Log In
Modesto Road Race • May 21 2017
Clear, 90 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Giles Schnur Racing
2 Robert Terra Williams Cycling
3 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
4 David Grundman SquadraSF p/b Terun
5 Dean Laberge Peet's Coffee Racing
6 Craig Nunes Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
7 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
8 Christopher Craig Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
9 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
10 Travis Keeney TMB Development p/b Equator
11 Adam Ocamb Team Simple Green
12 Robert Lander AMain Cycling Team
13 Adam Naguib TMB Development p/b Equator
14 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
15 Troy Porter Palmer Cycling
16 Will Brickler Unattached
17 Michael Cordova Chico Cycling Team
18 Elle Anderson Elle Anderson Racing
19 Charlie Velez Data Driven Athlete Racing
20 Taylor Kring NCCF/ Team Specialized Juniors
21 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
22 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
DNF Peter Smith TMB Development p/b Equator
DNF Fergus Tanaka AMain Cycling Team
DNF Raul Arias j.r. Squadrasf P/B Terun Teammate Top 5: David Grundman
DNF William Myers Herbalife p/b Marc Pro - Narure's B
DNF Kyle Glerum Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
DNF Brian Zimny Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Graetz Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator
3 Erik Schiller SunPower Racing
4 Emmett Smith
5 Douglas Schaller A Bloc Racing
6 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Bike R
8 Yatwah Mitchell Sierra Nevada/Reliable Racing
9 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Richard Graetz
10 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
11 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
12 Jeroen Post Davis Bike Club Race Team
13 Wesley Miyamura Limitless Cycling
14 Anton Vynogradenko Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Richard Graetz
15 Michael Kurnik TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Travis Mceuen
16 Kaito Clarke SJBC
17 Aaron Casados Form & Data
18 Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Richard Graetz
19 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Richard Graetz
20 Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Richard Graetz
21 Kyle Erickson
DNF Kevin Schell Davis Bike Club Race Team
DNF Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Richard Graetz
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddy Bach
2 Chris Midkiff Chico Cycling Team
3 Pete Carolan Olympic Club
4 Tom Van pelt TMB Development p/b Equator
5 Peter Coffman
6 Lyubomir Grigorov SquadraSF
7 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Aidan Mcneil NCCF Team Specialized
9 Cj Mooneyham Form + Data p/b Mercedes Benz of Mo
10 Jonah Kellogg Woodcreek High School/Roseville Cyc
11 Jacob Jordan TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Tom Van pelt
12 Stuart Collett CA Technologies Racing
13 Daniel Regua SJBC
14 Gilbert Marquez
15 John Brose Funsport Bikes Cycling Team
16 Charles Ho Lost Dog Cycling
17 Dylan Glatt Cognitionracing
18 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Tom Van pelt
19 Joshua Young
20 Tommy Perkins JAKROO presented by Chrome Industri
21 Brandon Barragan
22 Carlos Villarreal
23 Carlos Torres Roseville Cyclery
24 Bryan Clovis Fun Sports
25 Adam Stansbury Folsom Bike/Trek
26 Glenn Smith Cognition
27 James Grady TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Tom Van pelt
28 Eric Hardrath
29 Charlie Rimkus CA Technologies Racing
30 Marco Lei TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Tom Van pelt
31 Devin Armstrong
32 Bryce Overy Alto Velo - Sunpower Racing
33 Joshua Tikhonoff
34 John Owen Sierra Institute
DNF Will Farino TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Tom Van pelt
DNF Paul Mc kenna Team Genesolve
DNF Jordan Ramirez
DNF Zach Rotblatt
DNF Alex Wang Jakroo Chrome
DNF Santiago Campos SWIFT RACING
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble Olympic Club
2 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
3 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Brian Brown Folsom Bike/Trek
5 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
6 Erik Camacho ThirstyBear p/b Akamai
7 Alvaro Mosquera
8 Matthew Accarrino
9 Nick Eslinger
10 Lucas Paz KaiVelo Racing
11 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
12 Omir Torres Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
13 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jason Grefrath
14 Ben French Revs Road Race p/b Kinetic Cylcles Teammate Top 5: Richard Gabel
15 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
16 Ted Toribio Folsom Bike
DNF Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oto Slavos SquadraSF p/b Terun
2 Michael Jones Team Fremont/FFBC
3 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
4 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
5 Rozel Tupaz CBRE Racing
6 Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA
7 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
8 Albert Lehman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Bachman
9 Daniel Ayres Off the Front Racing
10 Philip Barros Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
