Log In
Davis Bike Club 4th of July Criterium • Jul 4 2017
Clear, 86 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Chadwick Team City Racing
2 Felix Silbelus Tieni Duro Junior Cycling
3 Cooper S downing
4 Toby Bodden Tieni Duro Juniors
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Kellogg We Tri
2 Creighton Gruber Team Swift
3 Jeremiah Backman Team City Sacramento
4 Dominic Pollizzi WeTri Triathlon Team
5 Jonas Crean Team Swift
6 Joshua Cagney WeTri Triathlon Team
7 Jacob Gorman Limitless Cycling
8 Anthony Marengo WeTri Teammate Win: Jonah Kellogg
9 Finn Thomsen Davis Bike Club Junior Race Team
10 Micah Ancell tieni duro
11 Henry Chadwick Team City Racing Teammate Top 5: Jeremiah Backman
12 Decker Krogh ol' Republic / Sierra Express
13 Brandon Rapp SJBC
14 Charlie English
15 Jamie Hays
16 Cooper S downing
DNF Toby Bodden Tieni Duro Juniors
DNF Evan Opsal Opsal Sport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fraser Burch Tieni Duro
2 Colin Ellsworth Davis Bike Club Race Team
3 Joel Hammond Chico Cycling Team
4 Andrew Mathiesen
5 Jeremy Pond Rocklin Endurance Sports/Limitless
6 Preston Dougherty Davis Bike Club Juniors Race Team
7 Konnor Van worth The Hub Racing Team
8 Esteban Ramirez Team Swift
DNF Logan Becker
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Beaumier
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Mceuen TMB Development P/B Equator Coffee
2 Isaiah Oliver
3 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
4 Erik Schiller SunPower Racing
5 Dennis Kwon
6 Zane Jensen
7 Jared Kukura SDBC/Emerald Textiles
8 Cameron Walker Team mikes bikes equator/coffee
9 Emmett Smith Pen Velo Racing
10 Matthew Axford Rio Strada
11 Matthew Accarrino
12 Chris Levins
13 Creighton Gruber Team Swift
14 Aaron Gouw Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Will Kanz
15 Alexander Yermolovich PenVelo
16 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Will Kanz
17 Sam Quinby Davis Bike Club Elite Team
18 Joshua Tipton Rio Strada Racing
DNF Jungho Kim TMB Development p/b Equator
DNF Julien Schaller SunPower Racing Teammate Top 5: Erik Schiller
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremie Showa UC Davis Triathlon
2 Javier Acosta Jakroo
3 Devin Armstrong Michael David Winery
4 Peter Coffman
5 Ian Jonsson Michael David Winery Racing Team
6 Colin Ellsworth Davis Bike Club Race Team
7 Edwin Park Stanford University
8 Connor Wright Sierra Cyclesmith
9 Matthew Santillan CBRE Racing
10 Barry Obrien Pen Velo / Summit Bicycles
11 Jeremiah Backman Team City Sacramento
12 Joe Kruegel Ol' Republic / SERT
13 Nicholas Seaton Sierra Nevada/Reliable
14 John Wasserman SunPower Racing
15 Brandon Barragan TMB Dev
16 Jacob Gorman Limitless Cycling
17 Tommy Perkins JAKROO Racing
18 Esteban Ramirez Team Swift
19 Jordan Miller Sierra Nevada Racing
20 Samuel Price Davis Bike Club Race Team
21 Jeremy Pond Rocklin Endurance Sports/Limitless
22 John Hill
23 Marcos Marrero TB143
24 Jacob Lin Davis Bike Club Race Team
25 Benjamin Alto Davis Bike Club race team
26 Mark Guadagni St. Mary's College
DNF Paul Salisbury SNR
DNF Jhenrick James dadula peninsula velo/ summit bicycle raci
DNF Daniel Feinberg Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Mott Folsom Bike
2 Jonah Kellogg We Tri
3 Alexander Infantino
4 Corey Doman Team Mike's BIke p/b Equator Coffee
5 Pelle Hoek
6 Michael Roberts Ol' Republic / SERT
7 Jeff Debrito Davis bike club
8 Konnor Van worth The Hub Racing Team
9 Preston Dougherty Davis Bike Club Juniors Race Team
10 Tre-buh Starr Ca Technologies
11 Finn Thomsen Davis Bike Club Junior Race Team
12 Isaac Ligocki
13 Alton Pagenkopf
DNF Aidan Tronnes
DNF Kevin Salk Big Orange
DNF Marcus Cheek
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
