Log In
RKO#11 - THE BUMP CIRCUIT RACE (SUMMER) • Jul 23 2017
Clear, 89 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Oakes AMain Cycling Team
2 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
3 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
4 Simon Tuttle
5 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun
6 Richard Graetz Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Glen Feller
8 Kieth Strong Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Derek Stedman???
9 Jason Anderson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Michael Leung Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Derek Stedman???
DNF Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Eddy Bach
DNF John Barbicas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Motschwiller
2 Ben Marshall Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
3 Wesley Miyamura Limitless Cycling
4 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Travis Mceuen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Eddy Bach
8 Chaz Halbert
9 Galen Frechette
10 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Nicholas Jerabek CA Technologies Racing
12 Alex Braunstein Dolce Vita Freewheel p/b SL2
13 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Leonard Schummer
14 Marcello Pedersen
15 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
16 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
17 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Freewheel p/b SL2
18 Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Dylan Glatt
DNF Mikal Davis Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Ben Marshall
DNF Connor Wright
DNF Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
DNF Paul Mc kenna Cognition
DNF Alejandro De simone
DNF Glenn Wallin Velo Reno P/B Western Lithium
DNF Michael Leung Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Jungho Kim Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: Ben Marshall
DNF Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Leonard Schummer
DNF Kieth Strong Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathias Jacquelin Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Connor Wright
3 Matthew Santillan CBRE Racing
4 Galen Frechette
5 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
6 Thomas Kensok
7 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Chaz Halbert
9 Adam Stansbury Folsom Bike
10 Alexander Lopez Rio Strada Racing
11 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
12 Dylan Glatt
13 Duncan Hassall Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Brandon Barragan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Mathias Jacquelin
15 Jacob Jordan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Mathias Jacquelin
16 Eamonn Tucker
17 David Estrin
18 Pete Carolan Olympic Club
19 Glenn Wallin Velo Reno P/B Western Lithium
20 John Navarro Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Mathias Jacquelin
21 Joel Christenson
22 John Nie
23 Alejandro De simone
24 Tommy Perkins JAKROO presented by Chrome Industri
25 Michael Ford Pen Velo Racing/Summit Bicycles
26 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team
DNF Marco Lei Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Mathias Jacquelin
DNF Cam Juarez RAPHA CYCLING CLUB
DNF Artem Papkov Team Roaring Mouse
Finishers: Cat 4: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Haslem Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Jack Mccarthy
3 Eric Chodoroff Berkeley Bicycle Club (BBC)
4 Nathan Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Stefan Fuller
6 Holger Steinmetzgar Alto Velo
7 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling Team
8 Alex Hanson
9 Otis Lyons
10 Matthew Brill Cognition Racing
11 Mark Fee Davis Bike Club
12 Will Drinkwater
13 Nguyen Timmy SJSU
14 Glenn Smith
15 Ole Lutjens Cognition Racing
16 Gregoire Denis SunPower Racing
17 Sean Davis
18 Micah Ancell
19 Bryan Clovis
20 Brian Mancini
21 Alexander Mastro
22 Victor Loh Cognition Racing
23 Christopher Halleus
24 Peter Jupp
25 Jonathan Mckaskey VSRT/Livermore Cyclery
DNF Joseph Johnson Funsport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble Olympic Club
2 Blaise Hamel SquadraSF p/b Terun
3 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
5 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
6 Sam Benedict Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Mark Manning SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Blaise Hamel
DNF Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Blaise Hamel
DNF Zachary Isaacs
DNF Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
DNF Christian Lam SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Blaise Hamel
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Martin Peet's Coffee Racing
2 Chris Coble Olympic Club
3 Sean Henderson KaiVelo Racing
4 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
5 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai
6 Brian Zimny Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dan Martin
7 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Chris Evans
8 Michael Charleton Red Peloton
9 Herman Johnson Ciclistas del Valle
10 Mj Foley City Cycle Racing
11 Joseph Staron Team Specialized/Touchstone Racing
12 Bill Laddish KaiVelo Racing Teammate Top 5: Sean Henderson
13 Mark Whyman Rapha Cycle Club
14 Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
15 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
16 Erick Pierce ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Chris Evans
17 Kyle Ashton Red Peloton
18 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
19 Oliver Ryan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
20 Samuel Worthington City Cycle Racing
21 Mate Adamkovics KaiVelo Racing Teammate Top 5: Sean Henderson
22 John Barbicas Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
23 Rick Graves City Cycle Racing
24 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
25 Hussein Saffouri KaiVelo Racing Teammate Top 5: Sean Henderson
26 Daniel Turner KaiVelo Racing Teammate Top 5: Sean Henderson
DNF James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Lucas Paz KaiVelo Racing Teammate Top 5: Sean Henderson
DNF Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dan Martin
DNF Philip Roberts Chico Cycling Team
DNF Rob Cady Michael David Winery Cycling Team
DNF Jeffery Edwards
DNF Aaron Patterson Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dan Martin
DNF Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 19   Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT
2 Matthew Accarrino
3 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Sean Brandt Dolce Vita Freewheel p/b SL2
5 Matthew Klene Dolce Vita Freewheel p/b SL2
6 Alex Poloziouk Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Joseph Booth Fulton Racing
8 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
9 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
10 Nick Stiritz Studio Velo
11 Thomas Newmeyer Studio Velo
12 Cameron Mclaughlin SquadraSF p/b Terun
13 Edwin Ma Pen Velo Teammate Top 5: Eric Chi
14 Deniz Warraich A Bloc Racing
15 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
16 Kurt Kuckein CBRE Racing
17 Harold Reimer SunPower Racing
18 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
19 Dan Rugani CBRE Racing
20 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
21 Renzo Bernales Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
22 Mark Elliott
23 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
24 Jason Orozco
DNF Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Selim Elhadj VSRT/Livermore Cyclery
DNF Ryan Chepernich Fulton Racing
DNF Nathan Shay SquadraSF p/b Terun