11 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
12 Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Victor Loh Cognition Racing
14 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Bachman
15 Ben Rizzo Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Jason Roth
16 L Allen shaw Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Bachman
17 Renzo Bernales Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Jason Roth
18 Dominic Cofresi
19 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
2 Christopher Baker Team Specialized/Touchstone Racing
3 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
4 Alex Holtz Team Specialized/Touchstone Racing
5 Michael Sayers C360R Cycling Team
6 Joseph Staron Team Specialized/Touchstone Racing
7 Yutch Cowhie Michael David Winery Cycling Team
8 Jason Fritz Morgan Stanley Cycling Team
9 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team
10 Shaun Bagley CoreTechs Cycling-TwT
11 Richard Nichols R4R-Make A Wish
12 Raymond Rodriguez Mikes Bike
13 Kevin Baker Chico Cycling Team
14 Andrew Adelman CoreTechs Cycling -TwT
15 Andrew Nevitt CoreTechs Cycling Team - TwT
16 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
17 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team
18 Ken Calender Don Chapin/Monterey Bay Race Team
19 Joseph Foster ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jerome Nadel
20 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jerome Nadel
21 Sean Smith CA Technologies Racing
22 Lance Haag ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jerome Nadel
23 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling - TwT
24 Chris Courtney Unattached
25 Todd Munk SJBC
26 Guy Van natta Core Techs Cycling-TwT
27 Mike Vomund CA Technologies Racing
28 Rick Lawton R4R-Make A Wish
29 Ronald Reade Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Michael O'rourke
30 Kevin Davidson CA Technologies Racing
31 Phil Tercero Coretechs
32 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Jerome Nadel
33 Jason Cruser R4R - Make A Wish
34 Daryl Hemenway CoreTechs TWT
35 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team - TwT
36 John Schiefer CoreTechs Cycling TwT
DNF Darryl Smith R4R-Make A Wish
DNF George Fuentes VBZ Cycling Team
DNF Scott Derdenger Divine Electric Norcal
DNF Jeffrey Galland Chico Cycling Team
DNF Rolland Jurgens CA Technologies Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 25   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Lewis
2 Jonathan Orban third pillar
3 Craig Auzenne CBRE Racing
4 Minh Nguyen Kovarus/Wells Fargo Team
5 Benjamin Clarke SJBC
6 Rj Laffins Chico Cycling Team
7 Anthony Brantley
8 Billy Opsal Kovarus / Wells Fargo Racing Team
9 Norbert Kappel SJBC Teammate Top 5: Benjamin Clarke
10 Robert Shirley Bell Real Estate Cycling Team
11 Albert Coble
12 David Mehl Folsom Bike/Trek
13 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
14 Val Encomio Funsport Bikes
15 Scott La perle CBRE Racing Teammate Top 5: Craig Auzenne
16 John Kekuewa Funsport Bikes Cycling Team
17 Cameron Mclaughlin squadrasf
18 Kenneth Hebenstriet Fun sport bikes cycling team
19 Tom Kopshever
20 Steve Owens ABRT
DNF Patrick Peters Body Concepts
DNF Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
DNF Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Muegge Sierra Nevada/Reliable Racing
2 Butch Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing Teammate Win: Tracy Muegge
3 Rob Maheu SJBC
4 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
5 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Douglas Gonda 3Ft - It's The Law
7 Mark Carson CBRE Racing
8 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law
9 Christophe Butterworth Not attached
10 Matthew Trethric Hammer Nutrition 53/11
11 Brian Mcandrews ThirstyBear p/b Akamai
12 West Kurihara Team Fremont/FFBC
13 Gregg Marioni Clean Power Cycling pb TESLA
14 Phillip Heiman Colavita Racing/ Inc/Colavita-Norca
15 Douglas Knox Velo Pasadena Team
16 Fred Garcy Unattached
DNF Steven Grusis Off The Front Racing Team
DNF Pete Schoenenberger Funsport Bikes Cycling Team
DNF Dean Abt Team Oakland Cycling
DNF Stephen Blakemore BRE
DNF Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law
DNF Robert Napieralski
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
3 Rachel Critelli SheSpoke Racing
4 Natalie Jackson Thirsty Bear p/b Akamai
5 Haley Nielsen SheSpoke Racing
6 Diana Hellman SJBC
7 Rachelle Ortega JL Velo Cycling p/b The FreeWheel Teammate Win: Heather Mcdonald
8 Jennifer Marchini Breakaway Women's Racing p/b Kineti
9 Amber Pearson Rio Strada Racing
10 Janene Ostrow
11 Monica Holt CoreTechs Staffing
12 Ann Stuart JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Heather Mcdonald
13 Vanessa Baumann Wells Fargo/Kovarus
14 Adelle Hintz SheSpoke Racing Teammate Top 5: Rachel Critelli
15 Christina Davis SJBC
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Hulse Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
2 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle Teammate Win: Lisa Hulse
4 Sumer Avila Los Gatos Bicyle Racing Club
5 Sara Liebert Cycle Sport-Specialized p/b Muscle Teammate Win: Lisa Hulse
6 Gale Derosa JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
7 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Allie Bollella
Finishers: Cat 2: 7