2 Chris Coble The Olympic Club
3 David Grundman Squadra SF p/b Terun
4 Michael Sayers c360r
5 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
6 Michael Charleton Red Peloton
7 Mate Adamkovics KaiVelo Racing
8 Ryan Chepernich Fulton Racing
9 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
10 John Bergmann Team Clif Bar Cycling
11 Robert Pasco Safeway/GA-PRC
12 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing
13 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
14 James Beaumier Cyclesport Sprcialized
15 Jason A. smith Data Driven Athlete Racing
16 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
17 Chris Espy Specialized / Touchstone
18 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai
19 Dean Laberge Peets Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
20 Ronnie Leavitt Team Specialized / Touchstone
21 Christopher Elbo SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
22 Ed Moon CA Technologies
23 Dennis Baker Michael David Racing
24 Alexander Yermolovich PenVelo
25 Sean Smith CA Technologies Racing
26 Benjamin Dodge SunPower Racing
27 Dave Kause Mohawk / Quickstep Cycling
28 Jason Snovel Sac Valley Racing
29 Scott Derdenger Devine Electric Norcal
30 Joseph Staron touchstone specialized
31 Christopher Baker Specialized / Tombstone
32 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
33 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
34 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Jeff Newman
DNF Mike Mccarthy
DNF Matthew Sloan Team Mike's Bikes P/B Equator Coffe
DNF Russell White
DNF Rich Tabuso Team Knuckle Head Racing p/b numb n
DNF Philip Roberts
DNF Chris Ott Peet's Coffee Racing Team Teammate Top 5: Aaron Patterson
DNF Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Aaron Patterson
DNF John Ensign Trek/Folsom Bike
DNF Sassan Golafshan Form Fitness Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 21   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2 cyclew
3 Philip Barros Cycle Sport Specialized p/b Muscle
4 Dominic Cofresi PenVelo/Summit racing
5 Steve Mendoza
6 Mathew Miller Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Andrew Chew
7 Bryan Hays
8 Ray Abolt
9 Craig Lurey
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Mccarthy
2 Yutch Cowhie Delta Velo/Michael David Winery
3 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
4 Christopher Baker Specialized / Tombstone
5 Shaun Bagley Coretechs TWT
6 Ronnie Leavitt Team Specialized / Touchstone
7 Jerome Nadel Thirsty Bear P/B Akamai
8 Joseph Staron touchstone specialized
9 Scott Fonseca Audi Reno-Tahoe Cycling Team
10 Andrew Heinemann
11 Richard Nichols R4R Make A Wish
12 Rick Lawton Racing for Research Make-a-Wish
13 Ted Toribio Folsom Bike/Trek
14 Brian Acord Folsom Bike/Trek
15 Philip Roberts
16 Scott Derdenger Devine Electric Norcal
17 Dave Kause Mohawk / Quickstep Cycling
18 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
19 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
20 Robert Pasco Safeway/GA-PRC
21 Ryosei Kaneko ok Republic/SERT
22 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
23 Sean Smith CA Technologies Racing
24 Mark johnson Suffolk-sunpower racing Coretech Cycling TwT
25 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley Cycling Team
26 John Fritz Michael David Winery Racing Team Teammate Top 5: Yutch Cowhie
27 Christopher Kemp Rio Strada Racing
28 Derek Novaes Rio Strada Racing
29 Philip Malaspina
30 Steve Mcclelland Rio Strada Racing
31 Phil Tercero Coretechs
32 Ron Rouse Rio Strada Racing
33 Jason Snovel Sac Valley Racing
34 Justin Madison Velo Fratello / Bay Equity
35 Rob Cady Michael David Winery Racing Team Teammate Top 5: Yutch Cowhie
