh Gill Lindenwood University Teammate Win: Austin Gomes
18 Jonah Meadvancort Lindenwood University Teammate Win: Austin Gomes
19 Michael Hemmerlin Marian University Teammate Top 5: Cameron Riches
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hogan Sills Texas Roadhouse Cycling Team
2 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Cyclin
3 Spencer Seggebruch Pastaria - Big Shark Racing Team
4 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Hogan Sills
5 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels
6 Robert White ABD Cycling Team
7 Jake Buescher xXx Racing
8 Jim Maddock Northwestern University
9 Zachary Scharnhorst Bike Surgeon Cycling built by The K
10 David Koonce Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Hogan Sills
11 Devin Clark Pastaria - Big Shark Racing
12 Igor Shvytov xXx Racing
13 John Woods
14 Mark Zisser Maplewood Bicycle St. Louis
15 Ross Tuneberg xXx Racing
16 William Bobrow Better Cycling of Louisville Inc
17 Dustin Morici Sammy's Racing
18 Jacob Slosar SBR Quantum Racing
19 Leo Smith Maplewood Bicycle St. Louis
20 Jordan Miller Olathe Subaru Cycling
21 Steven Bromiel INTENT
22 Derek Christison Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
23 Lucas Guyton FitWave PB ELITE HEALTH SYSTEMS
24 Ryan O'boyle Project Echelon Racing
25 Ryan White
26 Ian Borella Maplewood Bicycle St. Louis
27 Justin Hopkins
28 Samuel Janisch Velocause Centraal Cycling
29 Scott Ogilvie Rise Above Cycling
30 Conner Bernstein Debondt Verandas
31 Stephen Wagstaff Project Echelon Racing
32 John Fratinardo
33 Chris Harre Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
34 Clayton Chase ABD Cycling Team
35 Daniel Breuer xXx Racing
36 Andrew Lang Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
37 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
38 Scott Williamson Olathe Subaru Cycling
39 Evan Blankenship Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
40 Craig Cooper Pastaria - Big Shark Racing
41 Robert Varner Rise Above Cycling
42 Kent Woermann
43 Joshua Carter NGCA Elite p/b Tyler Perry Studios
44 Chris Cleeland Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Spencer Seggebruch
45 Aaron Baker
46 Harvey Lewallen iv Bike Surgeon Cycling built by The K
DNF Ian Seibert Quantum Racing Development presente
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 24   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlyn Agnew Brazen Dropouts Cycling Team
2 Kayla Clemons BSB Cycling
3 Ashley Miller Goldenrod Pastries CX
4 Sarah Schuetter
5 Leah Dematta Dogfish
6 Shannon Wright
7 Micah Mason Lindenwood University
8 Hannah Landman University of Michigan-Ann Arbor
9 Francesca Stubbins
10 Birgit Morris Marian University
11 Toni Cabezas Elektra Racing
12 Sally Landham Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
13 Lauren Weigel Donkey Label
14 Elizabeth Vermann Billy Goat Bicycles
15 Katherine Wood BSB Cycling Teammate Top 5: Kayla Clemons
16 Linnea Benson Marian University
17 Olivia Reeve Washington University in St Louis
18 Brianne Guilford GP VeloTek
19 Elizabeth Callison University of Michigan-Ann Arbor
20 Redensek Veronika
21 Heather Pickey Phoenix Fitness and Training
22 Melissa Gomes Lindenwood University
23 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training
24 Ragan Weigel Donkey Label
25 Marda Kaiser rehnelt Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
26 Leigh Ruston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
27 Makenna Seghers
28 Janette Barber
29 Judy Slosar The Cyclery Racing Team
30 Amie Miller Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
31 Jessica Welton
32 Claire Reeves Marian University
33 Kerrie Bernstein Zealous Racing
34 Mary Ann Sedor INTENT
35 Lory Cooper
36 Heather Patton The Cyclery Racing Team
DNF Yelyzaveta Basan Lindenwood University
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 16   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Church Spin Development Race Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Weaver LA Sweat
2 Amy Mcclintock Pastaria - Big Shark Racing Team
3 Britta Siegel
4 Hannah Shell DNA Pro Cycling Team
5 Marissa Carter Team Mack Racing
6 Jennifer Rife Orion Racing p/b Borah Teamwear
7 Stacy Bragg Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Top 5: Amy Mcclintock
8 Lauren Wiscomb Comrade Cycles Racing
9 Molly Vetter-smith
10 Raylyn Nuss
11 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alijah Beatty Marian University
2 Samantha Runnels Lindenwood University
3 Emma Swartz Marian University Teammate Win: Alijah Beatty
4 Annika Teschke Lindenwood University
5 Laurel Rathbun Marian University Teammate Win: Alijah Beatty
6 Marta Morris Marian University Teammate Win: Alijah Beatty
7 Mikaela Toloday Marian University Teammate Win: Alijah Beatty
8 Katherine Santos Marian University Teammate Win: Alijah Beatty
9 Rachel Cross Marian University Teammate Win: Alijah Beatty
10 Hannah Mcdade Marian University Teammate Win: Alijah Beatty
DNF Renee Dykstra Lindenwood University Teammate Top 5: Samantha Runnels
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3