DNF James Rainbow Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
DNF Geoff Beard
DNF Steven Brotherton Studio Velo
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Cheung Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Travis Ma Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bryan Cheung
3 Derald Sue Team Oakland Cycling
4 Jason Pettitt
5 Jim Perreira The Fast Forward
6 David Voris Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
7 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bryan Cheung
8 Peter Feng Dolce Vita Freewheel p/b SL2
9 Krisztian Markella Michael David Winery Cycling Team
10 Jon Meals Team Oakland Cycling Teammate Top 5: Derald Sue
11 Sergio Estrada CBRE Racing
12 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition
13 Justin Maguire Team STAND/City Cycle
14 Albert Lehman Clean Power Cycling pb TESLA
15 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bryan Cheung
16 Brian Martinez CBRE Racing
17 Christopher Cook Audi
18 Ted Ornduff SJBC
19 Paul Randall
20 Nathaniel Sears
21 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club (BBC)
22 Theodore Tilles 24/7 Cycling
23 Anthony Parenti Reno Wheelmen
DNF Prashant Singh Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Dylan Riley
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
2 Daniel Quirk ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
3 Tom Lyons ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
4 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
5 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
6 Robert Sperling ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
7 Michael Charleton Red Peloton
8 Michael Fee R4R-Make A Wish
9 Shawn ^daly ThirstyBear p/b Akamai Teammate Win: Gardie Jackson
10 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
11 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley Cycling Team
12 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
13 Chris Ott Peet's Coffee Racing
14 Rick Lawton R4R-Make A Wish
15 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
16 Kevin Baker CA Technologies Racing
17 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling TwT
18 Philip Roberts Chico Cycling Team
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNF Mark Whyman Rapha Cycle Club
DNF Joseph Staron Team Specialized/Touchstone Racing
DNF Craig Roemer Team Specialized/Touchstone Racing
DNF Rob Cady Michael David Winery Cycling Team
DNF Dan Martin Peet's Coffee Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA
2 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
3 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Richard Reffner
5 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
6 Shane Kinney Sierra Nevada/Reliable Racing
7 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Donald Lee
8 Dave Anthony JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
9 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
10 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
11 Mark Elliott
12 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
13 Robert Wotring
14 Neil Leary CBRE Racing
15 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
16 Gary Grim CBRE Racing
17 Edwin Ma Pen Velo Teammate Top 5: Donald Lee
18 Henrik Schubert CBRE Racing
19 Winston Asprec CBRE Racing
20 Patrick O'rourke Dayka-Hackett
21 Craig Auzenne CBRE Racing
22 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
23 Yann Bertaud Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
24 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
25 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
26 Adamvanminh Martin Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
27 Cameron Mclaughlin SquadraSF p/b Terun
28 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
29 Albert Lehman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
30 Ben French Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
31 Jason Orozco
32 Peter Aughney Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
DNF Noel Miller Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Win: Robert Easley
DNF Prashant Singh Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Manny Canson Orange Pedal
DNF Patrick Norville
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Saltzman R4R-Make A Wish
2 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Lawrence Nolan NCCF/ Team Specialized Masters
4 Joseph Foster ThirstyBear p/b Akamai
5 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
6 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Rex Moar CBRE Racing
8 Matthew Trethric Hammer/53x11
9 Hans Gouwens ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Joseph Foster
10 Ronald Reade Peet's Coffee Racing
11 Max Thompson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Joseph Foster
12 Calvin Erdman Team City Racing
13 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Chris Morris R4R-Make A Wish Teammate Win: Eric Saltzman
15 David Tu CoreTechs Cycling Team
DNF West Kurihara Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
DNF Michael Cochran
DQ Hunter Ziesing Hammer/53x11
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryosei Kaneko ol'Republic/SERT
2 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA
3 Harold Reimer SunPower Racing
4 Robert Napieralski
5 Michael Cochran
6 Paul Mc kenna Cognition
7 West Kurihara Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
8 Robin Mckinney Victory Velo Racing
9 Ken Shiokari CA Technologies Racing
10 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Massey
11 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Massey
12 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Massey
13 Scott La perle CBRE Racing
14 Steven Olechny CA Technologies Racing
15 L Allen shaw Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Massey
16 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
17 Mark Switters Sacramento Golden Wheelmen
DNF Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Mark Massey
DNF Norbert Kappel SJBC
DNF Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Eckland
2 Christina Hashimoto Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Pamela Levine Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
4 Trish Pablo Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
5 Heather Mcdonald JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Sarah Tollman RAZZLE DAZZLE
7 Johanna Fogolin SJBC
8 Christina Davis SJBC
9 Rachelle Ortega JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Heather Mcdonald
10 Sandra King JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Heather Mcdonald
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaimee Erickson
2 Jessica Parteno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
3 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
4 Jill Stone SJBC
5 Desiree Varela SunPower Racing
6 Marsha Griffin San Jose Bicycle Club
7 Elisabeth Huff
8 Sharon Marucut Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
9 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
10 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Valta Clean Power Cycling pb TESLA
2 Amy Moor SheSpoke Racing
3 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
4 Casey Myers Chico Cycling Team
5 Sarah Tollman RAZZLE DAZZLE
6 Jeanette Haggas RAZZLE DAZZLE
7 Andrea Atkins CA Technologies Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Helen Casabona
3 Cecily Majerus Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Helen Casabona
4 Vanessa Baumann Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC)
6 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Helen Casabona
DNF Teri Huerta Breakaway Women's Racing p/b Kineti
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2