36 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Michael O'rourke
37 Amanda Seigle Jakroo pb Chrome
DNF Keith Sollers DAVIS BIKE CLUB RACE TEAM
DNF John Sevic CoreTechs
DNF Chris Ott Peet's Coffee Racing Team Teammate Top 5: Michael O'rourke
DNF Jeff Watson Micheal David Winery Racing Team
DNF Sassan Golafshan Form Fitness Racing
DNF John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
DNF Rich Tabuso Team Knucklehead
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 28   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Manny Canson Orange Pedal Cycling
2 Albert Lehman Clean Power Cycling pb TESLA
3 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
4 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Daniel Tkach Lamorinda Cycling Club/CBRE racing
6 Allie Abdulla Rio Strada Racing
7 Paul Randall
8 Michael Wilkins Clean Power Tesla p/b
9 Michael Miu Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
10 Allen Hoy Adventures Edge
11 Timoth Howell
12 Robert Martinez Michael David Winery
13 Robin Mckinney Victor Velo Racing
14 Manuel Calero
15 Terry Nilsen Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Kenneth Salvail
16 Kristen Hill Williams Wheels
17 Vincent Dimas
18 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
19 Mark Sneed Team Fremont/FFBC
20 Vince Wall
21 Michael Andrada
22 Loree Mckinney United States Military Endurance
DNF Michael Loftesnes cbre racing
DNF Peter Krogh ol' Republic / Sierra Express
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James allen Davis bike club DBCRT
2 Dean Abt Team Oakland
3 Mark Robertson CA Technologies
4 John Marengo Team City Racing
5 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb Tesla
6 L Allen shaw Clean Power Cycling p/b TESLA
DNF Jeff Newman
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Carling Williams Cycling
2 Garrett Hankins Team Mikes Bikes pb Equator
3 David Grundman Squadra SF p/b Terun
4 Tyler Locke SCNCA
5 Maxim Jenkins Davis Bike Club Elite Team
6 Sam Benedict Cycle Sport p/b Specialized
7 Michael Sayers c360r
8 Robert Evans Illuminate Masters Development
9 Owen Gillott Storck-CCN
10 Leon Gledhill Team Mikes Bikes pb Equator Coffee
11 John Bergmann Team Clif Bar Cycling
12 Michael Charleton Red Peloton
13 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
14 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
15 Scott Cohen Davis Bike Club Elite Team Teammate Top 5: Maxim Jenkins
16 Paul Penn Unaffiliated
17 Blaise Hamel SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
18 Timmy Bauer Williams Cycling Teammate Win: Joshua Carling
19 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
20 John Franz Sacramento Golden Wheelemn
21 Ethan Frankel La Grange Development U21
22 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team Teammate Top 5: Maxim Jenkins
23 Josue Acosta CritFighters Cycling
24 Philip Malaspina
25 Phil Tercero Coretechs
26 Shawn Remy Michael David Winery Engine 11
27 Daniel Kosykh Davis Bike Club Elite Team Teammate Top 5: Maxim Jenkins
28 Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
29 Chaz Turmon Cycle Sport Specialized
30 Andrew Shimizu Team Mikes Bikes pb Equator Teammate Top 5: Garrett Hankins
31 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
32 Robert Schell Dolce Vita Freewheel p/b SL2
33 Michael Cordova Chico Cycling Team
34 Christopher Beall Low// Factory Racing
35 Greg Mccullough Cycle Sport Specialized
36 Robert Pasco Safeway/GA-PRC
37 Mark johnson Suffolk-sunpower racing Coretech Cycling TwT
38 Robert Lander Amaincyclingteam
39 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai
40 Eric Riggs daniel holloway is cool man
41 Robert Terra Williams Cycling/ IRC Tire
42 Russell White
43 Reese Levine Team Mike's Bikes P/B Equator Coffe
44 Matt Tufts Williams Cycling Teammate Win: Joshua Carling
45 Matt Mikul Squadra SF p/b Terun Teammate Top 5: David Grundman
46 Jake Taylor Davis Bike Club Elite Team Teammate Top 5: Maxim Jenkins
47 Michael Jasinski team clif bar
48 Craig Fellers Team Mikes' Bikes p/b Equator Coffe
49 Aj Snovel Davis Bike Club Elite Team Teammate Top 5: Maxim Jenkins
DNF Harrison Bailey Storck-CCN
DNF Dustin Denton Michael David Winery
DNF Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Bruno Suttles Davis Bike Club Elite Team Teammate Top 5: Maxim Jenkins
DNF Shaun Bagley Coretechs TWT
DNF William Myers Herbalife24 pb Marc Pro - Natures B
DNF Matt Chatlaong Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
DNF Travis Lyons
DNF Charlie Velez DataDriven Athlete
DNF Dennis Baker Michael David Racing
DNF Chris Coble The Olympic Club
DNF Samuel Boardman Herbalife24 p/b Marc Pro - Nature's
DNF Alton Dunnigan
DNF Adam Switters Team Mikes Bikes pb Equator Teammate Top 5: Garrett Hankins
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Sisneros Cycling Development SCOTT USA
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taleah Abolt
2 Adelia Biello
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachelle Ortega JL Velo p/b The Freewheel
2 Trish Pablo Mikes Bikes p/b Equator coffees
3 Makenzie Delaughder Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Elisabeth Johnson JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Rachelle Ortega
5 Nicole Slaton JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Rachelle Ortega
6 Barlow Lindsay JLVelo racing p/b The Freewheel
7 April Willoughby JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Rachelle Ortega
8 Michelle Nightengale CA Technologies Race Team
9 Amber Pearson
10 Ann Stuart JLVelo Cycling p/b The Freewheel Teammate Win: Rachelle Ortega
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeana Rose SunPower Racing
2 Haley Nielsen SheSpoke Racing
3 Karen Munoz Rio Strada Racing
4 Sarah Trent SheSpoke Racing
5 Alexis Dezubiria
6 Cecily Majerus Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Rachel Critelli SheSpoke Racing Teammate Top 5: Haley Nielsen
8 Stella Sisneros Cycling Development SCOTT USA
9 Adelle Hintz SheSpoke Racing Teammate Top 5: Haley Nielsen
10 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Jones Limitless
2 Evelyn Williamson Shespoke Racing
3 Sophia Switters Team Elsa
4 Alexandria Gallizioli UC Davis Triathlon
5 Cari Roughley SheSpoke Racing
6 Autumn Hardy JAKROO - CHROME INDUSTRIES
7 Janelle Webb
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Hart Monster Media Elite Women
2 Laurel Green Los Gatos Elite Women's Racing
3 Kerry Stivaletti JL Velo Cycling c/o Freewheel
4 Ivy Wang JLVelo Cycling p/b The Freewheel
5 Lesley Jensen JLVeloCycling/pbthe freewheel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Hulse Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Melanie *wong Folsom Bike Trek
3 Amanda Seigle Jakroo pb Chrome
4 Mary Elizabeth maroon
5 Sara Enders Folsom Bike/Trek
6 Megan Ruble CycleSport Specialized p/b Muscle M Teammate Win: Lisa Hulse
7 Elisabeth Johnson JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
8 Lindsay Wetzel SK Racing
9 Eleanor Velez
10 Fanny Bourdais folsom bike/Trek Teammate Top 5: Melanie *wong
11 Kerry Stivaletti JL Velo Cycling c/o Freewheel
12 Heidi Littenberg Bike Like a Girl
13 Laurel Green Los Gatos Elite Women's Racing
14 Diana Cedeno JL Velo Cycling p/b The Freewheel
15 Barlow Lindsay JLVelo racing p/b The Freewheel
16 Michelle Nightengale CA Technologies Race Team
DNF Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE
DNF Shelby Tramel Razzle Dazzle
DNF April Willoughby JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 4